Przejdź do treści

Katarzyna Piekarska o diagnozie raka piersi: „Czasami trudno było się uśmiechać”. Badanie zrobiła przypadkiem

Katarzyna Piekarska
Katarzyna Piekarska została przewodniczącą powołanego zespołu parlamentarnego „Rak Stop”/ fot. Andras Szilagyi/ MWMedia
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Raka nie ma. Co nie znaczy, że nie muszę być pod kontrolą, ale radość jest” – poinformowała Katarzyna Piekarska. Posłanka Koalicji Obywatelskiej diagnozę raka piersi usłyszała w 2022 r. W rozmowie z „Wprost” postanowiła opowiedzieć o tym, przez co przeszła.

Katarzyna Piekarska o raku piersi

„Raka nie ma. Co nie znaczy, że nie muszę być pod kontrolą, ale radość jest” – powiedziała Katarzyna Piekarska w rozmowie z „Wprost”. Posłanka Koalicji Obywatelskiej diagnozę raka piersi poznała na początku wakacji w 2022 r. Jak przyznała, jest obciążona genetycznie – na raka zmarła jej mama i dwie ciotki. Z tego powodu regularnie wykonuje badania profilaktyczne, takie jak cytologia czy USG piersi. Badania w 2022 r. zrobiła jednak przypadkiem. Pewnego dnia przed budynkiem, w którym Piekarska miała spotkanie, stanął mammobus.

 „Starałam się regularnie badać, zawsze w swoje urodziny. Ale przyznaję, że czasami coś mi wypadło, trochę się zapomniałam. To była kwestia przypadku, że mammobus stanął na mojej drodze. Przyszłam na spotkanie nieco wcześniej, a przed budynkiem robiono badania, więc pomyślałam, że jest dobra okazja” – opowiadała.

 „Kiedy otworzyłam kopertę z wynikiem badań, to nogi się pode mną ugięły i omal nie zemdlałam. I u każdego wygląda to podobnie. (…) U mnie nie było sekundy, żebym się poddała. Życie jest zbyt cudowne, aby umierać. Ale fizycznie czasami organizm odmawiał posłuszeństwa, chociaż stosowałam się do wszelkich zaleceń” – mówiła.

Posłanka przyznała, że leczenie nie było dla niej łatwe. W tym czasie przechodziła liczne wzloty i upadki, kiedy pogarszało się jej samopoczucie. Lekarz powiedział jej jednak, że gdyby nie diagnoza w tak wczesnej fazie rozwoju choroby, pierwsze objawy raka piersi zauważyłaby dopiero po kilku miesiącach. W takiej sytuacji leczenie mogłoby być dłuższe i trudniejsze.

„Czasami trudno było się uśmiechać”

Katarzyna Piekarska przeszła operację usunięcia guza i węzłów wartowniczych. Swoją chorobą podzieliła się także z opinią publiczną. Jak wyznała, płynące do niej od obcych osób słowa wsparcia dodawały jej otuchy.

„Czasami trudno było się uśmiechać (…) Nie było to łatwe i nigdy nie jest proste. Chociaż zdawałam sobie sprawę, że mogę zachorować, bo jestem genetycznie obciążona, to i tak był to szok” – dodała.

Półtora roku od usłyszenia diagnozy Katarzyna Piekarska podzieliła się dobrą nowiną.

Zrobiłam badania kontrolne i rak nie żyje. Oczywiście ważne jest pięć pierwszych lat i trzeba robić regularnie kolejne badania, ale jestem jak najlepszej myśli” – poinformowała.

Katarzyna Piekarska w trakcie swojego leczenia zapowiadała, że pragnie propagować profilaktykę w kierunku wykrycia raka piersi w Polsce. Po wyborach została przewodniczącą powołanego zespołu parlamentarnego „Rak Stop”. Ma on podejmować inicjatywy na rzecz profilaktyki raka we współpracy ze środowiskiem medycznym i organizacjami pacjentów.

„Wiedzę o raku mam, bo chorowałam, ale tu potrzeba specjalistów. Chcę skupić zespół ekspertów, który przygotuje program walki z rakiem dostosowany do naszych czasów i potrzeb Polaków. Najbardziej chciałabym, aby nasze działania skupiły się wokół profilaktyki, bo wcześnie wykryty rak jest do wyleczenia i do pokonania. Chcemy zwiększać świadomość Polek i Polaków” – podsumowała.

Shannen Doherty

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.