Przejdź do treści

„Polska z przerzutami”. Matylda Damięcka w dosadny sposób komentuje sytuację Polek z rakiem piersi

Matylda Damięcka
„Polska z przerzutami”. Matylda Damięcka w dosadny sposób komentuje sytuację kobiet z rakiem piersi w Polsce / zdj. PIOTR ANDRZEJCZAK/MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W odpowiedzi na apele kobiet zmagających się z nowotworem piersi MZ zapowiedziało, że dokona korekty programu lekowego, by ratujące życie terapie ponownie były refundowane. Tymczasem Matylda Damięcka swoją grafiką podsumowała sytuację pacjentek onkologicznych w Polsce. „Boli od samego patrzenia” – piszą internautki.

Matylda Damięcka o sytuacji pacjentek onkologicznych w Polsce

Jak informowałyśmy kilka dni temu, z listy leków refundowanych zniknęły stosowane przy rozsianym raku piersi leki: Kadcyla, Lapatinib i kapecytabina. Są one stosowane u kobiet z rakiem piersi HER2 dodatnim, czyli bardzo agresywną, szybko rozwijającą się i dającą przerzuty postacią nowotworu (jak podaje portal Zwrotnik Raka, w 2019 r. chorowało na niego ok. 18 – 20 proc. kobiet).

Dla wielu Polek terapie te były ostatnią deską ratunku w krytycznej sytuacji, dlatego ich zniknięcie z listy refundacyjnej z początkiem maja spotkało się ze sprzeciwem pacjentek. Doskonale widać to na Twitterze pod hasztagiem #OddajcieRefundacje.

„Brak refundacji to wyrok śmierci” – można było przeczytać w licznych komentarzach.

Swój głos sprzeciwu wyraziła m.in. Matylda Damięcka, aktorka i artystka, która w mediach społecznościowych zamieszcza swoje grafiki, komentujące bieżące wydarzenia w Polsce. Damięcka opublikowała rysunek, który w dosadny sposób opisuje dramatyczną sytuację kobiet chorujących na nowotwór piersi. Swą pracę zatytułowała „Polska z przerzutami” i opatrzyła ją hasztagami: oddajcie refundację; komu przerzuty komu, bo minister zdrowia idzie do domu; zabrano wszystkie linie leczenia pacjentom z diagnozą rana piersi z przerzutami do mózgu.

„Ależ mocny przekaz! Dziękuję w imieniu swoim i koleżanek Amazonek” – skomentowała dziennikarka Joanna Górska, która sama zmagała się z rakiem piersi.

„To nie jest kraj dla chorych ludzi”, „mocne, wymowne”,  „boli od samego patrzenia” – piszą internautki pod postem.

MZ zapowiada, że dokona korekty programu lekowego

Minister zdrowia Adam Niedzielski, zapytany w weekend o wycofanie leków z listy refundacyjnej, obiecał, że zostanie ona wyjaśniona „jeszcze w tym tygodniu”. Oświadczył, że rozmawiał o sprawie z wiceministrem Maciejem Miłkowskim, odpowiadającym za refundację.

„Zidentyfikowaliśmy, że w skali kraju to dotyczy mniej więcej 80 kobiet, ale oczywiście przywrócimy możliwość refundacyjną” – mówił szef resortu zdrowia w RMF FM.

Wypowiedź ministra oburzyła lekarzy i aktywistów zajmujących się problemem. Alarmują oni, że chodzi o znacznie większą grupę pacjentek onkologicznych, również tych, które leku będą potrzebować w przyszłości.

„Te statystyki ministra są zdecydowanie niedoszacowane. Mówienie, że to jest 80 kobiet, jest skandaliczne” – dodał w rozmowie w z TVN 24 Daniel Maliszewski, doktor nauk medycznych i specjalista chirurgii piersi.

MZ zapowiedziało, że „w ramach planowanego obwieszczenia na dzień 1 lipca 2021 r.” dokona korekty programu lekowego, by ratujące życie terapie ponownie były refundowane.

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat nowotworów piersi nie jest nam obojętny. Właśnie dlatego w marcu 2019 roku stworzyliśmy KIORP, czyli Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi.

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które chorują na raka piersi oraz wszystkich tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Instrukcja ma za zadanie być odpowiednikiem znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Podzieliliśmy ją na dwie części. W jednej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Polecamy jednak przeczytanie całości – poznasz perspektywę drugiej osoby, a także zobaczysz, jak wiele was łączy. Jeżeli nie jesteś osobą z doświadczeniem raka piersi – Ciebie także zachęcamy do lektury. Dzięki niej zobaczysz, jak możesz pomóc osobom, które są w twoim otoczeniu – i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Instrukcję pobierzesz TUTAJ.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.