4 min.
Leczenie świerzbu domowymi sposobami – jak uśmierzyć uporczywy świąd?

Fot. mykolasamoilenk / stock.adobe.com
09.08.2022
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór
08.08.2022
Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła
08.08.2022
Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy
Świerzb to choroba silnie zakaźna – do zarażenia wystarczy kontakt skórny z chorym lub jego rzeczami osobistymi (pościelą, ręcznikami itp.). Pasożyty wywołujące chorobę drążą w naskórku tunele, w których składają jaja. Choroba ta jest znana od setek lat i różnie sobie z nią radzono. Na szczęście opracowano metody pozwalające na skuteczne leczenie świerzbu. Czy świerzb da się wyleczyć w domu, czy konieczna jest wizyta u lekarza?
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Świerzb najbardziej dokucza nocą i po zażyciu ciepłej kąpieli, kiedy skóra rozgrzewa się. Odczuwalny jest silny, trudny do uśmierzenia świąd skóry. Sytuacja ta sprawia, że osoby zarażone chorobą mogą wycofać się z codziennego życia – trudno funkcjonować przy nieprzespanych nocach. Uciążliwość choroby zmusza pacjentów do wizyty lekarskiej, aby jak najszybciej pozbyć się trudnych do zniesienia objawów. Choroba jest na tyle dokuczliwa, że trudno walczyć z nią wyłącznie na własną rękę, choć przez całe wieki tak robiono. Leczenie świerzbu domowymi sposobami jest dość skuteczne, jednak najlepszy sposób to odwiedzić specjalistę.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Świerzb – leczenie octem
Ocet jest sprawdzoną, łatwo dostępną substancją, która zabija roztocza świerzbowca i złożone przez niego jaja. Jeśli nie ma możliwości udać się do lekarza, można pomagać sobie właśnie w ten sposób. Octem należy smarować całe ciało lub robić okłady wyłącznie na te miejsca, które są chorobowo zmienione. Babcie doradzają, aby smarować skórę octem 2 razy dziennie przez 14 dni. To dość uciążliwa metoda, jednak skuteczna. Jej wadą są nieprzyjemny zapach, pieczenie miejsc zmienionych chorobowo i podrażnienia skóry. Takie domowe leczenie świerzbu jest dobre, kiedy nie chodzimy do pracy ani w inne miejsca publiczne – zapach octu potrafi być bardzo intensywny.
Domowe leczenie świerzbu – moc olejków
Nacieranie skóry licznymi olejkami to dobra metoda wspierająca leczenie świerzbu. Skuteczny jest olejek z drzewa herbacianego, który koi świąd i łagodzi stany zapalne. Ma również działanie antybakteryjne i przyśpiesza gojenie się ran. Domowe leczenie świerzbu świetnie wspomaga olejek tamanu. Działa antybakteryjnie i antygrzybiczo, łagodzi uporczywy świąd. Stosowanie polega na wmasowaniu go w zmienione chorobowo miejsca. Skuteczny jest także olej neem, czyli z miodli indyjskiej. Łagodzi swędzenie, działa przeciwgrzybiczo. Najskuteczniej jest smarować nim całe ciało i odczekać 30 minut, następnie spłukać ciepłą wodą. Olejki można dodawać do kąpieli – zostawią na skórze ochronny filtr.
Zobacz także
Leczenie świerzbu ziołami
Stany zapalne i świąd skóry zawsze łagodziły zioła, takie jak nagietek, rumianek, tymianek, kozłek lekarski i piołun. Tak jest również w wypadku domowego leczenia świerzbu. Pomocne jest picie naparów, robienie okładów i płukanek ziołowych na chorobowo zmienione miejsca. Szczególnie skuteczną płukanką jest ta z rdestu ptasiego. Można również wykorzystać ostróżkę polną, szczególnie w formie nalewki. Taką nalewkę przygotowuje się bardzo prosto – wystarczy 10 g suszu ostróżki polnej zalać szklanką wódki i odstawić na tydzień w ciemne i suche miejsce. Nalewki nie pijemy, ale przemywamy nią skórę 2–3 razy dziennie.
Świerzb – leczenie objawów w domu
W przypadku silnego świądu można sobie pomagać za pomocą maści przeciwhistaminowych, dostępnych w aptekach bez recepty – najpopularniejszą jest fenistil na ukąszenia owadów. Nie jest to jednak sposób na pozbycie się świerzbu, ale na łagodzenie objawów. Wspomagać leczenie świerzbu można również podczas kąpieli. Pomoże dodawanie do wody krochmalu i papki z płatków owsianych lub – jak wyżej zostało wspomniane – olejków eterycznych. Łagodząco na świąd działają również naprzemienne zimne i ciepłe prysznice.
W czasie leczenia świerzbu konieczne jest dokładne wypranie wszystkich używanych przez domowników ręczników, odzieży, pościeli, bielizny itp. Jeśli pod wpływem wysokiej temperatury tkaniny mogą się zniszczyć, istnieje jeszcze jeden sposób – należy zamknąć wszystkie tekstylia w worku na kilka dni. Pasożyty świerzbowca nie przeżyją poza skórą człowieka dłużej niż 3 dni. Kiedy minie ten czas, należy wszystko wyprać, wyprasować i używać dopiero po pełnym wyleczeniu.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022