Małgorzata Germak Czym możesz zarazić się od swojego zwierzaka i czym on może zarazić się od ciebie. „Powszechne przekonanie, że psia ślina wyleczy ludzką ranę, jest mitem” Jeśli nie przypilnujemy higieny lub przesadzimy z czułościami, jest możliwość zarażenia się od czworonoga bakteriami i pasożytami. W drugą stronę też trzeba uważać – zwłaszcza kiedy mamy grypę lub przeziębienie. O tym, co… 11.10.2022 14 min.
Natalia Suchocka Książeczka sanepidowska – co to? Jak i gdzie wyrobić dokument potrzebny w wielu zawodach 06.09.2022 5 min.
Patrycja Nawojowska Eozynofilia – przyczyny, objawy, normy i leczenie Eozynofilia oznacza podwyższone stężenie jednego z rodzajów leukocytów - eozynofilii (granulocytów kwasochłonnych). Stan ten może towarzyszyć różnego rodzaju chorobom, choć najczęściej ma związek z toczącymi się w… 20.02.2022 5 min.
Patrycja Nawojowska Ziemia okrzemkowa – co to jest, właściwości, zastosowanie Ziemia okrzemkowa (diatomit) to minerał o wszechstronnym zastosowaniu. Jej korzystne właściwości zdrowotne wykorzystuje przemysł spożywczy i kosmetyczny, oferujący diatomit pod postacią suplementów diety oraz peelingów i masek… 01.02.2022 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Czy powinniśmy się profilaktycznie odrobaczać? Lekarka przedstawia fakty i mity na temat pasożytów chorobotwórczych Czy prawdą jest, że każdy z nas ma pasożyty? Czy człowiek powinien się profilaktycznie odrobaczać, czy wystarczającą ochroną jest odrobaczanie zwierząt domowych i przestrzeganie higieny osobistej? Na te i inne pytania odpowiada… 31.01.2022 3 min.
Katarzyna Głuszak Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty? Są zwolennicy tez, że przyczyną większości dolegliwości, od chorób układu pokarmowego, przez układ oddechowy, po zaburzenia emocjonalne są… robaki. Czy rzeczywiście każdy z nas powinien co jakiś czas się odrobaczać dla… 12.11.2021 7 min.
Lena Helman Glista ludzka – objawy, leczenie, drogi zakażenia glistnicą Zakażenie glistą ludzką jest najczęstszą parazytozą przewodu pokarmowego na świecie. Do zarażenia dochodzi poprzez połknięcie zanieczyszczonej odchodami ludzkimi z zawartością jaj pasożyta gleby. Objawy zakażenia glistą… 17.10.2021 7 min.
Natalia Suchocka Anisakioza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie Anisakioza to choroba spowodowana głównie spożyciem źle przygotowanej lub surowej ryby. Można się nią zarazić np. poprzez jedzenie sushi czy też marynowanych śledzi. W rezultacie pojawiają się dolegliwości brzuszne i jelitowe.… 10.10.2021 5 min.
Natalia Suchocka Trichurioza – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie Trichurioza to choroba, która często jest efektem nieodpowiedniej higieny. W większości przypadków zarażają się nią osoby przebywające w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Na szczęście, można jej zapobiec m.in. poprzez… 07.10.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Balantidioza – objawy i leczenie zakażenia Balantidium coli Balantidioza, nazywana też szparkoszycą, to choroba pasożytnicza jelit przenoszona przez świnie i ludzi zarażonych pierwotniakiem Balantidium coli. Formą zakaźną pasożyta są cysty obecne w zanieczyszczonej wodzie i żywności.… 07.09.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Węgorczyca (strongyloidoza) – objawy i leczenie choroby Węgorczyca (strongyloidoza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez węgorka jelitowego. Węgorek jelitowy w Polsce pojawia się głównie u osób powracających z egzotycznych podróży. Wrotami zakażenia larwami Strongyloides… 03.09.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Tęgoryjczyca – objawy i leczenie zakażenia tęgoryjcem Tęgoryjczyca to parazytoza jelitowa wywoływana przez tęgoryjca dwunastnicy. Pasożyt ten bytuje w glebie zanieczyszczonej kałem, a jego rozwojowi sprzyja wilgoć i wysoka temperatura. Do zakażenia dochodzi w wyniku wniknięcia larw… 02.09.2021 4 min.
Milena Marchewka Biegunka podróżnych – przyczyny, objawy, leczenie Biegunka podróżnych dotyka nawet 30-60 proc. osób wyjeżdżających do krajów wysokiego ryzyka infekcji przewodu pokarmowego. Choć objawy zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, niewłaściwe postępowanie w okresie ich… 02.09.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Giardioza – objawy i leczenie zakażenia Giardia lamblia Giardioza należy do częstych zakażeń pasożytniczych, charakterystycznych dla krajów rozwijających się. Wywołujący ją wiciowiec Giardia lamblia u wielu osób nie powoduje żadnych objawów chorobowych, ale czasem prowadzi do… 29.08.2021 4 min.
Natalia Suchocka Choroba Morgellonów – przyczyny, objawy, leczenie Choroba Morgellonów, zwana potocznie „morgellonką”, to jedna z najbardziej nietypowych chorób na świecie. Dlaczego? Ponieważ część lekarzy uważa, że w ogóle nie istnieje. Inni są zdania, że nie ma na jej temat… 05.06.2021 6 min.
Julia Krupińska Kleszcze – obalamy mity. Co trzeba wiedzieć o kleszczach? Zaatakował Was kiedyś kleszcz? Większość oczywiście przytaknie. Problem jest powszechny, a mimo to wierzymy w tyle bajek na ten temat... Niektóre są wręcz groźne. Dlatego lepiej je poznać, aby skutecznie chronić się latem przed… 25.04.2021 5 min.
Justyna Mazur Babeszjoza – źródła zakażenia, objawy, leczenie, powikłania Babeszjoza to rzadka choroba odzwierzęca, która występuje przede wszystkim u psów, choć może być diagnozowana także u człowieka. Przyczyną babeszjozy jest ukąszenie przez zakażonego kleszcza, znacznie rzadziej dochodzi do… 17.12.2020 5 min.
Patrycja Nawojowska Nużyca – źródła zakażenia, objawy, diagnostyka i leczenie Nużyca, inaczej nazywana demodekozą to choroba spowodowana przez nużeńca - pasożyta żywiącego się lipidami wytwarzanymi przez gruczoły łojowe skóry. Objawy zarażenia nużeńcem ludzkim manifestują się w postaci m.in zapalenia… 26.11.2020 5 min.
Justyna Mazur Glistnica – drogi zakażenia, objawy, leczenie i powikłania Glistnica to jedna z najczęściej występujących u ludzi chorób pasożytniczych. Częściej spotyka jest glistnica u dzieci niż u dorosłych, a zakażenie dotyczyć może ponad miliarda osób na całym świecie. Przyczyną glistnicy… 20.11.2020 5 min.
Milena Marchewka Sarkocystoza – objawy, diagnostyka, leczenie i profilaktyka Sarkocystoza jest chorobą pasożytniczą, która może występować w dwóch postaciach – jelitowej lub mięśniowej. Do zarażenia dochodzi przez spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej formami inwazyjnymi pierwotniaków z… 17.11.2020 4 min.
Milena Marchewka Blastocystoza – objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka Blastocystoza to choroba wywołana inwazją pierwotniaków Blastocystis zasiedlających jelita człowieka i niektórych zwierząt. Obecność tych pasożytów w organizmie jest bardzo częsta. Grupę szczególnie narażoną na infekcję… 17.11.2020 4 min.
Milena Marchewka Fascjoloza – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka Fascjoloza to choroba spowodowana zarażeniem pasożytem – motylicą wątrobową lub motylicą olbrzymią. Spożyta forma inwazyjna motylicy z jelita przemieszcza się do wątroby i dróg żółciowych, gdzie osiada i powoduje stopniowe… 17.11.2020 4 min.
Natalia Suchocka Badanie kału – na pasożyty, ogólne, posiew. Jak pobrać kał? Badanie kału pozwala zdiagnozować wiele chorób. W zależności od problemu, konieczna jest jego analiza chemiczna, bakteriologiczna lub mikroskopowa. Wykonanie tego badania jest wymagane m.in. przed podjęciem pracy w gastronomii. 07.11.2020 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Leki przeciwpasożytnicze to nie cukierki”. Lekarka Katarzyna Woźniak apeluje do pacjentów Profilaktyka jest jak najbardziej wskazana. O tym nie trzeba przekonywać. Ale zdecydowanie nie w przypadku odrobaczania. "Pisaliście mi, że niektóre osoby na Instagramie zalecają profilaktyczne odrobaczanie. Nie róbcie tak!" - apeluje… 21.09.2020 3 min.
Katarzyna Głuszak Wszy – jak im przeciwdziałać, jak zwalczyć? Wszy to odwieczny problem placówek edukacyjnych. Jak im przeciwdziałać, żeby nie zaatakowały? Czy są na to sposoby? I co zrobić, gdy już się pojawią? Czy to prawda, że włosy trzeba będzie ściąć? Sprawdzamy. 03.09.2020 6 min.
Zuzanna Kowalewska Motylica wątrobowa – co to, zarażanie, objawy, leczenie Motylica wątrobowa to pasożyt, który może osiągnąć długość nawet 5 cm i 13 mm szerokości. Powoduje onnieść chorobę, która nazywa się fascjoloza. Jest to z pozoru niegroźne zakażenie, które może za sobą poważne… 12.08.2020 3 min.
Anna Jastrzębska Ostrzeżenie GIS-u przed bąblowicą. Choroba może przenosić się ze zwierząt na ludzi GIS ostrzega przed bąblowicą (bąblowcem) – chorobą wywoływaną przez larwy tasiemców bąblowcowych. Wnikają one do organizmu m.in. poprzez bliski kontakt ze zwierzętami i spożycie zakażonych owoców. Nieleczona choroba może… 21.07.2020 3 min.
lek. Magdalena Castelló-Rokicka Pasożyty przewodu pokarmowego – mity o objawach i leczeniu Jeśli masz psa lub kota, powinieneś się odrobaczyć; przyczyną alergii są pasożyty; a dzieci, które zgrzytają zębami, mają owsiki – to fakty czy mity? W internecie znajdziemy mnóstwo informacji o chorobach pasożytniczych.… 19.06.2020 7 min.
Lena Helman Robaczyca – objawy u dzieci, dorosłych i zwierząt Robaczycami nazywa się ogólnie zarażenie pasożytami wewnętrznymi. Dotyczą one ludzi, zwierząt, a nawet roślin. Do najczęściej występujących pasożytów wewnętrznych zaliczamy glisty, tasiemce i przywry. 27.05.2020 4 min.
Lena Helman Zapalenie wyrostka robaczkowego – jakie są objawy i przyczyny? Zapalenie wyrostka robaczkowego może mieć różne przyczyny. Najczęściej dochodzi do niego na skutek zatkania wyrostka przez kamienie kałowe. Schorzenie to charakteryzuje się zróżnicowanymi objawami, dlatego konieczna jest… 26.05.2020 6 min.
Milena Marchewka Testy Serologiczne – na czym polegają i kiedy się je wykonuje? Powszechnie wykorzystywane w diagnostyce laboratoryjnej testy serologiczne pozwalają stwierdzić, czy we krwi lub innym materiale biologicznym pobranym od pacjenta występują określone antygeny lub przeciwciała. W tym artykule… 30.04.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Pełzak czerwonki i pełzak okrężnicy – charakterystyka, objawy i leczenie Pełzak czerwonki oraz pełzak okrężnicy są typami pasożytów atakujących układ pokarmowy człowieka i upośledzających jego pracę. Szczególnie ten pierwszy wywołuje groźne w skutkach choroby, które mogą skończyć się nawet… 29.11.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Włosień – pasożyt w mięsie Parazytologia, czyli nauka o pasożytach zna wiele gatunków tych zwierząt, które mogą ucztować w ciele człowieka. Najpopularniejszymi ze względu na wiek dziecięcy, który każdy przechodzi, są wszy i owsiki. Na etapie późniejszym… 24.11.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Co to jest toksokaroza? Toksokaroza to choroba, której można nabawić się wszędzie, szczególnie na placach zabaw, w piaskownicach i innych miejscach, w których załatwiają się zwierzęta. Jest jedną z najpowszechniejszych chorób brudnych rąk, na którą… 22.11.2019 3 min.
Magdalena Bury Pasożyty w naszym organizmie. Jak się ich pozbyć? Wyjaśnia Joanna Brejecka-Pamungkas, naturoterapeutka i dietetyczka holistyczna - Celem pasożytów jest ich dobre funkcjonowanie i namnażanie się w naszym organizmie. Zabierana jest wtedy część naszego odżywienia, składników pokarmowych, tkankowych, a w zamian -wydzielane są toksyny - mówi Joanna… 08.11.2019 8 min.
Redakcja Glista ludzka – czym jest? Jak się objawia zakażenie nią i jak wygląda leczenie? Glista ludzka to bytujący w jelicie cienkim człowieka pasożyt z grupy nicieni, który wywołuje chorobę zwaną glistnicą. Dolegliwość częściej dotyczy dzieci niż dorosłych. Do zarażenia dochodzi na skutek spożycia jaj glisty. 22.06.2012 2 min.
Redakcja Tasiemczyca – czym jest i jak wyglądają jej objawy? Tasiemiec jest pasożytem bytującym w przewodzie pokarmowym człowieka i innych kręgowców. W stadium pośrednim atakuje mięśnie, mózg i wątrobę bezkręgowców i kręgowców, tworząc w nich tzw. wągry. Ma członową budowę ciała,… 03.06.2012 2 min.