Przejdź do treści

Lęk przed porodem może nasilać odczucia bólowe. Jak temu zapobiec?

kobieta w ciąży
Lek przed porodem może nasilać odczucia bólowe. Jak temu zapobiec? / Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Wymrażanie kurzajek – czy preparaty są skuteczne?
Wymrażanie kurzajek – czy preparaty są skuteczne?
Łuszczyca a macierzyństwo / istock
Kobiety chore na łuszczycę też mogą zaplanować macierzyństwo
Przedwczesny wytrysk - jakie są jego przyczyny i jak leczyć?
Przedwczesny wytrysk – jakie są jego przyczyny i jak leczyć?
Żarówka i napis: stop celebryzacji pseudonauki
Stop celebrytyzacji pseudonauki. Fundacje przeciwko rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji przez celebrytów
Rzekomobłoniaste zapalenie jelit występuje podczas antybiotykoterapii lub po jej zakończeniu.
Rzekomobłoniaste zapalenie jelit – objawy, leczenie i zapobieganie chorobie

Lęk przed porodem wywołuje napięcie mięśni, które nasila dolegliwości bólowe. Ból jeszcze bardziej zwiększa lęk, a ten z kolei wywołuje jeszcze większe napięcie… Jak przerwać to „zaklęte koło”, zwane „triadą Reada”? Wyjaśnia „Położna Kasia”.

Zaklęte koło: lęk –  napięcie – ból

„Triada Reada” to teoria stworzona przez angielskiego położnika Grantly’ego Dick-Reada. Wyjaśnia ona, w jaki sposób powstają odczucia bólowe u kobiet, które nie zadbały o właściwą psychoprofilaktykę przed porodem. Lęk wywołuje napięcie, którego efektem jest zwiększone odczuwanie bólu porodowego. Ból ten jeszcze bardziej zwiększa lęk, który wywołuje jeszcze większe napięcie i w ten sposób powstaje „zaklęte koło”.

W swoim najnowszym wpisie na Instagramie ten wątek porusza „Położna Kasia”.

„Opowiem ci o lęku i o tym, jak możesz go obniżyć. Mianowicie opisana została Triada Reada, którą zmodyfikował Lukas – opowiada o zespole lęku, napięcia i bólu. Pokazuje, jak kluczowe jest nastawienie kobiety do tego, w jaki sposób przeżyje akt narodzin dziecka”.

Dalej specjalistka wyjaśnia, w jaki sposób działa ten mechanizm „nakręcania bólu”:

„Mianowicie, jeśli kobieta odczuwa napięcie związane z porodem, to pojawia się mechanizm ucieczki, a to wywołuje podczas skurczu zwiększone napięcie mięśni i ucisk naczyń. Co za tym idzie, obserwuje się zwężenie naczyń, niedotlenienie ich, a więc skurcz jest silniejszy i boleśniejszy, dlatego tak ważne jest oddychanie w trakcie jego trwania. Wbrew pozorom, jeśli zaciśniesz się, by przetrwać skurcz, to on będzie boleśniejszy.”

„Kobiety nie wiedzą, że dzięki hipnozie poród może być praktycznie bezbolesny” – hipnotyzer Daniel Mach tłumaczy, kiedy warto zastosować hipnozę

Spróbuj tego: koncentracja – odprężenie – odczuwalność naturalna

Swego rodzaju odpowiedzią na „triadę Reada” jest schemat opracowany przez polskiego lekarza ginekologa położnika, twórcę polskiego modelu szkoły rodzenia, prof. Włodzimierza Fijałkowskiego:

„Jeśli weźmiemy schemat w ujęciu prof. Fijałkowskiego, to składa się on z elementów: koncentracji, czynnego odprężenia oraz naturalnej odczuwalności. Co za tym idzie, kiedy pojawia się skurcz, to kobieta odbiera to jako informację (postęp porodu) i koncentruje się na oddechu. To powoduje, że zamiast napięcia pojawia się odprężenie czynne, występuje dobre natlenienie i ukrwienie macicy i mniej energii jest zużywane podczas takiej reakcji na skurcz. Zaś poród jest mieszczący się w czasie i korzystny dla dziecka.”

„Położna Kasia” przypomina, że jedną z najskuteczniejszych naturalnych metod łagodzenia bólu jest właściwa technika oddychania.

„Poród jest jak maraton. Twoje ciało przygotowuje się do tego wydarzenia. Teraz potrzebujesz zaufać intuicji swojego ciała. Następnym razem postaraj się nabrać powietrza i wypuścić je 3 razy dłużej. Skup swoją uwagę na oddechu. Pomocne może też być po prostu skupienie się kilka razy na świadomym wdechu i wydechu w ciągu dnia. Pamiętaj, małe kroczki są bardzo ważne.”

Specjalistka zwraca uwagę, że naturalny poziom odczuwania bólu, a przede wszystkim skurcze nie są wrogiem rodzącej. Wręcz przeciwnie – ich zadaniem jest wspieranie w porodzie.

Położna Kasia

Za profilem „Położna Kasia” kryje się położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska. Jak sama o sobie pisze: „Z wykształcenia i pasji magister położnictwa. Certyfikowany Doradca Laktacyjny. Instruktor Masażu Shantala. Praktykę zawodową zdobywa pracując ze ‚świeżo upieczonymi’ rodzicami i ich dziećmi na oddziale noworodkowym w jednym z warszawskich szpitali.”

Specjalistka jest aktywna w mediach społecznościowych oraz prowadzi bloga, na którym podejmuje wiele tematów związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem. Od niedawna na jej profilu na Instagramie można śledzić tzw. „wyzwania wiedzowe”. Czym są? To posty z ciekawostkami merytorycznymi, związanymi z okresem ciąży, porodu i połogu.

View this post on Instagram

Kliknij 2x w zdjęcie, zostaw ❤️ i podaj dalej 🥰 Nela wróciła do domu z myślą, że rozmowa z położną ją uspokoiła. Zaczęła szykować sobie jedzenie, gdy nagle znów poczuła skurcz. W głowie panika i zaraz myśl "Położna Kasia poleciłaby oddychać – zaraz spróbuję", ale zaraz pojawiła się inna myśl "A jak to zawcześnie? A jak nie dam rady? A jak przy porodzie będzie jeszcze bardziej boleć? Nie dam rady!!! Aaaa!!!" Nela czuła skurcz, czuła swoje napięcie, próbowała oddychać i stwierdziła, że to było prostsze, gdy położna o tym opowiadała… 😢 Na szczęście skurcz minął, ale Nela nie była zadowolona ze swojej reakcji. Pożaliła się mężowi, że wie, że macica ma trenować, a ona ma trenować oddech, ale jak to zrobić gdy głowa panikuje? 😤 Minęło kolejnych kilka dni. W głowie Neli rósł lęk, że wcale ten poród taki łatwy nie będzie. Przyszła na spotkanie z położną i, gdy znalazły się w pokoju to zaczęła opowiadać "Kasiu, słuchaj znowu był skurcz, ale nie mogłam oddychać, tak spanikowałam 😫 Boję się, że nie dam rady. Przecież poród to taka fala skurczy – niczym tsunami 😱😱😱 Jak mam dać radę jak ja przy jednym panikuję? 😫" Położna Kasia poprosiła, by na chwilę zamknęła oczy i spokojnie nabrała powietrza, a następnie wypuściła wolniutko. Powtórzyły kilka razy serię. Po czym położna Kasia wyjęła planszę z kółkami i powiedziała "Opowiem Ci o lęku i jak możesz go obniżyć. Mianowicie opisana została Triada Reada, którą zmodyfikował Lukas – opowiada o zespole lęku, napięcia i bólu. Schemat widać na grafice. Pokazuje jak kluczowe jest nastawienie kobiety do tego w jaki sposób przeżyje akt narodzin dziecka. Mianowicie, jeśli kobieta odczuwa napięcie związane z porodem to pojawia się mechanizm ucieczki, a to wywołuje podczas skurczu zwiększone napięcie mięśni i ucisk naczyń. Co za tym idzie obserwuje się zwężenie naczyń, niedotlenienie ich, a więc skurcz jest silniejszy i boleśniejszy, dlatego tak ważne jest oddychanie w trakcie jego trwania. Wbrew pozorom, jeśli zaciśniesz się, by przetrwać skurcz, to on będzie boleśniejszy. Nela czy jest to dla Ciebie zrozumiałe? Jesteśmy tutaj przy pierwszym schemacie. " Nela kiwnęła głową. Ciąg dalszy w komentarzu ⤵️

A post shared by Szkoła Rodzenia Kurs Online (@polozna_kasia) on

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Katarzyna Kruszewska / arch. prywatne

Katarzyna Kruszewska, położna: dobra położna powinna wiedzieć, kiedy stać z boku i dać przestrzeń rodzącej

Kobieta w ciąży stoi na plaży i trzyma się za brzuch. Wiatr rozwiewa jej suknię

Bądź aktywna w porodzie. Jak to zrobić? W jakiej pozycji najlepiej rodzić? Wyjaśnia Położna Kasia

Kobieta w ciąży ćwiczy

Przygotowanie krocza do porodu. Co zrobić, by uniknąć nacięcia? Tłumaczy fizjoterapeutka uroginekologiczna

Szczęśliwa rodzina z małym dzieckiem. Mama jest w ciąży.

Czy drugi poród jest łatwiejszy? Rozmawiamy z ginekolog Ewą Kurowską

Poród siłami natury i jego zalety

Poród siłami natury – jak przebiega i jakie są jego zalety?

Mąż na sali porodowej zmotywował swoją żonę w niezwykły sposób. Film z jego relacją zobaczyło już 2,6 mln osób

Ręce, które kroją cebulę nożem na drewnianej desce

Syrop z cebuli – domowy sposób z dzieciństwa na kaszel i ból gardła. Polecają dietetycy!

istockphoto.com

Znasz to uczucie ucisku w głowie albo pulsującego bólu? Michalina Marczak zdradza, jak się go pozbywa

Niemożność wypróżnienia do końca, uczucie pełności w pochwie, ból podczas stosunku – to objawy obniżenia się narządów rodnych. Jak tego uniknąć? Tłumaczy fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk

„Poród ma IV okresy”. Jak długo trwa rodzenie dziecka? Pisze ginekolog Wojciech J. Falęcki

„Nie wiedziałam, że to może tak boleć, ale zrobiłam to, urodziłam dziecko”. Zamiast cesarskiego cięcia, wybierają poród naturalny

Stopy i kwiatki

Masz uczucie ciężkich nóg? Zobacz, co najczęściej jest tego przyczyną i jak sobie pomóc. Wyjaśnia flebolog

Antyoksydanty – produktów w których znajdziesz ich najwięcej

Antyoksydanty – oto lista produktów, w których znajdziesz ich najwięcej

Kobieta ćwiczy jogę w ciąży

Joga w ciąży. Nauczycielka jogi odpowiada na najczęściej zadawane pytania

Ropień na dziąśle - jak leczyć, objawy.

Ropień na dziąśle – jak go leczyć i jakie są objawy?

Dziewczynka idzie do szkoły w maseczce - koronawirus

Dzieci z klas I-III wróciły do szkół. Sprawdź, na jakich zasadach

Kolagenozy - objawy, leczenie i rokowania w przypadku choroby

Kolagenozy – objawy, leczenie i rokowania w przypadku choroby

Badanie PSA - interpretacja wyników, norma i praktyczne informacje

Badanie PSA – interpretacja wyników, norma i praktyczne informacje

Kobiety w maseczkach - koronawirus

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia zapowiada zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Świerzbiączka - objawy i przyczyny

Świerzbiączka – objawy i przyczyny

Testy na alergię / istock

Czy to na pewno alergia?

Ciepłe mleko na bezsenność?

Ciepłe mleko na bezsenność?

Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko - dlaczego warto pozwolić dziecku się brudzić?

Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko – dlaczego warto pozwolić dziecku się brudzić?

Witamina D - jak przyjmować i czego unikać?

Witamina D – jak przyjmować i czego unikać?

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

sen

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

„Wyjście z toksycznego związku nie łatwe, ale jest możliwe. I trzeba to zrobić. Dla siebie”. Dr Bogdan Stelmach o niezdrowych relacjach w parze

8 rzeczy, których organizm kobiety nie wybacza po 30-tce

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?