Fala uderzeniowa – zabieg niwelujący ból. Kto może z niego skorzystać?
Fala uderzeniowa to jeden z zabiegów fizykoterapeutycznych stosowanych w ośrodkach rehabilitacyjnych. Dzięki wykorzystaniu energii z fal akustycznych możliwe jest skuteczne redukowanie bólu i stanu zapalnego wraz z jednoczesną regeneracją tkanek. Fala uderzeniowa znajduje zastosowanie w leczeniu ostrogi piętowej, zespołu cieśni nadgarstka czy bóli w okolicy pachwiny. Jak wygląda i ile kosztuje zabieg?
Co to jest fala uderzeniowa?
Pozaustrojowa fala uderzeniowa (ESWT – extra-corporeal shock wave therapy), określaną też jako fala akustyczna czy fala audialna, to metoda leczenia zachowawczego różnych stanów bólowych. Powszechnie wykorzystuje się ją w wielu dziedzinach medycyny, w tym w ortopedii i rehabilitacji oraz medycynie sportowej i estetycznej.
Wytwarzana przez aparat fala uderzeniowa celowana jest w bolesne obszary ciała, gdzie oddziałuje na układ mięśniowo-szkieletowy poprzez:
- zmniejszanie napięcia mięśniowego,
- pobudzanie produkcji kolagenu,
- regenerację naczyń krwionośnych,
- poprawę mikrokrążenia,
- hamowanie bólu.
Ból ostry jest objawem tego, że jakiś narząd albo tkanka są uszkodzone. Ból ten trwa na ogół do trzech miesięcy albo do wygojenia się uszkodzonych miejsc. Jest to ból fizjologiczny, zaprojektowany przez naturę po to, by nas chronić. Powinniśmy go leczyć, ponieważ nieleczony ból ostry może przekształcić się w ból przewlekły. W przypadku bólu przewlekłego mamy do czynienia ze skomplikowanymi mechanizmami patofizjologicznymi, z których część nie jest poznana. Występowanie takiego bólu, mówiąc kolokwialnie, to wiadomość, że w naszym organizmie coś już jest popsute.
Dla kogo polecana jest terapia falą uderzeniową?
Zabiegi z użyciem fali uderzeniowej są bezinwazyjne, przez co mogą być z powodzeniem stosowane są w wielu schorzeniach. Tę metodę terapeutyczną stosuje się w leczeniu m.in.:
- ostrogi piętowej
- tzw. łokcia tenisisty i golfisty,
- tzw. kolana skoczka – bólu ścięgien rzepki,
- bólu ścięgna Achillesa,
- bólu w przyczepach ścięgna udowego,
- bólu barku,
- zwapnień okołobarkowych,
- bólu bioder,
- bólu kręgosłupa lędźwiowego,
- bólu w okolicy pachwin,
- zapalenia rozcięgna podeszwowego,
- zapalenia kaletek maziowych,
- punktów spustowych,
- przewlekłych entezopatii,
- zespołu mięśnia piszczelowego przedniego,
- wzmożonego napięcia mięśniowego,
- trudno gojących się złamań,
- stanów pourazowych.
Zabiegi z użyciem fali uderzeniowej oferują także gabinety kosmetologiczne. Wskazaniem do poddania się leczenia falą uderzeniową są cellulit, rozstępy, zmarszczki, a także chęć wymodelowania sylwetki.
Jak wygląda zabieg falą uderzeniową?
Zabieg falą uderzeniową polega na wprowadzeniu impulsów za pomocą głowicy aparatu. Na początku fizjoterapeuta bada obszar dotknięty bólem, a następnie dobiera odpowiednie parametry fali uderzeniowej. Kolejnym krokiem jest nałożenie żelu na aplikator, przyłożenie głowicy aparatu do skóry pod kątem 90 stopni i przesuwanie głowicy po skórze. Cała procedura trwa około 10 minut. Wiele osób zastanawia się, czy fala uderzeniowa boli. Owszem, dla niektórych osób zabieg może być bolesny.
Ile zabiegów należy wykonać na ostrogi piętowe lub inne schorzenia? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zazwyczaj już po 3-5 wizytach dostrzegalna jest poprawa i widoczne efekty. Maksymalnie wykonuje się do 10 zabiegów, z częstotliwością 1-3 wizyt w tygodniu w zależności od rodzaju dolegliwości i stopnia poprawy. Cena pojedynczego zabiegu falą uderzeniową to koszt 70- 100 zł. Wykupując cały pakiet 5-10 zabiegów, można liczyć na zniżkę.
Przeciwwskazania i skutki uboczne przy stosowaniu fali uderzeniowej
Choć terapia falą uderzeniową jest bezpieczną metodą leczenia, nie każdy może z niej skorzystać. Przeciwwskazaniami są:
- ciąża,
- choroba nowotworowa,
- osteoporoza,
- rozrusznik serca,
- zaburzenia krzepnięcia krwi.
Istnieje ryzyko pojawienia się po zabiegu skutków ubocznych, takich jak zaczerwienienie i obrzęk skóry, niekiedy też tworzą się krwiaki lub wybroczyny. Przejściowo może być odczuwalne drętwienie i mrowienie skóry.
Bibliografia:
- Hojan-Jezierska D., Cieślik B, Wykorzystanie piezoelektrycznej fali uderzeniowej w fizykoterapii, Nowiny Lekarskie 2010, 79, 3, 245–248.
- Koch M., Chochowska M. Marcinkowski J., Skuteczność terapii pozaustrojową falą uderzeniową w leczeniu ostrogi piętowej, Hygeia Public Health 2014, 49(4): 838-844.
- Nawrocka-Bogusz H., Majchrzycki M., Łańczak-Trzaskowska M., Majewska L, Ocena skuteczności terapii ESWT w wybranych jednostkach chorobowych – opis przypadków, Nowiny Lekarskie 2010, 79, 3, 228–234
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
„Pacjenci słysząc o 'ludziach-zombie’ rezygnują z niezbędnego leczenia”. Medycy rozprawiają się z mitami dotyczącymi fentanylu
„Po fizjoterapii u kobiet w menopauzie mija nietrzymanie moczu, kołatanie serca, uczucie ciężkości w podbrzuszu” – mówi Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna
Odczuwasz ból jajnika? Sprawdź, co może go powodować
się ten artykuł?