Przejdź do treści

To koniec bolesnych miesiączek? Naukowcy znaleźli rozwiązanie na dolegliwości wielu kobiet

Kobieta leżąca na łóżku z termoforem- Hello Zdrowie
Badacze wiążą takie działanie witaminy D z jej przeciwzapalną rolą źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z bolesnymi miesiączkami boryka się wiele kobiet na całym świecie. Często ból jest tak silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Wszystko wskazuje na to, że lekarze z Tajwanu znaleźli sposób na tę dolegliwość. Radzą, żeby sięgnąć po witaminę D.

„To alternatywny sposób łagodzenia objawów bólowych bolesnego miesiączkowania”

Zdarzyło Ci się opuścić zajęcia na uczelni albo brać urlop w pracy, dlatego że miałaś bolesną miesiączkę? Albo opuścić ulubione zajęcia zumby? No właśnie… Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ból miesiączkowy dotyczy nawet 97 proc. kobiet! Jeśli chodzi o Polki, z ból menstruacyjnym zmaga się 50-94 proc. z nich.

Zgodnie z klasyfikacją ICD-10 bolesne miesiączki mogą mieć charakter pierwotny albo wtórny. Te o charakterze pierwotnym nie wynikają z żadnych zmian patologicznych. Mogą pojawić się wraz z pierwszym krwawieniem, choć częściej pacjentki zgłaszają dokuczliwy dyskomfort dopiero kilka lat po nim. Natomiast bolesne miesiączki o charakterze wtórnym nie są naturalne. Rozwijają się w następstwie zmian patologicznych w obrębie miednicy mniejszej. W związku z tym mogą wystąpić zarówno u młodych dziewcząt, jak i dojrzałych kobiet.

Kobiety na różne sposoby radzą sobie z tymi dolegliwościami. Specjaliści polecają ćwiczenia fizyczne (tak, tak), które pomagają zredukować napięcie oraz rezygnację ze słodyczy, słonych przekąsek czy ostrych przypraw.

Czasem konieczne jest sięgnięcie po środki farmakologiczne, które złagodzą silne dolegliwości bólowe. Lekarze zalecają niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. naproksen i ibuprofen). Niestety nie jest to idealne rozwiązanie, bo tego typu lekarstwa mogą powodować działania niepożądane, takie jak uszkodzenia wątroby, podrażnienie żołądka czy też nudności.

Dlatego też odkrycie naukowców z Tajwanu daje nadzieję, że jest bezpieczniejsza opcja łagodzenia przykrych dolegliwości. Okazuje się, że żeby zmniejszyć ból, wystarczy regularnie suplementować witaminę D. Do takich wniosków doszli medycy po zbadaniu 687 kobiet.

Wyniki wykazały, że leczenie witaminą D znacznie zmniejszyło poziom bólu w populacji pierwotnego bolesnego miesiączkowania. Doszliśmy do wniosku, że suplementacja witaminą D jest alternatywnym sposobem łagodzenia objawów bólowych bolesnego miesiączkowania czytamy w wynikach badań.

Trzeba zaznaczyć, przyjmowanie witaminy D zmniejszyło bolesność w przypadku bolesnych miesiączek o charakterze pierwotnym, ale nie wtórnym.

Ma podwójną macicę, dwie pochwy i dwie miesiączki / pexels

Ile witaminy D potrzeba, żeby złagodzić ból?

Badacze wiążą takie działanie witaminy D z jej przeciwzapalną rolą. Bolesne miesiączkowanie jest związane bowiem z prostaglandynami – hormonami, któresą odpowiedzialne za przebieg takich procesów fizjologicznych w organizmie jak reakcja na czynniki chorobotwórcze.

Chcesz skończyć z bolesnymi miesiączkami? Suplementuj 800-2000 IU witaminy D codziennie przez cały rok. Możesz także wykonać badanie stężenia i dostosować dawkę odpowiednią do uzyskanego wyniku.

Co to jest witamina D?

Witamina D (cholekalcyferol) to grupa związków chemicznych rozpuszczalnych w tłuszczach, z których aktywną biologicznie formą jest 1,25-dihydroksycholekalcyferol (kalcytriol). Choć witamina D pełni w organizmie niezwykle istotne role, niestety wiele osób wciąż ma jej niedobór, zwłaszcza jesienią i zimą. Wynika to z faktu, iż do syntezy witaminy D dochodzi pod wpływem promieni słonecznych, a położenie geograficzne, w jakim się znajdujemy, jest dla nas niekorzystne pod tym względem.

Rola witaminy D w organizmie jest nieoceniona. Witamina D:

  • wspomaga wchłanianie oraz wykorzystanie wapnia i fosforu z przyjmowanych pokarmówutrzymując w prawidłowej kondycji układ kostny oraz zęby; u dzieci  zapobiega powstawaniu krzywicy, u dorosłych zmniejsza ryzyko osteoporozy i osteopenii,
  • pomaga w regeneracji neuronów w mózgu,
  • chroni przed nadciśnieniem, obniżając ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego,
  • przyśpiesza odnawianie się komórek (m.in. stymuluje komórki wątroby do regeneracji),
  • bierze aktywny udział w reakcji immunologicznej organizmu – wspiera limfocyty T w walce z infekcjami, przyspiesza rekonwalescencję zainfekowanego organizmu,
  • chroni przed zaburzeniami nastroju, depresją, otępieniem; witaminę D określa się mianem „witaminy szczęścia”,
  • wspiera pracę układu trawiennego,
  • w połączeniu z wapniem obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) w organizmie, dzięki czemu przyspiesza utratę masy ciała w czasie odchudzania.

źródło: mdpi.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.