Przejdź do treści

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży

Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży / Facebook lindsey.d.parr
Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży / Facebook lindsey.d.parr
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Lindsey Gritton była w 34. tygodniu ciąży, gdy zgłosiła się do lekarza z objawem pieczenia pod pachą. Specjalista od razu jednak stwierdził, że to zatkany przewód mleczny i nie ma sensu robić kolejnych badań. Pomimo tego, Gritton nalegała na wykonanie USG. Intuicja kobiety nie zawiodła. Diagnoza okazała się całkiem inna.

Nieprzyjemne pieczenie pod pachą

W 34. tygodniu ciąży u Lindsey Gritton pod prawą pachą pojawiło się nieprzyjemne pieczenie. Początkowo ból pojawiał się tylko na chwilę, z czasem jednak stał się nieznośny i promieniował przez cały dzień. Niedługo potem 29-latka wyczuła w piersi niewielki guzek. W związku z tym kobieta szybko udała się do lekarza.

Specjalista zignorował jednak jej objawy. 29-latka usłyszała, że to zatkany przewód mleczny – bardzo częsta przypadłość u kobiet w ciąży. Gritton przepisano antybiotyk i odesłano do domu.

„Widziałem to tysiąc razy. Mam wiele pacjentek w ciąży z tym problemem” miał powiedzieć jej lekarz. „A ja po prostu wiedziałam, jak wygląda zatkany przewód mleczny, i wiedziałam, że to nie to” – wspomina kobieta.

Intuicja kobiety podpowiadała, że ta diagnoza nie jest trafiona. 29-latka zażądała kolejnych badań, w tym USG piersi. Szybko okazało się, że lekarz nie miał racji. Diagnoza była szokiem.

Rak piersi w ostatnim stadium

Tydzień później lekarze wywołali poród, by jak najszybciej zająć się leczeniem kobiety. Okazało się, że 29-latka ma raka piersi w ostatnim stadium, a nowotwór zdążył już rozprzestrzenić się na wątrobę.

Obecnie kobieta jest w trakcie chemioterapii. Ostatnie badania wykazały cofnięcie się zmian nowotworowych o 80 proc. Teraz Gritton swoją historią dzieli się z innymi, by każda i każdy z nas pamiętali, że również lekarze mogą się mylić.

„Gdybym nie występowała w swoim imieniu, nie zawalczyła o siebie,  nawet nie sądzę, że byłabym tutaj dzisiaj” – powiedziała Gritton.

Dodając, że także młode kobiety przed trzydziestym rokiem życia oraz te, które są w ciąży, powinny regularnie wykonywać badania profilaktyczne w kierunku raka piersi. 29-latka apeluje, by walczyć o prawidłową diagnozę, gdy coś nie daje nam spokoju.

@lindseyparr Living my life each day to the fullest #cancertok #fuckcancer #mybabies #pregnant #pregnancy #her2positive #breastcancer ♬ Unstoppable Cover by Britton – Britton

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Czas tworzenia Instrukcji dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.