Przejdź do treści

Liczba przypadków zakażenia hantawirusem gwałtownie rośnie. Niemieckie władze ostrzegają przed epidemią

Nornik
Liczba przypadków Hantawirusa gwałtownie rośnie/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Niemczech liczba zakażonych hantawirusem przenoszonym przez nornice wciąż rośnie. Od początku roku zgłoszono więcej przypadków infekcji niż w 2019 roku, kiedy panowała epidemia hantawirusa. Choroba u ludzi powoduje objawy grypopodobne, ale może również poważnie uszkodzić nerki. 

Czeka nas epidemia hantawirusa?

Niemieckie władze alarmują o spodziewanej epidemii hantawirusów. Według Związkowego Urzędu Zdrowia w Badenii-Wirtembergii od początku roku zgłoszono 894 przypadki zakażenia u ludzi. To znacznie więcej niż w czasie epidemii hantawirusów w 2019 roku, kiedy odnotowano ogółem 833 przypadki zakażenia.

– W Badenii-Wirtembergii regularnie dochodzi do zakażeń hantawirusami, oceniając na podstawie obecnych danych liczbowych, w tym roku wiele osób może zostać zainfekowanych – mówił w środę prezydent landu Wolfgang Reimer.

Hantawirusem można zarazić się podczas pracy w lesie i ogrodzie, wdychając kurz zawierający odchody nornika czerwonogrzbietego. Szczególnie dotknięte są regiony z dużą liczbą lasów bukowych, gdzie najczęściej można spotkać te małe gryzonie. Najbardziej narażeni na zakażenie są więc leśnicy, myśliwi i pracownicy budowlani. Wirus jednak wydalany jest również ze śliną lub moczem nornic. Można zarazić się więc także podczas sprzątania lub zamiatania np. garaży, gdzie nornice lubią pomieszkiwać.

Kobieta w lesie

Objawy zakażenia hantawirusem

Infekcje hantawirusem najczęściej wywołują objawy grypopodobne, takie jak:

Ponadto hantawirus może również doprowadzić do ostrej niewydolności nerek.  Chorobę można leczyć jedynie objawowo, gdyż obecnie nie istnieje szczepionka, która chroniłaby przed zarażeniem.

 

Źródło: RTL

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.