Przejdź do treści

Majtki menstruacyjne – dla kogo, jak stosować, gdzie kupić?

Majtki menstruacyjne
Majtki menstruacyjne - dla kogo, jak stosować, gdzie kupić?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Majtki na okres na pierwszy rzut oka nie różnią się od tradycyjnej bielizny, mają jednak unikatową właściwość. Wykonane są z bardzo chłonnej tkaniny, która może całkowicie zastąpić takie środki higieny osobistej jak podpaski i tampony. Wybór bielizny miesiączkowej podyktowany jest wieloma względami – ekonomicznymi, ekologicznymi, a także komfortem stosowania. Które kobiety mogą zdecydować się na noszenie majtek menstruacyjnych? Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Majtki menstruacyjne – co to jest?

Majtki menstruacyjne zazwyczaj kojarzone są z tym typem bielizny, który zastępuje konieczność używania podpasek czy tamponów. I rzeczywiście – większość modeli majtek menstruacyjnych to bielizna wyposażona w specjalną warstwę chłonną, która skutecznie zastępuje środki higieniczne używane podczas krwawienia miesięcznego. Istnieją także majtki na menstruację, które wyposażone są w warstwę nieprzepuszczalną, nie mają natomiast właściwości chłonnych. Czym różnią się te obydwa typy majtek miesiączkowych?

Majtki na miesiączkę, które nie mają właściwości chłonnych to bielizna wykonana ze specjalnej, nieprzemakalnej tkaniny. Taka bielizna zapewnia komfortowe noszenie podpasek czy tamponów, bez obawy o przemakanie bielizny.

Kolejny wariant majtek miesiączkowych to ten model bielizny, który zastępuje noszenie tamponów lub podpasek. Taka bielizna łączy w sobie dwie istotne cechy – nieprzepuszczalność oraz chłonność. zazwyczaj majtki tego typu zbudowane są z następujących warstw:

  • najbardziej wewnętrzna warstwa materiału to warstwa odprowadzająca wilgoć, posiadająca dodatkowo właściwości antybakteryjne (dzięki wzbogaceniu jonami srebra); dzięki takiemu rozwiązaniu noszenie majtek miesiączkowych jest bardzo komfortowe, a także bezpieczne – zredukowane zostaje ryzyko rozwoju infekcji intymnych,
  • środkowa warstwa o właściwościach chłonnych, absorbująca krew miesiączkową; poszczególne modele bielizny mogą różnić się stopniem chłonności; zazwyczaj chłonność odpowiada czterem tamponom,
  • najbardziej zewnętrzna warstwa ma właściwości nieprzemakalne, chroniąc ubranie przed zabrudzeniami.

Wśród kobiet, które stosują majtki menstruacyjne, opinie są bardzo przychylne. Nie dziwi zatem, że takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Gdzie kupić majtki menstruacyjne? Produkty tego typu dostępne są w coraz większej liczbie sklepów.

 

Chcesz wypróbować majtki menstruacyjne? Kupisz je w sklepie Hello Zdrowie!

Podpaski, tampony czy specjalne majtki na okres?

Podpaski i tampony to znane od lat metody zabezpieczenia przed krwawieniem miesięcznym. Obecnie znane są ponadto takie nowoczesne rozwiązania jak kubeczki menstruacyjne czy podpaski wielokrotnego użytku. Tradycyjne podpaski to produkty higieniczne o różnych rozmiarach i stopniu chłonności. Są one przyklejane do wewnętrznej powierzchni majtek, chłonąc krwawienie miesięczne i zapobiegając ich zabrudzeniu. Podpaski mogą być wyposażone w skrzydełka, które lepiej przymocowują podpaskę i chronią brzegi bielizny. Podpaski są najbardziej uniwersalną metodą zabezpieczania przed krwawieniem miesięcznym. Obecnie coraz popularniejsze stają się podpaski wielokrotnego użytku. W przeciwieństwie do swoich jednorazowych odpowiedników, podpaski wielorazowe wykonane są z ekologicznych materiałów – chłonnych warstw podszytych od spodu nieprzemakalną tkaniną. Tego typu rozwiązanie polega na noszeniu podpaski, wypraniu jej i wysuszeniu, a następnie możliwości kolejnego użycia.

Tampony to środki higieniczne stosowane wewnątrzpochwowo, wykonane z mieszanki bawełny i celulozy, nasączonych olejem parafinowym czy silikonami. Różnią się rozmiarami i stopniem chłonności. Są chętnie wybierane przez kobiety prowadzące aktywny tryb życia, ceniące sobie dyskretne rozwiązanie. Nie każda kobieta może korzystać z tamponów – ograniczeniem są infekcje intymne czy noszenie wkładki wewnątrzmacicznej.

Karolina Rogaska /fot. archiwum prywatne

Jednym z najnowszych rozwiązań są kubeczki menstruacyjne – wykonane z elastycznego silikonu medycznego i umieszczane dopochwowo. Takie kubeczki zbierają wydzielinę menstruacyjną, po czym wystarczy je wyjąć, umyć i użyć ponownie.

Jak używać bielizny miesiączkowej?

Noszenie majtek na okres zamiast podpaski jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Wystarczy po prostu założyć majtki wówczas, gdy rozpocznie się krwawienie miesięczne. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowej ochrony, choć podczas dni czy nocy z bardzo silnymi krwawieniami można dodatkowo użyć podpaski. Częstotliwość zmiany bielizny na miesiączkę jest kwestią indywidualną – każda kobieta odczuje, kiedy pojawi się taka konieczność. Wówczas majtki należy wyprać i wysuszyć, po czym można założyć je ponownie. Jak prać taką bieliznę? Najpierw najlepiej jest zamoczyć majtki w zimnej wodzie, przez co zanieczyszczenia przylegające do powierzchni bielizny mogą się odkleić. Potem zaleca się wyprać majtki ręcznie lub w pralce, w 40 stopniach, używając delikatnych detergentów.

Aleksandra Kisiel /fot. archwium prywatne

Zalety i wady majtek na czas miesiączki

Bielizna menstruacyjna ma wiele zalet. Przede wszystkim – jest bardzo wygodna w użytkowaniu, zapewniając skuteczną i dyskretną ochronę podczas krwawienia miesięcznego. w dłuższej perspektywie czasu jest to ekonomiczne rozwiązanie, gdyż jednorazowy wydatek na zakup bielizny ponoszony jest raz na wiele miesięcy. Majtki menstruacyjne zachowują swoje właściwości chłonne nawet przez dwa lata. Kolejną zaletą majtek na miesiączkę jest przyjazność środowisku – ograniczamy zużycie podpasek i tamponów, redukując ilość odpadów. Ponadto same majtki wykonane są z ekologicznych tworzyw. A wśród wad takiego rozwiązania wymienić można jedynie konieczność jednorazowego wydania większej kwoty pieniędzy – para majtek menstruacyjnych kosztuje średnio 100-180 zł.

 

Bibliografia:

  1. Milette S., Morawski C., Okresy bez plastiku: produkty menstruacyjne i zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobiety ćwiczą w trakcie menstruacji - HelloZdrowie

Cykl miesiączkowy a aktywność fizyczna

„Termin ‘przekwitanie’ jest krzywdzący dla kobiet” – mówi Martyna F. Zachorska

Rozejście spojenia łonowego – częsta przypadłość kobiet w ciąży

Białe upławy a biała wydzielina – czym się różnią? Co oznaczają?

Żółte upławy w pochwie – co oznaczają? Jak je interpretować? 

Czy upławy z krwią zawsze są objawem choroby? Kiedy do lekarza?

Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy – na czym polega?

„Osoby, które są bardzo elastyczne, muszą zrobić więcej, by poczuć swoje ciało” – mówi nauczycielka jogi kundalini, Agnieszka Bera

„Niektórzy twierdzą, że używamy naszej diagnozy jako wymówki na lenistwo albo brak dobrego wychowania”. O życiu z ADHD mówi Ola Pflumio

Kobieta i mężczyzna siedzą na podłodze, przytulają się. Obok stoi pies i patrzy przez okno

Fundacja Czułość: Sytuacja kobiet roniących w Polsce jest wciąż dramatyczna

„Karmazynowy przypływ i krwawa Mary”. Jak mówimy o okresie?

Amanda Bynes znów ma poważne kłopoty ze zdrowiem. Trafiła na obserwację do szpitala

„Taka pani uroda” – tych słów nigdy nie powinnaś usłyszeć w gabinecie. Lekarz Krzysztof Janowiec wyjaśnia dlaczego

Czy naprawdę warto zapłacić 30 zł za jedną podpaskę, którą trzeba prać? Sprawdziłam

Dłoń

Substancje chemiczne w lakierze do paznokci czy szamponie zwiększają ryzyko cukrzycy u kobiet? Naukowcy nie mają wątpliwości

8 błędów, które popełniamy tylko w ciągu jednej godziny

kobieta i mężczyzna siedzą w łóżku

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

„My, dojrzałe kobiety, zaczynamy budzić się do życia. Nasza siwa rewolucja dopiero nadchodzi!” – mówi Izabela Pajor

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska szczerze o problemach ze zdrowiem i poronieniu: „Umiem walczyć o siebie, ale wtedy byłam bezradna”

„Urlop menstruacyjny nie powinien doprowadzać do nierówności, do faworyzowania męskich pracowników. Pytanie, czy Polska jest na to gotowa” – mówi Paulina Wasiluk z Zespołu Urlop Menstruacyjny

Kobieta

Żadnych postanowień! 8 znacznie lepszych rzeczy do zrobienia na nowy rok

Magda Łucyan o endometriozie: „Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie"/ fot. Adobe Stock

Magda Łucyan o endometriozie: „Dziesiątki lekarzy, lata bólu, ciągłych anemii i utrat przytomności nikogo nie naprowadziły na właściwe rozpoznanie”

Kobieta siedziała w pełni ubrana i opowiadała o swojej chorobie, a lekarz „badał wyraz jej oblicza” – jak kiedyś leczono choroby kobiece

Co można po okresie? Ginekolog odpowiada na najczęściej wyszukiwane w Google’u pytania