Przejdź do treści

Majtki menstruacyjne – opinie, zastosowanie i rodzaje 

Majtki menstruacyjne
Majtki menstruacyjne - dla kogo, jak stosować, gdzie kupić?
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Majtki menstruacyjne są obok podpasek, tamponów czy kubeczków menstruacyjnych środkiem higieny osobistej, który zbiera krew wydalaną podczas miesiączki i tym samym służy utrzymaniu czystości okolic intymnych. Rosnąca popularność majtek menstruacyjnych wynika z ekonomii ich zastosowania oraz ekologicznego charakteru. Jakie są zalety stosowania tego środka higieny? Jak używać majtek menstruacyjnych? Jak dobrać je do swoich potrzeb?

Czym są majtki menstruacyjne?

Jak wynika z danych przytoczonych w interpelacji nr 20287 do ministra edukacji narodowej w sprawie wykluczenia menstruacyjnego z 2021 r. – przeciętnie kobieta w ciągu swoje życia przechodzi od 350 do 450 miesiączek. Wiąże się to z wydatkiem około 20-30 tys. zł. na wszelkie środki higieny osobistej stosowane w tym czasie. 

W świetle tych danych nic więc dziwnego, że coraz więcej kobiet poszukuje bardziej ekonomicznych rozwiązań. Takich, które z jednej strony zapewnią utrzymanie optymalnej higieny podczas miesiączki, a z drugiej ograniczą wydatki związane z krwawieniem miesiączkowym. 

Dużo uwagi skupiają produkty wielorazowego użytku, będące alternatywą dla jednorazowych tamponów i podpasek. Obok kubeczków menstruacyjnych zaliczane są do nich podpaski wielorazowe oraz majtki menstruacyjne. Ostatni z wymienionych środków higieny osobistej wyglądem nie różni się od wygodnej bielizny stosowanej na co dzień. Majtki menstruacyjne wyposażone są jednak w specjalny wkład chłonny, który absorbuje wydalaną krew i zapobiega jej przeciekaniu. Ów wkład składa się z kilku warstw: 

  • absorbującej krew, 
  • odprowadzającej wilgoć, 
  • chroniącej przed przeciekaniem, 
  • przeciwbakteryjnej (redukuje nieprzyjemny zapach i ryzyko infekcji intymnych). 

Majtki menstruacyjne wykonane są z naturalnych i bezpiecznych dla skóry tkanin (np. bawełna), materiałów syntetycznych, które są delikatne dla ciała (np. mikrofibra) czy też łączą w sobie różne rodzaje surowców sztucznych oraz naturalnych. Wszystkie przepuszczają powietrze i nie powodują podrażnień. Wybierz wiec te, które najbardziej ci odpowiadają.

Tampony – co powinnaś o nich wiedzieć?

Jakie są rodzaje majtek menstruacyjnych? 

Wybór majtek menstruacyjnych pozornie nie powinien stanowić problemu. Przecież doskonale znasz swój rozmiar. Nie musisz też tak jak w przypadku kubeczka menstruacyjnego mierzyć długości szyjki macicy, by dobrać akcesorium optymalnych rozmiarów i prawidłowo je zakładać i wyciągać. Jednak przy zakupie majtek menstruacyjnych nie tylko ich rozmiar warto wziąć pod uwagę. W zależności od obfitości miesiączek zdecyduj się na odmienny fason:  

  • przy lekkich i średnich krwawieniach odpowiedni będzie model hipster lub slip; wchłaniają 10-20 ml krwi. Nawet po 8-12 godzinach bielizna nie przecieknie, 
  • przy obfitych krwawieniach (także poporodowych) zdecyduj się na fason retro z podwyższonym stanem, który zapewni ci komfort. Ta bielizna wchłania do 20 ml krwi wydalanej w krótkim czasie. Dzięki temu możesz je stosować nieprzerwanie przez 4-6 godzin. 

Zwróć też uwagę na warstwy chłonne w majtkach menstruacyjnych. Ich wielkość powinna uwzględniać obfitość krwawień. Im więcej krwi wydalasz podczas miesiączki, tym bardziej chłonne powinny być materiały, aby zapewnić ci komfort użytkowania bielizny. 

Majtki menstruacyjne dla aktywnych 

Weź pod uwagę swoją aktywność. Jeśli uprawiasz sport, wypróbuj idealnie przylegające do ciała majtki menstruacyjne w formie krótkich spodenek. Jeśli natomiast preferowaną dyscypliną jest pływanie, zdecyduj się na specjalne wodoodporne majtki menstruacyjne na basen. Przy obfitym krwawieniu warto dodatkowo założyć dobrze dopasowany kubeczek menstruacyjny. To da ci pewność, że ani odrobina krwi nie wycieknie do wody. 

Majtki menstruacyjne na dzień i na noc 

Wielu producentów majtek menstruacyjnych oferuje również odmienne modele na noc i na dzień. Te przeznaczone na czas snu mają nieco inaczej umieszczoną warstwę chłonną, a także są wyższe. To sprawia, że, nawet jeśli będziesz spać przez większą część nocy na plecach, ani mililitr krwi nie poplami prześcieradła. 

Majtki menstruacyjne dla nastolatek 

A jakie wybrać majtki menstruacyjne dla dziewczynki, która dopiero zaczęła krwawić? Tu kieruj się takimi samymi kryteriami jak przy wyborze bielizny dla dorosłej osoby. Zwróć szczególną uwagę na rozmiar. Źle dopasowane majtki menstruacyjne będą wywoływać u nastolatki dyskomfort, zwłaszcza podczas zajęć sportowych.

kubeczek menstruacyjny i tampony

Jak używać majtek menstruacyjnych? 

Jeśli dotąd stosowałaś podczas miesiączki wyłącznie podpaski i tampony w różnych rozmiarach, przestawienie się na majtki menstruacyjne może być pewnym wyzwaniem. Wiele kobiet odczuwa początkowo obawy, że krew przesiąknie przez bieliznę i zostawi po sobie ślad na odzieży. Tymczasem dobrze dopasowane majtki menstruacyjne do pływania, na plażę, na dzień i na noc chronią lepiej niż podpaski i tampony 

Aby kupiona bielizna służyła ci jak najdłużej, musisz o nią dbać. W jaki sposób? Po zdjęciu majtek menstruacyjnych wypłucz je dokładnie w zimnej wodzie z odrobiną szarego mydła. To ważne, aby nie stosować gorącej wody, ponieważ w takiej sytuacji efektem będzie utrwalenie się plam, a nie ich usunięcie. To dlatego, że w wysokiej temperaturze białka krwi się wiążą. 

Po wstępnym oczyszczeniu możesz wyprać bieliznę w pralce w temperaturze 30-40 st. Celsjusza i pozostawić do samoistnego wyschnięcia. Nie susz majtek menstruacyjnych w suszarce bębnowej, ponieważ możesz je w ten sposób zdefasonować. Pamiętaj też, że jeśli planujesz całkowicie zrezygnować z podpasek i tamponów, powinnaś kupić kilka sztuk majtek menstruacyjnych. Choć nie są one tanie (kosztują około 100 zł), to jedna para wystarczy na kilka lat (producenci zalecają, aby wymieniać je co trzy lata). Przekalkuluj, ile w tym czasie wydałabyś na zakup jednorazowych środków higieny.

Jakie są opinie kobiet na temat majtek menstruacyjnych? 

Niewątpliwą zaletą majtek menstruacyjnych jest wygoda ich stosowania. Materiał, z którego są wykonane, jest przyjazny dla skóry i nie powoduje otarć, jak to niekiedy ma miejsce przy stosowaniu podpasek czy tamponów. Do tego wiele dostępnych rozmiarów i fasonów, pozwala dobrać bieliznę do aktywności i obfitości krwawienia.  

Redukuje to ryzyko przecieków i zabrudzenia odzieży czy prześcieradła podczas snu. Majtki menstruacyjne generują też oszczędności. Zakup 4 par do stosowania przez trzy lata to jednorazowy wydatek około 400 zł. W tym czasie na jednorazowe środki higieny osobistej wydasz średnio ok. 500 zł. 

 

Bibliografia: 

  1. https://sejm.gov.pl/sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BYKBVC [dostęp 09.01.2024]. 
  2. https://www.gov.pl/attachment/45d3109c-e0e4-46e5-b1be-4db6799787eb [dostęp 09.01.2024]. 
  3. https://www.omnicalculator.com/everyday-life/koszty-miesiaczki [dostęp 09.01.2024]. 
  4. Ubóstwo menstruacyjne w opiniach i doświadczeniu kobiet, Raport z projektu badawczego Fundacji „Różowa Skrzyneczka”, 2021. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: