Przejdź do treści

Majtki menstruacyjne – dla kogo, jak stosować, gdzie kupić?

Majtki menstruacyjne - dla kogo, jak stosować, gdzie kupić? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Dorota Szelągowska
Dorota Szelągowska w wyjątkowy sposób uczciła swoje 41. urodziny. Wybrała się na mammografię!
Jest nowa metoda diagnozowania raka piersi. Może być nawet o 37 proc. bardziej skuteczna od tradycyjnych sposobów
Jest nowa metoda wykrywania raka piersi. Może podnieść skuteczność diagnozy nawet o 37 proc.
Nowy lek doustny w zapobieganiu COVID-19
Nowy doustny lek przeciwwirusowy na COVID-19. Pfizer rozpoczął drugą fazę testów
Ręka chorej
„1/3 pacjentów, którzy przeżyją, wyjdzie do domu z uszkodzonymi nerkami”. Ekspert ostrzega przed nową epidemią, spowodowaną COVID-19
SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. "Suplementy nie pomagają" - prawda czy fałsz?
SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. „Suplementy nie pomagają” – prawda czy fałsz?

Majtki na okres na pierwszy rzut oka nie różnią się od tradycyjnej bielizny, mają jednak unikatową właściwość. Wykonane są z bardzo chłonnej tkaniny, która może całkowicie zastąpić takie środki higieny osobistej jak podpaski i tampony. Wybór bielizny miesiączkowej podyktowany jest wieloma względami – ekonomicznymi, ekologicznymi, a także komfortem stosowania. Które kobiety mogą zdecydować się na noszenie majtek menstruacyjnych? Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Majtki menstruacyjne – co to jest?

Majtki menstruacyjne zazwyczaj kojarzone są z tym typem bielizny, który zastępuje konieczność używania podpasek czy tamponów. I rzeczywiście – większość modeli majtek menstruacyjnych to bielizna wyposażona w specjalną warstwę chłonną, która skutecznie zastępuje środki higieniczne używane podczas krwawienia miesięcznego. Istnieją także majtki na menstruację, które wyposażone są w warstwę nieprzepuszczalną, nie mają natomiast właściwości chłonnych. Czym różnią się te obydwa typy majtek miesiączkowych?

Majtki na miesiączkę, które nie mają właściwości chłonnych to bielizna wykonana ze specjalnej, nieprzemakalnej tkaniny. Taka bielizna zapewnia komfortowe noszenie podpasek czy tamponów, bez obawy o przemakanie bielizny.

Kolejny wariant majtek miesiączkowych to ten model bielizny, który zastępuje noszenie tamponów lub podpasek. Taka bielizna łączy w sobie dwie istotne cechy – nieprzepuszczalność oraz chłonność. zazwyczaj majtki tego typu zbudowane są z następujących warstw:

  • najbardziej wewnętrzna warstwa materiału to warstwa odprowadzająca wilgoć, posiadająca dodatkowo właściwości antybakteryjne (dzięki wzbogaceniu jonami srebra); dzięki takiemu rozwiązaniu noszenie majtek miesiączkowych jest bardzo komfortowe, a także bezpieczne – zredukowane zostaje ryzyko rozwoju infekcji intymnych,
  • środkowa warstwa o właściwościach chłonnych, absorbująca krew miesiączkową; poszczególne modele bielizny mogą różnić się stopniem chłonności; zazwyczaj chłonność odpowiada czterem tamponom,
  • najbardziej zewnętrzna warstwa ma właściwości nieprzemakalne, chroniąc ubranie przed zabrudzeniami.

Wśród kobiet, które stosują majtki menstruacyjne, opinie są bardzo przychylne. Nie dziwi zatem, że takie rozwiązanie staje się coraz popularniejsze. Gdzie kupić majtki menstruacyjne? Produkty tego typu dostępne są w coraz większej liczbie sklepów.

 

Chcesz wypróbować majtki menstruacyjne? Kupisz je w sklepie Hello Zdrowie!

BESTSELLER
Zdrowie intymne i seks, Wimin
WIMIN majtki menstruacyjne
90,00 zł

Podpaski, tampony czy specjalne majtki na okres?

Podpaski i tampony to znane od lat metody zabezpieczenia przed krwawieniem miesięcznym. Obecnie znane są ponadto takie nowoczesne rozwiązania jak kubeczki menstruacyjne czy podpaski wielokrotnego użytku. Tradycyjne podpaski to produkty higieniczne o różnych rozmiarach i stopniu chłonności. Są one przyklejane do wewnętrznej powierzchni majtek, chłonąc krwawienie miesięczne i zapobiegając ich zabrudzeniu. Podpaski mogą być wyposażone w skrzydełka, które lepiej przymocowują podpaskę i chronią brzegi bielizny. Podpaski są najbardziej uniwersalną metodą zabezpieczania przed krwawieniem miesięcznym. Obecnie coraz popularniejsze stają się podpaski wielokrotnego użytku. W przeciwieństwie do swoich jednorazowych odpowiedników, podpaski wielorazowe wykonane są z ekologicznych materiałów – chłonnych warstw podszytych od spodu nieprzemakalną tkaniną. Tego typu rozwiązanie polega na noszeniu podpaski, wypraniu jej i wysuszeniu, a następnie możliwości kolejnego użycia.

Tampony to środki higieniczne stosowane wewnątrzpochwowo, wykonane z mieszanki bawełny i celulozy, nasączonych olejem parafinowym czy silikonami. Różnią się rozmiarami i stopniem chłonności. Są chętnie wybierane przez kobiety prowadzące aktywny tryb życia, ceniące sobie dyskretne rozwiązanie. Nie każda kobieta może korzystać z tamponów – ograniczeniem są infekcje intymne czy noszenie wkładki wewnątrzmacicznej.

Jednym z najnowszych rozwiązań są kubeczki menstruacyjne – wykonane z elastycznego silikonu medycznego i umieszczane dopochwowo. Takie kubeczki zbierają wydzielinę menstruacyjną, po czym wystarczy je wyjąć, umyć i użyć ponownie.

Jak używać bielizny miesiączkowej?

Noszenie majtek na okres zamiast podpaski jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Wystarczy po prostu założyć majtki wówczas, gdy rozpocznie się krwawienie miesięczne. Nie ma potrzeby stosowania dodatkowej ochrony, choć podczas dni czy nocy z bardzo silnymi krwawieniami można dodatkowo użyć podpaski. Częstotliwość zmiany bielizny na miesiączkę jest kwestią indywidualną – każda kobieta odczuje, kiedy pojawi się taka konieczność. Wówczas majtki należy wyprać i wysuszyć, po czym można założyć je ponownie. Jak prać taką bieliznę? Najpierw najlepiej jest zamoczyć majtki w zimnej wodzie, przez co zanieczyszczenia przylegające do powierzchni bielizny mogą się odkleić. Potem zaleca się wyprać majtki ręcznie lub w pralce, w 30 stopniach, używając delikatnych detergentów.

Miesiączka / istock

Zalety i wady majtek na czas miesiączki

Bielizna menstruacyjna ma wiele zalet. Przede wszystkim – jest bardzo wygodna w użytkowaniu, zapewniając skuteczną i dyskretną ochronę podczas krwawienia miesięcznego. w dłuższej perspektywie czasu jest to ekonomiczne rozwiązanie, gdyż jednorazowy wydatek na zakup bielizny ponoszony jest raz na wiele miesięcy. Majtki menstruacyjne zachowują swoje właściwości chłonne nawet przez dwa lata. Kolejną zaletą majtek na miesiączkę jest przyjazność środowisku – ograniczamy zużycie podpasek i tamponów, redukując ilość odpadów. Ponadto same majtki wykonane są z ekologicznych tworzyw. A wśród wad takiego rozwiązania wymienić można jedynie konieczność jednorazowego wydania większej kwoty pieniędzy – para majtek menstruacyjnych kosztuje średnio 100-180 zł.

 

Bibliografia:

  1. Milette S., Morawski C., Okresy bez plastiku: produkty menstruacyjne i zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta przesiewa mąkę

Słyszałaś, że w trakcie menstruacji masz nie uprawiać seksu, nie chodzić do dentysty i nie piec ciast? Pani Miesiączka rozprawia się z mitami

PMDD, przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne – objawy, leczenie

"Do roboty, pasożyty, i zarobić sobie na co chcecie". Członkinie Fundacji Akcja Menstruacja są załamane "festiwalem nienawiści" w sieci

„Do roboty, pasożyty, i zarobić sobie na co chcecie”. Akcja Menstruacja o naśmiewaniu się z ubóstwa menstruacyjnego

Aleksandra Kisiel /fot. archwium prywatne

Dla mnie czy dla ciebie, czyli jak kobiecymi potrzebami rządziła męska estetyka. Do czasu

Dlaczego podczas okresu często mamy biegunkę? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Dlaczego podczas okresu często mamy biegunkę? Wyjaśnia biotechnolożka Ewa Kowalska

Podpaski wielorazowe – rodzaje, pranie, jak uszyć samemu?

Polska firma wprowadza urlop menstruacyjny

Polska firma wprowadza urlop menstruacyjny. „Zmiana, która idzie z duchem czasu i która słucha kobiecego głosu”

Olimpijska biegaczka szczerze o menstruacji

Biegaczka o menstruacji w sporcie. „Znam siebie – kiedy mam okres, nie działam na 100 procent”

Miesiączka / istock

Jak zmienia się twoja miesiączka, gdy masz 20, 30, 40 lat?

Najczęstsze niedobory wśród kobiet. 7 składników, o które szczególnie warto zadbać / fot.Pexels

Najczęstsze niedobory wśród kobiet. 7 składników, o które szczególnie warto zadbać

wykluczenie menstruacyjne

„Czym różni się papier toaletowy od podpaski?”. Wykluczenie menstruacyjne po raz pierwszy w polskim Sejmie

Menstruacja w podróży

„Masz okres i szukaj wiatru w polu”. Podróżniczka o dostępności tamponów i podpasek w polskich wsiach i miasteczkach

Skrzepy krwi w trakcie okresu – kiedy warto wybrać się do lekarza?

Z moim okresem jest coś nie tak! 4 sygnały, których nie wolno bagatelizować

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz

Prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz: Natura wymyśliła menopauzę w sensownym celu

miesiączka

Podzielisz się swoją miesiączką?

Pierwsza miesiączka – co jeśli przychodzi za wcześnie?

„Rodzice dziwią się, że ich córki bawiące się jeszcze lalkami zaczynają miesiączkować”. Ginekolog o tym, co się dzieje, kiedy miesiączka przychodzi za wcześnie

palce w krwii

Dlaczego jednorazowe podpaski i tampony są dla nas szkodliwe? Kosmetolożka wymienia 6 powodów

Sylwia Sikorska: Kubeczek menstruacyjny ma tylko jedną wadę, można zapomnieć, że ma się okres

amila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna, mówi o tym, dlaczego wstydzimy się miesiączki

Dlaczego wstydzimy się miesiączki? Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn [WIDEO]

Młode dziewczyny nie powinny szukać odpowiedzi na pytania dotyczące ich ciał w internecie. Fragment książki „Dziewczyńskie sprawy”

Podpaska

Jesteśmy ślepi na problem ubóstwa menstruacyjnego w Polsce. „Otwórzmy oczy”, by przełamać okresowe tabu

Przewodnik „Dziewczyńskie sprawy” norweskich lekarek Niny Brochmann i Ellen Støkken-Dahl już w księgarniach. Hello Zdrowie patronem medialnym!

Małgorzata Olasińska-Chart w Tanzanii

„W Tanzanii część dzieci zbyt wcześnie urodzonych nie ma szans na przeżycie. Statystycznie co najmniej jedno z tych szczęśliwie urodzonych nie dożyje piątego roku życia” – mówi Małgorzata Olasińska-Chart

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

×