Przejdź do treści

„Na pewne rzeczy, uczucia w ciąży, trudno się przygotować” – mówi położna Izabela Dembińska

Iza Dembińska / fot. Monika Ostrowska
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ciąża nie zawsze i nie dla wszystkich jest stanem „błogosławionym” ani „najpiękniejszym”. Zawsze jednak budzi emocje i wywołuje zmiany – nie tylko fizyczne, ale też i życiowe oraz emocjonalne. O tych zmianach rozmawiamy z położną Izabelą Dembińską, której najnowsza książka „Lekko w ciąży” ma właśnie premierę. 

Poradnik „Lekko w ciąży” składa się z sześciu części: „Kobieta w ciąży”, „Dobra opieka nad kobietą w ciąży”, „Emocje w ciąży”, „Dziecko prenatalne, czyli mały człowiek w łonie”, „Przygotowanie dziecka do porodu” oraz „Ciąża okiem specjalistek”. Położna w swojej książce zawarła także zestawy ćwiczeń i pozycji, które pomogą dziecku jak najlepiej ułożyć się w miednicy do czasu porodu. Do napisania tego poradnika Izabela Dembińska zaprosiła innych specjalistów: osteopatkę ginekologiczną, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz dietetyczki.

 

Magdalena Bury, Hello Zdrowie: Co kobieta powinna wiedzieć przed ciążą, a o czym najczęściej się nie mówi?

Izabela Dembińska, położna: Przede wszystkim, że czeka ją czas wielkich zmian, nowy etap życia już od pierwszych dni ciąży. Czas, w którym może czuć się zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie wspaniale, ale także ma prawo czuć się inaczej. Czas poznawania na nowo siebie, swojego ciała.

Czy w tym czasie da się stworzyć więź emocjonalną z dzieckiem w brzuchu?

To, jakie matka przeżywa emocje, znajduje swoje odbicie w procesach neurohormonalnych. Informacja dociera do dziecka w postaci hormonów zadowolenia bądź stresu, jest ono niejako zanurzone w substancjach hormonalnych, takich jak endorfiny czy katecholaminy (hormony stresu). Wieź między matką a płodem nawiązuje się u części kobiet automatycznie, ale nie zawsze tak jest.

Co mówić kobiecie w ciąży, gdy chcemy ją wesprzeć?

Zapytałabym przede wszystkim nie o to, jak się czuje, ale jak ma się z tą świadomością bycia w ciąży. Jeżeli początek ciąży to czas zaskoczenia, czasem na etapie życia, kiedy jeszcze o ciąży nie myślała, nadchodzące tygodnie mogą powodować fakt, że z tygodnia na tydzień samo jej podejście będzie się zmieniać. Zastanowiłabym się nad tym, co ją lęka i chciałabym, aby potrafiła zaopiekować się sobą i swoimi emocjami w tym okresie.

Ciążę można przeżywać na wiele sposobów, zarówno w ciele, jak i emocjach – nie ma jednego schematu i wytycznych, jak kobieta powinna się czuć. Jeśli jednak otaczają ją trudne emocje i uczucia, a czas ten trudnych chwil nie mija, warto, aby korzystała z pomocy psychologa czy psychoterapeuty.

Ciążę można przeżywać na wiele sposobów, zarówno w ciele, jak i emocjach – nie ma jednego schematu i wytycznych, jak kobieta powinna się czuć

Jak wzrastający płód zmienia kobiece ciało?

Diametralnie! Kobieta w okresie ciąży może przybrać średnio ok. 15 kg. Czasem bywa, że jest to mniejsza lub większa liczba kilogramów, ale warto pamiętać, że średnio ok. 50 proc. tej masy to waga dziecka, łożyska, płynu owodniowego, zmagazynowanej wody w ciele, tendencja do obrzęków. Dobrze pamiętać o tym, by nie popaść w walkę z kilogramami.

Co oprócz kilogramów?

Wraz z ciążą zmienia się także biomechanika ciała. Środek ciężkości przesuwa się ku przodowi, miednica kieruje się w duże przodopochylenie, pogłębiając lordozę lędźwiową i kifozę piersiową, piersi mogą się powiększyć. Mają prawo pojawić się przebarwienia skórne, rozstępy.

Czasem jednak bywa i tak, że ciało, skóra kobiety, w czasie ciąży jest w lepszej kondycji niż przed. Zmiany będą, pytanie, jak czuje się z nimi kobieta? Jak je akceptuje? Jak te zmiany w ciele odbiera jej partner?

Kobieta w ciąży

Wiemy już, że do ciąży trudno się przygotować. Może tu będzie prościej: czego nie robić w ciąży? Nie mówię o oczywistościach, takich jak spożywanie alkoholu czy palenie papierosów…

Tak naprawdę w ciąży, która przebiega prawidłowo, jest niewiele ograniczeń. To, co z pewnością nie powinno mieć miejsca poza używkami, to spożywanie surowego mięsa, ryb i surowych jaj, a także serów pleśniowych oraz mocno przetworzonych produktów zawierających np. tłuszcze trans.

Stosowanie leków powinno być skonsultowane zawsze z położną lub lekarzem, podobnie jak wybór kosmetyków dozwolonych dla kobiet w ciąży, zwłaszcza unikanie tych zawierających fitohormony czy retinol. Skonsultować trzeba też znaczną część zabiegów medycyny estetycznej czy kosmetologii. Dodatkowo należy unikać podskoków, gwałtownych ruchów, sportów ekstremalnych czy takich aktywności, które wiążą się z ryzykiem urazu lub niedotlenienia.

Co z podróżowaniem?

Loty samolotem w ciąży przebiegającej prawidłowo są jak najbardziej dozwolone i z pewnością kobieta w ciąży może jeździć samochodem, ale obowiązkowo musi zadbać o zapinanie pasów. Jeśli są zbyt ciasne , trzeba zastosować specjalne adaptery do pasów dla kobiet w ciąży.

Czasem wydaje mi się, że na pewne rzeczy, uczucia, trudno się przygotować. Możemy czytać, dowiadywać się, jakie zmiany niesie ze sobą ciąża, ale same - jako kobiety - nie wiemy, jak w tych zmianach faktycznie będziemy się czuć

Co robić, gdy w ciąży pojawia się ból?

Kiedy ciało w ciąży zaczyna boleć, mam na myśli kręgosłup, miednicę, bóle mięśniowe, trudności w codziennym funkcjonowaniu, warto pamiętać o tym, że to nie minie, a z tygodnia na tydzień może się nasilać. Warto wtedy skorzystać z opieki fizjoterapeutki bądź osteopatki ginekologicznej.

Na pewne rzeczy, uczucia, trudno się przygotować. Możemy czytać, dowiadywać się, jakie zmiany niesie ze sobą ciąża, ale same – jako kobiety – nie wiemy, jak w tych zmianach faktycznie będziemy się czuć. Warto pamiętać, że w zależności od tygodnia czy trymestru na te same zjawiska możemy reagować inaczej. Warto być otwartą na zmiany i mieć świadomość, że to minie.

Izabela Dembińska – psycholog i położna oraz trener świadomej pracy z ciałem w okresie okołoporodowym. Absolwentka wielu szkoleń i konferencji z zakresu położnictwa, pracy z ciałem. Pasjonują ją naturalne narodziny, poród i macierzyństwo, w którym może być przy kobiecie, a nie ponad, w bliskości jej naturalnego środowiska. Ściśle współpracuje z Kliniką Osteopatii Renort Słuchając Ciała w przygotowaniu kobiet do porodu nie tylko w warunkach domowych, ale także szpitalnych, stosując techniki Spinning Babies, jako certyfikowana absolwentka szkoleń tej metody.

Jak sama o sobie mówi: „Jestem położną z wyboru. Jestem położną, bo ta misja narodziła się we mnie po doświadczeniu własnego porodu. Jestem położną, bo moja praca to mój styl życia. Pasję tę przejęłam od mamy położnej. Wierzę w dobry poród kobiety. Wierzę, że wiara w to, że potrafi urodzić to podstawa w pracy położnej”.

Hello Zdrowie książkę „Lekko w ciąży” autorstwa Izabeli Dembińskiej objęło swoim patronatem medialnym. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: