Przejdź do treści

Jak wygląda i pracuje miednica w trakcie porodu? Tłumaczy położna Izabela Dembińska

Jak wygląda i pracuje miednica w trakcie porodu? Tłumaczy położna Izabela Dembińska / Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Joanna Jaworska
3 najważniejsze zasady treningu dla osób z insulinoopornością. Wyjaśnia Joanna Jaworska [WIDEO]
Kobieta i mężczyzna przytulają się
Usłyszałaś od ginekologa, żeby przed seksem napić się lampki wina, żeby nie bolało? Pani Fizjotrener: to nie jest ból, na który możesz się godzić
San Marino
San Marino oferuje turystom szczepionkę wliczoną w koszty pobytu. Jest jeden haczyk
Szczepionki
Kolejny kraj wycofuje dwie szczepionki na COVID-19. Powodem są przypadki zakrzepów u zaszczepionych
Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie

Jaka jest rola miednicy w porodzie? I skąd położna wie, gdzie maluch się znajduje w danym momencie? Na te i inne pytania odpowiada położna Izabela Dembińska. I podkreśla: „Bądź z dzieckiem w każdym skurczu, odpoczywaj pomiędzy”. Jeśli jesteś w ciąży albo tuż przed porodem, to przeczytaj koniecznie, na co zwraca uwagę ekspertka.

Trzy płaszczyzny miednicy

Jak tłumaczy Izabela Dembińska, z punktu widzenia porodu i tego jak dziecko „wędruje” w kanale rodnym, miednica, składa się z trzech płaszczyzn: górnej, dolnej i środkowej.

„Mały człowiek ma na główce wyczuwalne i niezrośnięte szwy oraz ciemiączka . Idąc sobie przez kanał rodny, dokonuje odpowiednich zwrotów w kanale miednicy, które wydarzają się dzięki naszym skurczom porodowym – siła skurczy powoduje, że dziecko dokonuje odpowiednich ruchów zstępowania, przyginania i zwrotów” – wyjaśnia położna.

Jak dodaje, obserwując szwy i ciemiączka oraz ważnych punktach w miednicy, położna wie gdzie maluch się znajduje w danym momencie. Pozwala jej to też określić, jak dziecko „chce podróżować” w kanale rodnym i czy poprzez odpowiednie pozycje porodowe możemy mu pomóc.

„Na jakość tej podróży dziecka w prawidłowym porodzie wpływa siła skurczy, pozycja mamy, wymiary dziecka, jego tętno oraz współpraca mamy ze skurczami porodowymi – dziecko, aby przejść drogę miednicy, poszukuje swoją główką miejsca, tak aby jak najkorzystniej dopasować się do miednicy – twój ruch i współpraca z nim jest dla niego ogromnym wsparciem – bądź z dzieckiem w każdym skurczu, odpoczywaj pomiędzy” – radzi Izabela Dembińska.

Jak wygląda miednica w czasie porodu?

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej kości miednicy rozchodzą się, pozwalając dziecku na swobodny wzrost. Położna Izabela Dembińska udostępniła w swoim poście zdjęcia, które pokazują, jak wygląda miednica kobiety w czasie porodu. Opisuje też każdą z nich. Jej budowę powinna znać każda z nas!

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Było o macicy a teraz o miednicy w porodzie 😉 ?Kobieca miednica z punktu widzenia porodu i tego jak dziecko wędruje sobie w kanale rodnym składa się z 3 płaszczyzn, przez które przechodzi mały człowiek. Mały człowiek ma na główce wyczuwalne i niezrośnięte szwy oraz ciemiączka . Idąc sobie przez kanał rodny dokonuje odpowiednich zwrotów w kanale miednicy, które wydarzają się dzięki jak już wiemy naszym skurczom porodowym – siła skurczy powoduje że dziecko dokonuje odpowiednich ruchów zstępowania, przyginania i zwrotów. Po szwach i ciemiączkach położna badając rodzącą mamę i po ważnych punktach w miednicy wie gdzie maluch się znajduje w danym momencie, ale też czy to, jak chce dziecko podróżować w kanale rodnym jest prawidłowe i czy ewentualnie poprzez odpowiednie pozycje porodowe możemy mu i miednicy pomóc ?Patrząc od góry ( fot. 1 lewa góra) widzimy wchód, wlot, wejście do miednicy : kształt – poprzecznie owalny górna płaszczyzna – oba guzki kości łonowej i promontorium (wystająca część 5 kręgu lędźwiowego) dolna płaszczyzna – kresa graniczna, najbardziej do wewnątrz wysunięty punkt spojenia łonowego ?Patrząc z boku (fot. 2 prawa góra) widzimy środkową miednicę, którą tworzy tak zwana przestrzeń próżni miednicy kształt – prawie okrągły: płaszczyzna próżni – środek wewnętrznej powierzchni spojenia łonowego, środek 3-go kręgu kości krzyżowej (najgłębsze miejsce), środek panewek stawu biodrowego; ?Patrząc od dołu (fot. 3 lewy dół) widzimy wychód, wylot, wyjście z miednicy kształt – podłużnie owalny płaszczyzna – wierzchołek kąta pod łonowego, łuk łonowy, guzy kulszowe, więzadła krzyżowo-guziczne, zakończenie kości guzicznej; ?Oraz główka dziecka (fot. 4 prawy dół) na której wyróżniamy szwy : ·strzałkowy: pomiędzy kośćmi ciemieniowymi ·węgłowy: pomiędzy kośćmi ciemieniowymi a kością potyliczną· wieńcowy: między kośćmi ciemieniowymi a kośćmi czołowymi· czołowy: pomiędzy kośćmi czołowymi i ciemiączka:· przednie: romboidalne duże tylne: kształt trójkątny, małe Cd w komentarzu ⤵️

Post udostępniony przez ?zaprzyjaźniam z porodem ? (@polozna_izabela_dembinska)

Jak tłumaczy położna, patrząc od góry (pierwsze zdjęcie – na górze, po lewej stronie) widzimy wchód, wlot, wejście do miednicy:

  • kształt – poprzecznie owalny;
  • górna płaszczyzna – oba guzki kości łonowej i promontorium (wystająca część piątego kręgu lędźwiowego);
  • dolna płaszczyzna – kresa graniczna, najbardziej do wewnątrz wysunięty punkt spojenia łonowego.

Z boku miednicy (drugie zdjęcie – na górze, po prawej stronie) widzimy środkową miednicę, którą tworzy tak zwana przestrzeń próżni miednicy:

  • kształt – prawie okrągły;
  • płaszczyzna próżni – środek wewnętrznej powierzchni spojenia łonowego, środek trzeciego kręgu kości krzyżowej (najgłębsze miejsce), środek panewek stawu biodrowego.

Z kolei gdy patrzymy na miednicę z dołu (trzecie zdjęcie – na dole, po lewej stronie), widzimy wychód, wylot i wyjście z miednicy:

  • kształt – podłużnie owalny;
  • płaszczyzna – wierzchołek kąta pod łonowego, łuk łonowy, guzy kulszowe, więzadła krzyżowo-guziczne, zakończenie kości guzicznej.
Ciężarne nie są w grupie ryzyka, ich życie nie jest zagrożone – uspokaja Dr Grzegorz Południewski – ginekolog, położnik, Klinika Gameta Warszawa

Izabela Dembińska – kim jest?

Położna Izabela Dembińska sama jest mamą dwójki dzieci urodzonych naturalnie. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku położnictwo oraz psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Przygotowała do porodu kilka tysięcy kobiet i par w szkołach rodzenia oraz indywidualnie. Jest założycielką Medical Pregnancy Training – szkoleń dla profesjonalistów oraz programu dla kobiet w okresie okołoporodowym „Ćwicz z położną“.

Prowadzi szkolenia z zakresu położnictwa i rehabilitacji. Jest też ekspertką Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia z zakresu „Standardy Opieki Okołoporodowej“. Ostatnio wydała książkę „Pierwsze chwile z noworodkiem”. Jej profil na instagramie polozna_izabela_dembinska obserwuje niemal 10 tys. osób. 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta

Aktywacja dna miednicy głosem. Pani Fizjotrener wyjaśnia, jak to zrobić poprawnie

Wypadanie odbytnicy – przyczyny, objawy, leczenie

Kobieta biegnie po plaży

Na czym polega ocena dna miednicy u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

kobieta trzyma się za brzuch

Obniżenie narządów rodnych – przyczyny, objawy i leczenie

Kobieta układa z dłoni serce na swoim brzuchu

Rozejście spojenia łonowego – po czym poznać, że ma się tę dolegliwość?

Kobieta w ciąży na łóżku

Poduszka poporodowa – Pani Fizjotrener wyjaśnia, dlaczego jest szkodliwa dla zdrowia

Kobieta biegnie po plaży przy linii morza. ma zwiewną sukienkę

Jak wygląda wizyta i rehabilitacja kobiety u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Wyjaśnia fizjoterapeutka

Kobieta w kostiumie kąpielowymm trzyma papaję

Mięśnie dna miednicy. Po czym poznać, że ich trening jest niepoprawny? Tłumaczy fizjoterapeutka

Kobieta na macie wykonuje ćwiczenie

To ćwiczenie złagodzi ból przy endometriozie i podczas stosunku. Pokazuje fizjoterapeutka

Czy złamanie miednicy jest groźne?

Czy złamanie miednicy jest groźne? Jak wygląda rehabilitacja po urazie?

Co osłabia mięśnie dna miednicy? Wymienia Pani Fizjotrener

Mięśnie dna miednicy – jaki trening wybrać? Tłumaczy Pani Fizjotrener

Nietrzymanie nie do wytrzymania. Co zrobić i kiedy udać się do lekarza, jeśli popuszczasz mocz?

„Zazwyczaj kobieta załatwia się na bizneswoman: biegnie do toalety, siada i szybko, z parciem, oddaje mocz. A powinno się dać sobie sekundę, dwie, bez parcia na mięśnie dna miednicy”- mówi Urszula Herman, założycielka zespołu PelviFly, oferującego treningi mięśni dna miednicy

dziewczyna na krześle

Wydaje ci się, że masz krótszą nogę? Fizjoterapeutka podpowiada, co za tym stoi

Czujesz ból podczas oddawania moczu albo podczas seksu? To może być zamrożona miednica

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”

„Miednica to nasze kobiece centrum dowodzenia”. Mięśnie Kegla potrzebują treningu, fizjoterapeutka wyjaśnia jak to robić i w jaki sposób ciało nam się odwdzięczy

Choroby mikrokrążenia – skutki i profilaktyka zaburzeń

Kasia Dziurska

Kasia Dziurska o swoich doświadczeniach z Hashimoto: myślałam, że jestem niezniszczalna [WIDEO]

kobieta po szczepieniu na covid

Skutki uboczne szczepionek na COVID-19 – które występują najczęściej? Porównanie

Kobieta

Gdzie są wolne terminy na szczepienie? Rząd udostępnił mapę z danymi

Będzie krótszy odstęp pomiędzy dawkami szczepionki przeciw COVID-19, ale niekoniecznie dla wszystkich. Co z tymi, którzy już przyjęli pierwszą dawkę przed wprowadzeniem zmiany?

Krótszy odstęp pomiędzy dawkami szczepionki przeciw COVID-19. Co z tymi, którzy przyjęli pierwszą dawkę przed wprowadzeniem zmiany?

Szczepienia przeciw COVID-19 dostępne dla dzieci w kolejnym kraju. FDA dopuściła tam podawanie jednej ze szczepionek już 12-latkom

Kolejny kraj wprowadza szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci. Szczepionkę mogą przyjąć już 12-latkowie

Najpopularniejsze

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Respirator

Jak wygląda intubacja i podłączenie pacjenta do respiratora? Wyjaśnia anestezjolożka Zofia Patyna-Giżejowska

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?