Przejdź do treści

Jak wygląda i pracuje miednica w trakcie porodu? Tłumaczy położna Izabela Dembińska

Jak wygląda i pracuje miednica w trakcie porodu? Tłumaczy położna Izabela Dembińska / Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Jak dbać o zęby z próchnicą?
Jak dbać o zęby z próchnicą? Wyjaśnia dentysta Tomasz Kupryś
Kobieta trzyma niemowlaka
Dlaczego dziecko chce być przy piersi mamy? Nie zawsze chodzi o głód
Metoda Ferbera – czy naprawdę sprawdza się w usypianiu dzieci?
Metoda Ferbera – czy naprawdę sprawdza się w usypianiu dzieci?
kobiety w łóżku
„Szantażowanie seksem wciąż cieszy się popularnością” – twierdzi psycholożka
Dziecko w szkole
Koronawirus w Polsce a nauka zdalna. MEN: dzieci nie wrócą do szkół do końca roku szkolnego

Jaka jest rola miednicy w porodzie? I skąd położna wie, gdzie maluch się znajduje w danym momencie? Na te i inne pytania odpowiada położna Izabela Dembińska. I podkreśla: „Bądź z dzieckiem w każdym skurczu, odpoczywaj pomiędzy”. Jeśli jesteś w ciąży albo tuż przed porodem, to przeczytaj koniecznie, na co zwraca uwagę ekspertka.

Trzy płaszczyzny miednicy

Jak tłumaczy Izabela Dembińska, z punktu widzenia porodu i tego jak dziecko „wędruje” w kanale rodnym, miednica, składa się z trzech płaszczyzn: górnej, dolnej i środkowej.

„Mały człowiek ma na główce wyczuwalne i niezrośnięte szwy oraz ciemiączka . Idąc sobie przez kanał rodny, dokonuje odpowiednich zwrotów w kanale miednicy, które wydarzają się dzięki naszym skurczom porodowym – siła skurczy powoduje, że dziecko dokonuje odpowiednich ruchów zstępowania, przyginania i zwrotów” – wyjaśnia położna.

Jak dodaje, obserwując szwy i ciemiączka oraz ważnych punktach w miednicy, położna wie gdzie maluch się znajduje w danym momencie. Pozwala jej to też określić, jak dziecko „chce podróżować” w kanale rodnym i czy poprzez odpowiednie pozycje porodowe możemy mu pomóc.

„Na jakość tej podróży dziecka w prawidłowym porodzie wpływa siła skurczy, pozycja mamy, wymiary dziecka, jego tętno oraz współpraca mamy ze skurczami porodowymi – dziecko, aby przejść drogę miednicy, poszukuje swoją główką miejsca, tak aby jak najkorzystniej dopasować się do miednicy – twój ruch i współpraca z nim jest dla niego ogromnym wsparciem – bądź z dzieckiem w każdym skurczu, odpoczywaj pomiędzy” – radzi Izabela Dembińska.

Jak wygląda miednica w czasie porodu?

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej kości miednicy rozchodzą się, pozwalając dziecku na swobodny wzrost. Położna Izabela Dembińska udostępniła w swoim poście zdjęcia, które pokazują, jak wygląda miednica kobiety w czasie porodu. Opisuje też każdą z nich. Jej budowę powinna znać każda z nas!

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Było o macicy a teraz o miednicy w porodzie 😉 🤰Kobieca miednica z punktu widzenia porodu i tego jak dziecko wędruje sobie w kanale rodnym składa się z 3 płaszczyzn, przez które przechodzi mały człowiek. Mały człowiek ma na główce wyczuwalne i niezrośnięte szwy oraz ciemiączka . Idąc sobie przez kanał rodny dokonuje odpowiednich zwrotów w kanale miednicy, które wydarzają się dzięki jak już wiemy naszym skurczom porodowym – siła skurczy powoduje że dziecko dokonuje odpowiednich ruchów zstępowania, przyginania i zwrotów. Po szwach i ciemiączkach położna badając rodzącą mamę i po ważnych punktach w miednicy wie gdzie maluch się znajduje w danym momencie, ale też czy to, jak chce dziecko podróżować w kanale rodnym jest prawidłowe i czy ewentualnie poprzez odpowiednie pozycje porodowe możemy mu i miednicy pomóc 🔴Patrząc od góry ( fot. 1 lewa góra) widzimy wchód, wlot, wejście do miednicy : kształt – poprzecznie owalny górna płaszczyzna – oba guzki kości łonowej i promontorium (wystająca część 5 kręgu lędźwiowego) dolna płaszczyzna – kresa graniczna, najbardziej do wewnątrz wysunięty punkt spojenia łonowego 🔴Patrząc z boku (fot. 2 prawa góra) widzimy środkową miednicę, którą tworzy tak zwana przestrzeń próżni miednicy kształt – prawie okrągły: płaszczyzna próżni – środek wewnętrznej powierzchni spojenia łonowego, środek 3-go kręgu kości krzyżowej (najgłębsze miejsce), środek panewek stawu biodrowego; 🔴Patrząc od dołu (fot. 3 lewy dół) widzimy wychód, wylot, wyjście z miednicy kształt – podłużnie owalny płaszczyzna – wierzchołek kąta pod łonowego, łuk łonowy, guzy kulszowe, więzadła krzyżowo-guziczne, zakończenie kości guzicznej; 🤰Oraz główka dziecka (fot. 4 prawy dół) na której wyróżniamy szwy : ·strzałkowy: pomiędzy kośćmi ciemieniowymi ·węgłowy: pomiędzy kośćmi ciemieniowymi a kością potyliczną· wieńcowy: między kośćmi ciemieniowymi a kośćmi czołowymi· czołowy: pomiędzy kośćmi czołowymi i ciemiączka:· przednie: romboidalne duże tylne: kształt trójkątny, małe Cd w komentarzu ⤵️

Post udostępniony przez 🤰zaprzyjaźniam z porodem 🤰 (@polozna_izabela_dembinska)

Jak tłumaczy położna, patrząc od góry (pierwsze zdjęcie – na górze, po lewej stronie) widzimy wchód, wlot, wejście do miednicy:

  • kształt – poprzecznie owalny;
  • górna płaszczyzna – oba guzki kości łonowej i promontorium (wystająca część piątego kręgu lędźwiowego);
  • dolna płaszczyzna – kresa graniczna, najbardziej do wewnątrz wysunięty punkt spojenia łonowego.

Z boku miednicy (drugie zdjęcie – na górze, po prawej stronie) widzimy środkową miednicę, którą tworzy tak zwana przestrzeń próżni miednicy:

  • kształt – prawie okrągły;
  • płaszczyzna próżni – środek wewnętrznej powierzchni spojenia łonowego, środek trzeciego kręgu kości krzyżowej (najgłębsze miejsce), środek panewek stawu biodrowego.

Z kolei gdy patrzymy na miednicę z dołu (trzecie zdjęcie – na dole, po lewej stronie), widzimy wychód, wylot i wyjście z miednicy:

  • kształt – podłużnie owalny;
  • płaszczyzna – wierzchołek kąta pod łonowego, łuk łonowy, guzy kulszowe, więzadła krzyżowo-guziczne, zakończenie kości guzicznej.
Ciężarne nie są w grupie ryzyka, ich życie nie jest zagrożone – uspokaja Dr Grzegorz Południewski – ginekolog, położnik, Klinika Gameta Warszawa

Izabela Dembińska – kim jest?

Położna Izabela Dembińska sama jest mamą dwójki dzieci urodzonych naturalnie. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku położnictwo oraz psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Przygotowała do porodu kilka tysięcy kobiet i par w szkołach rodzenia oraz indywidualnie. Jest założycielką Medical Pregnancy Training – szkoleń dla profesjonalistów oraz programu dla kobiet w okresie okołoporodowym „Ćwicz z położną“.

Prowadzi szkolenia z zakresu położnictwa i rehabilitacji. Jest też ekspertką Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia z zakresu „Standardy Opieki Okołoporodowej“. Ostatnio wydała książkę „Pierwsze chwile z noworodkiem”. Jej profil na instagramie polozna_izabela_dembinska obserwuje niemal 10 tys. osób. 

Zobacz także

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Anna Lewandowska

Anna Lewandowska pokazała brzuch 17 dni po porodzie. „Ciało kobiety może wiele” – pisze trenerka

Zabiegi pielęgnacyjne po ciąży / istock

Chcesz poprawić wygląd swojego brzucha po ciąży? Fizjoterapeutka wymienia zabiegi wspomagające, które mogą ci pomóc

Kobiety z dziećmi

„Urodzeni w kwarantannie”. Powstał film dla kobiet, które w czasie pandemii zostały mamami. Pamiętaj, nie jesteś sama!

Kobieta w ciąży stoi na plaży i trzyma się za brzuch. Wiatr rozwiewa jej suknię

Bądź aktywna w porodzie. Jak to zrobić? W jakiej pozycji najlepiej rodzić? Wyjaśnia Położna Kasia

tata z noworodkiem

Porody rodzinne wracają. Jakie obowiązują zasady?

Robert Lewandowski z córką / Instagram

Anna Lewandowska urodziła! Robert Lewandowski pochwalił się fotką z drugim dzieckiem na Instagramie

Poród w czasach pandemii / istock

Ministerstwo Zdrowia potwierdza: kobiety podczas porodu nie muszą mieć maseczki ochronnej

Tatiana Okupnik / East News

Tatiana Okupnik szczerze o swoim ciele po porodach: „Nie ruszę jako kobieta, artystka, jako partnerka, jeśli nie powiem tego na głos, bo muszę zwalczyć w sobie wstyd”

Kobieta i mężczyzna całują się. Mężczyzna w rękach trzyma niemowle

Fundacja Rodzić po Ludzku wystosowała apel do Ministra Zdrowia. Domaga się zmniejszenia restrykcji związanych z pandemią

Angela Primachenko z Avą / instagram

Kobieta, która urodziła dziecko w trakcie śpiączki, właśnie zobaczyła je po raz pierwszy. Młoda mama wygrała z koronawirusem

Izabela Dembińska / fot. Monika Ostrowska

Izabela Dembińska: Dziecko jest najlepszym nauczycielem, to ono będzie uczyć nas odpuszczania. Nie musisz być perfekcyjna!

Poród - kobieta z dzieckiem

Akcja „Zdjęcia z narodzin – razem damy radę”. Fotografki na swój sposób wspierają młode mamy w czasie pandemii. Zobacz najciekawsze zdjęcia!

Kobieta w ciąży na łóżku

Poduszka poporodowa – Pani Fizjotrener wyjaśnia, dlaczego jest szkodliwa dla zdrowia

porodówka

Położna o wstrzymaniu porodów rodzinnych: nie my powinniśmy być obiektem rozładowywania frustracji

Kobieta w ciazy siedzi na łóżku szpitalnym

Koronawirus a porodówki w Polsce. Porody rodzinne wstrzymane, zakaz odwiedzin, ciężarne boją się, że nie będą miały gdzie rodzić

kobiece ciało

Tyłozgięcie macicy – na czym polega i jego konsekwencje podczas ciąży, porodu, stosunku

Izabela Dembińska / fot. Monika Ostrowska

,,Pierwsze chwile z noworodkiem” autorstwa położnej Izabeli Dembińskiej to spojrzenie na świat nowonarodzonego człowieka z jego perspektywy. Premiera książki już 11 marca 2020 r.!

Powrót do seksu po porodzie dla wielu par bywa trudny/pexels.com

„Pijemy, kiedy chce nam się pić, a nie wtedy, kiedy mamy wodę pod ręką”. O trudnych czasem powrotach do seksu po porodzie opowiadają ginekolog i psycholożka

Kobieta biegnie po plaży przy linii morza. ma zwiewną sukienkę

Jak wygląda wizyta i rehabilitacja kobiety u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Wyjaśnia fizjoterapeutka

Wypadanie włosów po ciąży / ArthurHidden/Freepik

Wypadanie włosów po ciąży. Kiedy to poważny problem, którego nie możemy bagatelizować?

Brzuch po ciąży. Fizjoterapeuta tłumaczy, dlaczego nie zawsze wraca do formy

Rączki noworodka. Położna mówi, dlaczego po narodzinach powinny pozostać mokre

Niesamowite zdjęcia z porodów! Nowi zwycięzcy w konkursie Birth Photography Image Competition 2020. Jedną z finalistek jest polska fotografka!

Babulinka.pl na Instagramie

Figura po ciąży – blogerka zamieściła ważny wpis. „Z mojego brzucha mam troje nowych ludzi na świecie, jak mogłabym go nie lubić?”

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Co robić, aby przenieść doznania na wyższy poziom?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Regeneracja organizmu po odstawieniu alkoholu. Sprawdź, jakie są efekty, kiedy zrezygnujesz z weekendowego drinka

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Policzek kobiety z włókniakiem miękkim

Włókniak miękki ‒ jakie są jego przyczyny i jak się pozbyć takich zmian?

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

kobieta z bólem zęba

Ropień zęba – domowe sposoby na opuchliznę

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Co oznacza ból pleców na dole i jakie podjąć leczenie, by go uśmierzyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?