Przejdź do treści

Jak wygląda i pracuje miednica w trakcie porodu? Tłumaczy położna Izabela Dembińska

Jak wygląda i pracuje miednica w trakcie porodu? Tłumaczy położna Izabela Dembińska / Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kobieta stoi przy dwukolorowej ścianie
Ile razy należy myć włosy? Wyjaśnia Ekspert Kosmetyczny
Olejek eukaliptusowy - właściwości i zastosowanie
Olejek eukaliptusowy – właściwości i zastosowanie
Dobry seks – różnica wieku czyni cuda
Różnica wieku między partnerami? Może się okazać spełnieniem seksualnych marzeń
Nieprzyjemny zapach z pochwy – jak się go pozbyć?
Kobieta w jeansach z kwiatami
Jak mobilizować bliznę po nacięciu krocza? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

Jaka jest rola miednicy w porodzie? I skąd położna wie, gdzie maluch się znajduje w danym momencie? Na te i inne pytania odpowiada położna Izabela Dembińska. I podkreśla: „Bądź z dzieckiem w każdym skurczu, odpoczywaj pomiędzy”. Jeśli jesteś w ciąży albo tuż przed porodem, to przeczytaj koniecznie, na co zwraca uwagę ekspertka.

Trzy płaszczyzny miednicy

Jak tłumaczy Izabela Dembińska, z punktu widzenia porodu i tego jak dziecko „wędruje” w kanale rodnym, miednica, składa się z trzech płaszczyzn: górnej, dolnej i środkowej.

„Mały człowiek ma na główce wyczuwalne i niezrośnięte szwy oraz ciemiączka . Idąc sobie przez kanał rodny, dokonuje odpowiednich zwrotów w kanale miednicy, które wydarzają się dzięki naszym skurczom porodowym – siła skurczy powoduje, że dziecko dokonuje odpowiednich ruchów zstępowania, przyginania i zwrotów” – wyjaśnia położna.

Jak dodaje, obserwując szwy i ciemiączka oraz ważnych punktach w miednicy, położna wie gdzie maluch się znajduje w danym momencie. Pozwala jej to też określić, jak dziecko „chce podróżować” w kanale rodnym i czy poprzez odpowiednie pozycje porodowe możemy mu pomóc.

„Na jakość tej podróży dziecka w prawidłowym porodzie wpływa siła skurczy, pozycja mamy, wymiary dziecka, jego tętno oraz współpraca mamy ze skurczami porodowymi – dziecko, aby przejść drogę miednicy, poszukuje swoją główką miejsca, tak aby jak najkorzystniej dopasować się do miednicy – twój ruch i współpraca z nim jest dla niego ogromnym wsparciem – bądź z dzieckiem w każdym skurczu, odpoczywaj pomiędzy” – radzi Izabela Dembińska.

Jak wygląda miednica w czasie porodu?

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej kości miednicy rozchodzą się, pozwalając dziecku na swobodny wzrost. Położna Izabela Dembińska udostępniła w swoim poście zdjęcia, które pokazują, jak wygląda miednica kobiety w czasie porodu. Opisuje też każdą z nich. Jej budowę powinna znać każda z nas!

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Było o macicy a teraz o miednicy w porodzie 😉 🤰Kobieca miednica z punktu widzenia porodu i tego jak dziecko wędruje sobie w kanale rodnym składa się z 3 płaszczyzn, przez które przechodzi mały człowiek. Mały człowiek ma na główce wyczuwalne i niezrośnięte szwy oraz ciemiączka . Idąc sobie przez kanał rodny dokonuje odpowiednich zwrotów w kanale miednicy, które wydarzają się dzięki jak już wiemy naszym skurczom porodowym – siła skurczy powoduje że dziecko dokonuje odpowiednich ruchów zstępowania, przyginania i zwrotów. Po szwach i ciemiączkach położna badając rodzącą mamę i po ważnych punktach w miednicy wie gdzie maluch się znajduje w danym momencie, ale też czy to, jak chce dziecko podróżować w kanale rodnym jest prawidłowe i czy ewentualnie poprzez odpowiednie pozycje porodowe możemy mu i miednicy pomóc 🔴Patrząc od góry ( fot. 1 lewa góra) widzimy wchód, wlot, wejście do miednicy : kształt – poprzecznie owalny górna płaszczyzna – oba guzki kości łonowej i promontorium (wystająca część 5 kręgu lędźwiowego) dolna płaszczyzna – kresa graniczna, najbardziej do wewnątrz wysunięty punkt spojenia łonowego 🔴Patrząc z boku (fot. 2 prawa góra) widzimy środkową miednicę, którą tworzy tak zwana przestrzeń próżni miednicy kształt – prawie okrągły: płaszczyzna próżni – środek wewnętrznej powierzchni spojenia łonowego, środek 3-go kręgu kości krzyżowej (najgłębsze miejsce), środek panewek stawu biodrowego; 🔴Patrząc od dołu (fot. 3 lewy dół) widzimy wychód, wylot, wyjście z miednicy kształt – podłużnie owalny płaszczyzna – wierzchołek kąta pod łonowego, łuk łonowy, guzy kulszowe, więzadła krzyżowo-guziczne, zakończenie kości guzicznej; 🤰Oraz główka dziecka (fot. 4 prawy dół) na której wyróżniamy szwy : ·strzałkowy: pomiędzy kośćmi ciemieniowymi ·węgłowy: pomiędzy kośćmi ciemieniowymi a kością potyliczną· wieńcowy: między kośćmi ciemieniowymi a kośćmi czołowymi· czołowy: pomiędzy kośćmi czołowymi i ciemiączka:· przednie: romboidalne duże tylne: kształt trójkątny, małe Cd w komentarzu ⤵️

Post udostępniony przez 🤰zaprzyjaźniam z porodem 🤰 (@polozna_izabela_dembinska)

Jak tłumaczy położna, patrząc od góry (pierwsze zdjęcie – na górze, po lewej stronie) widzimy wchód, wlot, wejście do miednicy:

  • kształt – poprzecznie owalny;
  • górna płaszczyzna – oba guzki kości łonowej i promontorium (wystająca część piątego kręgu lędźwiowego);
  • dolna płaszczyzna – kresa graniczna, najbardziej do wewnątrz wysunięty punkt spojenia łonowego.

Z boku miednicy (drugie zdjęcie – na górze, po prawej stronie) widzimy środkową miednicę, którą tworzy tak zwana przestrzeń próżni miednicy:

  • kształt – prawie okrągły;
  • płaszczyzna próżni – środek wewnętrznej powierzchni spojenia łonowego, środek trzeciego kręgu kości krzyżowej (najgłębsze miejsce), środek panewek stawu biodrowego.

Z kolei gdy patrzymy na miednicę z dołu (trzecie zdjęcie – na dole, po lewej stronie), widzimy wychód, wylot i wyjście z miednicy:

  • kształt – podłużnie owalny;
  • płaszczyzna – wierzchołek kąta pod łonowego, łuk łonowy, guzy kulszowe, więzadła krzyżowo-guziczne, zakończenie kości guzicznej.
Ciężarne nie są w grupie ryzyka, ich życie nie jest zagrożone – uspokaja Dr Grzegorz Południewski – ginekolog, położnik, Klinika Gameta Warszawa

Izabela Dembińska – kim jest?

Położna Izabela Dembińska sama jest mamą dwójki dzieci urodzonych naturalnie. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku położnictwo oraz psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Przygotowała do porodu kilka tysięcy kobiet i par w szkołach rodzenia oraz indywidualnie. Jest założycielką Medical Pregnancy Training – szkoleń dla profesjonalistów oraz programu dla kobiet w okresie okołoporodowym „Ćwicz z położną“.

Prowadzi szkolenia z zakresu położnictwa i rehabilitacji. Jest też ekspertką Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia z zakresu „Standardy Opieki Okołoporodowej“. Ostatnio wydała książkę „Pierwsze chwile z noworodkiem”. Jej profil na instagramie polozna_izabela_dembinska obserwuje niemal 10 tys. osób. 

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Cewnik Foleya – jakie jest jego zastosowanie?

"Czas odczarować wizję, że w szkołach rodzenia online nie ma zajęć praktycznych". Anna Bulczak tłumaczy, dlaczego są równie skuteczne, jak te stacjonarne

„Czas odczarować wizję, że w szkołach rodzenia online nie ma zajęć praktycznych”. Anna Bulczak tłumaczy, dlaczego są równie skuteczne, jak te stacjonarne [WIDEO]

Anna Bulczak, Zaufaj Położnej

Szkoła rodzenia to o wiele więcej niż tylko głośne oddychanie na piłce. Położna Anna Bulczak mówi, czego się w niej nauczysz [WIDEO]

Joanna Banaszewska: Ciało po ciąży? Nie wiem jak wy, ale ja naprawdę nie wiedziałam, czego się spodziewać

Koronawirus a porodówki / iStock

„Koronawirus w natarciu na porodówkach czy nie?” – komentuje dr Wojciech Falęcki

Aleksandra Żebrowska odpowiedziała, kiedy zamierza odzyskać ciało po ciąży. Te słowa powinna przeczytać każda matka!

Kobieta biegnie po plaży

Na czym polega ocena dna miednicy u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

„Nie powinnam się smucić, bo urodziłam zdrowe dziecko”. Co słyszą kobiety w czasie połogu i dlaczego takie słowa nigdy nie powinny paść? Pisze Natalia Białobrzeska

„Nie powinnam się smucić, bo urodziłam zdrowe dziecko”. Co słyszą kobiety w czasie połogu i dlaczego takie słowa nigdy nie powinny paść? Pisze Natalia Białobrzeska

Seks po porodzie. Jak to zrobić?

Maja przyszła na świat, ważąc prawie 7 kg. Jest jednym z największych noworodków w Polsce

Aleksandra i Michał Żebrowscy / MWMedia

Aleksandra Żebrowska o swoich ciążach i poronieniach: „Nie każdy jest gotowy, by mówić o swoich doświadczeniach – ale to nie znaczy, że ich nie ma”

Obniżenie się narządów rodnych – objawy i leczenie

Macierzyństwo / unsplash

Czy ktoś powiedział ci, że bycie mamą boli? Blogerka Klaudia Tokarz-Laska porusza w sieci ważny temat

Tatiana Okupnik / nwmedia

Tatiana Okupnik o dolegliwościach kobiet: „Niech żyją cipki i odbytnice po przejściach oraz te zdrowe!”

Kobieta w ciąży - jak wywołać poród?

Wywoływanie porodu – kiedy? Jak wywołać poród indukowany?

Co spakować do szpitala przed porodem? Radzi Certyfikowana Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny i mama czwórki dzieci Natalia Białobrzeska

Co spakować do szpitala przed porodem? Radzi Certyfikowana Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny i mama czwórki dzieci Natalia Białobrzeska

Niemowle

Rak piersi nie przekreśla marzeń o macierzyństwie! Ola „Kobieta rakieta” jest tego przykładem

kobieta w ciąży

Wykonanie testu na koronawirusa to wymóg niezbędny do odbycia porodu rodzinnego? Jest stanowisko NFZ

Kobieta w ciąży siedzi na łóżku

Z czego składa się pępowina i jaka jest jej rola? Wyjaśnia Położna Kasia

"Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?". Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie

„Czy naprawdę ryzyko zakażenia przewyższa ryzyko łamania praw rodziców?”. Centrum Nauki o Laktacji apeluje o złagodzenie przepisów dotyczących izolowania dzieci od matek po porodzie

Jestem po to, by razem z przyszłą mamą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia - mówi położna Izabela Rychlik

„Jestem po to, by razem z przyszłą mamą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia. Wymaga to zaufania ze strony kobiety. Powinna wierzyć, że mi także zależy na tym, by ujrzeć całego i zdrowego noworodka” – mówi Izabela Rychlik, położna z sześcioletnim stażem

Urlop macierzyński / istock

Ministerstwo chce skrócić o dwa miesiące opiekę nad dzieckiem po porodzie. To jeden ze skutków pandemii koronawirusa

Orgazm i masturbacja jako metody relaksacji podczas porodu. Mówi o tym Kamila Raczyńska-Chomyn, doula i edukatorka seksualna.

Orgazm i masturbacja w czasie porodu. Rozmowa z Kamilą Raczyńską-Chomyn, doulą

Kim jest doula? Wyjaśnia Kamila Raczyńska-Chomyn, towarzyszka porodów i edukatorka seksualna

Najpopularniejsze

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta pokazuje język, na nim jest zaznaczony czerwony punkt

Krosta na języku – przyczyny powstawania, leczenie. Skąd się bierze krosta na języku i jakie ma formy?

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Truskawki - produkty bogate w błonnik

Błonnik – w czym jest go dużo? Sprawdź, jakie owoce i warzywa są bogate w błonnik

Kobieta krzywi się z powodu bólu spowodowanego złamanym palcem

Jak rozpoznać złamanie palca – czyli objawy złamanego palca u ręki i stopy?

Lekarz siedzi przy biurku i wypisuje długopisem skierowania

Jak długo ważne są skierowania na badania lekarskie? Najważniejsze informacje, o których warto pamiętać.

spuchnięta powieka - kobieca powieka

Spuchnięta powieka – przyczyny i leczenie opuchlizny. Domowe sposoby na opuchnięte powieki.

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Wada wzroku minus czy plus? A może astygmatyzm? Rodzaje wad wzroku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?