Przejdź do treści

Jak wygląda i pracuje miednica w trakcie porodu? Tłumaczy położna Izabela Dembińska

Jak wygląda i pracuje miednica w trakcie porodu? Tłumaczy położna Izabela Dembińska / Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Jaka jest rola miednicy w porodzie? I skąd położna wie, gdzie maluch się znajduje w danym momencie? Na te i inne pytania odpowiada położna Izabela Dembińska. I podkreśla: „Bądź z dzieckiem w każdym skurczu, odpoczywaj pomiędzy”. Jeśli jesteś w ciąży albo tuż przed porodem, to przeczytaj koniecznie, na co zwraca uwagę ekspertka.

Trzy płaszczyzny miednicy

Jak tłumaczy Izabela Dembińska, z punktu widzenia porodu i tego jak dziecko „wędruje” w kanale rodnym, miednica, składa się z trzech płaszczyzn: górnej, dolnej i środkowej.

„Mały człowiek ma na główce wyczuwalne i niezrośnięte szwy oraz ciemiączka . Idąc sobie przez kanał rodny, dokonuje odpowiednich zwrotów w kanale miednicy, które wydarzają się dzięki naszym skurczom porodowym – siła skurczy powoduje, że dziecko dokonuje odpowiednich ruchów zstępowania, przyginania i zwrotów” – wyjaśnia położna.

Jak dodaje, obserwując szwy i ciemiączka oraz ważnych punktach w miednicy, położna wie gdzie maluch się znajduje w danym momencie. Pozwala jej to też określić, jak dziecko „chce podróżować” w kanale rodnym i czy poprzez odpowiednie pozycje porodowe możemy mu pomóc.

„Na jakość tej podróży dziecka w prawidłowym porodzie wpływa siła skurczy, pozycja mamy, wymiary dziecka, jego tętno oraz współpraca mamy ze skurczami porodowymi – dziecko, aby przejść drogę miednicy, poszukuje swoją główką miejsca, tak aby jak najkorzystniej dopasować się do miednicy – twój ruch i współpraca z nim jest dla niego ogromnym wsparciem – bądź z dzieckiem w każdym skurczu, odpoczywaj pomiędzy” – radzi Izabela Dembińska.

Jak wygląda miednica w czasie porodu?

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej kości miednicy rozchodzą się, pozwalając dziecku na swobodny wzrost. Położna Izabela Dembińska udostępniła w swoim poście zdjęcia, które pokazują, jak wygląda miednica kobiety w czasie porodu. Opisuje też każdą z nich. Jej budowę powinna znać każda z nas!

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Było o macicy a teraz o miednicy w porodzie 😉 ?Kobieca miednica z punktu widzenia porodu i tego jak dziecko wędruje sobie w kanale rodnym składa się z 3 płaszczyzn, przez które przechodzi mały człowiek. Mały człowiek ma na główce wyczuwalne i niezrośnięte szwy oraz ciemiączka . Idąc sobie przez kanał rodny dokonuje odpowiednich zwrotów w kanale miednicy, które wydarzają się dzięki jak już wiemy naszym skurczom porodowym – siła skurczy powoduje że dziecko dokonuje odpowiednich ruchów zstępowania, przyginania i zwrotów. Po szwach i ciemiączkach położna badając rodzącą mamę i po ważnych punktach w miednicy wie gdzie maluch się znajduje w danym momencie, ale też czy to, jak chce dziecko podróżować w kanale rodnym jest prawidłowe i czy ewentualnie poprzez odpowiednie pozycje porodowe możemy mu i miednicy pomóc ?Patrząc od góry ( fot. 1 lewa góra) widzimy wchód, wlot, wejście do miednicy : kształt – poprzecznie owalny górna płaszczyzna – oba guzki kości łonowej i promontorium (wystająca część 5 kręgu lędźwiowego) dolna płaszczyzna – kresa graniczna, najbardziej do wewnątrz wysunięty punkt spojenia łonowego ?Patrząc z boku (fot. 2 prawa góra) widzimy środkową miednicę, którą tworzy tak zwana przestrzeń próżni miednicy kształt – prawie okrągły: płaszczyzna próżni – środek wewnętrznej powierzchni spojenia łonowego, środek 3-go kręgu kości krzyżowej (najgłębsze miejsce), środek panewek stawu biodrowego; ?Patrząc od dołu (fot. 3 lewy dół) widzimy wychód, wylot, wyjście z miednicy kształt – podłużnie owalny płaszczyzna – wierzchołek kąta pod łonowego, łuk łonowy, guzy kulszowe, więzadła krzyżowo-guziczne, zakończenie kości guzicznej; ?Oraz główka dziecka (fot. 4 prawy dół) na której wyróżniamy szwy : ·strzałkowy: pomiędzy kośćmi ciemieniowymi ·węgłowy: pomiędzy kośćmi ciemieniowymi a kością potyliczną· wieńcowy: między kośćmi ciemieniowymi a kośćmi czołowymi· czołowy: pomiędzy kośćmi czołowymi i ciemiączka:· przednie: romboidalne duże tylne: kształt trójkątny, małe Cd w komentarzu ⤵️

Post udostępniony przez ?zaprzyjaźniam z porodem ? (@polozna_izabela_dembinska)

Jak tłumaczy położna, patrząc od góry (pierwsze zdjęcie – na górze, po lewej stronie) widzimy wchód, wlot, wejście do miednicy:

  • kształt – poprzecznie owalny;
  • górna płaszczyzna – oba guzki kości łonowej i promontorium (wystająca część piątego kręgu lędźwiowego);
  • dolna płaszczyzna – kresa graniczna, najbardziej do wewnątrz wysunięty punkt spojenia łonowego.

Z boku miednicy (drugie zdjęcie – na górze, po prawej stronie) widzimy środkową miednicę, którą tworzy tak zwana przestrzeń próżni miednicy:

  • kształt – prawie okrągły;
  • płaszczyzna próżni – środek wewnętrznej powierzchni spojenia łonowego, środek trzeciego kręgu kości krzyżowej (najgłębsze miejsce), środek panewek stawu biodrowego.

Z kolei gdy patrzymy na miednicę z dołu (trzecie zdjęcie – na dole, po lewej stronie), widzimy wychód, wylot i wyjście z miednicy:

  • kształt – podłużnie owalny;
  • płaszczyzna – wierzchołek kąta pod łonowego, łuk łonowy, guzy kulszowe, więzadła krzyżowo-guziczne, zakończenie kości guzicznej.

Izabela Dembińska – kim jest?

Położna Izabela Dembińska sama jest mamą dwójki dzieci urodzonych naturalnie. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku położnictwo oraz psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Przygotowała do porodu kilka tysięcy kobiet i par w szkołach rodzenia oraz indywidualnie. Jest założycielką Medical Pregnancy Training – szkoleń dla profesjonalistów oraz programu dla kobiet w okresie okołoporodowym „Ćwicz z położną“.

Prowadzi szkolenia z zakresu położnictwa i rehabilitacji. Jest też ekspertką Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia z zakresu „Standardy Opieki Okołoporodowej“. Ostatnio wydała książkę „Pierwsze chwile z noworodkiem”. Jej profil na instagramie polozna_izabela_dembinska obserwuje niemal 10 tys. osób. 

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Ćwicz nie tylko bicepsy! Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy

3 błędy w ćwiczeniach na brzuch, które rujnują dno miednicy. Przestrzega Pani Fizjotrener

3 błędy w ćwiczeniach na brzuch, które rujnują dno miednicy. Przestrzega Pani Fizjotrener

Zakładasz nogę na nogę? To jeden z wielu nawyków, których nie lubi dno miednicy. Mówi o tym fizjoterapeutka uroginekologiczna Monika Grzegorzewicz

Jak fizjoterapia może pomóc w leczeniu obniżenia narządów miednicy mniejszej? Podpowiada Marta Stachowiak

Jak fizjoterapia może pomóc w leczeniu obniżenia narządów miednicy mniejszej? Podpowiada Marta Stachowiak

Kobieta siedzi na plaży. Ubrana jest w sukienkę i botki

„Miękki brzuch to też dobry seks”. Pani Fizjotrener ostrzega, że zbyt twardy brzuch ma negatywny wpływ na zdrowie kobiet

Kobieta

Problemy z dnem miednicy u kobiet są dziedziczne? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

Bolą cię lędźwie? Te ćwiczenia przyniosą ci ulgę! Pokazuje Pani Fizjotrener

Bolą cię lędźwie? Te ćwiczenia przyniosą ci ulgę! Pokazuje Pani Fizjotrener

"Jest częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet" - tak o PCS mówi dr Łukasz Paluch

„Jest częstą, ale rzadko prawidłowo rozpoznawaną zmorą wielu kobiet”. Dr Łukasz Paluch o „żylakach miednicy”

Ułożenie języka a dno miednicy - co łączy jedno z drugim? Wbrew pozorom bardzo dużo

Ułożenie języka a dno miednicy. Uważaj, żeby sobie nie zaszkodzić

Brzuch

Pani Fizjotrener: Wyobraź sobie, co się dzieje z powietrzem w balonie, kiedy ściśniesz go po bokach. To samo się dzieje w brzuchu, gdy wkładasz ciasne spodnie

Kobieta

Aktywacja dna miednicy głosem. Pani Fizjotrener wyjaśnia, jak to zrobić poprawnie

Wypadanie odbytnicy – przyczyny, objawy, leczenie

Kobieta biegnie po plaży

Na czym polega ocena dna miednicy u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Wyjaśnia Pani Fizjotrener

kobieta trzyma się za brzuch

Obniżenie narządów rodnych – przyczyny, objawy i leczenie

Kobieta w ciąży na łóżku

Poduszka poporodowa – Pani Fizjotrener wyjaśnia, dlaczego jest szkodliwa dla zdrowia

Kobieta biegnie po plaży przy linii morza. ma zwiewną sukienkę

Jak wygląda wizyta i rehabilitacja kobiety u fizjoterapeuty uroginekologicznego? Wyjaśnia fizjoterapeutka

Kobieta w kostiumie kąpielowymm trzyma papaję

Mięśnie dna miednicy. Po czym poznać, że ich trening jest niepoprawny? Tłumaczy fizjoterapeutka

Kobieta na macie wykonuje ćwiczenie

To ćwiczenie złagodzi ból przy endometriozie i podczas stosunku. Pokazuje fizjoterapeutka

Czy złamanie miednicy jest groźne?

Czy złamanie miednicy jest groźne? Jak wygląda rehabilitacja po urazie?

Co osłabia mięśnie dna miednicy? Wymienia Pani Fizjotrener

Mięśnie dna miednicy – jaki trening wybrać? Tłumaczy Pani Fizjotrener

Nietrzymanie nie do wytrzymania. Co zrobić i kiedy udać się do lekarza, jeśli popuszczasz mocz?

„Zazwyczaj kobieta załatwia się na bizneswoman: biegnie do toalety, siada i szybko, z parciem, oddaje mocz. A powinno się dać sobie sekundę, dwie, bez parcia na mięśnie dna miednicy”- mówi Urszula Herman, założycielka zespołu PelviFly, oferującego treningi mięśni dna miednicy

dziewczyna na krześle

Wydaje ci się, że masz krótszą nogę? Fizjoterapeutka podpowiada, co za tym stoi