Przejdź do treści

Jak wygląda i pracuje miednica w trakcie porodu? Tłumaczy położna Izabela Dembińska

Jak wygląda i pracuje miednica w trakcie porodu? Tłumaczy położna Izabela Dembińska / Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jaka jest rola miednicy w porodzie? I skąd położna wie, gdzie maluch się znajduje w danym momencie? Na te i inne pytania odpowiada położna Izabela Dembińska. I podkreśla: „Bądź z dzieckiem w każdym skurczu, odpoczywaj pomiędzy”. Jeśli jesteś w ciąży albo tuż przed porodem, to przeczytaj koniecznie, na co zwraca uwagę ekspertka.

Trzy płaszczyzny miednicy

Jak tłumaczy Izabela Dembińska, z punktu widzenia porodu i tego jak dziecko „wędruje” w kanale rodnym, miednica, składa się z trzech płaszczyzn: górnej, dolnej i środkowej.

„Mały człowiek ma na główce wyczuwalne i niezrośnięte szwy oraz ciemiączka . Idąc sobie przez kanał rodny, dokonuje odpowiednich zwrotów w kanale miednicy, które wydarzają się dzięki naszym skurczom porodowym – siła skurczy powoduje, że dziecko dokonuje odpowiednich ruchów zstępowania, przyginania i zwrotów” – wyjaśnia położna.

Jak dodaje, obserwując szwy i ciemiączka oraz ważnych punktach w miednicy, położna wie gdzie maluch się znajduje w danym momencie. Pozwala jej to też określić, jak dziecko „chce podróżować” w kanale rodnym i czy poprzez odpowiednie pozycje porodowe możemy mu pomóc.

„Na jakość tej podróży dziecka w prawidłowym porodzie wpływa siła skurczy, pozycja mamy, wymiary dziecka, jego tętno oraz współpraca mamy ze skurczami porodowymi – dziecko, aby przejść drogę miednicy, poszukuje swoją główką miejsca, tak aby jak najkorzystniej dopasować się do miednicy – twój ruch i współpraca z nim jest dla niego ogromnym wsparciem – bądź z dzieckiem w każdym skurczu, odpoczywaj pomiędzy” – radzi Izabela Dembińska.

Jak wygląda miednica w czasie porodu?

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej kości miednicy rozchodzą się, pozwalając dziecku na swobodny wzrost. Położna Izabela Dembińska udostępniła w swoim poście zdjęcia, które pokazują, jak wygląda miednica kobiety w czasie porodu. Opisuje też każdą z nich. Jej budowę powinna znać każda z nas!

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Było o macicy a teraz o miednicy w porodzie 😉 ?Kobieca miednica z punktu widzenia porodu i tego jak dziecko wędruje sobie w kanale rodnym składa się z 3 płaszczyzn, przez które przechodzi mały człowiek. Mały człowiek ma na główce wyczuwalne i niezrośnięte szwy oraz ciemiączka . Idąc sobie przez kanał rodny dokonuje odpowiednich zwrotów w kanale miednicy, które wydarzają się dzięki jak już wiemy naszym skurczom porodowym – siła skurczy powoduje że dziecko dokonuje odpowiednich ruchów zstępowania, przyginania i zwrotów. Po szwach i ciemiączkach położna badając rodzącą mamę i po ważnych punktach w miednicy wie gdzie maluch się znajduje w danym momencie, ale też czy to, jak chce dziecko podróżować w kanale rodnym jest prawidłowe i czy ewentualnie poprzez odpowiednie pozycje porodowe możemy mu i miednicy pomóc ?Patrząc od góry ( fot. 1 lewa góra) widzimy wchód, wlot, wejście do miednicy : kształt – poprzecznie owalny górna płaszczyzna – oba guzki kości łonowej i promontorium (wystająca część 5 kręgu lędźwiowego) dolna płaszczyzna – kresa graniczna, najbardziej do wewnątrz wysunięty punkt spojenia łonowego ?Patrząc z boku (fot. 2 prawa góra) widzimy środkową miednicę, którą tworzy tak zwana przestrzeń próżni miednicy kształt – prawie okrągły: płaszczyzna próżni – środek wewnętrznej powierzchni spojenia łonowego, środek 3-go kręgu kości krzyżowej (najgłębsze miejsce), środek panewek stawu biodrowego; ?Patrząc od dołu (fot. 3 lewy dół) widzimy wychód, wylot, wyjście z miednicy kształt – podłużnie owalny płaszczyzna – wierzchołek kąta pod łonowego, łuk łonowy, guzy kulszowe, więzadła krzyżowo-guziczne, zakończenie kości guzicznej; ?Oraz główka dziecka (fot. 4 prawy dół) na której wyróżniamy szwy : ·strzałkowy: pomiędzy kośćmi ciemieniowymi ·węgłowy: pomiędzy kośćmi ciemieniowymi a kością potyliczną· wieńcowy: między kośćmi ciemieniowymi a kośćmi czołowymi· czołowy: pomiędzy kośćmi czołowymi i ciemiączka:· przednie: romboidalne duże tylne: kształt trójkątny, małe Cd w komentarzu ⤵️

Post udostępniony przez ?zaprzyjaźniam z porodem ? (@polozna_izabela_dembinska)

Jak tłumaczy położna, patrząc od góry (pierwsze zdjęcie – na górze, po lewej stronie) widzimy wchód, wlot, wejście do miednicy:

  • kształt – poprzecznie owalny;
  • górna płaszczyzna – oba guzki kości łonowej i promontorium (wystająca część piątego kręgu lędźwiowego);
  • dolna płaszczyzna – kresa graniczna, najbardziej do wewnątrz wysunięty punkt spojenia łonowego.

Z boku miednicy (drugie zdjęcie – na górze, po prawej stronie) widzimy środkową miednicę, którą tworzy tak zwana przestrzeń próżni miednicy:

  • kształt – prawie okrągły;
  • płaszczyzna próżni – środek wewnętrznej powierzchni spojenia łonowego, środek trzeciego kręgu kości krzyżowej (najgłębsze miejsce), środek panewek stawu biodrowego.

Z kolei gdy patrzymy na miednicę z dołu (trzecie zdjęcie – na dole, po lewej stronie), widzimy wychód, wylot i wyjście z miednicy:

  • kształt – podłużnie owalny;
  • płaszczyzna – wierzchołek kąta pod łonowego, łuk łonowy, guzy kulszowe, więzadła krzyżowo-guziczne, zakończenie kości guzicznej.

Izabela Dembińska – kim jest?

Położna Izabela Dembińska sama jest mamą dwójki dzieci urodzonych naturalnie. Jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku położnictwo oraz psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Przygotowała do porodu kilka tysięcy kobiet i par w szkołach rodzenia oraz indywidualnie. Jest założycielką Medical Pregnancy Training – szkoleń dla profesjonalistów oraz programu dla kobiet w okresie okołoporodowym „Ćwicz z położną“.

Prowadzi szkolenia z zakresu położnictwa i rehabilitacji. Jest też ekspertką Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia z zakresu „Standardy Opieki Okołoporodowej“. Ostatnio wydała książkę „Pierwsze chwile z noworodkiem”. Jej profil na instagramie polozna_izabela_dembinska obserwuje niemal 10 tys. osób. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.