Przejdź do treści

Naukowcy, którzy rozwinęli technologię mRNA, dostali „amerykańskiego Nobla”

Naukowcy, którzy rozwinęli technologię mRNA, dostali „amerykańskiego Nobla”
Naukowcy, którzy rozwinęli technologię mRNA, dostali „amerykańskiego Nobla” / fot. GettyImages
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

To przełomowe odkrycie umożliwiło szybki rozwój wysoce skutecznych szczepionek przeciw COVID-19″ – tak technologię mRNA ocenia Fundacja Laskera. Organizacja właśnie przyznała prestiżową nagrodę, nazywaną „amerykańskim Noblem”, dwojgu naukowcom stojącym za tą rewolucyjną metodą.

Znamy zwycięzców „amerykańskiego Nobla”

Jak podaje CNN, dwoje badaczy odpowiedzialnych za rozwój technologii mRNA, dr Drew Weissman i Katalin Karikó, zostało laureatami Nagrody Laskera – prestiżowej nagrody medycznej nazywanej „amerykańskim Noblem”. Jest ona  od 1946 r. przez Fundację Laskera założoną przez pioniera reklamy Alberta Laskera i jego żonę Mary Lasker, późniejszą aktywistkę w obszarze badań medycznych.

To właśnie na technologii mRNA rozwiniętej przez naukowców opiera się działanie dwóch z szczepionek przeciw COVID-19: Spivax Moderny i Comirnaty, stworzonej przez Pfizer/BioNTech.

To przełomowe odkrycie umożliwiło szybki rozwój wysoce skutecznych szczepionek przeciw COVID-19. Dzięki niemu nie tylko zapewniono narzędzia, żeby stłumić wyniszczającą pandemię. Innowacja ta napędza również postęp w tworzeniu leków i środków zapobiegawczych przeciw szeregowi innych chorób” – podkreśla w komunikacie Fundacja Laskera.

Ig Noble przyznane

Czym jest mRNA?

Pojęcie „mRNA” w rozwinięciu oznacza z ang. messenger RNA (informacyjny RNA). W dużym uproszczeniu –  to rodzaj kwasu rybonukleinowego, którego obecność w organizmie umożliwia przenoszenie informacji genetycznych i  “przeprogramowanie”  komórek, żeby pracowały inaczej.

W szczepionkach mRNA umieszczona zostaje informacja genetyczna mRNA, dotycząca białka znajdującego się w wirusie. Jest ona dostarczana do komórek, które zaczynają to białko wytwarzać. Dzięki temu komórki w pewien sposób „uczą się” produkować ten rodzaj białka. Organizm rozpoznaje je jednak jako obce i w konsekwencji dochodzi do produkcji przeciwciał, które chronią organizm, kiedy wirus się do niego przedostaje.

Co istotne, mRNA nie jest w stanie wniknąć do jądra komórkowego, w którym znajduje się ludzkie DNA. Nie oddziałuje więc negatywnie na geny osoby szczepionej.


Źródło: CNN

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.