Przejdź do treści

„Nawet 80 proc. osób ma wystarczające zasoby, żeby poradzić sobie z traumą”. Psycholożka wyjaśnia, jak zapobiec PTSD

"Nawet 80 proc. osób ma wystarczające zasoby żeby poradzić sobie z traumą". Psycholożka wyjaśnia, jak zapobiec PTSD
"Nawet 80 proc. osób ma wystarczające zasoby żeby poradzić sobie z traumą". Psycholożka wyjaśnia, jak zapobiec PTSD/ fot. Diego Herrera, Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Obecnie bardzo dużo mówi się o stresie pourazowym u osób, które uciekają przed wojną w Ukrainie. Jednak, jak podkreśla psycholożka Anna Cyklińska, na diagnozę tego zaburzenia jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie. To, co możemy zrobić teraz, to zapewnić uchodźcom i uchodźczyniom wsparcie społeczne. Jak to zrobić? Wyjaśnia ekspertka.

PTSD? Jest za wcześnie na diagnozę

„Zaobserwowałam, że w mediach, jak i na socialach dużo mówi się już o traumie i PTSD. Z jednej strony to ważne żeby szerzyć świadomość na temat zaburzeń potraumatycznych, ale z drugiej – jest jeszcze za wcześnie na diagnozę” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie Anna Cyklińska.

Jak wyjaśnia ekspertka, o rozwinięciu PTSD możemy mówić dopiero po miesiącu od wystąpienia zdarzenia traumatycznego. Do tego czasu obserwujemy reakcję na stres, która też może być nieadaptacyjna.

„Nie każdy rozwinie to zaburzenie, nawet po najtrudniejszych wydarzeniach. Nawet 80 proc. osób ma wystarczające zasoby, żeby poradzić sobie z traumą. Dlatego teraz warto skupić się na działaniach, które mogą zapobiec rozwijaniu się PTSD” – zaznacza psycholożka, i wyjaśnia, jakie to działania.

„Ludzie są specjalistami w różnych dziedzinach, a jednocześnie często są najmniejszymi specjalistami od samych siebie” /fot. Getty Images

Jak zapobiec PTSD?

„Wsparcie społeczne jest istotnym buforem ochronnym przed nasileniem symptomów PTSD u osób doświadczających traumatycznych zdarzeń” – pisze Anna Cyklińska.

Jak dodaje, badania na ten temat pokazują, że zadowolenie z otrzymywanego wsparcia są ujemnie skorelowane z poziomem PTSD u ofiar wielu rodzajów zdarzeń traumatycznych. A co za tym idzie, może ono, „bardziej niż inne wskaźniki determinować niższe występowanie negatywnych psychologicznych konsekwencji stresu traumatycznego”.

Ekspertka wyjaśnia, że osoba po przejściu traumatycznego wydarzenia potrzebuje wsparcia na czterech poziomach: emocjonalnym, informacyjnym, instrumentalnym i materialnym.

To pierwsze polega na tym, żeby przekazywać jej emocje podtrzymujące i uspokajające oraz okazywać troskę. Wsparcie informacyjne ma poprawić u takiej osoby zrozumienie swojej trudnej sytuacji życiowej, a  instrumentalne dotyczy przekazywania wiedzy na temat sposobów postępowania po traumatycznych wydarzeniach. Nie mniej ważna jest oczywiście pomoc materialna, która może wiązać się z przekazywaniem pieniędzy, ale również darów rzeczowych, jedzenia czy schronienia.

Yana Gololob

Anna Cyklińska – kim jest?

„Psychoedu” to profil na Instagramie prowadzony przez Annę Cyklińską, psycholożkę w trakcie Szkoły Psychoterapii w nurcie CBT. Jak sama wyjaśnia, jej konto ma funkcję psychoedukacyjną. Obecnie śledzą je ponad 77  tys. osób. Treści pisane przez ekspertkę znajdziemy też na stronie twojpsycholog.pl.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: