3 min.
„Nie ma znaczenia, czy ktoś ma 20 czy 83 lata. Jego wątroba zawsze jest w podobnym wieku”. Zaskakujące odkrycie niemieckich naukowców

Wątroba ma zawsze mniej niż 3 lata\źródło: Istock
24.06.2022
Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć
24.06.2022
„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska
24.06.2022
Dieta łagodząca objawy PMS, czyli co jeść, żeby mniej cierpieć
24.06.2022
Ciśnieniomierze odejdą w zapomnienie? Grafenowy tatuaż sam zmierzy ciśnienie krwi
23.06.2022
Wyleczą migrenę botoksem. Przełomową terapię zrefunduje państwo
Ludzka wątroba świetnie się regeneruje i bez względu na wiek danej osoby ma zawsze mniej niż trzy lata – twierdzą naukowcy z Drezdeńskiego Uniwersytetu Technologicznego. W swoich badaniach wykorzystali techniki stosowane w archeologii i nuklearne testy z lat 50. Teraz chcą sprawdzić możliwości odnawiania się innych organów.
W jaki sposób starzeje się wątroba?
Głównym zadaniem wątroby jest neutralizacja toksyn, dlatego ma ona zdolność do intensywnej regeneracji. Wiadomo było o tym od dawna. Natomiast zespół biologów, lekarzy, fizyków i matematyków, którym kierował dr Olaf Bergmann z Drezdeńskiego Uniwersytetu Technologicznego, udowodnił, że organ ten zawsze ma mniej niż 3 lata – niezależnie od naszego wieku biologicznego.
Nowe odkrycie było możliwe dzięki analizie wątrób zmarłych w wieku od 20 do 84 lat. Badanie przyniosło zaskakujący efekt: okazało się, że komórki wszystkich przebadanych organów były biologicznie mniej więcej w tym samym wieku.
„Nie ma znaczenia, czy ktoś ma 20 czy 84 lata. Jego wątroba jest cały czas w wieku nieco poniżej trzech lat” – twierdzi dr Bergmann.
Jak wyjaśnia, wątroba nieustannie dostosowuje się do potrzeb organizmu dzięki ciągłej wymianie komórek. Dzieje się tak również u starszych osób. Wnioski z badania opisano na łamach „Cell Systems”.
Naukowcy zauważyli, że część komórek wątroby odnawia się już po 1. roku, ale nigdy ich wiek nie przekracza 3 lat. Około 20 proc. z nich zawiera jednak dodatkową informację genetyczną, która umożliwia im przeżycie nawet do 10 lat, zanim ponownie się odnowi.
„Frakcja tych komórek stopniowo rośnie z wiekiem. Może to stanowić mechanizm obronny, który chroni nas przed akumulacją szkodliwych mutacji. Musimy dowiedzieć się więcej, czy podobne mechanizmy działają w chronicznych chorobach wątroby, które czasami prowadzą do raka” – podkreśla dr Bergmann.
Do swojego odkrycia badacze doszli nietypowymi metodami. Posłużyli się analizą radiowęglową stosowaną np. w geologii czy archeologii do określania wieku znalezisk.
👶 Did you know that your liver is just under three years old? Researchers at @tudresden_de show that by using retrospective radiocarbon birth dating. Read more about their work here 👉 https://t.co/NSpASwMGk2 #Biology #RegenerativeTherapies
— Research in Germany (@ResearchGermany) June 2, 2022
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Teraz zbadają inne narządy
Teraz niemiecka grupa przymierza się do podobnego przebadania innych narządów, w tym mózgu i serca, które według obecnej wiedzy mają niskie zdolności do odnowy. Wiadomo jednak, że w tych organach mogą istnieć komórki potrafiące się odnawiać.
„Nasze eksperymenty pokazują, że bezpośrednie badanie odnawiania się ludzkich komórek jest wyjątkowo wymagające technicznie, ale może dostarczyć niezrównanego wglądu w podstawowe komórkowe i molekularne mechanizmy regeneracji narządów człowieka” – mówi dr Bergmann.
Źródło: PAP, Cell Systems
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022
„Te wszystkie przykre słowa były małymi ciosami, przez które coś, co w sobie lubiłam, stawało się moim kompleksem” – mówi Katarzyna Czapraga, ofiara fat shamingu

20.06.2022