Przejdź do treści

„Nie ma znaczenia, czy ktoś ma 20 czy 83 lata. Jego wątroba zawsze jest w podobnym wieku”. Zaskakujące odkrycie niemieckich naukowców

Wątroba ma zawsze mniej niż 3 lata\źródło: Istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ludzka wątroba świetnie się regeneruje i bez względu na wiek danej osoby ma zawsze mniej niż trzy lata – twierdzą naukowcy z Drezdeńskiego Uniwersytetu Technologicznego. W swoich badaniach wykorzystali techniki stosowane w archeologii i nuklearne testy z lat 50. Teraz chcą sprawdzić możliwości odnawiania się innych organów. 

W jaki sposób starzeje się wątroba?

Głównym zadaniem wątroby jest neutralizacja toksyn, dlatego ma ona zdolność do intensywnej regeneracji. Wiadomo było o tym od dawna. Natomiast zespół biologów, lekarzy, fizyków i matematyków, którym kierował dr Olaf Bergmann z Drezdeńskiego Uniwersytetu Technologicznego, udowodnił, że organ ten zawsze ma mniej niż 3 lata – niezależnie od naszego wieku biologicznego.

Nowe odkrycie było możliwe dzięki analizie wątrób zmarłych w wieku od 20 do 84 lat. Badanie przyniosło zaskakujący efekt: okazało się, że komórki wszystkich przebadanych organów były biologicznie mniej więcej w tym samym wieku.

„Nie ma znaczenia, czy ktoś ma 20 czy 84 lata. Jego wątroba jest cały czas w wieku nieco poniżej trzech lat” – twierdzi dr Bergmann.

Jak wyjaśnia, wątroba nieustannie dostosowuje się do potrzeb organizmu dzięki ciągłej wymianie komórek. Dzieje się tak również u starszych osób. Wnioski z badania opisano na łamach „Cell Systems”.

Naukowcy zauważyli, że część komórek wątroby odnawia się już po 1. roku, ale nigdy ich wiek nie przekracza 3 lat. Około 20 proc. z nich zawiera jednak dodatkową informację genetyczną, która umożliwia im przeżycie nawet do 10 lat, zanim ponownie się odnowi.

„Frakcja tych komórek stopniowo rośnie z wiekiem. Może to stanowić mechanizm obronny, który chroni nas przed akumulacją szkodliwych mutacji. Musimy dowiedzieć się więcej, czy podobne mechanizmy działają w chronicznych chorobach wątroby, które czasami prowadzą do raka” – podkreśla dr Bergmann.

Do swojego odkrycia badacze doszli nietypowymi metodami. Posłużyli się analizą radiowęglową stosowaną np. w geologii czy archeologii do określania wieku znalezisk.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Teraz zbadają inne narządy

Teraz niemiecka grupa przymierza się do podobnego przebadania innych narządów, w tym mózgu i serca, które według obecnej wiedzy mają niskie zdolności do odnowy. Wiadomo jednak, że w tych organach mogą istnieć komórki potrafiące się odnawiać.

„Nasze eksperymenty pokazują, że bezpośrednie badanie odnawiania się ludzkich komórek jest wyjątkowo wymagające technicznie, ale może dostarczyć niezrównanego wglądu w podstawowe komórkowe i molekularne mechanizmy regeneracji narządów człowieka” – mówi dr Bergmann.

Źródło: PAP, Cell Systems 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.