Ewa Wojciechowska Pierwszy taki przeszczep wątroby w Polsce. Rewolucyjna metoda zmniejsza ryzyko powikłań Po raz pierwszy w Polsce dokonano rewolucyjnej transplantacji. Lekarze przeszczepili wątrobę z wykorzystaniem urządzenia wcześniej podtrzymującego w niej krążenie krwi. Dzięki temu mogli sprawdzić, czy narząd działa prawidłowo i… 15.12.2022 3 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Elastografia wątroby – nieinwazyjna i skuteczna biopsja. Kto powinien ją wykonać? 09.12.2022 4 min.
Inga Kazana Nie boli, gdy cierpi. Jak w porę pomóc wątrobie? Wątroba jest fabryką, magazynem, elektrownią i przetwarzalnią odpadów w jednym. Pełni ok. 500 funkcji! A gdy choruje - nie boli. Dlaczego się buntuje i jak o nią zadbać w porę? 04.12.2022 8 min.
Justyna Mazur Przewlekła choroba, która niszczy ważny narząd. Czym jest marskość wątroby? Marskość wątroby to przewlekłe schorzenie, w przebiegu którego dochodzi do postępującego włóknienia miąższu wątroby i martwicy komórek, co prowadzi ostatecznie do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu narządu. Przyczyny… 10.11.2022 7 min.
Milena Marchewka Zioła na wątrobę – na co pomagają i jak je stosować, właściwości ostropestu, karczocha i lukrecji 05.09.2022 5 min.
Małgorzata Germak 7 zasad grillowania dobrych dla wątroby Kochamy grillować! Niestety takie wakacyjne biesiadowanie nie zawsze służy układowi trawiennemu. Kiełbaski, karkówki, piwka, aperole… To wszystko sprawia, że wątroba musi ciężej pracować. Odzywa się ostatnia i długo nie daje… 01.07.2022 6 min.
Marta Figas Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba Wątroba ma zdolność do samoregeneracji, ale nieodpowiednia dieta i tryb życia mogą tę umiejętność zaburzyć. Dlatego warto obserwować swój organizm. Jakie sygnały świadczą o tym, że wątroba przestaje działać jak należy? 26.06.2022 5 min.
Aleksandra Tchórzewska „Nie ma znaczenia, czy ktoś ma 20 czy 83 lata. Jego wątroba zawsze jest w podobnym wieku”. Zaskakujące odkrycie niemieckich naukowców Ludzka wątroba świetnie się regeneruje i bez względu na wiek danej osoby, ma zawsze mniej niż trzy lata - twierdzą naukowcy z Drezdeńskiego Uniwersytetu Technologicznego. W swych badaniach wykorzystali techniki stosowane w… 06.06.2022 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk W Poznaniu wykryto przypadki ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Nie wiadomo, co wywołuje groźną chorobę W kwietniu WHO alarmowało, że u dzieci ze Stanów Zjednoczonych i Europy zauważono wzrost liczby przypadków ciężkiego zapalenia wątroby niewiadomego pochodzenia. Przypadki zachorowań odnotowano już m.in. w Wielkiej Brytanii,… 16.05.2022 3 min.
Justyna Mazur Haptoglobina – rola w organizmie, badanie i interpretacja. Objawy hemolizy 20.04.2022 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Nadzwyczajny wzrost liczby przypadków ostrego zapalenia wątroby u dzieci. Część naukowców uważa, że może mieć to związek z COVID-19 WHO alarmuje, że u dzieci z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Europy zauważono wzrost przypadków ciężkiego zapalenia wątroby. „Lekkie zapalenie wątroby jest bardzo częste u dzieci, ale to, co jest obserwowane w tym… 19.04.2022 3 min.
Małgorzata Germak Wielkanoc to survival dla wątroby. Jak przetrwać te święta? To nie będzie wyrównany pojedynek. Po jednej stronie stół po brzegi zastawiony mięsami i wędlinami, pysznymi ciastami, trunkami, po drugiej ona – ważąca niecałe półtora kilo wątroba. Będzie musiała sobie poradzić z… 17.04.2022 7 min.
Małgorzata Różańska 5 prostych patentów na poprawę trawienia Jeśli po posiłku, nawet lekkostrawnym, boli cię brzuch, masz poczucie przepełnienia, wzdęcia i inne „atrakcje” – pora zadbać o przewód pokarmowy. Sprawdź 5 prostych patentów na to, by proces trawienia odbywał się szybciej i sprawniej. 29.01.2022 5 min.
Patrycja Nawojowska Hepatomegalia – przyczyny, objawy i leczenie powiększonej wątroby Hepatomegalia (powiększenie wątroby) to objaw, który pojawia się w wielu jednostkach chorobowych. Wyczuwana palpacyjnie lub obserwowana w USG zmiana wielkości wątroby może wynikać z zapalenia wątroby, infekcji czy schorzeń dróg… 24.01.2022 4 min.
Małgorzata Germak 7 rzeczy, za które pokocha cię twoja wątroba Wątroba to główne laboratorium chemiczne w naszym organizmie – przetwarza, magazynuje, neutralizuje. Oto 7 rzeczy, które możesz zrobić dla swojej wątroby, by działała jak trzeba. 19.01.2022 4 min.
Małgorzata Różańska 7 najgorszych rzeczy dla twojej wątroby Jak jeść, by dbać o wątrobę? Nie tłusto, regularnie, w małych porcjach, z dużą ilością warzyw i produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Czego unikać? Oto lista przygotowana przez naszego eksperta. 18.12.2021 6 min.
Milena Marchewka WZW B – szczepienie, objawy, leczenie, przyczyny i dieta WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) to choroba zakaźna prowadząca do uszkodzenia komórek wątroby. Do zachorowania dochodzi poprzez kontakt z krwią lub wydzielinami osoby zakażonej. Objawy WZW typu B początkowo są podobne do… 07.11.2021 7 min.
Joanna Germak Unikasz schabowego i alkoholu? Są jeszcze inne rzeczy, na które musisz uważać w trosce o swoją wątrobę Wydaje ci się, że jak unikasz schabowego i masła oraz rzadko pijesz alkohol, to nie musisz się martwić o stan wątroby. Niestety, to za mało, bo nie tylko alkohol i tłuszcz jej szkodzą. Sprawdź, na co jeszcze uważać. 06.11.2021 5 min.
Natalia Suchocka WZW typu C – objawy i leczenie. Jak się można zarazić? WZW typu C to choroba zakaźna wywołana przez wirusa Hepatitis C virus (HCV). Określana jest również jako „wirusowe zapalenie wątroby typu C” bądź „żółtaczka typu C”. Często rozwój choroby doprowadza do trwałego… 04.11.2021 9 min.
Milena Marchewka WZW A – szczepionka, objawy, leczenie. Jak można się zarazić żółtaczką pokarmową? WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A, inaczej żółtaczka pokarmowa) jest chorobą spowodowaną najczęściej przez spożycie żywności lub wody zanieczyszczonej wirusem HAV. Objawy WZW typu A to zażółcenie śluzówek i skóry… 03.11.2021 7 min.
Patrycja Nawojowska WZW typu E – objawy, diagnostyka, leczenie i profilaktyka WZW typu E to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa zapalenia wątroby typu E (HEV). Patogen przenosi się drogą fekalno-oralną, przez skażoną żywność oraz podczas transfuzji produktów krwiopochodnych. Ryzyko zakażenia wzrasta… 05.07.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska WZW G – objawy i leczenie wirusowego zapalenia wątroby WZW typu G to ostra choroba zakaźna wątroby wywoływana przez dwa typy wirusów, które zostały wykryte pod koniec ubiegłego wieku. Ze względu na częsty bezobjawowy przebieg i współistnienie WZW typu G z innymi wirusowymi chorobami… 02.07.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska WZW D – źródła zakażenia, objawy, leczenie i szczepionka WZW typu D to jeden z rodzajów wirusowego zapalenia wątroby. Choroba ta pojawia się jedynie u osób, które zostały zakażone wirusem zapalenia wątroby typu B. Do zarażenia dochodzi po kontakcie z krwią w wyniku używania… 25.06.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny i leczenie Polekowe uszkodzenie wątroby (PUW) powstaje w wyniku niepożądanego działania niektórych leków oraz nadużywania alkoholu. Wątroba jako narząd odpowiedzialny za wychwyt i metabolizowanie preparatów farmakologicznych narażona jest… 12.05.2021 4 min.
Justyna Mazur Drogi żółciowe – budowa, rola w organizmie, choroby Napary ziołowe mogą usprawnić pracę dróg żółciowych i wydzielanie żółci. Jest to możliwe dzięki zwiększeniu intensywności procesu produkcji żółci w wątrobie, a także zmniejszeniu napięciu mięśniówki gładkiej ścian dróg żółciowych. 22.01.2021 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Ta choroba osiąga rozmiary pandemii. Chorują nawet szczupłe osoby” – mówi o niealkoholowym stłuszczeniu wątroby dr n. med. Dominika Maciejewska-Markiewicz Za dużo tłuszczów nasyconych i cukrów prostych w diecie, a zwłaszcza syropu glukozowo-fruktozowego, za mało ruchu, nadmiar toksyn – niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD, ang. nonalcoholic fatty liver disease)… 08.01.2021 10 min.
Patrycja Nawojowska Albuminy – norma, badanie, niedobór i nadmiar Albuminy to białka odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowego ciśnienia onkotycznego oraz transport wielu substancji. Badanie stężenia albuminy wykonywane jest w diagnostyce chorób wątroby i nerek oraz w zaburzeniach odżywiania.… 07.11.2020 5 min.
Natalia Suchocka Aminotransferaza asparaginianowa (AST, GOT) – co to jest? Norma Aminotransferaza asparaginianowa (AST, GOT, AspAT) to enzym wewnątrzkomórkowy, który uczestniczy w wielu procesach metabolicznych organizmu. Znajduje się głównie w wątrobie i sercu, ale też trzustce, nerkach, mózgu i erytrocytach.… 06.11.2020 4 min.
Justyna Mazur Ceruloplazmina – badanie, norma, zbyt wysoki poziom Ceruloplazmina to białko ostrej fazy, syntetyzowane w przebiegu reakcji zapalnej organizmu. Rolą ceruloplazminy w organizmie jest wiązanie jonów miedzi. Badanie ceruloplazminy wykonywane jest przede wszystkim przy podejrzeniu choroby… 27.10.2020 4 min.
Magdalena Bury Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Objawy nie są charakterystyczne Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) jest obecnie uznawana za globalną epidemię i może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. W większości przypadków zbyt późno się ją diagnozuje. Rezultat? Włóknienie, marskość lub… 08.10.2020 3 min.
Anna Jastrzębska Kochasz kawę? To dobrze, kochają ją też dobre bakterie w twoich jelitach Kawa to nie jest trucizna w filiżance – pisze na Instagramie Agnieszka Wojciechowska, prowadząca youtube’owego kanału „Okiem Chemika”. Nie dość, że „mała czarna” nie wypłukuje magnezu, tylko jest jego źródłem, to pita… 03.09.2020 5 min.
Zuzanna Kowalewska Motylica wątrobowa – co to, zarażanie, objawy, leczenie Motylica wątrobowa to pasożyt, który może osiągnąć długość nawet 5 cm i 13 mm szerokości. Powoduje onnieść chorobę, która nazywa się fascjoloza. Jest to z pozoru niegroźne zakażenie, które może za sobą poważne… 12.08.2020 3 min.
Tomasz Borejza Ile mogę wypić alkoholu? Piwo, wino, wódka – ile promili? W nadmiarze – szkodzi. Jednak w umiarkowanych ilościach alkohol dostarcza mikroelementów, wspomaga pracę serca, mózgu, redukuje stres, a nawet obniża ryzyko wylewu. Pytanie, kiedy kończą się ilości umiarkowane? To zależy, co i jak pijecie. 06.08.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Oczyszczanie wątroby – objawy, dieta, efekty Jak powinien wyglądać detoks wątroby, by dieta przyniosła efekty? Jakie objawy znaczą o tym, że należy oczyścić ten ważny narząd? Po które produkty sięgnąć? 12.07.2020 5 min.
Julia Krupińska Regeneracja wątroby – dieta, ile trwa. Co na wątrobę? Wiemy już, że wątroba może regenerować się szybciej, a czasem bardzo leniwie lub w ogóle. Zapewniamy, że nie wystarczy ograniczyć tłuszcze w diecie, by jej ulżyć. Naukowcy odkryli, co działa najlepiej. 16.06.2020 2 min.
Angelika Janowicz Woreczek żółciowy. Objawy i leczenie pęcherzyka żółciowego Pęcherzyk żółciowy, nazywany potocznie woreczkiem żółciowym, to niewielki narząd zlokalizowany obok wątroby. Służy do magazynowania żółci, która jest wykorzystywana podczas procesu trawienia. Objawy chorób woreczka… 15.06.2020 4 min.
Angelika Janowicz Encefalopatia wątrobowa – czym jest? Objawy i leczenie choroby Encefalopatia wątrobowa to zaburzenia funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które pojawiają się na skutek uszkodzenia wątroby przez substancje toksyczne. Objawy encefalopatii wątrobowej to zaburzenia świadomości, zachowania… 25.05.2020 5 min.
Lena Helman Przeszczep wątroby – jakie są rokowania i kto kwalifikuje się do niego? Przeszczep wątroby jest w Polsce względnie nową procedurą chirurgiczną. Pierwszego przeszczepu dokonano dopiero w 1990 roku, dobrych kilka dekad po udanych operacjach tego typu przeprowadzanych w krajach zachodnich. Polska… 22.05.2020 4 min.
Ewa Wojciechowska W czasie pandemii w większym stopniu szkodzimy swojej wątrobie. Co wpływa na jej obciążenie? Wyjaśnia naturopatka W czasie kwarantanny jemy gorzej, spożywamy większe ilości alkoholu, stresujemy się oraz nie ruszamy tyle, ile wcześniej. Wszystkie te czynniki mają znaczny wpływ na naszą wątrobę 21.05.2020 4 min.
Magdalena Bury Wątroba jest prawdopodobnie najbardziej obciążanym narządem w naszym organizmie. Jak o nią zadbać? Wątroba, według medycyny chińskiej - narząd należący do elementu drzewa, jest prawdopodobnie najbardziej obciążanym organem w naszym organizmie. Mamy ją jedną, więc tym bardziej musimy o nią szczególnie dbać. Co obciąża… 24.04.2020 5 min.
Julia Krupińska Cukier, który szkodzi wątrobie Co szkodzi wątrobie? Oczywiście alkohol. Okazuje się jednak, że fruktoza, cukier zawarty w owocach, może być dla wątroby równie szkodliwy co napoje wysokoprocentowe. 11.04.2020 3 min.
Lena Helman Poznaj funkcje wątroby i zadbaj o jej prawidłową pracę Wątroba należy do największych i najważniejszych gruczołów ludzkiego ciała. Pełni ponad pięćset różnych funkcji oraz ma fantastyczną zdolność do regeneracji – po usunięciu jednego z czterech jej płatów organ ten… 23.03.2020 4 min.
Sylwia Ziółkowska Fosfataza alkaliczna – o czym nam mówi i jak interpretować wyniki? Fosfataza alkaliczna to jedno z badań laboratoryjnych oceniających funkcję wątroby i dróg żółciowych, ale również dostarczających informacji o stanie układu kostnego organizmu. W jakich sytuacjach wykonywane jest oznaczanie… 23.03.2020 4 min.
Zuzanna Kowalewska Fosfolipidy – czym są i jaką odgrywają rolę? Fosfolipidy to ważny składnik błony komórkowej, a więc komórek, z których zbudowany jest nasz organizm. Często słyszymy o możliwości ich suplementacji, ale czy warto? Jaką rolę pełnią? 28.11.2019 2 min.
Zuzanna Kowalewska Olej z ostropestu – poznaj korzyści z jego stosowania! Olej z ostropestu nie cieszy się dużą popularnością, mimo iż ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. To, co go wyróżnia to fakt, że można stosować go w różnych formach. W tym tekście przedstawiamy olej z ostropestu -… 08.11.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Niedrożność dróg żółciowych – przyczyny i metody leczenia Drogi żółciowe to bardzo ważne kanaliki odprowadzające żółć z wątroby do światła przewodu pokarmowego. Do czego może prowadzić postępująca niedrożność dróg żółciowych? 16.10.2019 3 min.