3 min.
Nie odkładaj badań onkologicznych przez koronawirusa! Rusza kampania „Rak nie poczeka na koniec pandemii”

Nie odkładaj badań przez koronawirusa! Rusza kampania, która pokazuje, że nie warto czekać na koniec pandemii / Pexels.com, Anna Shvets
10.08.2022
Co łączy labradora, cipkę i marchewkę? Być może pozornie nic, ale tak naprawdę mają jedną, bardzo istotną wspólną cechę
10.08.2022
Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów
10.08.2022
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad
10.08.2022
Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań
10.08.2022
W szczecińskim szpitalu wykryto zarażenie błonicą. Pacjent nie żyje
„Rak nie poczeka na koniec pandemii” to kampania edukacyjna skierowana do wszystkich osób potencjalnie zagrożonych nowotworem. Jej pomysłodawcy chcą zwrócić uwagę na wczesne, niepokojące objawy najczęstszych nowotworów i zachęcić do tego, żeby ich nie lekceważyć.
Spis treści
Strach silniejszy od rozsądku
Prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Prezes Zarządu Polskiej Ligi Walki z Rakiem, przytacza alarmujące dane:
– Podczas lockdownu znacznie zmalała liczba chorych zgłaszających się na wizyty do lekarzy onkologów. Paraliżujący strach przed zakażeniem koronawirusem był silniejszy niż głos rozsądku. Niestety efekty zaniedbań okazały się katastrofalne – zatrważająco wzrosła liczba zaawansowanych nowotworów, szczególnie przewodu pokarmowego i piersi – podkreśla.
Dlatego specjalista apeluje do wszystkich o czujność i niebagatelizowanie niepokojących objawów. – W trosce o własne zdrowie i życie koniecznie idźcie do lekarza, by wykluczyć nowotwór – mówi.
Co świadczy o rozwijającym się nowotworze?
Aby podnieść świadomość zagrożenia wynikającego z przeoczenia wczesnych objawów choroby nowotworowej i zminimalizować skutki opóźnienia rozpoznania choroby, organizatorzy kampanii stworzyli katalog najczęstszych, niepokojących objawów, które mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze, a często, zwłaszcza w dobie COVID-19, bywają lekceważone.
W ramach kampanii edukacyjnej powstało 15 infografik ilustrujących objawy, które mogą wskazywać na rozwijający się rak płuca, rak piersi, nowotwory układu pokarmowego, nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, nowotwory skóry, nowotwory ginekologiczne, nowotwory układu moczowo-płciowego i nowotwory hematologiczne. Przygotowany został także materiał wideo z udziałem znanych osób, które same zachorowały na nowotwór, towarzyszyły chorującym członkom rodziny lub przyjaciołom bądź są zaangażowane w szeroko pojętą walkę z nowotworem.
Materiały zostaną udostępnione w mediach społecznościowych Polskiej Ligi Walki z Rakiem, znanych osób wspierających kampanię, a także organizacji pacjenckich, które przyłączyły się do akcji. Polska Ligi Walki z Rakiem Hashtag kampanii – #rakniepoczekanakoniecepidemii.
Więcej informacji znajduje się na Facebooku Polskiej Ligi Walki z Rakiem: https://pl-pl.facebook.com/polskaligawalkizrakiem/ oraz na stronie https://ligawalkizrakiem.pl/
Źródło: Materiały prasowe
Zobacz także

„BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”. Relacja z debaty „Rak piersi w roli głównej”

„Ból można zmniejszyć w każdym przypadku. Nie ma sytuacji beznadziejnych” – mówi Anna Kociszewska-Bald, anestezjolog

„Diagnozowanie na własną rękę jest niebezpieczne”. O słuszności wykonywania testów alergicznych mówi alergolog
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022