Przejdź do treści

Nie tylko do leczenia. Właściwości i działanie adenozyny na skórę i włosy

Właściwości i działanie adenozyny na skórę Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Adenozyna to związek organiczny, który znalazł powszechne zastosowanie w medycynie. Ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdza się także w codziennej pielęgnacji dojrzałej skóry. To również sposób na ziemistą i pozbawioną blasku cerę, a także na nadmiernie wypadające włosy. Jakie jest działanie adenozyny na skórę? W jakich kosmetykach można ją znaleźć? Kiedy warto po nie sięgnąć? 

Co to jest adenozyna? 

Adenozyna to endogenny nukleozyd purynowy, który odgrywa istotną rolę w wielu procesach biochemicznych organizmu. Oddziałuje ona m.in. na układ sercowo-naczyniowy, moczowo-płciowy, immunologiczny, nerwowy, oddechowy. Odpowiedzialna jest zaś za transport energii, przekazywanie informacji genetycznych, rozszerzanie naczyń  krwionośnych, a także działa jako neuroprzekaźnik. Co oznacza endogenność adenozyny? Jest to równoznaczne z tym, że jest ona produkowana wewnątrz organizmu 

Adenozyna – jej wzór sumaryczny to C10H13N5O4 – zbudowana jest z adeniny, która połączona jest z pierwszym węglem pierścienia rybozy. 

arytmia serca - lekarka rysuje serce i znak bicia serca

Zastosowanie adenozyny 

Adenozyna jest stosowana przede wszystkim w medycynie. Ze względu na swoje właściwości jest wykorzystywana jako lek przeciwarytmiczny w napadowym częstoskurczu nadkomorowym. Często podawana jest ona bezpośrednio przed wykonaniem badania EKG, co umożliwia właściwe zdiagnozowanie tj. odróżnienie tachyarytmii od częstoskurczu komorowego. 

Dzięki swoim właściwościom adenozyna jest także wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym. Jest ona składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry dojrzałej, zmęczonej i poszarzałej, suchej, czy z przebarwieniami. Doskonale sprawdza się także jako składnik szamponów, odżywek i masek do włosów. 

dziewczyna z kręconymi włosami

Właściwości adenozyny 

Jakie właściwości adenozyny pozwalają wykorzystywać ją w kosmetykach na tak szeroką skalę? Przede wszystkim warto podkreślić jej zdolność zmniejszania i regulowania skurczy włókien mięśniowych twarzy. Tym samym hamuje ona powstawanie zmarszczek mimicznych, w tym tzw. kurzych łapek. Jak wykazują badania, regularne stosowanie preparatów z adenozyną – dwa razy dziennie przez okres dwóch miesięcy –  wśród kobiet pomiędzy 45 a 65 rokiem życia przyniosło znaczną poprawę kondycji skóry i zwiększenie jej gładkości, głównie w okolicach oczu. Warto przy tym dodać, że pierwsze efekty widoczne były już po trzech tygodniach od rozpoczęcia badania. 

Adenozynie przypisuje się także właściwości liftingujące, a to za sprawą zdolności zachowania kształtu włókien kolagenowych. Dodatkowo wpływa ona na powstawanie nowych form. Nie sposób nie wspomnieć również o właściwości pobudzania produkcji fibroblastów oraz aktywowania rozkładów melaniny w keratynocytach.  

Jedną z właściwości adenozyny, którą na początku XXI wieku docenili trycholodzy, jest ponadto zdolność do rozszerzania naczyń krwionośnych. Dzięki temu zapobiega ona wypadaniu włosów i stymuluje wzrost nowych. 

łysienie androgenowe

Adenozyna w kosmetyce – gdzie ją znaleźć? 

Ze względu na jej właściwości adenozynę znajdziesz przede wszystkim w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Na rynku dostępne są zarówno kremy, które często wzbogacone są o takie składniki jak związki manganu i magnezu, a także serum z adenozyną. W silnie odmładzających kuracjach polecane są również ampułki z adenozyną.  

Warto także sięgnąć po kremy, czy toniki z adenozyną jeśli twoja skóra wygląda na zmęczoną i jest poszarzała. Produkty te nie tylko przywrócą jej zdrowy wygląd, ale też wyrównają niewielkie przebarwienia i nawilżą.  

Adenozyna na włosy 

Skuteczność adenozyny w pielęgnacji włosów została dowiedziona niespełna dwadzieścia lat temu. Pierwsze wyniki badań zostały zaprezentowane podczas spotkania Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów w 2003 roku, a kilka lat później potwierdzone przez Japońskie Ministerstwo Zdrowia. Od tamtego czasu preparaty z adenozyną z powodzeniem wykorzystywane są w preparatach na porost włosów oraz w przypadku problemów z ich wypadaniem, przede wszystkim w leczeniu łysienia androgenowego 

Jak adenozyna działa na włosy? Wykorzystywane są jej właściwości oddziaływania na wzrost fibroblastów, a także wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych – poprawiając ukrwienie skóry głowy, pobudza bowiem komórki do porostu włosów.  

Kobieta czesząca włosy

Efekty stosowania adenozyny 

Wszechstronne działanie adenozyny powoduje, że coraz więcej kobiet chętnie sięga po kosmetyki, zawierające ją w swoim składzie. Jakich efektów możesz się spodziewać. Są to m.in.: 

  • wygładzone i wyraźnie płytsze zmarszczki (głównie mimiczne); 
  • bardziej jędrna i elastyczna skóra; 
  • rozjaśniona i promienna cera; 
  • nawilżona skóra; 
  • dobrze ukrwiona skóra głowy i mocniejsze cebulki. 

Źródła: 

  1. ML Abella „Evaluation of anti-wrinkle efficacy of adenosine-containing products using the FOITS technique” 2006. 
  2. JY Legendre, Ja Schnitzler, QY Li, C Hausen, M. Huart, GS Luengo, ML Abella, M. Roreger „Formulation, characterization and efficacy of an adenosine-containing dissolvable film for a localized anti-wrinkle effect” Journal of cosmetics science 2007. 
  3. M. Samsel, K. Dzierzbicka, P. Trzonkowski „Adenozyna, jej analogi i koniugaty” Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2013.  
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Objaw Homansa – czym jest? Jakie ma znaczenie w diagnostyce?

Hydroksyapatyt wapnia – zastosowanie w medycynie estetycznej i stomatologii

„Pojawił się duży obrzęk, siniaki, krwiaki, silny ból, infekcja”. Joanna Kuschill-Dziurda opowiada o powikłaniach po zabiegu „foxy eyes” i mówi, czego powinnyśmy się wystrzegać

„Pojawił się duży obrzęk, siniaki, krwiaki, silny ból, infekcja”. Joanna Kuschill-Dziurda opowiada o powikłaniach po zabiegu „foxy eyes” i mówi, czego powinnyśmy się wystrzegać

Nietypowe objawy udaru, jakich lepiej nie ignorować. Jak rozpoznać mikroudar?

Guzkowe zapalenie tętnic. Objawy, diagnostyka, rodzaje

Wypadają ci włosy, łamią się, są suche lub rosną tam, gdzie nie powinny? Zobacz, co włosy mówią o twoim zdrowiu

ECMO – urządzenie, które daje płucom i sercu czas na regenerację lub przeszczep

To szansa dla 150 mln ludzi na całym świecie. FDA zatwierdziła nowy lek

STEMI – przyczyny i objawy zawału STEMI, postępowanie

Paulina Stopczyk / arch. prywatne

Twoja skóra stała się sucha, zwiotczała i nieelastyczna? Powodem może być inflammaging, o którym tak rzadko się mówi

Galę Oskarów zdominował jeden temat: łysienie plackowate. Choruje na nie Jada Pinkett Smith

Galę Oscarów zdominował jeden temat: łysienie plackowate. Choruje na nie Jada Pinkett Smith

Próba Valsalvy – na czym polega i jak ją wykonać?

małe dziecko bez zmarszczek

Zmarszczka nakątna – jak wygląda, czy znika i co oznacza?

Udar mózgu (apopleksja) - objawy, przyczyny, leczenie

Udar mózgu (apopleksja) – objawy, przyczyny, leczenie

Kobieta z zawałem serca podtrzymuje się ogrodzenia

Zawał serca – objawy, przyczyny, pierwsza pomoc w zawale serca

Kobido. Masaż zamiast liftingu? To możliwe!

„W przypadku kobiet mówi się 'wypadanie włosów’, jakby to był stan przejściowy, zamiast nazywać rzeczy po imieniu: łysienie”

Regularne kładzenie się spać o 22 może zminimalizować ryzyko zawału serca – wynika z badania

Regularne kładzenie się spać o 22 może zminimalizować ryzyko zawału serca – wynika z badania

Wypadają ci włosy i męczy cię ciągłe zmęczenie? Sprawdź, czy nie masz niedoboru ferrytyny

Mężczyzna z nadciśnieniem tętniczym mierzy swoje ciśnienie

Nadciśnienie – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie

Choroby serca - rodzaje, objawy i przyczyny najczęstszych z nich

Choroby serca – rodzaje, objawy i przyczyny najczęstszych z nich

Skóra mężczyzn starzeje się wolniej niż u kobiet. Jak jeszcze będziesz się różnić od swojego faceta za 30 lat?

Jak starzeją się włosy? /fot. iStock

Jak starzeją się włosy?