Przejdź do treści

Nie tylko do leczenia. Właściwości i działanie adenozyny na skórę i włosy

Właściwości i działanie adenozyny na skórę Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Adenozyna to związek organiczny, który znalazł powszechne zastosowanie w medycynie. Ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdza się także w codziennej pielęgnacji dojrzałej skóry. To również sposób na ziemistą i pozbawioną blasku cerę, a także na nadmiernie wypadające włosy. Jakie jest działanie adenozyny na skórę? W jakich kosmetykach można ją znaleźć? Kiedy warto po nie sięgnąć? 

Co to jest adenozyna? 

Adenozyna to endogenny nukleozyd purynowy, który odgrywa istotną rolę w wielu procesach biochemicznych organizmu. Oddziałuje ona m.in. na układ sercowo-naczyniowy, moczowo-płciowy, immunologiczny, nerwowy, oddechowy. Odpowiedzialna jest zaś za transport energii, przekazywanie informacji genetycznych, rozszerzanie naczyń  krwionośnych, a także działa jako neuroprzekaźnik. Co oznacza endogenność adenozyny? Jest to równoznaczne z tym, że jest ona produkowana wewnątrz organizmu 

Adenozyna – jej wzór sumaryczny to C10H13N5O4 – zbudowana jest z adeniny, która połączona jest z pierwszym węglem pierścienia rybozy. 

arytmia serca - lekarka rysuje serce i znak bicia serca

Zastosowanie adenozyny 

Adenozyna jest stosowana przede wszystkim w medycynie. Ze względu na swoje właściwości jest wykorzystywana jako lek przeciwarytmiczny w napadowym częstoskurczu nadkomorowym. Często podawana jest ona bezpośrednio przed wykonaniem badania EKG, co umożliwia właściwe zdiagnozowanie tj. odróżnienie tachyarytmii od częstoskurczu komorowego. 

Dzięki swoim właściwościom adenozyna jest także wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym. Jest ona składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry dojrzałej, zmęczonej i poszarzałej, suchej, czy z przebarwieniami. Doskonale sprawdza się także jako składnik szamponów, odżywek i masek do włosów. 

dziewczyna z kręconymi włosami

Właściwości adenozyny 

Jakie właściwości adenozyny pozwalają wykorzystywać ją w kosmetykach na tak szeroką skalę? Przede wszystkim warto podkreślić jej zdolność zmniejszania i regulowania skurczy włókien mięśniowych twarzy. Tym samym hamuje ona powstawanie zmarszczek mimicznych, w tym tzw. kurzych łapek. Jak wykazują badania, regularne stosowanie preparatów z adenozyną – dwa razy dziennie przez okres dwóch miesięcy –  wśród kobiet pomiędzy 45 a 65 rokiem życia przyniosło znaczną poprawę kondycji skóry i zwiększenie jej gładkości, głównie w okolicach oczu. Warto przy tym dodać, że pierwsze efekty widoczne były już po trzech tygodniach od rozpoczęcia badania. 

Adenozynie przypisuje się także właściwości liftingujące, a to za sprawą zdolności zachowania kształtu włókien kolagenowych. Dodatkowo wpływa ona na powstawanie nowych form. Nie sposób nie wspomnieć również o właściwości pobudzania produkcji fibroblastów oraz aktywowania rozkładów melaniny w keratynocytach.  

Jedną z właściwości adenozyny, którą na początku XXI wieku docenili trycholodzy, jest ponadto zdolność do rozszerzania naczyń krwionośnych. Dzięki temu zapobiega ona wypadaniu włosów i stymuluje wzrost nowych. 

łysienie androgenowe

Adenozyna w kosmetyce – gdzie ją znaleźć? 

Ze względu na jej właściwości adenozynę znajdziesz przede wszystkim w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Na rynku dostępne są zarówno kremy, które często wzbogacone są o takie składniki jak związki manganu i magnezu, a także serum z adenozyną. W silnie odmładzających kuracjach polecane są również ampułki z adenozyną.  

Warto także sięgnąć po kremy, czy toniki z adenozyną jeśli twoja skóra wygląda na zmęczoną i jest poszarzała. Produkty te nie tylko przywrócą jej zdrowy wygląd, ale też wyrównają niewielkie przebarwienia i nawilżą.  

Adenozyna na włosy 

Skuteczność adenozyny w pielęgnacji włosów została dowiedziona niespełna dwadzieścia lat temu. Pierwsze wyniki badań zostały zaprezentowane podczas spotkania Międzynarodowego Towarzystwa Chirurgii Odtwórczej Włosów w 2003 roku, a kilka lat później potwierdzone przez Japońskie Ministerstwo Zdrowia. Od tamtego czasu preparaty z adenozyną z powodzeniem wykorzystywane są w preparatach na porost włosów oraz w przypadku problemów z ich wypadaniem, przede wszystkim w leczeniu łysienia androgenowego 

Jak adenozyna działa na włosy? Wykorzystywane są jej właściwości oddziaływania na wzrost fibroblastów, a także wpływ na rozszerzanie naczyń krwionośnych – poprawiając ukrwienie skóry głowy, pobudza bowiem komórki do porostu włosów.  

Kobieta czesząca włosy

Efekty stosowania adenozyny 

Wszechstronne działanie adenozyny powoduje, że coraz więcej kobiet chętnie sięga po kosmetyki, zawierające ją w swoim składzie. Jakich efektów możesz się spodziewać. Są to m.in.: 

  • wygładzone i wyraźnie płytsze zmarszczki (głównie mimiczne); 
  • bardziej jędrna i elastyczna skóra; 
  • rozjaśniona i promienna cera; 
  • nawilżona skóra; 
  • dobrze ukrwiona skóra głowy i mocniejsze cebulki. 

Źródła: 

  1. ML Abella „Evaluation of anti-wrinkle efficacy of adenosine-containing products using the FOITS technique” 2006. 
  2. JY Legendre, Ja Schnitzler, QY Li, C Hausen, M. Huart, GS Luengo, ML Abella, M. Roreger „Formulation, characterization and efficacy of an adenosine-containing dissolvable film for a localized anti-wrinkle effect” Journal of cosmetics science 2007. 
  3. M. Samsel, K. Dzierzbicka, P. Trzonkowski „Adenozyna, jej analogi i koniugaty” Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2013.  

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.