Magdalena Bury Udar mózgu (apopleksja) – objawy, przyczyny, leczenie Udar mózgu (dawniej: apopleksja) to uszkodzenie, obumarcie fragmentów tego narządu spowodowane zatrzymaniem dopływu krwi do tkanki mózgowej. Co warto wiedzieć o udarze mózgu? I jakie objawy daje apopleksja? Wyjaśniamy. 09.12.2021 7 min.
Justyna Mazur Zawał serca – objawy, przyczyny, pierwsza pomoc w zawale serca Zawał serca rozwija się w efekcie niedotlenienia mięśnia sercowego i jego martwicy. Charakterystyczne objawy zawału serca to ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, poty i omdlenie. Niekiedy jednak zawał mięśnia sercowego… 30.11.2021 8 min.
Ewelina Kaczmarczyk Regularne kładzenie się spać o 22 może zminimalizować ryzyko zawału serca – wynika z badania Lubisz pracować po nocach? Ciężko ci zasnąć przed północą? Być może warto zmienić swoje nawyki. „Optymalny czas na pójście spać to 22-23. Ma to wpływ na zdrowie naszego serca” podkreślają naukowcy, którzy przebadali 88 tys. osób. 09.11.2021 3 min.
Justyna Mazur Choroby serca – rodzaje, objawy i przyczyny najczęstszych z nich Choroby serca to liczne schorzenia o charakterze ostrym lub przewlekłym, które obejmują co najmniej jeden z elementów serca. Poza podziałem na ostre i przewlekłe choroby serca, funkcjonuje także podział na choroby wrodzone i nabyte,… 04.11.2021 6 min.
Patrycja Nawojowska Miażdżyca – co to jest, objawy, przyczyny, leczenie, dieta Miażdżyca to choroba, która polega na gromadzeniu się cholesterolu i innych lipidów w naczyniach krwionośnych w postaci tzw. płytek miażdżycowych, przede wszystkim w aorcie, tętnicach mózgowych i wieńcowych, rzadziej w… 30.09.2021 10 min.
Natalia Suchocka Ostra niewydolność serca – przyczyny, objawy, leczenie Ostra niewydolność serca wiąże się ze stanem zagrożenia życia, dlatego wymaga szybkiego leczenia. Jej objawy potrafią się rozwijać bardzo szybko i już w ciągu kilku minut pogorszyć stan pacjenta. Może ona stanowić pierwszy… 03.07.2021 5 min.
Justyna Mazur Przewlekła niewydolność serca – przyczyny, objawy, leczenie Przewlekła niewydolność serca to postępujące zaburzenie funkcjonowania pracy serca, skutkujące niewystarczającym transportem tlenu do komórek ciała. Przyczyny niewydolności serca to m.in. przebyty zawał serca, choroby zastawek… 01.07.2021 5 min.
Milena Marchewka Nadciśnienie naczyniowo-nerkowe – przyczyny i leczenie Nadciśnienie naczyniowo-nerkowe jest schorzeniem wynikającym z patologicznego zwężenia tętnicy nerkowej, które prowadzi do zaburzeń przepływu krwi przez narząd i wzrostu ciśnienia tętniczego. Choroba najczęściej powstaje na… 28.06.2021 4 min.
Milena Marchewka Choroby mikrokrążenia – skutki i profilaktyka zaburzeń Mikrokrążenie jest miejscem, w którym układ tętniczy przechodzi w żylny. Struktury wchodzące w skład tej sieci naczyń krwionośnych odpowiadają za dostarczanie komórkom substancji potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.… 12.05.2021 5 min.
Natalia Suchocka Żylaki kończyn dolnych – przyczyny, objawy, leczenie, operacja Żylaki kończyn dolnych to schorzenie, z którym zmaga się wiele Polek. Oprócz uczucia ciężkości nóg, skurczy łydek i dolegliwości bólowych, żylakom nóg towarzyszą również pajączki naczyniowe. Operacja żylaków nóg to… 12.09.2020 13 min.
Marta Chowaniec „Chodzenie bez obuwia to starożytny i sprawdzony środek leczniczy w przypadku niewłaściwego krążenia krwi, zarówno nadciśnienia jak i niedociśnienia” – mówi Katarzyna Gołębiewska, refleksolog "Uwolnij stopy! Wykorzystaj warunki, które daje nam przyroda i chodź po piasku, kamykach, trawie". O zaletach chodzeniach boso mówi Katarzyna Gołębiewska, refleksolog. 07.09.2020 8 min.
Paulina Kłos-Wojtczak Wylew krwi do mózgu – przyczyny, objawy i leczenie udaru krwotocznego 14.05.2020 6 min.
Magdalena Bury Tadeusz Müller: 70 proc. Polaków nie uprawia sportu. Ci ludzie w połączeniu z zakwaszonym organizmem mają predyspozycje do nowotworów i do chorób układu krążenia - Nie jest wymagane, żeby to była dieta składająca się tylko i wyłącznie z ekologicznych warzyw. Mogą być też te tradycyjne. Są przecież takie bazarki, gdzie żywność nie jest z dużych targów przemysłowych, a od drobnych… 11.12.2019 10 min.
Dagmara Smolarek-Kędziorek Co papierosy robią z układem krążenia? Palenie papierosów to w Europie przyczyna co czwartego zgonu spowodowanego chorobą układu krążenia. Dlaczego papierosy zagrażają krążeniu i tym samym życiu? Czy bierni palacze również powinni się przejmować? I czy e-papieros… 09.07.2019 8 min.
Katarzyna Ogrodziec Kilka prostych patentów na poprawę krążenia. Twój organizm ci za nie podziękuje Dzięki nim krew w twoich żyłach popłynie raźniej. A razem z nią składniki odżywcze dotrą we wszystkie zakątki organizmu, który odwdzięczy się lepszym zdrowiem! Oto 5 patentów na poprawę krążenia. 25.05.2019 6 min.
Ewa Żuchowska Zapaść – przyczyny, objawy i leczenie stanu niedotlenienia mózgu wskutek ostrej niewydolności krążenia 22.05.2019 4 min.
lek. Agnieszka Widera Niewydolność serca – leczenie farmakologiczne, niefarmakologiczne i główne objawy 24.03.2019 4 min.
Paulina Kłos-Wojtczak Kardiomiopatia rozstrzeniowa – jakie są przyczyny i objawy choroby? Na czym polega postępująca niewydolność serca? 23.02.2019 4 min.
Agata Oleszkiewicz Co to jest gorączka reumatyczna – objawy, przyczyny i metody leczenia układowej choroby zapalnej 15.02.2019 4 min.
Paulina Kłos-Wojtczak Badanie Dopplera – na czym polega? Znaczenie USG Dopplera w diagnostyce chorób układu krążenia 23.01.2019 4 min.
lek. Ewelina Stefanowicz Choroba wieńcowa – objawy, przyczyny, leczenie. Na jakiej podstawie stawiane jest rozpoznanie? 22.12.2018 4 min.
lek. Łukasz Januszkiewicz Tętno – dlaczego warto je sprawdzać? Badanie tętna jest jednym z najprostszych elementów badania lekarskiego. Możesz je przeprowadzić także samodzielnie, w dowolnym miejscu. Jak prawidłowo mierzyć tętno i dlaczego warto to robić? 04.11.2018 6 min.
Julia Krupińska Komórki macierzyste – co o nich wiesz? 2014 rok w medycynie z pewnością przyniesie nowe zastosowania komórek macierzystych. Ale czym konkretnie są komórki macierzyste i skąd się biorą? Każdy coś o nich słyszał, ale wiele osób nie potrafi prawidłowo odpowiedzieć na… 07.01.2014 3 min.