Przejdź do treści

„Nigdy nie wiemy co nas czeka, ja w wieku 27 lat dostałam udaru” – pisze Weronika, partnerka ReZigiusza, jednego z najpopularniejszych youtuberów w Polsce

27-latka doznała udaru / fot. Instagram garszcioszka
27-latka doznała udaru / fot. Instagram garszcioszka
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Badajcie się, wystarczą badania krwi, u mnie tego zabrakło. Świat obrócił się o 180 stopni” – napisała na swoim profilu na Instagramie Weronika, partnerka ReZigiusza, jednego z najpopularniejszych youtuberów w Polsce. Kilka tygodni temu 27-latka trafiła do szpitala. U kobiety zdiagnozowano udar. 

Nagła hospitalizacja 27-latki

Kilka tygodni temu ReZigiusz poinformował swoich fanów, że na jakiś czas znika z internetu. Powodem tej decyzji był pobyt jego partnerki, 27-letniej Weroniki, w szpitalu. Kobieta trafiła do niego w kwietniu, jednak dotychczas nie ujawniano, co się stało. Dopiero teraz 27-latka podała szczegółowe informacje na temat swojego stanu zdrowia.

„Dostaję multum wiadomości od was, co z moim zdrowiem. Dziękuję, że się martwicie, nigdy nie wiemy, co nas czeka. Ja w wieku 27 lat dostałam UDARU. Rada od już mądrzejszej Werki, badajcie się, wystarczą badania krwi, u mnie tego zabrakło. Świat obrócił mi się o 180 stopni” – napisała kobieta, dodając, że ma ogromne wsparcie od rodziny i najbliższych.

27-latka tym samym obaliła pogłoski o domniemanym wypadku samochodowym.

„Przede mną jeszcze długa droga, by wrócić do pełnej sprawności, ale nie poddajemy się i idziemy do przodu!” – dodała Weronika.

Historia 27-latki pokazuje, że udar może spotkać właściwie każdego z nas. Jest zdarzeniem nagłym, które niesie ze sobą długotrwałe konsekwencje. Następstwami choroby są zazwyczaj niedowłady kończyn (zwykle jednej połowy ciała), zaburzenia mowy, widzenia czy czucia. U części chorych (20-40 proc.) w ciągu kilku/kilkunastu tygodni od udaru występuje wzmożone napięcie mięśniowe (spastyczność). Właśnie dlatego tak ważne są badania profilaktyczne.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Weronika (@garszcioszka)

Udar – co warto o nim wiedzieć?

Udar mózgu to obumarcie części komórek mózgu na skutek zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej. Istnieją dwa rodzaje udarów: udar niedokrwienny (ok. 80 proc. przypadków) oraz udar krwotoczny (ok. 20 proc. przypadków). Każdego roku udar dotyka w Polsce nawet 75 tysięcy osób, stanowiąc najczęstszą przyczynę niepełnosprawności wśród Polaków. Udar może przytrafić się każdemu, a coraz częściej dotyczy też młodych ludzi – co czwarta ofiara udaru ma mniej niż 40 lat. Udar mózgu stanowi obecnie trzecią w kolejności przyczynę śmierci wśród Polaków.

„Udar dotyka ludzi w różnym wieku. Jest to choroba, która się nie kończy. Dlatego kluczowa jest szybka diagnoza i leczenie. Na niektóre konsekwencje udaru mózgu, jak spastyczność, mamy wpływ. W przypadku spastyczności kończyna nie reaguje na polecenia mózgu tak jak dotychczas – trudno wykonywać podstawowe ruchy, często pojawia się ból. Jest to choroba często pomijana i nieuwzględniania w procesie leczenia pacjentów po udarze, mimo że znacznie utrudnia proces rehabilitacji, a jej leczenie w Polsce jest możliwe w ramach programu lekowego, czyli dla pacjenta nieodpłatnie” – mówił prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Oddziału Neurologicznego i Udarowego w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, w ramach kampanii „Życie po udarze”.

Powrót do sprawności po udarze może trwać nawet kilka lat. Największe ograniczenie w życiu codziennym stwarzają niedowłady kończyn, które sprzyjają pojawieniu się spastyczności.

„Niezbędnym warunkiem poprawy sprawności po udarze jest profesjonalna, szybko wdrożona i wytrwała rehabilitacja. Rozpoczynana jest już w ciągu 48 godzin po wystąpieniu pierwszych objawów udaru, niezwłocznie po ustabilizowaniu stanu ogólnego pacjenta. Terapia prowadzona jest tak długo, jak długo pacjent odnosi z niej korzyści” – wyjaśnia dr hab. n. med. Iwona Sarzyńska-Długosz, kierownik Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej II Kliniki Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, także w ramach kampanii „Życie po udarze”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.