Przejdź do treści

Nowy rząd przywróci finansowanie Telefonu Zaufania. „Państwu nie wolno o tym zapominać”

Dziewczyna siedzi w bibliotece i trzyma książkę na głowie
Rząd podjął decyzję o finansowaniu Telefonu Zaufania 116 111/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 otrzyma dofinansowanie z państwa. To jedna z pierwszych decyzji nowego rządu Donalda Tuska. Decyzja o wycofaniu wsparcia fundacji została podjęta przez poprzednią władzę.

Wraca finansowanie Telefonu Zaufania przez państwo

Nowy rząd Donalda Tuska postanowił przywrócić środki z budżetu państwa dla Telefonu Zaufania. Zgodnie z decyzją, infolinia 116 111 będzie w całości finansowana przez państwo. Koszt jej działalności wyniosą ok. 7 mln zł rocznie. Kwota może jednak się zwiększyć. Wsparcie dla Telefonu Zaufania zostanie uruchomione w pierwszych miesiącach 2024 r. – ustalił Janusz Schwertner, redaktor naczelny portalu goniec.pl.

116 111 to infolinia zaufania dla dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym powołana w 2008 r. przez MSWiA w ramach zobowiązań Polski wynikających z członkostwa w Unii Europejskiej. Prowadzenie jej powierzono Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon Zaufania, który od lat udziela dzieciom pomocy, w 2022 r. nie otrzymał jednak żadnego wsparcia finansowego od poprzedniego rządu. Fundacja apelowała w tej sprawie do ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego o zmianę decyzji, niestety rząd nie zdecydował się przywrócić finansowania.

Na pomoc ruszyli jednak internauci, dzięki którym w zaledwie kilkadziesiąt godzin udało się zebrać ponad milion złotych, a ostateczna kwota wsparcia wyniosła 1 972 759 zł. Dzięki temu w ubiegłym roku Telefon Zaufania mógł działać w pełnym zakresie. Fundacja uruchomiła również infolinię dla dzieci z Ukrainy, które uciekały przed wojną do Polski.

Z brakiem finansowania infolinia zmagała się także wcześniej. W latach 2016-2019 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży był w stanie utrzymać się jedynie dzięki prywatnym darczyńcom i zbiórkom internetowym. Z powodu braku środków, m.in. już w 2016 r. pięć z dziesięciu linii zostało zamkniętych. W innych latach telefon otrzymywał dotacje od państwa w wysokości nie przekraczających 6 proc. zapotrzebowania, resztę kosztów pokrywano ze zbiórek.

Nastolatka

„Powinniśmy w parlamencie zmienić ustawę o zdrowiu psychicznym”

Postulat finansowania Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży był jednym z punktów wymienionych w „100 konkretach na 100 dni”. To lista zapowiadanych przez Koalicję Obywatelską najpilniejszych zmian do wprowadzenia w Polsce po wyborach. Jak poinformowano, wsparcie dla Telefonu Zaufania ma zostać uruchomione w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

„Docelowo, mam nadzieję, sprawa ta będzie pozostawać w gestii Ministerstwa Zdrowia. Uważam, że powinniśmy w parlamencie zmienić ustawę o zdrowiu psychicznym i odpowiednim zapisem zabezpieczyć finansowanie Telefonu Zaufania 116 111. To bardzo ważne, bo funkcjonowanie numeru wynika z regulacji UE i jest przedsięwzięciem państwowym. Państwu nie wolno o tym zapominać, a tak stało się w ostatnich latach” – powiedziała w rozmowie z serwisem „Goniec.pl” Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej.

Jak informowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, w latach 2008-2022 przeprowadzono ponad 1,4 miliona rozmów z osobami potrzebującymi pomocy. Specjaliści telefonu zaufania odpowiedzieli też na więcej niż 92 tys. wiadomości i przeprowadzili ponad 3,3 tysiąca interwencji w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka.

Z raportów policyjnych wynika, że w 2022 r. każdego dnia codziennie 5-6 młodych Polek i Polaków podejmowało próby samobójcze. Z 2093 takich przypadków, 156 zakończyło się śmiercią dziecka. W 20223 r. liczba dzieci, które usiłowały odebrać sobie życie, była wyższa o 0,06 proc. Dane mogą jednak być znacznie zaniżone, ponieważ wiele przypadków nie zostaje odnotowanych w raportach.

Źródło: goniec.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: