Aneta Wawrzyńczak Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią Mówi się o nich: cisi pacjenci. Są szczególnie narażeni na zaburzenia depresyjne, emocjonalne, zaburzenia koncentracji i uwagi, przewlekły stres. To cena, jaką płaci wielu opiekunów osób chorujących na schizofrenię. 04.07.2022 12 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania” - Mój mąż, który ratuje mnie od lat, dziś leczy się na depresję. Nie można przez cały czas być strażnikiem, organizm musi kiedyś odreagować – mówi Dorota Solarska, zmagająca się z chorobą schizoafektywną z rysem… 28.06.2022 15 min.
Ewa Wojciechowska Wojewódzki Szpital Psychiatryczny o wstrzymaniu przyjęć na oddział dziecięcy: „To nasz niemy krzyk” "Sytuacja w psychiatrii dziecięco-młodzieżowej to już nie jest kryzys. To już jest po prostu dramat, to już jest po prostu czarna dziura" - mówi Anna Czarnowska, rzeczniczka Szpitala Psychiatrycznego w Gdańsku, w którym 28… 06.05.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Prawie połowa młodych dorosłych zmaga się z problemami ze zdrowiem psychicznym. Badacze: „Liczby były dla nas zaskoczeniem” Aż 48 proc. młodych dorosłych od czerwca do początku lipca 2021 roku zgłaszało problemy ze zdrowiem psychicznym - wykazali naukowcy z UC San Francisco po przeprowadzeniu ankiety wśród blisko 3 tys. osób. Zaledwie jedna trzecia… 22.04.2022 3 min.
Monika Szubrycht „Depresja to gniew skierowany do środka. Agresja wobec innych może być jednym z jej objawów” – mówi psycholożka Urszula Struzikowska-Marynicz „Depresja kwestionuje więź między tobą a światem – nie tylko nie czujesz się jak w domu, ale i rozumiesz, że nie ma czegoś takiego jak dom, jak bezpieczne miejsce. Depresja może atakować mózg i podważać znaczenie twojego… 13.04.2022 11 min.
Małgorzata Germak „Od nas zależy, czy media społecznościowe będą nas wzmacniać, czy niszczyć”. Jak zrobić porządki na Instagramie, mówi psycholożka Zuzanna Butryn – W momencie, gdy sięgam po telefon i chcę odpalić Facebooka, wyjmuję notes i zapisuję, po co to robię, czego tam szukam. Dodałabym do tego jeszcze dziennik uczuć. W nim notuję, jak się czuję, kiedy chcę zajrzeć do tego… 08.04.2022 15 min.
Ewa Wojciechowska Jak wygląda pierwsza wizyta u psychiatry? Lek. Maja Herman opisuje, na co musisz się nastawić "Pamiętajmy, że psychiatra to przede wszystkim lekarz po ukończeniu studiów medycznych takich samych, jak okulista, ginekolog, kardiolog" - pisze psychiatrka i psychoterapeutka Maja Herman. Ekspertka na swoim profilu na Instagramie… 24.03.2022 4 min.
Monika Szubrycht „Matczyna rana przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ale można ją uzdrowić” – mówi Aneta Gajda-Boryczko, terapeutka – Kobieta, która czuje, że ma matczyną ranę, musi przejść przez wszystkie etapy: odrzucenia matki, bo tak się buduje tożsamość, etap złości, żalu, aż do przyjęcia siebie samej, czyli swoich uczuć jako dziecka – tych, na… 22.03.2022 20 min.
Ewa Wojciechowska Psycholożka o ukrytych objawach traumy: „Pozostawia bardzo głębokie rany i nie zawsze są one na pierwszy rzut oka widoczne” Trauma jest odpowiedzią naszego organizmu na stresujące wydarzenie i może skutkować wieloma objawami utrudniającymi życie. Istnieją jednak ukryte objawy traumy, których w pierwszej kolejności można nie zauważyć. Jeśli nie… 18.03.2022 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Nie mów, że rozumiesz. Mniej pytaj, więcej słuchaj. Psychotraumatolożka Katarzyna Podleska radzi, jak zachować się wobec uchodźców Najpierw jest do podjęcia trudna decyzja – czy przyjąć pod swój dach człowieka, który potrzebuje pomocy. Potem pełne emocji oczekiwanie. Wreszcie przyjeżdża (lub przyjeżdżają). Czas rozpakowywania walizek i załatwiania… 13.03.2022 12 min.
Nina Harbuz „Nikt, nigdy nie zareagował, gdy echo awantur niosło się po piętrach”. O życiu po dzieciństwie w rodzinie alkoholowej mówią Agnieszka Jucewicz i Magdalena Kicińska – Żaden sukces, nawet największy, niczego nie rozwiązuje. Tylko zrozumienie tego, co się wydarzyło. Często słyszałam od mojego drugiego rodzica, który też pił, choć inaczej niż mama, że skończę tak jak ona. I kto wie,… 07.03.2022 12 min.
Mariusz Borowy „Łatwo pomylić go z zawałem. Atak paniki może spotkać każdego”. Jak go rozpoznać i jak sobie z nim radzić, mówi psycholożka Silnie przyspieszony oddech, hiperwentylacja, pot zalewający oczy, ból i ucisk klatki piersiowej, mocno podwyższone tętno lub wręcz kołatanie serca... Wszystko to może brać się z lęku, który nie ma uzasadnienia w rzeczywistości.… 02.03.2022 9 min.
Ewa Wojciechowska Co sprawia, że czujemy się bardziej przytłoczeni? Warto zadbać o te aspekty w sytuacjach kryzysowych "To wszystko po to, by ładować baterie, które bez tego wyczerpią się o wiele szybciej i boleśniej" - napisała na swoim profilu na Instagramie psycholożka Paulina Koszut. Ekspertka wyjaśniła, w jaki sposób zadbać o siebie w… 28.02.2022 3 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz Czy COVID-19 może być przyczyną urojeń? „Koronawirus atakuje układ nerwowy, więc zrozumiałe jest, że powikłania mogą dotyczyć również jego” Lekarze i naukowcy niezmiennie obserwują skalę powikłań po COVID-19. Na liście dość szybko pojawiły się zaburzenia natury psychicznej, jednak do podejrzanych dołączyły nawet urojenia. Czy rzeczywiście koronawirus może być ich… 25.02.2022 11 min.
Anna Sierant „Skutki braku więzi z ojcem wychodzą daleko poza okres dzieciństwa i dorastania ich córek” – mówi Iga Stanek, psycholożka i psychoterapeutka – Ojciec odgrywa bardzo istotną rolę w modelowaniu relacji z płcią przeciwną – na podstawie tego, jak traktuje swoją córkę oraz jej matkę, córka wyrabia sobie przekonania na temat tego, jak relacje z mężczyznami powinny… 14.02.2022 10 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Kiedy spokój budzi niepokój. „Osoba z traumą więzi przyciąga partnerów, którzy nie dostrzegają jej potrzeb” – mówi psychotraumatolog Katarzyna Tutko 13.02.2022 10 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz Nie-ładni, nie-mądrzy, nie-młodzi, nie-potrzebni i nie-zdrowi. „Tych osób nie da się wyeliminować, one żyją, istnieją” – mówi Marta Orzełowska, prezeska Fundacji Bonifraterskiej 03.02.2022 9 min.
Ewa Wojciechowska „Depresja ma wiele twarzy. Mnie ona zabrała radość z początków macierzyństwa i radość z czegokolwiek” – pisze psychodietetyczka Dominika Musiałowska "Depresja to nie tylko smutek widoczny na czyjejś twarzy. Depresja może przybierać postać zupełnie na pozór szczęśliwej osoby (...). Taka osoba potrafi za wszelką cenę walczyć o to by 'normalnie funkcjonować', ale jakby ciężka… 01.02.2022 4 min.
Małgorzata Germak Smutek może zapewnić przetrwanie. „W odniesieniu genetycznym sprawia, że inni mają odruch pomocy” – mówi Katarzyna Stefaniak, psychoterapeutka 30.01.2022 15 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Seniorów pytamy o zdrowie. O ich emocjach się nie mówi” – o samobójstwach po 60. roku życia opowiada psycholog Monika Oleksiewicz-Berrino 23.01.2022 11 min.
Ewa Wojciechowska „Wiedzieliście, że Blue Monday to ściema?” – pisze biotechnolog Dawid Polak. Dlaczego nie należy wierzyć w najbardziej dołujący dzień w roku? "Co roku, w trzeci styczniowy poniedziałek media bombardują ludzi informacją o niebieskim poniedziałku, czyli najbardziej depresyjnym dniu w roku. Siła sugestii jest okropna" - pisze na swoim profilu na Instagramie Dawid Polak,… 17.01.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Toksyczne bujanie w obłokach. Kiedy marzenia stają się ucieczką od realnego życia, mówi dr Monika Kornacka 29.12.2021 8 min.
Agnieszka Łopatowska „Polityka jest częstym tematem w naszych gabinetach”. O rzeczywistości po pandemii mówią Bogdan de Barbaro i Dominika Dudek 05.12.2021 14 min.
redakcja Hello Zdrowie „Depresja to prawdziwe cholerstwo. Gdy uderza, życie potrafi być naprawdę strasznie trudne”- mówi psycholożka Monika Kotlarek. Jak pomóc samemu sobie w depresji? Depresja to prawdziwe cholerstwo. Gdy uderza, życie potrafi być naprawdę strasznie trudne. Nawet najprostsze zadania mogą być przytłaczające, a to, co sprawiało radość — całkowicie tracą znaczenie. I mimo iż nie da się… 01.12.2021 5 min.
Barbara Dąbrowska-Górska „Joga świadoma traumy pozwala odzyskać dostęp do ciała, poczuć się w nim bezpieczniej” – mówi Carolina Const 18.11.2021 18 min.
Ewa Wojciechowska Adele szczerze o swoim zdrowiu psychicznym po rozwodzie: „Czułam się zdruzgotana i zawstydzona” „Świadomość, że wszyscy wiedzieli o mojej porażce, niszczyła mnie. Miałam wrażenie, że zawiodłam. (…) to mnie rozpie*doliło. Było mi wstyd” - powiedziała Adele w rozmowie z "Rolling Stone". Jak wyznała, po rozwodzie… 12.11.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Bella Hadid opublikowała serię zdjęć swojej zapłakanej twarzy. „To, co widzicie, to moja codzienność. Każda noc od kilku lat” 10.11.2021 3 min.
Magdalena Nabiałek Fobia społeczna – jak sobie z nią radzić i czy można ją pokonać? 07.11.2021 5 min.
Ewa Wojciechowska Fundacja „Twarze Depresji” zakończyła współpracę z aktorką Bożeną Dykiel "Fundacja "Twarze depresji" jako organizator kampanii społecznej "Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję." w porozumieniu z Panią Bożeną Dykiel podjęła decyzję o zakończeniu współpracy" 25.10.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Zendaya wyznała, że social media wyzwalają u niej stany lękowe. „Staję się niespokojna, za dużo myślę i analizuję” - Bycie aktywną w mediach społecznościowych nasila u mnie stres i niepokój, sprawia, że jestem przytłoczona. To nie jest tego warte - wyznała Zendaya w rozmowie z "People". 24.10.2021 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska 7 skutecznych sposobów na przetrwanie kryzysu Kryzys może przydarzyć się każdemu, na każdym etapie życia, w każdej dziedzinie – bo nie na wszystko, co nas spotyka, mamy wpływ. Jest sytuacją trudną i stresogenną, ale można przez niego przejść. Mało tego. Zdaniem… 29.09.2021 6 min.
Aneta Wawrzyńczak Renata Chrostowska: Śmierć samobójcza jest jak wybuch bomby O tych tragediach nie zawsze usłyszymy. Bo w przypadku samobójstwa - zwłaszcza dziecka - ostracyzm społeczny jest duży. A łatkę „matki/ojca samobójcy”, co „nic nie widzieli”, „nic nie zrobili” łatwo się przykleja. 10.09.2021 15 min.
Ewa Wojciechowska „Uśmiechnęłam się do siebie w odbiciu. I pomyślałam, że mogłabym wyglądać dokładnie tak samo, jakbym miała depresję” – pisze Maja Herman "Depresja 'nie wygląda'. Depresja to nie smutek, depresja to choroba. Ciężka choroba. Śmiertelna. A najgorsze, że niewidoczna na zewnątrz" - napisała na swoim profilu na Instagramie Maja Herman. Psychoterapeutka przyznała, że sama… 20.08.2021 3 min.
Natalia Suchocka Depresja maskowana – przyczyny, objawy, leczenie Depresja maskowana to choroba, która – jak sama nazwa wskazuje – skrywa się pod maskami różnych objawów. Są one jednak bardzo zróżnicowane i u każdego schorzenie to może wyglądać nieco inaczej. Pacjenci najczęściej nie… 12.07.2021 6 min.
Ewa Wojciechowska Iga Krefft: Od sześciu lat choruję na nerwicę z epizodami depresji. Dwa lata temu przeszłam załamanie nerwowe "W końcu organizm powiedział stop. Wtedy już nie było odwrotu. Zaburzenia akcji serca, notoryczna senność, dramat z każdej sytuacji, płacz" 14.06.2021 4 min.
Natalia Suchocka Nerwica w ciąży – objawy, leczenie, wpływ na dziecko Nerwica w ciąży to temat, który nie jest szczególnie popularny. Zanim jednak dziecko przyjdzie na świat, w głowie przyszłej mamy pojawia się wiele znaków zapytania. Czy dziecko urodzi się zdrowe? Jak je wychować? Czy dam sobie… 09.06.2021 6 min.
Ewa Wojciechowska „Metoda warta uwagi, a przede wszystkim odczarowania” – pisze o hipnozie lek. Aleksandra Pięta „Hipnoza kojarzy się z magią, manipulacją, ściemą, wyciąganiem kasy… Patrząc na medialny obraz hipnozy wcale mnie to nie dziwi!” 02.06.2021 5 min.
Magdalena Bury „Z osób z borderline robi się straszne potwory, które wrzeszczą, demolują domy, biją partnerów. To bzdura” – mówi psycholożka Monika Kotlarek Życie z borderline można porównać do wiecznego balansowania nad przepaścią, w ciągłym lęku, że kolejny krok może oznaczać upadek. Od góry do dołu, od radości do smutku, od wściekłości aż do obojętności. Skąd bierze… 19.05.2021 7 min.
Ewa Wojciechowska Janina Bąk: choroba dała mi 58 blizn po samookaleczeniach. Takich, których nie da się usunąć "Musiałam sama się pogodzić z diagnozą. Po pierwsze, z tym, że jestem chora. Po drugie, z nieuchronnością tego wszystkiego – że już zawsze będę chora" 06.05.2021 5 min.
Karolina Rogaska Katarzyna Szczerbowska: Stan psychozy jest trochę jak sen. Trudno przekazać, jaką udręką jest takie śnienie na jawie - Teraz, po doświadczeniu psychozy, mam wrażenie, jakbym urodziła się drugi raz - mówi Katarzyna Szczerbowska. Dziennikarka i rzeczniczka pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego ma zdiagnozowaną schizofrenię. W… 20.04.2021 18 min.
Anna Jastrzębska Paula Dziubińska-Bartylak: Zostajesz ty i śmierć, która przychodzi z twoich rąk – mimo że zarywałaś noce, by wygrało życie - Kobiet weterynarzy znam o wiele więcej niż statystyczny człowiek, a przez to - jak sądzę - znam o wiele więcej samobójców” – mówi Paula Dziubińska-Bartylak, specjalista chorób zwierząt egzotycznych i specjalista chorób psów i kotów. 10.03.2021 22 min.
Ewa Wojciechowska Co musisz wiedzieć o zwolnieniu lekarskim od psychiatry? Wyjaśnia lek. Joanna Adamiak "Każdy z nas może się znaleźć w kryzysie , który wymaga odpoczynku i odpowiedniego czasu na regenerację" - pisze lek. Joanna Adamiak 02.03.2021 4 min.
Magdalena Bury Polska Akademia Nauk potwierdza: pandemia negatywnie wpłynęła na zdrowie psychiczne Pandemia zmieniła nasze życie. Jak wskazują międzynarodowe badania przeprowadzone wśród ponad 13 tys. mieszkańców z 12 krajów, zmieniło się też nasze samopoczucie. Niestety, na gorsze. Co może nam poczuć się lepiej? O tym… 18.01.2021 3 min.
Aneta Wawrzyńczak „Możesz wiedzieć wszystko, ale gdy dzieje się to właśnie tobie, nie jesteś w stanie właściwie nic zrobić” – mówi Lidka zmagająca się z atakami paniki Lidka nie pamięta swojego „pierwszego razu”, to była pewnie końcówka liceum albo początek studiów. Pamięta natomiast, że każdy był coraz gorszy. 11.01.2021 11 min.
Rachela Berkowska Ryszard Izdebski o Centrach Zdrowia Psychicznego: Szpital wie o człowieku bardzo mało. My wiemy o nim dużo więcej - Szpital to nie wróg, ale jak każda autorytarna placówka, ma człowieka często spacyfikowanego, wyrwanego z kontekstu - mówi Ryszard Izdebski, superwizor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych w Wieliczce. 23.12.2020 11 min.
Barbara Dąbrowska-Górska „Potrzeba cierpliwości i czasu, bo pomaganie 'na siłę’ to przecież forma przemocy” – mówi asystentka zdrowienia Anna Olearczuk Jak praca zawodzie asystenta zdrowienia wygląda w praktyce? W rozmowie z Hello Zdrowie opowiada Anna Olearczuk asystentka zdrowienia ze Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych na warszawskich Bielanach. 20.12.2020 8 min.
Jolanta Pawnik Emma Thompson: Czasem depresja jest demoniczna. Moja była ironicznie niemelodramatyczna Emma Thompson opowiadając o depresji, z którą zmagała się przez wiele lat, przyznaje: „Małe akty życzliwości działają jak antydepresanty”. 19.12.2020 7 min.
Anna Sierant Święta i koniec roku to dla wielu osób trudny czas. Gdzie szukać pomocy w kryzysie psychicznym radzi Maja Staśko Maja Staśko w jednym ze swoich najnowszych postów na Instagramie napisała o ważnej akcji #ŚwiętaZGłową, mającej na celu pomoc osobom, które w najbliższym czasie mogą potrzebować wsparcia psychiatry lub/i psychoterapeuty. 19.12.2020 3 min.