Przejdź do treści

Obywatele tego kraju cieszą się najlepszym zdrowiem psychicznym. A na którym miejscu w rankingu jest Polska?

Młodzi ludzie na trawie w Sztokholmie - Hello Zdrowie
Polska awansowała o dwa miejsca w rankingu OECD względem ubiegłego roku źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Żeby mieszkańcom dobrze się żyło w danym kraju, trzeba się o nich zatroszczyć. Oprócz zapewnienia im godnego wynagrodzenia, dostępu do edukacji i wsparcia zdrowia fizycznego, bardzo ważne jest także zadbanie o ich zdrowie psychiczne. Właśnie powstał ranking, który wykazał, które kraje są najbardziej zaopiekowane w tym obszarze. Kto znalazł się na podium? Na którym miejscu uplasowała się Polska? 

Polska z awansem względem ubiegłego roku

Ranking stworzyła platforma ubezpieczeniowa William Russell. Eksperci przeanalizowali 35 państw członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W ocenie uwzględniono takie czynniki, jak odsetek osób pracujących ponad 50 godzin tygodniowo; liczbę godzin, jaką ludzie poświęcają na sen, relaks, czas z bliskimi; łączną powierzchnię terenów zielonych i rekreacyjnych oraz nakłady budżetowe na działania wspierające zdrowie psychiczne mieszkańców kraju. Wspomniane kryteria mają ogromny wpływ na dobrostan psychiczny obywateli.

Na podstawie średniej oceny z tych kategorii wyłoniono najbardziej sprzyjający zdrowiu psychicznemu kraj. Jest nim Szwecja. Kraj ten otrzymał 31,25 punktów na 35 możliwych. Na drugim miejscu zestawienia znalazł się Luksemburg z wynikiem 26,75 punktu. Trzecie miejsce zajęła Norwegia, która została oceniona na 26 punktów i awansowała w rankingu o pięć pozycji. Poza podium znalazły się kolejno takie kraje, jak: Łotwa, Niemcy, Hiszpania, Holandia, Finlandia, Francja, Włochy.

Polska awansowała o dwa miejsca w rankingu OECD względem ubiegłego roku. Choć jesteśmy dopiero na 22. miejscu (na, przypomnijmy, 35 państw), to idziemy w dobrym kierunku. Nasz wynik to 15,25 punktu.

Łąki są piękne, praktyczne i ekologiczne. Dzięki nim poprawia się dobrostan mieszkańców” – mówi Maciej Podyma z Fundacji Łąka

Zdrowie psychiczne – co to jest?

Na zdrowie psychiczne składają się trzy elementy:

  • dobra kondycja zdrowotna,
  • poczucie komfortu psychicznego,
  • utrzymywanie prawidłowych relacji społecznych.

Pamiętajmy, że brak choroby psychicznej nie jest równoznaczny ze zdrowiem psychicznym. Oznacza to, że nawet jeśli ktoś nie zmaga się z konkretnym zaburzeniem psychicznym, to może doświadczać trudności emocjonalnych, czuć się niespełniony i przechodzić kryzys.

Na szczęście każdy z nas może sięgnąć po wsparcie i pomoc i poprawić jakość swojego życia.

 

Źródło: PAP, Hello Zdrowie

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: