Przejdź do treści

„Osobom LGBT+ potrzebne jest poczucie, że nie są pozostawione same sobie” – mówi Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy „Terapeuci dla LGBT+”

Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy Terapeuci dla LGBT+
Joanna Dukiewicz, współtwórczyni inicjatywy „Terapeuci dla LGBT+”/ Archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
koronawirus na Węgrzech
Na Węgrzech szczepią pięcioma preparatami przeciw COVID-19. Właśnie padł rekord zakażeń
Koncert Mary Komasa
Mary Komasa choruje na endometriozę. „Poziom bólu, z jakim się zmagamy, jest nie do opisania”
covid-19, szpital, leczenie
Europejska Agencja Leków zatwierdziła do użytku nowy lek na COVID-19. „Przynosi nadzieję”
Dlaczego szczytujemy? I czy orgazmy mają znaczenie? Mamy fragment książki „Dużo orgazmów proszę”
Kobieta z aparatem
Drobiazgi uszczęśliwiają. Mają większy wpływ na jakość życia, niż nam się wydaje

– Miały miejsce sytuacje, gdzie osoby LGBT+ spotykały się z brakiem odpowiedniej wiedzy ze strony psychoterapeutów (…) albo wręcz z dyskryminacją w gabinecie, w postaci mniej lub bardziej zawoalowanych prób „leczenia” ich orientacji lub postrzegania jej jako zaburzenia – zauważa psychoterapeutka Joanna Dukiewicz. Jest ona współtwórczynią inicjatywy „Terapeuci dla LGBT+”, która chce chronić przed takimi sytuacjami.

 

Fragment listu otwartego psychoterapeutów i psychoterapeutek, psycholożek i psychologów do osób LGBT+ oraz osób zastanawiających się nad swoją orientacją seksualną i tożsamością płciową:

„Zwracamy się do Was, osób LGBT+ i do Was, zastanawiających się nad swoją orientacją psychoseksualną i tożsamością płciową.

My, psychoterapeuci i psychoterapeutki, psycholożki i psycholodzy udzielający wsparcia, diagnozujący, opiniujący, pracujący na rzecz nauki i edukacji – zdajemy sobie sprawę z opresji społecznej, która Was dotyka.

Nasza praktyka i badania naukowe konfrontują nas z tym, jak często doświadczacie odrzucenia oraz przemocy ze strony osób najbliższych, wśród rodzin, rówieśników, w miejscu pracy i w przestrzeni publicznej. Chcemy Was zapewnić, że zarówno w życiu osobistym, jak i w naszej działalności zawodowej nie zamierzamy zostać narzędziami tej opresji. Szanując przede wszystkim każdą osobę, jej godność i prawo do samostanowienia, prawa człowieka i ustalenia nauki – zachowamy uważność, by nie przyczyniać się do cierpienia.

Sprzeciwiamy się pomysłom terapii konwersyjnej w jakiejkolwiek postaci i pod jakąkolwiek nazwą („leczenie homoseksualizmu”, „przywracanie naturalnej orientacji płciowej”, „wsparcie duchowe dla osób LGBT”, itp.).

Stanowczo przeciwstawiamy się deprecjonującym Waszą godność narracjom, których już tak wiele powstało i funkcjonuje w przestrzeni publicznej. (…) Jako środowisko czujemy zobowiązanie, by szerzyć wiedzę naukową o ludzkiej seksualności i płciowości oraz by przeciwstawiać się przemocy i pomagać wydobywać się ze skutków, jakie ona przynosi. (…)

Naczelną wartością dla psychologa jest dobro drugiego człowieka. (…)

Psychoterapeuta szanuje autonomię, godność i system wartości pacjenta oraz dąży do zachowania i ochrony fundamentalnych praw człowieka, a podstawowym celem jego działań jest dobro pacjenta”. 

Ewa Podsiadły-Natorska: Jest pani jedną z osób, które podpisały powyższy list. Dlaczego on powstał?

Joanna Dukiewicz: Ten list powstał z inicjatywy jednej z psychoterapeutek (Małgorzaty Osipczuk – przyp. red.), która zgromadziła wokół niego wielu kolegów po fachu – oni też się pod nim podpisali. Inicjatywa wynikła z potrzeby serca pod wpływem różnych wydarzeń w naszym kraju. Podobnych listów otwartych w ostatnim roku powstało wiele i wszystkie są cenne. Bardzo ważne było też stanowisko Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego na temat zdrowia osób o orientacji homoseksualnej, poparte przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz oświadczenia innych towarzystw. Środowisko psychoterapeutów podejmuje różne działania, żeby wspierać grupę LGBT+, zdając sobie sprawę, że są to osoby potrzebujące uwagi oraz pewności, że psychoterapeuci, do których zwracają się po pomoc, rozumieją, z czym się borykają.

Z jakimi trudnościami osoby LGBT+ najczęściej trafiają do gabinetów psychoterapeutycznych?

Osoby LGBT+ zgłaszają się do psychoterapeutów z takimi samymi problemami jak osoby heteroseksualne, jednak podstawową różnicą pomiędzy nimi jest fakt, że osoby nieheteroseksualne zmagają się ze stresem mniejszościowym. Stres mniejszościowy dotyka tę grupę od zawsze, jednak to, co się w tej chwili dzieje w Polsce, to sytuacja dotąd niespotykana. W stronę osób LGBT+ nakierowana jest fala niechęci, która zamiast słabnąć, wzmaga się. Stąd potrzeba solidarności, okazania pomocy oraz wsparcia. Chcieliśmy pokazać, że jako psychoterapeuci widzimy potrzebę, by otoczyć szczególną opieką tę grupę, która jest w naszym kraju dyskryminowana w niezwykły sposób.

Towarzyszy im poczucie wykluczenia?

Zdecydowanie tak. Wszystkie wydarzenia, które mają miejsce w polityce i życiu społecznym, znajdują przełożenie na to, co się dzieje w gabinecie terapeutycznym. Osoby LGBT+ przyznają, że po różnych wydarzeniach skierowanych przeciwko nim jako społeczności ich samopoczucie się pogarsza. Zatem do problemów, które mogą dotknąć wszystkich, niezależnie od orientacji seksualnej, dochodzi fakt, że pojawiają się stany depresyjne lub lękowe na tle stresu mniejszościowego. Osoby LGBT+ mają obawy przed wyjściem na ulicę, boją się, że zostaną zaatakowane – słownie lub fizycznie.

Orientacja homoseksualna jest jednym z prawidłowych wariantów orientacji psychoseksualnej człowieka. Jest więc duże zapotrzebowanie takich osób, żeby trafić do psychoterapeuty, co do którego będzie się miało pewność, że jest fachowcem o odpowiedniej wiedzy na temat osób LGBT+ i nie będzie przejawiał żadnych form dyskryminacji

Mówią o problemach z samoakceptacją?

Oczywiście. Konfliktów może być bardzo wiele. Przykładowo: często są to osoby wierzące i na tym tle jest bardzo wiele sporów, bo osoby nieheteroseksualne czują się wykluczone ze wspólnoty, której chciałyby być częścią. Problemy z samoakceptacją wynikają z tego, że nie są akceptowane w środowisku, w którym przebywają, zwłaszcza jeśli nie otrzymują wsparcia. I o ile w większych miastach jest to łatwiejsze, bo można znaleźć grupę osób, by nie być samemu, to w małych miejscowościach jest o to bardzo trudno. Takie osoby czują się wykluczone, inne, nieakceptowane i z tego powodu zdarza się, że kwestionują same siebie i czują do siebie złość oraz niechęć.

Zdarza się również, że ktoś robi coming out i rodzina tego nie akceptuje, odwraca się od niego.

Jak najbardziej. Osoby, które dokonały coming outu, bardzo często są zmuszane, by z różnych rzeczy się tłumaczyć – np. ze swojego aktywizmu czy obecności na demonstracjach, a w skrajnych przypadkach, których jest niestety bardzo wiele, są niemile widziane w domu, co jest wielkim dramatem tych osób i całej rodziny. Dlatego osobom LGBT+ potrzebne jest poczucie, że nie są pozostawione same sobie.

Jaki był odzew osób LGBT+ na list, o którym rozmawiamy?

Po tym, jak ten list został opublikowany na naszej stronie „Terapeuci dla LGBT+”, pojawiły się komentarze świadczące o tym, że takie głosy są ważne i potrzebne, natomiast wciąż mam poczucie, że to wszystko jest niewystarczające i jest jeszcze wiele do zrobienia. Bardzo dużo możemy zrobić jako psychoterapeuci w gabinetach, ale również my wszyscy jako członkowie społeczeństwa, bo z powodu obecnej sytuacji osoby LGBT+ są nieufne, również względem terapeutów. I trudno im się dziwić. Dlatego im więcej gestów solidarności, tym lepiej.

Wspomniała pani o inicjatywie „Terapeuci dla LGBT+”, którą współtworzy pani na Facebooku. Czym ona jest?

Inicjatywa „Terapeuci dla LGBT+” powstała po wydarzeniach w Białymstoku, gdzie w lipcu 2019 roku podczas marszu równości doszło do brutalnych ataków na jego uczestników. Moja koleżanka psychoterapeutka Magda Rozenfeld była tak głęboko poruszona tym, co się tam wydarzyło, że postanowiła spotkać się z dwiema aktywistkami, by zapoczątkować tę inicjatywę. Dołączyłam do nich kilka miesięcy później i działamy razem już ponad rok. W ramach inicjatywy „Terapeuci dla LGBT+” udało nam się zaangażować do współpracy dość liczne grono psychoterapeutów, którzy zgodzili się udostępnić jedną bądź więcej sesji albo procesów terapeutycznych – nieodpłatnie lub niskopłatnie – osobom LGBT+ w potrzebie. Te osoby kontaktują się z nami mailowo albo przez stronę na Facebooku, a my zajmujemy się pośredniczeniem, czyli kontaktujemy je z terapeutą, który w danym mieście jest gotowy udzielić im pomocy. Ostatnio opowiadałyśmy o tej inicjatywnie na seminarium Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, które się nią zainteresowało, bo to w naszym kraju pomysł bez precedensu.

Dużo osób LGBT+ się do was zgłosiło?

Od początku akcji – bardzo wiele. Gdy tylko pojawia się zgłoszenie – a tych w dobie nagonki na środowisko LGBT+ stale przybywa – kontaktujemy się z naszą siecią terapeutów i orientujemy się, ktoś byłby w stanie taką osobę wesprzeć: czy to w formie krótkoterminowej interwencji kryzysowej czy też dłuższego procesu psychoterapeutycznego. Co ciekawe, z czasem okazało się, że zaczęły pisać do nas osoby, które stać na psychoterapię płatną, tylko chcą mieć pewność, że terapeuta, do którego trafią, będzie określany jako „LGBT friendly”, czyli przyjaznym osobom LGBT+.

A nie każdy jest?

Niestety nie. Miały miejsce sytuacje, gdzie osoby LGBT+ spotykały się z brakiem odpowiedniej wiedzy ze strony psychoterapeutów, negowaniem faktu istnienia stresu mniejszościowego i jego wpływu na zdrowie psychiczne tych osób albo wręcz z dyskryminacją w gabinecie, w postaci mniej lub bardziej zawoalowanych prób „leczenia” ich orientacji lub postrzegania jej jako zaburzenia. Jest to niezgodne z aktualnym stanem wiedzy, gdyż orientacja homoseksualna jest jednym z prawidłowych wariantów orientacji psychoseksualnej człowieka. Jest więc duże zapotrzebowanie takich osób, żeby trafić do psychoterapeuty, co do którego będzie się miało pewność, że jest fachowcem o odpowiedniej wiedzy na temat osób LGBT+ i nie będzie przejawiał żadnych form dyskryminacji.

Jak pomaga terapia?

Skuteczność psychoterapii to kwestia indywidualna i niezależna od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej, natomiast ja widzę, że już sama możliwość rozmowy z psychoterapeutą, który przyjmuje osobę taką, jaka ona jest, nie kwestionuje jej jako człowieka i stwarza dogodne warunki, by mogła się z nim podzielić swoimi trudnościami, to bardzo dużo. Osoby LGBT+ często czują się osamotnione. Zatem skuteczność psychoterapii to jedna sprawa; druga sprawa jest taka, że dla tych osób wsparcie jest niezwykle istotne. To, że towarzyszymy im w trudnościach, które przeżywają. I to, że osoby LGBT+ czują się przyjęte oraz w pełni zaakceptowane. To wszystko ma dla nich bardzo duże znaczenie, łatwiej im się otworzyć, zaufać terapeucie i zacząć pracować nad problemami, z którymi się do nas zgłaszają.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dr. n. med. Grzegorz Mączka

SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś

Dagmara Seliga

Dagmara Seliga: Syndrom oszusta częściej dotyka kobiety. Żyją w ciągłym lęku

EMDR – co to jest, jak przebiega, czy jest skuteczne?

Genogram – do czego służy, jak zrobić, symbole genogramu

Dagmara Seliga

Dagmara Seliga: w Polsce jest coraz więcej coachów, a brakuje przepisów regulujących ten zawód [WIDEO]

Anna Dobrowolska

Anna Dobrowolska: polski feminizm jest bardzo podzielony w kwestii tego, czy „prostytucja” to praca, czy opresja

Kobieta leży na podłodze

Niekontrolowane wybuchy złości – gdzie leży ich źródło? Wyjaśnia psycholożka Anna Wietrzykowska

Cara Delevigne: Często się zmieniam. Czuję się inaczej. Czasem bardziej kobieco, czasem bardziej męsko

Agnieszka Zapart: Porównywanie jest zawsze źródłem cierpienia – nieważne czy porównujesz się w dół czy w górę

Agnieszka Zapart: Porównywanie jest zawsze źródłem cierpienia – nieważne, czy porównujesz się w dół czy w górę

Psycholożka przyjmuje pacjentó na wizycie. Siedzi na krześle i robi notatki

Chciałabyś usłyszeć od swojego lekarza, że nie chce cię dłużej leczyć? Psychiatra zrobiła ankietę

Danny Wakefield

Spójrz na ten filmik i sprawdź, co czujesz. To krótkie wideo szokuje wiele osób

Kristen Stewart: Od zawsze bolał mnie brzuch. Od zawsze wpadałam w histerię. Wstydziłam się tego, jak dużo płakałam, ale teraz uważam to za prawdziwy dar

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciwko Homofobii

„Jestem LGBT – jestem człowiekiem”. Pół tysiąca osób LGBT wystąpiło w poruszającym spocie Kampanii Przeciw Homofobii

Stylistka paznokci z Warszawy maluje wzory wyrażające wsparcie dla LGBT + za darmo. „Chciałam w końcu zrobić coś więcej, niż tylko denerwować się na to, co widzę w telewizji”

Stylistka paznokci z Warszawy za darmo maluje wzory wyrażające wsparcie dla LGBT+. „Chciałam w końcu zrobić coś więcej”

Arteterapia – na czym polega terapeutyczna moc sztuki?

J.K. Rowling okrzyknięta TERF-em za swój wpis. "To podejście stanowi dyskryminację osób transpłciowych, pozbawia je tożsamości i godności"

J.K. Rowling okrzyknięta TERF-em za swój wpis. „To podejście stanowi dyskryminację osób transpłciowych, pozbawia je tożsamości i godności”

Dr Hospice: pacjent LGBTQ+ to nie jest dla mnie wyzwanie. Spróbuj zwalczyć tę „ideologię’ nie niszcząc człowieka – niewykonalne

Dr Hospice: pacjent LGBTQ+ to nie jest dla mnie wyzwanie. Spróbuj zwalczyć tę „ideologię” nie niszcząc człowieka – niewykonalne

Terapia kognitywna A. Becka - na czym polega?

Terapia kognitywna – na czym polega terapia poznawcza? Efekty

Terapia Gestalt

Psychologia Gestalt – dla kogo jest terapia Gestalt (postaci)?

Psychoterapia / gettyimages

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Terapia poznawczo-behawioralna, czyli nauka oduczania

Terapia poznawczo-behawioralna, czyli nauka oduczania

Biseksualizm - co to jest i czym się charakteryzuje?

Biseksualizm – co to jest i czym się charakteryzuje?

Ruszyła akcja bezpłatnej pomocy psychologicznej/Pexels

Potrzebujesz wsparcia psychologa w związku z pandemią koronawirusa? Ruszyła akcja bezpłatnej pomocy

Ustawienia rodzinne Berta Hellingera

Ustawienia rodzinne Berta Hellingera

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

białe plamy na paznokciach

Białe plamy na paznokciach – co oznaczają i jak się ich pozbyć?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

kobieta, którą bolą plecy

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

Co oznacza obniżona temperatura ciała i jakie są jej przyczyny? Kiedy spadek temperatury może być niebezpieczny?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

para w łóżku

Pozycje seksualne, czyli jak urozmaicić seks. Najlepsze pozycje

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

test ciążowy

Brak okresu, test negatywny. Kiedy wykonać test ciążowy?