Karolina Sęczkowska Dorosłe dzieci z rodzin dysfunkcyjnych – kim są, jak rozpoznać u siebie problem DDD? 25.01.2023 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Jakie spustoszenie czyni mobbing w psychice? Lek. Monika Tucholska przytacza historię swojej pacjentki "Wiele rzeczy już słyszałam w trakcie swojej pracy, ale takiego podejścia do pracownika to ja jeszcze nie widziałam. (...) Uważam, że za pracę medalu nikt nam nie da, a zdrowie i życie jest tylko jedno, trzeba się ratować" -… 19.01.2023 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Ludzie są specjalistami w różnych dziedzinach, a jednocześnie są najmniejszymi specjalistami od samych siebie” – mówi o skutkach trudnego dzieciństwa psycholog dr Małgorzata Godlewska Jak dojrzała kobieta może przytulić w sobie tę małą dziewczynkę, która nie dostała w dzieciństwie tego, co powinna? Trzeba zwiększać samoświadomość, czasem konieczna jest terapia. – Można czytać mądre książki,… 28.12.2022 11 min.
Ewa Wojciechowska Hugh Jackman wyznał, że potrzebował terapii, by uporać się z traumą z dzieciństwa. „Byłem w rozsypce” "Terapia pomaga mi być w lepszej relacji z ludźmi, których kocham w moim życiu, rozumieć ich i stawiać się w ich sytuacji" - przyznał Hugh Jackman. Aktor szczerze opowiedział o tym, jak wizyty u psychologa pomogły mu zmierzyć… 23.12.2022 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk „Inni, którzy zgłaszają się na psychoterapię, są bardziej chorzy, zaburzeni, cierpiący?”. Anna Kluczyńska wyjaśnia, dlaczego takie myślenie to droga donikąd „Nadal tkwi przekonanie, że aby korzystać z psychoterapii trzeba mieć NAPRAWDĘ POWAŻNE problemy (swoją drogą – czyli jakie? Co stanowi kryterium obiektywnej oceny problemu?). Przekonanie, że INNI, którzy na psychoterapię się… 09.12.2022 5 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD Przez to, że komunikaty płynące z otoczenia stoją w tak silnej opozycji do objawów ADHD, kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają stanów lękowych. Presja otoczenia jest naprawdę potężna. Sama pamiętam, jak siedziałam… 25.11.2022 10 min.
Ewelina Kaczmarczyk Coraz więcej z nas potrzebuje pomocy psychoterapeuty, ale obecnie dla wielu to luksus. Dr Agnieszka Mościcka-Teske mówi, jak skorzystać z psychoterapii, kiedy nas na nią nie stać Pandemia, wojna w Ukrainie i wysoka inflacja to trzy duże ciosy dla naszego zdrowia psychicznego. Sprawiły, że u wielu z nas stres, lęk i niepewność jutra są coraz bardziej spotęgowane. To wszystko przekłada się na kondycję… 21.11.2022 8 min.
Patrycja Nawojowska Kiedy boli nas coś, czego nie ma. Ból fantomowy – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie 19.11.2022 5 min.
Monika Szubrycht Kiedyś Zaborem straszono, dziś już nikt tego nie zrobi. O największym szpitalu psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Polsce "W moim państwie wszyscy będą mieli: prawo do kochania kogo chcą, prawo do poczucia bezpieczeństwa, równe prawa, równe obowiązki, prawo do wyrażania własnej opinii i własnego zdania, prawo do jedzenia tego, co lubią, prawo do… 10.11.2022 11 min.
Aleksandra Tchórzewska Young Leosia o korzystaniu z terapii: „Widzę, co dzieje się z moimi koleżankami i kolegami” Young Leosia, gwiazda młodego pokolenia, wyznała, że regularnie uczęszcza na terapię. W podcaście "WojewódzkiKędzierski" 24-letnia raperka skomentowała także kontrowersyjną wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego o tym, że młode… 08.11.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Powstanie nowa dziedzina specjalizacji m.in. dla lekarzy i pielęgniarek. „System opieki zdrowotnej zyska wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną” Opublikowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. W dokumencie zapisano utworzenie nowej specjalizacji: psychoterapii. Zgodnie z założeniem,… 08.11.2022 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Zaburzenia odżywiania u dorosłych pociągają za sobą bardzo wysokie koszty w relacji” – mówi psycholożka Marta Cieśla – Kobiety z zaburzeniami odżywiania stosują szereg strategii, które mają sprawić, żeby prawda nie wyszła na jaw. Jeśli jednak inni nie wiedzą o naszym cierpieniu – bo to jest ogromne cierpienie – to nas nie rozumieją i nie… 03.11.2022 10 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Latałam z wywieszonym jęzorem, nie lubiłam siebie i jeszcze sobie dowalałam, że jestem beznadziejna”. O wychodzeniu z depresji i pracoholizmu opowiada Dagny Kurdwanowska 26.10.2022 14 min.
Olga Święcicka SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś Terapia behawioralno-poznawcza powstała z myślą, żeby stosunkowo szybko dać narzędzia, które przynoszą wymierne rezultaty. Podejmując terapię, ludzie często kierują się bardziej chęcią poczucia się lepiej niż potrzebą… 10.09.2022 8 min.
Katarzyna Grzyś-Kurka Filofobia – gdy miłość wywołuje atak paniki. Jakie są przyczyny strachu przed zakochaniem? 05.09.2022 4 min.
Agnieszka Łopatowska „Polityka jest częstym tematem w naszych gabinetach”. O rzeczywistości po pandemii mówią Bogdan de Barbaro i Dominika Dudek 05.09.2022 14 min.
Monika Słowik „Wielu pacjentów woli wyjść z gabinetu z rozpoznaniem medycznym konkretnej choroby niż przyjąć do wiadomości, że problem ma naturę emocjonalną” – mówi psychoterapeutka Małgorzata Kuberska-Kędzierska 01.09.2022 13 min.
Monika Szubrycht „Niektórzy pacjenci życzą sobie, żeby w trakcie psychoterapii terapeuta coś z nimi skutecznie 'zrobił’. Terapia nie jest leczeniem zęba” – mówi dr Krzysztof Ciepliński – Efekty pracy terapeutycznej nie są do końca zależne od nas, terapeutów. Możemy się starać pracować tak dobrze, jak potrafimy, nigdy natomiast nie mamy gwarancji, że finalny efekt będzie taki, jakiego oczekujemy – mówi… 17.08.2022 11 min.
Magdalena Bury Czy sny mają dziś jeszcze znaczenie w psychoterapii? Psycholożka Anna Kluczyńska wyjaśnia Czy sny mają znaczenie w psychoterapii? Czy rozmawia się o nich podczas spotkań z psychoterapeutą? I czy warto mieć relację ze swoimi snami, zapisywać je i rozpamiętywać? Na wszystkie pytania odpowiada psycholożka Anna Kluczyńska… 26.07.2022 5 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Marysia Warych: „Ludzie myślą, że mamy dwa tryby: albo nie możemy wstać z łóżka, albo mamy halucynacje i słyszymy głosy. Tymczasem choroba afektywna dwubiegunowa ma różne oblicza” – Człowiekowi wydaje się, że jest świetny, że może wszystko. Ma mnóstwo doskonałych pomysłów, które oczywiście za chwilę porzuca, bo bardzo szybko przychodzą nowe. Mogą pojawić się zachowania zagrażające – przypadkowe… 25.07.2022 13 min.
Magdalena Bury Czy do rozpoczęcia terapii można kogoś nakłonić? Odpowiada psycholożka Joanna Gutral "Czasami słowa 'idź na terapię' padają z troski, czasem jako efekt postterapeutycznego zachwytu zrealizowanymi celami osobistymi. Chcemy, aby wszyscy doświadczyli tego stanu. Może i wybrzmieć unieważniająco, bo jak to najczęściej… 20.07.2022 5 min.
Magdalena Bury Czy można okłamać swoją terapeutkę? Można, ale nie bez konsekwencji. Mówi o tym Anna Kluczyńska Jesteś w terapii? Rozpracowujesz na niej trudny dla ciebie temat i zastanawiasz się, czy można okłamać swoją terapeutkę? Niedopowiedzieć? Zataić prawdę? "Można, ale nie bez konsekwencji" - odpowiada Anna Kluczyńska, psycholożka… 12.07.2022 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Zmiana brzmienia głosu może być jednym ze skutków psychoterapii” – mówi logopedka Marta Wesołowska – Sposób mówienia oraz operowania głosem jest bardziej związany z naszymi stanami emocjonalnymi, niż nam się wydaje – mówi Marta Wesołowska, logopedka, która uczy innych, jak zapanować nad głosem oraz uczynić z niego swój… 07.07.2022 8 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania” - Mój mąż, który ratuje mnie od lat, dziś leczy się na depresję. Nie można przez cały czas być strażnikiem, organizm musi kiedyś odreagować – mówi Dorota Solarska, zmagająca się z chorobą schizoafektywną z rysem… 28.06.2022 15 min.
Aleksandra Tchórzewska „Czynienie inwektywy z choroby, jest rzeczą wyjątkowo okrutną”. Paulina Młynarska odpowiada na hejt "Chorobę afektywną dwubiegunową na szczęście można dziś bardzo skutecznie leczyć. Gorzej z głupotą i afektywną, jednobiegunową nienawiścią" - napisała na swoim profilu na Instagramie Paulina Młynarska, odnosząc się w ten… 08.06.2022 4 min.
Justyna Mazur Choroby somatyczne – objawy, przyczyny i leczenie. Komu grozi somatyzacja? 01.06.2022 5 min.
Aleksandra Tchórzewska „Nikomu o tym nie mówiłam, bo się wstydziłam”- olimpijka Agnieszka Kobus-Zawojska opowiedziała o walce z depresją Depresja nie wybiera. Może dotknąć każdego, bez względu na jego wiek, wykształcenie czy stan konta. Agnieszka Kobus-Zawojska, wioślarka, która ma na swoim koncie dwa medale olimpijskie, ostatnio dołączyła do osób, które… 20.05.2022 5 min.
Monika Szubrycht „Matczyna rana przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ale można ją uzdrowić” – mówi Aneta Gajda-Boryczko, terapeutka – Kobieta, która czuje, że ma matczyną ranę, musi przejść przez wszystkie etapy: odrzucenia matki, bo tak się buduje tożsamość, etap złości, żalu, aż do przyjęcia siebie samej, czyli swoich uczuć jako dziecka – tych, na… 22.03.2022 20 min.
Nina Harbuz „Nikt, nigdy nie zareagował, gdy echo awantur niosło się po piętrach”. O życiu po dzieciństwie w rodzinie alkoholowej mówią Agnieszka Jucewicz i Magdalena Kicińska – Żaden sukces, nawet największy, niczego nie rozwiązuje. Tylko zrozumienie tego, co się wydarzyło. Często słyszałam od mojego drugiego rodzica, który też pił, choć inaczej niż mama, że skończę tak jak ona. I kto wie,… 07.03.2022 12 min.
Anna Sierant „Skutki braku więzi z ojcem wychodzą daleko poza okres dzieciństwa i dorastania ich córek” – mówi Iga Stanek, psycholożka i psychoterapeutka – Ojciec odgrywa bardzo istotną rolę w modelowaniu relacji z płcią przeciwną – na podstawie tego, jak traktuje swoją córkę oraz jej matkę, córka wyrabia sobie przekonania na temat tego, jak relacje z mężczyznami powinny… 14.02.2022 10 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Kiedy spokój budzi niepokój. „Osoba z traumą więzi przyciąga partnerów, którzy nie dostrzegają jej potrzeb” – mówi psychotraumatolog Katarzyna Tutko 13.02.2022 10 min.
Ewelina Kaczmarczyk ADD znacznie częściej diagnozuje się u kobiet. „Jest większe przyzwolenie społeczeństwa na to, żeby mężczyźni byli chaotyczni” "W naszym społeczeństwie jest bardzo wyraźny przekaz, że dziewczynka czy młoda kobieta ma być dobrze zorganizowana, powinna o wszystkim pamiętać. Dlatego środowisko częściej zauważa, że tak nie jest" - mówi Marcin Łazarski,… 08.02.2022 8 min.
Agnieszka Łopatowska „Serce warto zarezerwować do odczuwania. Główna centrala zawiadowcza dotycząca jakości życia znajduje się w głowie” – mówi psycholog Ewa Woydyłło 06.02.2022 14 min.
Ewa Bukowiecka-Janik „Nie lubię narracji, że lęk trzeba przełamywać. Lęk to nasz przyjaciel, trochę dziwny, ale jednak” – mówi Joanna Chmura 27.01.2022 18 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Trauma pokoleniowa to dług, który zaciągnęli nasi przodkowie. Jeśli go nie spłacimy, przekażemy go kolejnym pokoleniom” – mówi Marta Daraszkiewicz-Kalupa 13.01.2022 10 min.
Klara Pastwa Stres to mocny przeciwnik – jak się z nim mierzyć? Może nas mobilizować, napędzać do działania, ale także niszczyć. W zawrotnym tempie. Stres – choroba cywilizacyjna. Czego jeszcze o nim nie wiemy? 11.01.2022 5 min.
Dorota Zabrodzka Prof. Napoleon Waszkiewicz: „Mam pacjentów chorych na schizofrenię, którzy bali się wyjść na ulicę, a dziś mają firmy, rozwijają się, nagrywają płyty” 30.12.2021 11 min.
Natalia Suchocka Nerwica – rodzaje, objawy, leczenie Nerwica to potoczna nazwa szerokiej grupy zaburzeń lękowych. Obecnie zmaga się z nimi około 8 milionów Polaków, przy czym dotykają one najczęściej osoby pomiędzy 25. a 45. rokiem życia. Symptomy nerwicy dotyczą wielu układów… 26.12.2021 10 min.
Aneta Wawrzyńczak „Coraz częściej pacjenci przychodzą z podejrzeniem u siebie ADHD – i nierzadko te domysły okazują się trafne” – mówi Wenesa Gajos 13.12.2021 17 min.
Agnieszka Łopatowska Czy można być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa? „Wiedza to za mało, potrzebny jest wgląd emocjonalny” 30.11.2021 13 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Uzależnienie zmienia człowieka. Druga osoba przestaje mieć znaczenie” – mówi psycholog Natalia Smakulska 19.11.2021 10 min.
Ewelina Kaczmarczyk Jak przekonać bliską osobę do terapii? Podpowiada psycholożka Milena Wojnarowska Widzisz, że bliska ci osoba przeżywa kryzys psychiczny i wydaje ci się, że pomogłaby jej psychoterapia, ale ona nie jest przekonana do tego pomysłu? Sprawdź, co możesz zrobić. Podpowiada psycholożka i coach Milena Wojnarowska,… 18.11.2021 4 min.
Barbara Dąbrowska-Górska „Joga świadoma traumy pozwala odzyskać dostęp do ciała, poczuć się w nim bezpieczniej” – mówi Carolina Const 18.11.2021 18 min.
Dorota Zabrodzka Kojarzy się z horrorem, choć jest bezpieczna i efektywna. O terapii elektrowstrząsami mówi prof. dr hab. n. med. Joanna Rymaszewska 16.11.2021 9 min.
Katarzyna Głuszak „Bywamy egocentryczni, mamy cechy narcystyczne, a współczesne trendy sprzyjają ich rozwijaniu” – mówi psycholożka Urszula Struzikowska-Marynicz 10.11.2021 14 min.
Magdalena Nabiałek Fobia społeczna – jak sobie z nią radzić i czy można ją pokonać? 07.11.2021 5 min.
Agnieszka Łopatowska „Kiedy zdejmujesz maskę, ludzie wokół też powoli się odsłaniają”. Jakub Ćwiek o załamaniu nerwowym, e-detoksie i maczoizmie - Jeśli ktoś w sieci pisze mi: „To potwornie niemęskie, że miałeś załamanie nerwowe i jeszcze o tym opowiadasz”, przypominam sobie, że moi koledzy, którzy całe życie walczą i w zakresie "twardzielstwa" mogą być… 19.10.2021 13 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „W Polsce panuje przekonanie, że gdy kobieta zostaje matką, niezależnie, czy to planowała, ma być szczęśliwa i nie narzekać” – mówi blogerka Anna Suchecka - Kobiety piszą do mnie: „Czuję się winna, bo moje dziecko zaraz wyrośnie z danego etapu, a ja myślę tylko o sobie i zamartwiam się głupotami”. To bardzo pułapkowe myślenie, bo dzieci właściwie od momentu urodzenia, cały… 18.10.2021 9 min.