3 min.
Pacjenci z chorobami płuc zostaną bez respiratorów. Tysiące z nich trafią do szpitali

Pacjenci z chorobami płuc zostaną bez respiratorów. Tysiące z nich trafi do szpitali/ iStock
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
25.06.2022
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!
Pacjenci korzystający z respiratorów w domowych warunkach od 1 maja nie będą mieli takiej możliwości. To konsekwencja nowej wyceny NFZ. W maju hospitalizacji może więc wymagać tysiące dodatkowych chorych.
Spis treści
Nowa wycena wentylacji mechanicznej w warunkach domowych
Ze wspomagania oddechu bez hospitalizacji w Polsce korzysta ok. 9 tys. pacjentów. Pozwala to odciążyć szpitale szczególnie w czasie wzrostu liczby nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 i napływu chorych wymagających podłączenia do respiratorów. Niedługo jednak ma się to zmienić. 1 maja wejdzie w życie nowa wycena świadczenia wentylacji mechanicznej w warunkach domowych.
„Jeśli te taryfy zostaną wprowadzone, praktycznie tracimy możliwość finansowania tych świadczeń. Nie będziemy mogli zapłacić za personel, sprzęt jednorazowy czy kupić nowego sprzętu” – mówi Robert Suchanke, prezes Ogólnopolskiego Związku Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej.
I podkreśla, że w konsekwencji już w maju tysiące pacjentów z chorobami płuc wymagających hospitalizacji może trafić do szpitali.
„Ministerstwo Zdrowia wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia opracowały nowe stawki wentylacji i zamierzają je wprowadzić z dniem 1 maja br. Dla nas i naszych pacjentów to niesie ryzyko ograniczenia dostępu do tych świadczeń, a tak naprawdę chyba można już w 100 proc. powiedzieć, że likwiduje to świadczenie” – wyjaśnia lek. med. Robert Suchanke.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Tysiące pacjentów z chorobami płuc trafi do szpitali
Obecnie z domowych respiratorów korzystają tysiące chorych, m.in. seniorzy, pacjenci cierpiący na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc lub osoby z powikłaniami po przejściu COVID-19. Ponadto chorych wciąż przybywa z powodu rosnącego zanieczyszczenia powietrza oraz coraz liczniejszych przypadków schorzeń dróg oddechowych. Według statystyk za kilka lat liczba pacjentów korzystających z respiratorów wzrośnie nawet do ok. 30-40 tys. Od 1 maja wielu z chorych straci więc możliwość wentylacji w warunkach domowych i będzie musiała być hospitalizowana. Jest to konsekwencją obwieszczenia prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), który zarekomendował obniżenie świadczenia o 16-62 proc. w odniesieniu do aktualnych cen. Jak tłumaczy prezes OZŚWM, wcześniejsza wycena miała miejsce w 2016 roku.
„Od tego czasu minęło siedem lat i w tym czasie stawek nie waloryzowano, mimo że mamy bez mała dwucyfrową inflację i galopujący wzrost płac personelu medycznego, na co wpływa pandemia COVID-19 i niedostatki kadrowe” – dodaje.
Wobec decyzji AOTMiT, Narodowy Fundusz Zdrowia zamiast waloryzacji o inflację i rosnące koszty płac, obniżył wycenę o kilkadziesiąt procent.
„Jesteśmy zobowiązani zatrudniać do opieki nad pacjentami wykwalifikowany personel: lekarzy anestezjologów, pulmonologów, pielęgniarki z kursem albo specjalizacją z anestezjologii, a to niesie za sobą podwyższenie kosztów. Kupujemy też sprzęt. Polska nie produkuje respiratorów, więc musimy je importować, a przez rosnący kurs euro jest to coraz droższe. Te stawki zaproponowane przez ministerstwo i NFZ spowodują, że w żaden sposób nie będziemy w stanie tego zbilansować” – podsumował Suchanke.
Udostępnij!
Zobacz także

„Gdy leżałem pod respiratorem, przyszedł ksiądz, namaścił mnie. Nie rokowałem” – mówi biegacz, który przeszedł walkę z COVID-19

Coraz więcej chorób płuc. Również z powodu e-papierosów

Otuleni dymem o zapachu mango. „Co piąty rodzic nie interesuje się tym, czy jego dziecko pali” – mówi prof. Robert Mróz
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022