Ewelina Kaczmarczyk Katarzyna Grochola przeszła operację nowotworu płuca. „Walka z chorobą polega na tym, żeby się po pierwsze nie przestraszyć” "Po prostu poszłam na chwilę na badania. Okazało się, że coś tam siedzi, a potem się okazało, że świeci na dodatek. Ja nie miałam czasu się zastanowić. Pomyślałam sobie: "No dobra. To nie pierwszy rak w moim życiu, ale za to… 23.01.2023 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Coraz częściej mamy do czynienia z gruźlicą lekooporną” – alarmuje pulmonolog lek. Anna Kazjaka-Olszewska i tłumaczy, dlaczego ta choroba jest wciąż groźna Eksperci i lekarze alarmują: gruźlica nie jest chorobą dawną. Pandemia koronawirusa sprawiła, że pierwszy raz od kilkunastu lat wzrosła zapadalność na tę chorobę. – Wczesne wykrycie gruźlicy i prawidłowe leczenie jest… 08.11.2022 8 min.
Justyna Mazur Pałeczka ropy błękitnej – drogi zakażenia, postacie infekcji, leczenie zakażenia zieloną bakterią 19.09.2022 6 min.
Aleksandra Tchórzewska Robisz porządki w swoim ogrodzie? Może grozić ci aspergiloza! Zanim chwycimy za motykę, szpadel i grabie, musimy wiedzieć, że ogrodowe prace to nie tylko wysiłek, ale także... ryzyko zachorowania na poważną chorobę płuc. Do tego odkrycia doszli angielscy naukowcy. Jak tłumaczą, zarodniki… 27.04.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Pacjenci z chorobami płuc zostaną bez respiratorów. Tysiące z nich trafią do szpitali Pacjenci korzystający z respiratorów w domowych warunkach od 1 maja nie będą mieli takiej możliwości. To konsekwencja nowej wyceny NFZ. W maju hospitalizacji może więc wymagać tysiące dodatkowych pacjentów. 04.03.2022 3 min.
redakcja Hello Zdrowie Rak płuca nie boli. Od pierwszej wizyty do rozpoczęcia leczenia w Polsce może minąć nawet 7 miesięcy Rak płuca pozostaje od wielu lat jednym ze słabszych punktów opieki zdrowotnej w Europie, pomimo pojawienia się cennych innowacji w diagnostyce, leczeniu i monitorowaniu tej choroby. Przełom w leczeniu raka płuca jest możliwy… 18.02.2022 9 min.
Magdalena Bury „To wszystko, co zgotowała nam pandemia, bardzo negatywnie przełożyło się na naszą rzeczywistość”. O sytuacji osób z astmą mówi dr Piotr Dąbrowiecki "W Polsce żyje ponad 4 miliony chorych na astmę. Według danych NFZ w 2019 roku zarejestrowanych było 2,2 miliona chorych z rozpoznaną astmą oraz 1,1 miliona leczonych na tę chorobę. Oznacza to, że aktywnie leczy się w Polsce co… 21.10.2021 4 min.
Natalia Suchocka Badanie płynu opłucnowego – wskazania, wyniki, przebieg Badanie płynu opłucnowego przeprowadza się wtedy, gdy istnieje podejrzenie jego występowania w nadmiernej ilości pomiędzy blaszkami opłucnej. Jego obecność świadczy zazwyczaj o poważnej chorobie, choć przyczyny jego pojawienia… 15.09.2021 6 min.
Patrycja Nawojowska Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych – objawy, leczenie Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych (AZPP) to choroba śródmiąższowa płuc powstająca w wyniku wdychania antygenów środowiskowych. Najwięcej przypadków zachorowań dotyczy wybranych grup zawodowych, w tym rolników,… 11.09.2021 6 min.
Milena Marchewka Proteinoza pęcherzyków płucnych – przyczyny i leczenie Proteinoza pęcherzyków płucnych to schorzenie, w którym funkcjonowanie płuc jest utrudnione przez gromadzącą się w nich białkowo-lipidową wydzielinę. Najczęściej rozwija się na skutek nieprawidłowości w obrębie układu… 02.09.2021 4 min.
Milena Marchewka Oscylometria impulsowa – co to jest? Wskazania i przebieg Oscylometria impulsowa jest badaniem wykonywanym w celu oceny czynności układu oddechowego. Przeprowadzenie całej procedury jest bezbolesne i trwa kilka minut. Podczas testu pacjent oddycha w sposób naturalny - nie są wymagane… 24.08.2021 4 min.
Milena Marchewka Ostra niewydolność oddechowa – przyczyny, objawy, leczenie Ostra niewydolność oddechowa jest stanem występowania zaburzeń związanych z wymianą gazową w płucach i wynikających z tego nieprawidłowości w stężeniu tlenu i/lub dwutlenku węgla w organizmie. Objawy ostrej niewydolności… 21.08.2021 4 min.
Milena Marchewka Pylica krzemowa – przyczyny, objawy, zapobieganie Pylica krzemowa rozwija się na skutek (zwykle wieloletniej) ekspozycji na pył krzemionki krystalicznej. W przebiegu choroby dochodzi do włóknienia tkanki płuc oraz pojawienia się objawów, najczęściej w postaci kaszlu i trudności w… 16.08.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Astma zawodowa – rodzaje, objawy, diagnostyka i leczenie Astma zawodowa to choroba rozwijająca się w wyniku narażenia na czynniki alergizujące i środki drażniące specyficzne dla środowiska pracy. Wyższe ryzyko zachorowania występuje m.in. u piekarzy, pracowników laboratoryjnych, osób… 02.08.2021 5 min.
Milena Marchewka Limfangioleiomiomatoza – przyczyny, objawy, leczenie Limfangioleiomiomatoza to schorzenie, w którym dochodzi do nieprawidłowego podziału i wzrostu komórek w obrębie płuc. Czasem proces chorobowy dotyczy również innych narządów (przede wszystkim nerek). Przeważającą grupę… 28.07.2021 4 min.
Milena Marchewka Zespół Eisenmengera – przyczyny, objawy, leczenie Zespół Eisenmengera powstaje jako powikłanie wrodzonej wady serca. Najczęściej rozwija się u nastolatków lub młodych osób dorosłych, u których defekt serca nie został wykryty i/lub odpowiednio leczony. Może skutkować… 27.06.2021 4 min.
Natalia Suchocka Odma śródpiersiowa – przyczyny, objawy, leczenie Odma śródpiersiowa, określana też mianem „rozedmy śródpiersia”, to stan polegający na patologicznym nagromadzeniu się powietrza w obrębie śródpiersia. Dochodzi do niego zwykle na skutek pęknięcia pęcherzyków płucnych.… 26.05.2021 5 min.
Natalia Suchocka Międzybłoniak opłucnej – czas przeżycia, przebieg, postępy Międzybłoniak opłucnej to nowotwór, który występuje rzadko, jednak jest bardzo groźny dla zdrowia. Najczęściej ma on charakter złośliwy i powoduje powstanie przerzutów. W większości przypadków wywołuje go długotrwały… 23.05.2021 5 min.
Natalia Suchocka Choroby śródmiąższowe płuc – objawy, leczenie, rokowania Choroby śródmiąższowe płuc to dość niejednorodna grupa dolegliwości, których przyczyną nie są ani infekcje, ani nowotwory. Wspólnym ich mianownikiem jest za to m.in. postępująca dezorganizacja struktur pęcherzyków płucnych… 14.05.2021 5 min.
Milena Marchewka Zarostowe zapalenie oskrzelików – przyczyny i leczenie Zarostowe zapalenie oskrzelików jest chorobą dróg oddechowych, w której zwężanie się światła oskrzelików prowadzi do występowania dolegliwości takich jak kaszel i duszność. Schorzenie rozwija się m.in. na skutek infekcji lub… 05.05.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Używasz pulsoksymetru? Lekarz wymienia, o czym musisz pamiętać „Pulsoksymetr powinien na stałe zagościć w polskich domach nie tylko z powodu epidemii” - apeluje lekarz rodzinny Michał Domaszewski 02.04.2021 3 min.
Natalia Suchocka Mykobakterioza – przyczyny, objawy, rodzaje, leczenie Mykobakterioza to choroba, która najczęściej atakuje osoby z obniżoną odpornością. Wywołują ją prątki niegruźlicze, choć objawy często przypominają gruźlicę. Pacjenci z mykobakteriozą nie muszą jednak – w… 05.01.2021 5 min.
Justyna Mazur Ropień płuca – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie Ropień płuca to odgraniczony od sąsiadującej tkanki, ropny stan zapalny płuca. Ropień płuca może występować pojedynczo lub w większej liczbie. Za powstanie ropni płuc odpowiedzialne są przede wszystkim bakterie - gronkowiec… 22.12.2020 5 min.
Natalia Suchocka Pneumocystoza u dzieci i dorosłych – objawy i leczenie Pneumoscytoza to choroba, która zwykle objawia się zapaleniem płuc. Zazwyczaj dotyka osoby z osłabionym układem immunologicznym, np. chorych na białaczkę, AIDS, leczonych immunopresyjnie, a także pacjentów po chemioterapii czy też… 18.12.2020 5 min.
Natalia Suchocka Kwasica oddechowa – przyczyny, objawy, leczenie Kwasica oddechowa to stan zakwaszenia organizmu, do którego dochodzi w wyniku zbyt dużej ilości dwutlenku węgla we krwi oraz tkankach ciała. Jest to o tyle istotne, że utrzymywanie stałej równowagi kwasowo-zasadowej jest bardzo… 29.11.2020 4 min.
Milena Marchewka Gruźlica prosówkowa – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie Gruźlica prosówkowa jest chorobą, w której prątki gruźlicze przedostają się do krwi i za jej pośrednictwem rozsiewają po organizmie. Zmiany wywołane zakażeniem mogą dotyczyć m.in. płuc, wątroby, śledziony. Objawy schorzenia… 20.11.2020 5 min.
Magdalena Bury Europejskie Towarzystwo Oddechowe o pacjentach zakażonych koronawirusem: uszkodzenia w płucach występują po kilku tygodniach od wyjścia ze szpitala Znane są już wyniki badań pacjentów wyleczonych z koronawirusa, które przeprowadziło Europejskie Towarzystwo Oddechowe. "Zła wiadomość jest taka, że uszkodzenia w płucach występują po kilku tygodniach od wyjścia ze szpitala.… 08.09.2020 2 min.
Ewa Wojciechowska Szokujące zdjęcie płuc pacjentki z COVID-19. Pokazuje, jak groźny jest koronawirus COVID-19 spowodował nieodwracalne zniszczenie płuc chorej. By zachować życie, musiała poddać się przeszczepowi. Widok płuc po COVID-19 jest wstrząsający. 26.06.2020 3 min.
Dominika Chirek Dwutlenek siarki – lepiej go unikać! Zobacz, dlaczego może być groźny dla twojego zdrowia Co łączy wino i suszone owoce? Pozornie nic, jednak jest coś, co spotkamy i w czerwonym wytrawnym Shirazie z Australii, i w suszonych morelach. To E220, czyli dwutlenek siarki. Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? 09.05.2020 3 min.
Ewelina Kaczmarczyk Aktywność fizyczna a alergia wziewna – jak to pogodzić? Podpowiada Mama Alergolog Z alergią wziewną zmaga się aż 25 proc. Polaków. Choć wiele osób wciąż bagatelizuje ten problem, objawy osoby uczulonej na pyłki roślin mogą być naprawdę uciążliwe. Lek. Joanna Jamroz-Brzeska radzi, jakich zasad powinnyśmy… 28.04.2020 5 min.
lek. Ewelina Stefanowicz Rozedma płuc – co to jest, jakie są przyczyny i objawy? Na czym polega leczenie? 19.04.2020 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Coraz więcej chorób płuc. Również z powodu e-papierosów Choroby płuc powodują jedną szóstą zgonów na świecie i są jednym z największych światowych wyzwań zdrowotnych – alarmuje Europejska Fundacja na rzecz Płuc. Choroby te dotykają zarówno dorosłych, jak i dzieci. Chorujemy… 26.03.2020 8 min.
Jolanta Pawnik Koronawirus a choroby płuc i palenie papierosów. Czy zarażenie zawsze skończy się na intensywnej terapii? Duszność i problemy z oddychaniem to, obok wysokiej gorączki, charakterystyczne objawy zarażenia koronawirusem. Czy powszechne u Polaków choroby układu oddechowego pogarszają rokowania? - Jeśli pacjent gorzej oddycha, można… 23.03.2020 5 min.
Justyna Mazur Samoistne włóknienie płuc – informacje o chorobie, objawach i leczeniu 04.03.2020 4 min.
Urszula Gruszka E-papierosy mają szkodliwy wpływ na układ oddechowy E-papierosy są często przedstawiane jako zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych papierosów. W Polsce liczba ich użytkowników wynosi ok. 1,5-1,7 miliona osób. Są reklamowane jako mniej szkodliwe, ponieważ nie biorą udziału w… 16.11.2019 4 min.