Przejdź do treści

Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn coraz bliżej? Badania są na zaawansowanym etapie

Antykoncepcja dla mężczyzn / istock
Antykoncepcja dla mężczyzn / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Antykoncepcję hormonalną najczęściej kojarzymy z kobietami. To wciąż przede wszystkim dla nich istnieją skuteczne metody ochrony przed nieplanowaną ciążą. Taki stan rzeczy może się jednak niedługo zmienić. Wszystko dzięki badaniom nad przeznaczonymi dla mężczyzn tabletkami antykoncepcyjnymi, które nie zawierają hormonów.

Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn

Zespół z University of Minnesota przedstawił wyniki przeprowadzonych na myszach testów tabletki antykoncepcyjnej dla mężczyzn.

„Naukowcy od dekad starają się opracować doustną męską antykoncepcję, ale na rynku nadal nie ma zatwierdzonych tabletek” – przypomniał dr Abdullah Al Noman, szef zespołu badawczego.

Badacze celują w receptor kwasu alfa reninowego (RAR-α), który bierze udział w formowaniu się plemników. Po przebadaniu 100 substancji naukowcy znaleźli tę, która specyficznie blokuje ten receptor. Podawanie samcom myszy tej substancji (YCT529) powodowało, że szanse na ciążę u samicy myszy spadały o 99 proc., bez widocznych skutków ubocznych. Po 4-6 tygodniach od zaprzestania aplikacji leku myszy znowu mogły się rozmnażać.

Badania na ludziach planowane są na drugi lub trzeci kwartał tego roku. Naukowcy, na wypadek, gdyby wyniki tych testów okazały się niezadowalające, analizują już inne, podobne substancje. Badacze wyjaśniają przy tym, że ich podejście nie oddziałuje na męskie hormony, co zwykle wiązało się ze skutkami ubocznymi, np. spadkiem libido.

Jak podkreśla dr Abdullah Al Noman: „Chcieliśmy opracować niehormonalną metodę męskiej antykoncepcji, aby uniknąć tych niepożądanych skutków”. 

Kamil Pawelski / fot. ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA

Wcześniejsze prace nad antykoncepcją hormonalną

Wcześniej, w 2018 roku, tematem niehormonalnej antykoncepcji dla mężczyzn zajęli się naukowcy z University of North Carolina. Opracowali oni cząsteczkę o oznaczeniu EP055, która dokleja się do białek na powierzchni plemników i powoduje dramatyczne zmniejszenie ich zdolności ruchu.

W 2021 roku opisano też działanie tryptonidu – naturalnej substancji, która powstaje z chińskiego zioła z rodzaju Tripterygium wilfordii Hook F. Podawana doustnie jedna dawka tego związku dziennie powodowała w plemnikach niemal całkowity zanik ruchu.

Naukowcy z Los Angeles Biomed Research Institute pracują natomiast nad bezpieczną męską pigułką hormonalną. Terapia ma opierać się na przyjmowanym doustnie zmodyfikowanym testosteronie.

Prace naukowców na całym świecie pokazują, że antykoncepcja dla mężczyzn już niedługo może być normą, a kobiety nie będą już jedynymi osobami trzymającymi na swoich barkach ciężar antykoncepcji.

Źródła:

https://www.eurekalert.org/news-releases/945816
https://www.eurekalert.org/news-releases/692272
https://www.eurekalert.org/news-releases/833967

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: