Przejdź do treści

Antykoncepcja hormonalna a badania. Jakie wykonać przed i w trakcie?

O jakich badaniach pamiętać, jeśli zażywasz pigułki antykoncepcyjne?
Zdj: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jako metody zapobiegania ciąży nie jest obojętne dla zdrowia. Badania kontrolne i antykoncepcja to nierozłączny duet. Warto mieć pewność, że organizm funkcjonuje bez zarzutu. Szczególnie ważne jest samobadanie piersi, które wykonuje się w domu raz w miesiącu.

Badania przed antykoncepcją

– Antykoncepcja hormonalna należy do najczęściej używanych przez kobiety metod zapobiegania ciąży. Polega ona na stosowaniu preparatów, które zawierają syntetyczne hormony płciowe – estrogeny i/lub progestagenu – tłumaczy dr n. med. Jan Domitrz, specjalista położnictwa, ginekologii oraz endokrynologii w białostockiej klinice Artemida.

Zdaniem doktora Domitrza, oprócz pożądanego efektu, antykoncepcja hormonalna może wywoływać także niekorzystne zmiany w organizmie, dlatego szereg badań kontrolnych należy wykonać jeszcze przed rozpoczęciem stosowania tej metody zapobiegania ciąży. – Pozwolą one upewnić się, czy ta metoda antykoncepcji jest na pewno bezpieczna dla pacjentki i czy nie wywoła skutków ubocznych ani też, co się zdarza, powikłań – zaznacza ginekolog.

Mowa o takich badaniach jak:

kobieta trzymająca tabletki

Jakie badania robić regularnie?

Na podstawie wyników badań oraz wywiadu z pacjentką lekarz zaproponuje odpowiedni preparat. Natomiast w okresie przyjmowania pigułek również należy pamiętać o monitorowaniu stanu zdrowia. Dr Jan Domitrz podkreśla, że opieka nad kobietą przyjmującą tabletki antykoncepcyjne wymaga regularnej kontroli ginekologicznej.

Należy pamiętać o systematycznym, corocznym badaniu ginekologicznym, którego uzupełnieniem jest badanie USG, a także o badaniach cytologicznych. Te ostatnie są szczególnie ważne, ponieważ pozwalają na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy. Dzięki cytologii, jeśli jest wykonywana regularnie, udaje się zapobiec 60–80 proc. inwazyjnego raka szyjki macicy – wyjaśnia ginekolog.

– Podczas stosowania antykoncepcji bardzo ważna jest również samokontrola piersi dodaje dr Jan Domitrz z Artemidy. Powinno się ją wykonywać raz w miesiącu. Samobadanie piersi składa się z dwóch etapów: obserwacji piersi oraz badania palpacyjnego (w pozycji leżącej, stojącej oraz pod prysznicem).

Dlaczego to tak ważne? Stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej może zwiększać ryzyko wystąpienia nowotworu piersi. Badania Uniwersytetu Kopenhaskiego, które trwały ok. 11 lat i objęły 1,8 mln kobiet, wykazały, że stosowanie tej metody zapobiegania ciąży (w formie tabletek, zastrzyków, plastrów czy wkładek wewnątrzmacicznych) może zwiększać ryzyko pojawienia się nowotworu piersi średnio o 20 proc. Im dłużej hormonalna antykoncepcja jest stosowana, tym to ryzyko jest większe.

Tabletki antykoncepcyjne a badania krwi

Dr Jan Domitrz dodaje, że w sytuacji braku objawów klinicznych w zasadzie nie ma potrzeby wykonywania innych badań. – Natomiast w momencie pojawienia się objawów klinicznych trzeba ocenić funkcje wątroby, sprawdzić układ krzepnięcia, dobrze jest także wykonać badania morfologiczne. Jednak te badania nie są badaniami profilaktycznymi wymaganymi do rutynowego wykonania u kobiet stosujących antykoncepcję – zaznacz dr Domitrz.

Stosowanie hormonalnej antykoncepcji zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Ten sposób zapobiegania ciąży obciąża również wątrobę. Dlatego jeśli pojawią się wspomniane wcześniej niepokojące objawy albo kobieta chciałaby sprawdzić stan swojego zdrowia, w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej powinna wykonać badania obejmujące: morfologię krwi, PT (INR) – czas protrombinowy; badanie pozwalające wykryć zaburzenia w zewnątrzpochodnym szlaku krzepnięcia krwi, APTT (jeden ze wskaźników krzepnięcia krwi), poziom trójglicerydów, próby wątrobowe, TSH, poziom żelaza, poziom cukru we krwi.

Kiedy wizyta u lekarza jest koniecznością?

Każda stosująca antykoncepcję hormonalną kobieta powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli:

  • Wyczuje guzek w którejś z piersi.
  • Wystąpiło u niej nagłe, nietypowe krwawienie z dróg rodnych.
  • Wystąpił nagły lub silny ból w dolnej częściej jamy brzusznej albo w okolicy żołądka (prawdopodobieństwo ciąży pozamacicznej).
  • Pojawił się silny ból bądź obrzęk którejś z nóg, duszności, ból w klatce piersiowej niewiadomego pochodzenia, nietypowy kaszel, zwłaszcza połączony z odkrztuszaniem krwią (prawdopodobieństwo zakrzepicy).
  • Wystąpił nagły, silny ból żołądka bądź zażółcenie skóry (prawdopodobieństwo zaburzeń czynności wątroby).
  • Podejrzewa, że jest w ciąży.

Pierwsze suplementy od kobiet dla kobiet

Poznaj WIMIN

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Zdziwiłabyś się, jak często ludzie przynoszą mocz w słoiku po dżemie!”. Diagnostka laboratoryjna o sekretach swojej pracy

Kobieta patrzy w obiektyw

Kortyzol – norma i badanie. Jak obniżyć poziom kortyzolu?

Bierzesz tabletki antykoncepcyjne? Michał Kot przypomina, że nie regulują one cyklu miesiączkowego! / istock

Okres jak w zegarku dzięki pigułkom? Michał Kot przypomina, że nie regulują one cyklu miesiączkowego!

kobieta je jogurt

Stosujesz antykoncepcję? Uważaj na infekcje intymne

17 hydroksyprogesteron – funkcje, badanie, normy i cena. Jakie są objawy podwyższonego i obniżonego poziomu?

Słyszałaś o prezerwatywach dla kobiet?

Słyszałaś o prezerwatywach dla kobiet? Dominik Haak wyjaśnia, co powinnaś o nich wiedzieć

Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

Dr Dorota Wakuła / fot. Infemini Med Home

„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

Tabletki na ból penisa? / gettyimages

„Zapisałem panu tabletki, które sprawią, że penis będzie mniej bolał. Proszę wrócić, jak będzie pan się chciał starać o dziecko”. Ekspertka o podwójnych standardach

Dziesięć lat – tyle czekała pacjentka z Wielkiej Brytanii na diagnozę. Zaczęło się od nocnych potów

Jakie prezerwatywy wybrać?/Getty Images

Jak prawidłowo założyć prezerwatywę? Wyjaśniamy!

Po udarze partnerka ReZigiusza ma niedowład ciała. Apeluje do kobiet o badania przed sięgnięciem po antykoncepcję

Milena Nosek / archiwum prywatne

„To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka

Androstendion – rola w organizmie, normy i interpretacja. Kiedy badać poziom hormonu?

ACTH – czym jest? Badanie i wskazania do niego, normy

Antykoncepcja dla mężczyzn / istock

Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn coraz bliżej? Badania są na zaawansowanym etapie

Plamica alergiczna po tabletkach antykoncepcyjnych? Zapytałyśmy ginekologa

„Uważałem, że to jakieś dziwne, niemęskie. Nic z tego nie było prawdą”. Czym jest wazektomia i dlaczego o niej nie rozmawiamy?

Kamil Pawelski / fot. ANDRAS SZILAGYI/MWMEDIA

Ekskluzywny Menel poddał się zabiegowi wazektomii. „Nie widzę sensu, żeby żona miała faszerować się hormonami”

Jakie są objawy źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych?

Jakie są objawy źle dobranych tabletek antykoncepcyjnych?

Kobieta

Polki z najgorszym dostępem do antykoncepcji w Europie. To już trzeci rok z rzędu!

Wynalezienie tabletki antykoncepcyjnej / pexels

„Antykoncepcja w rękach kobiet, a nie uzależniona od kaprysu mężczyzn, dała siłę. Poczułyśmy, że wreszcie mamy kontrolę nad własnym życiem” – mówi prof. Magdalena Radkowska-Walkowicz

Testosteron – badanie hormonu, wpływ na libido, jak go podnieść i obniżyć

Hormony trzustki – insulina i glukagon. Jak działają? Normy