4 min.
Metody antykoncepcji dla mężczyzn: mechaniczne, chirurgiczne, hormonalne. Co wybrać?

Fot. airborne77 / stock.adobe.com
Najnowsze
17.01.2021
Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity
17.01.2021
Depresja ma różne oblicza. O tym objawie rzadko się mówi
17.01.2021
Starość zaczyna się od mózgu
17.01.2021
Czy dieta ma wpływ na naszą seksualność? Wyjaśnia dietetyczka Paulina Ihnatowicz
17.01.2021
Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy Polacy mogą zaszczepić się w innym kraju Unii Europejskiej?
Metody antykoncepcji dla mężczyzn są poddawane ciągłym badaniom i udoskonalane. Aktualnie opracowuje się męską antykoncepcję hormonalną, a jedną z propozycji jest zastrzyk antykoncepcyjny o wysokiej skuteczności. Stosowanymi rodzajami antykoncepcji dla mężczyzn są też metody mechaniczne i chirurgiczne.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Antykoncepcja dla mężczyzn obejmuje przede wszystkim stosowanie prezerwatyw oraz zabieg wazektomii, więc w porównaniu do kobiet mężczyźni mają ograniczone możliwości. Trwają jednak badania nad stworzeniem hormonalnej antykoncepcji dla mężczyzn w formie zastrzyków, tabletek i plastrów.
Antykoncepcja dla mężczyzn: rodzaje
Antykoncepcja dla mężczyzn jest nadal ograniczona, jednak trwają intensywne badania i prace nad opracowaniem nowoczesnych metod zapobiegania ciąży. Aktualnie największe zastosowanie mają dwa rodzaje antykoncepcji dla mężczyzn: mechaniczne (prezerwatywy) oraz chirurgiczne (wazektomia). Praktykowaną metodą męskiej antykoncepcji jest także stosunek przerywany. Polega on na wyciągnięciu penisa z dróg rodnych kobiety przed wystąpieniem wytrysku. Metoda ta wiąże się jednak z względnie wysokim ryzykiem ciąży i ciągłą kontrolą momentu wytrysku.
- Prezerwatywy to najstarsza, a jednocześnie najpopularniejsza metoda antykoncepcji dla mężczyzn. Prezerwatywa zrobiona jest z lateksu i ma postać elastycznej osłony, którą zakłada się na penisa. Niekiedy wyposażona jest w środek plemnikobójczy. Działanie prezerwatywy polega na uniemożliwieniu wprowadzenia nasienia do dróg rodnych kobiety. Poza przeciwdziałaniem ciąży prezerwatywy skutecznie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zaletą tej metody męskiej antykoncepcji jest również łatwa dostępność i wysoka skuteczność. Do wad prezerwatyw należą natomiast: ryzyko pęknięcia lub zsunięcia się prezerwatywy (najczęściej wskutek dobrania niewłaściwego rozmiaru) oraz konieczność przerwania stosunku w celu założenia prezerwatywy, co zmniejsza komfort w trakcie zbliżenia. Ten rodzaj antykoncepcji nie może być stosowany u osób uczulonych na lateks.
- Wazektomia to antykoncepcja dla mężczyzn określana powszechnie jako sterylizacja. Jest zabiegiem polegającym na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów, czego skutkiem jest brak plemników w spermie. Ta metoda antykoncepcji dla mężczyzn jest wysoce skuteczna. Wyróżnia się dwa rodzaje wazektomii. Pierwsza z nich to metoda WBS, przeprowadzana bez użycia skalpela. Druga – total vasectomy – polega na wycięciu kilku milimetrów nasieniowodu, a następnie zasklepieniu ujść za pomocą nierozpuszczalnych szwów. Należy pamiętać, że zabieg wazektomii nie zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową. Chirurgiczna metoda antykoncepcji dla mężczyzn jest potencjalnie odwracalna, jednak w wielu przypadkach dochodzi do trwałej bezpłodności. Z tego powodu powinna być stosowana przez panów, którzy nie planują potomstwa. Możliwym skutkiem ubocznym wazektomii jest również zapalenie najądrza i jądra.
Zobacz także
Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn
Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn to nowoczesne metody zapobiegania ciąży, które nadal są przedmiotem badań i nie są dostępne w naszym kraju. Wśród rodzajów innowacyjnych form męskiej antykoncepcji wyróżnia się: tabletki i plastry antykoncepcyjne, zastrzyk antykoncepcyjny, a także żele. Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn w postaci tabletek i plastrów zawiera testosteron i progesteron. Płodność powraca po około 4 miesiącach od zaprzestania stosowania tych środków. Tabletki i plastry antykoncepcyjne dla mężczyzn nie są jeszcze dostępne na rynku, gdyż zdaniem wielu specjalistów w zbyt dużym stopniu ingerują w męską gospodarkę hormonalną, co może mieć niepożądane skutki uboczne. Drugim rodzajem antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn są zastrzyki antykoncepcyjne. Na podstawie prowadzonych badań skuteczność tej metody została oceniona na 96%. Działanie zastrzyku ma polegać na zaburzeniu procesu spermatogenezy i zaniknięciu plemników z nasienia. Potencjalnymi skutkami ubocznymi zastrzyku antykoncepcyjnego dla mężczyzn, które wystąpiły wśród osób uczestniczących w eksperymencie, są: wahania nastroju, trądzik, zaburzenia libido, bóle mięśniowe, wzrost gruczołu krokowego.
Metodą hormonalnej antykoncepcji dla mężczyzn są także hydrożele aktualnie poddawane intensywnym badaniom klinicznym. Środek miałby być wstrzykiwany do nasieniowodów, co skutkowałoby uniemożliwieniem poruszania się plemników w kierunku jąder. Żele antykoncepcyjne miałyby zapewnić pełną sprawność seksualną oraz zdolność do ejakulacji. Przywrócenie płodności przy tej metodzie polegałoby na wykonaniu zastrzyku prowadzącego do rozpuszczenia i wypłukania hydrożelu.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

17.01.2021
Siwa przed trzydziestką. „Nie zamierzam robić z siebie pajaca. Tak bym się czuła, gdybym szła na kompromisy odnośnie tego, co można robić ze swoim ciałem”

16.01.2021
Kim Cattrall: Bezsenność? To jakby trzytonowy goryl siedział mi na piersi

15.01.2021
Minął 13. miesiąc, od kiedy Julia nie opuściła domu. „Nie chcę ryzykować życiem”

14.01.2021