Pionierski przeszczep rodzinny w Polsce. Siostra podarowała fragment wątroby swojemu bratu
Wiktor Pluta, tegoroczny maturzysta i piłkarz otrzymał wątrobę od swojej starszej siostry, Karoliny. To pierwszy przeszczep w Polsce, w którym dorosły dawca podarował ten narząd spokrewnionemu dorosłemu biorcy. „Czuję dumę z moich dzieci” – przyznał Grzegorz Pluta, tata Wiktora i Karoliny w rozmowie z „Faktami TVN24”
Ryzyko jest dużo większe niż w innych przeszczepach
W Polsce fragment wątroby pobrany od żywego dawcy przeszczepia się jedynie dzieciom. Taka sytuacja, żeby zarówno dawcą jak i biorcą byli spokrewnieni dorośli, wcześniej się nie zdarzyła. Lekarze z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego mogą więc mówić o sukcesie. Tego typu nowatorski rodzinny przeszczep odbył się 11 października.
Biorcą jest Wiktor Pluta, maturzysta i piłkarz czwartoligowego klubu Granat Skarżysko-Kamienna. Jest cztery dni po operacji i czuje się dobrze. Uważa, że to zasługa dobrej kondycji.
„Myślałem, że będzie dużo gorzej przed operacją. Dwanaście lat grałem, sport pewnie pomógł w regeneracji, że jest tak w miarę dobrze” – przypuszcza w rozmowie z „Faktami TVN24”
Młody piłkarz zachorował na nowotwór wątroby. Fragment swojej wątroby podarowała mu starsza siostra Karolina. Lekarze pobrali od niej 65 proc. narządu. Operacja nie była łatwa i obarczona ryzykiem.
„To są trudne operacje, niezwykle obciążające i dla zespołu, który pobiera fragment wątroby, bo operuje się zdrowego człowieka, który nie potrzebuje operacji, ale jednak ryzyko związane z oddaniem fragmentu wątroby jest i jest ono dużo większe niż na przykład ryzyko związane z pobraniem nerki od żywego dawcy” – tłumaczy prof. Michał Grąt z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w programie „Fakty TVN24”.
Wątroba jest jedynym narządem, który ma zdolność do regeneracji. Lekarze liczą, że w najbliższych tygodniach wątroba Karoliny odnowi się do właściwych rozmiarów.
„Córka zrobiła gest przepiękny”
Lekarze mają nadzieję, że ten pionierski przeszczep stanie się początkiem nowego programu transplantacyjnego w Polsce, który pozwoli dorosłym biorcom przyjmować fragmenty wątroby od spokrewnionych dorosłych dawców. Tym bardziej, że w innych krajach tego typu przeszczepy się sprawdzają. Są one szansą dla setek chorych.
„Ośrodki przeszczepiania fragmentów wątroby od żywego dawcy na świecie wykonują 400, a nawet 500 tego typu operacji, więc jest to cała dostępna nowa pula narządów, praktycznie nieograniczona” – podkreśla prof. Grąt.
Grzegorz Pluta, ojciec Wiktora i Karoliny w rozmowie z „Faktami 24” przyznał, że jest dumny ze swoich dzieci.
„Przeszliśmy tragedię, ale cieszymy się, że wszystko idzie ku dobremu” – przekazał
W podobnym tonie wypowiedziała się Aneta Pluta, mama Wiktora i Karoliny.
„Po prostu tak trzeba było zrobić, żeby ratować życie Wiktora. Córka zrobiła gest przepiękny, no i udało się wszystko. I teraz jesteśmy dobrej myśli, że wszystko się ułoży i wrócimy do domu” – powiedziała.
Karolina wyszła już ze szpitala. Wiktor musi tam spędzić jeszcze trochę czasu.
„Cała Granaciarska brać trzyma za ciebie kciuki Wiktorku. Wracaj szybko do zdrowia. Jesteśmy z tobą i czekamy na ciebie”- przekazali jego koledzy z klubu piłkarskiego za pośrednictwem Facebooka
źródło: mat. „Fakty 24”, oprac. AT
Zobacz także
Przeszczepili serce najmłodszemu dziecku w Polsce. Mała Gabrysia miała tylko 7 tygodni
Ryszard Sekuła: „Pojawiłem się w szpitalu w stroju ratownika. Pielęgniarki zapytały mnie, czy przywiozłem pacjenta, a to ja przyjechałem na przeszczep”
Nowe serce bije w nim już 40 lat. Trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. „Życie po przeszczepie może być piękne”
Polecamy
Pierwszy na świecie przeszczep obu płuc przy użyciu robota. Nowa era w medycynie
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
się ten artykuł?