Przejdź do treści

Płukanie ucha i czyszczenie przewodu słuchowego – najlepsze sposoby na zatkane ucho

Płukanie ucha i czyszczenie przewodu słuchowego – najlepsze sposoby na zatkane ucho. Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Płukanie ucha pozwala pozbyć się nadprodukowanej woskowiny, co zdarza się u ok. 2–6 proc. populacji. Całkowite usunięcie woskowiny jest jednak niewskazane. Zabezpiecza ona bowiem błonę bębenkową przed przenikaniem do niej zanieczyszczeń. Pomaga też pozbyć się z ucha nadmiaru wody oraz zapobiega zakażeniom. Jak czyścić uszy, aby nie uszkodzić skóry i błony bębenkowej i czego bezwzględnie unikać? 

Płukanie ucha przy pomocy sprau i kropli do uszu na bazie naturalnych olejów 

Jeśli chcesz skorzystać ze skutecznego i sprawdzonego sposobu na to, jak odetkać ucho – sięgnij po dowolny oleisty środek z apteki, wydawany bez recepty. Preparaty tego typu rozpuszczają woskowinę, dzięki czemu swobodnie przesuwana jest ona wzdłuż przewodu słuchowego, tak aby można było ją usunąć patyczkiem lub krańcem ręcznika z powierzchni małżowiny usznej. 

Najłatwiejsze w aplikacji są spraye. Wystarczy wsunąć dozownik na skraj przewodu słuchowego i rozpylić substancję zawierająca w składzie oliwę. Po aplikacji substancja zaczyna powoli zmiękczać woskowinę. Jeśli nie odpowiada ci ta konsystencja – możesz sięgnąć po krople do płukania ucha. Zwróć przy tym uwagę, aby zawierały one w składzie olej, wodę i dwuwęglan sodowy.  

Pamiętaj przy tym, aby przed użyciem preparatu do czyszczenia i płukania uszu sprawdzić rodzaj oleju użytego do jego skomponowania. Jeśli masz alergię na orzeszki – wówczas nie może być to olej arachidowy czy migdałowy. W przeciwnym razie musisz się liczyć z podrażnieniem przewodów słuchowych i silnym bólem. 

Płukanie ucha ciekłą parafiną 

Jak wyczyścić uszy z nadmiernie produkowanej woskowiny? Sięgnij po parafinę! Bez problemu kupisz ją w aptece. Ciekła parafina w opakowaniu 100 g kosztuje zaledwie około 6 zł.  

Aby poprawnie wyczyścić tą metodą uszy – ogrzej najpierw preparat do temperatury około 36 – 37 st. Celsjusza. Następnie przechyl głowę na bok (lub połóż się na boku) i zaaplikuj do przewodu słuchowego nie więcej niż cztery krople ciekłej parafiny. Podobnie postąp z drugim uchem. Zabieg powtarzaj dwa razy w tygodniu dla utrzymania higieny uszu. 

 

Płukanie ucha oliwą z oliwek do uszu 

Zamiast parafiny możesz wykorzystać do czyszczenia ucha oliwę z oliwek. Działa ona natłuszczająco, a także zmiękcza i rozpuszcza woskowinę zalegającą w przewodzie słuchowym. Dzięki temu jest ona sprawniej usuwana na zewnątrz.  

Jak odetkać ucho oliwą z oliwek? Wystarczy, że będziesz aplikować po nie więcej niż cztery krople preparatu do każdego przewodu słuchowego. Już po kilku dniach odczujesz znaczną poprawę. Jeśli chcesz utrzymać właściwą higienę uszu, możesz je czyścić tą metodą  nawet dwa razy w tygodniu. 

Płukanie ucha wodą utlenioną do ucha 

Jeśli nie lubisz stosować oleistych substancji do czyszczenia uszuskorzystaj z dobroczynnej mocy wody utlenionej 3 proc. Opakowanie 100 g kupisz w każdej aptece za ok. 2 zł.  

Jak odetkać zatkane ucho woskowiną przy pomocy wody utlenionej? Rozprowadź jedną łyżkę substancji w połowie szklanki wody. Połóż się na boku i zaaplikuj jedną kroplę roztworu. Jeśli pojawi się ból – może to świadczyć o przerwaniu błony bębenkowej. Wówczas nie należy stosować tej metody higienicznej. Jeśli jednak nie odczuwasz dyskomfortu  – wciśnij kolejne trzy krople roztworu. Wciąż leżąc na boku – wytrzymaj w tej pozycji około pięciu minut. Po tym czasie osusz małżowinę uszną z wody, która wyciekła na zewnątrz. Podobny zabieg wykonaj w drugim uchu. 

zatkane uszy

Czego unikać przy usuwaniu woskowiny z ucha? 

Woskowina wydobywająca się z przewodów słuchowych może być usuwana tylko, gdy przemieści się na zewnątrz – do małżowiny usznej. W związku z tym popularne patyczki do uszu nie mogą być stosowane w celu udrożnienia samego przewodu słuchowego. Przynosi to bowiem odwrotne skutki od zamierzonych – woskowina, zamiast wydobywać się na zewnątrz, zostanie wepchnięta z powrotem ku błonie bębenkowej, co może skutkować zatkaniem uszu przez czop. Jak usunąć czop woskowinowy z ucha? W takim przypadku konieczna jest interwencja laryngologa w celu wykonania zabiegu płukania uszu w gabinecie lekarskim. Co ciekawe, niewłaściwie wykonywane zabiegi higieniczne z użyciem patyczków przyczyniają się do nadprodukcji woskowiny, co stanowi naturalną formę obronną organizmu. Może również dojść do uszkodzenia delikatnej skóry lub, co gorsza, błony bębenkowej. 

Czy to oznacza, że w ogóle nie należy stosować patyczków do uszu? Nic bardziej mylnego! Doskonale sprawdzają się one do czyszczenia małżowiny od środka i zgłębienia tuż za nią (w miejscu, gdzie ucho łączy się z głową).  

Unikać należy też samodzielnego świecowania uszu. Niektórzy specjaliści odradzają w ogóle sięganie po tę metodę udrożnienia przewodu słuchowego. Nie chodzi wyłącznie o ryzyko poparzenia woskiem. Znacznie niebezpieczniejsza jest perforacja błony bębenkowej, która nie zawsze po zastosowaniu świecy do uszu goi się samoistnie. 

Bibliografia 

  1. P. Rutter, Opieka farmaceutyczna. Objawy, rozpoznanie i leczenie, red. J. Pluta, Edra & Urban Partner, Wrocław 2013. 
  2. K. Aaron K, TE. Cooper, L. Warner, MJ. Burton, Ear drops for the removal of ear wax, „Cochrane Database of Systematic Reviews”2018, Issue 7, Art. No.: CD012171. DOI: 10.1002/14651858.CD012171.pub2. Accessed 12 July 2022. 

 

 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.