Przejdź do treści

Mięsień krawiecki – ból, ćwiczenia, rozciąganie, naderwanie

Mięsień krawiecki - ból, ćwiczenia, rozciąganie, naderwanie Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Kichasz, gdy patrzysz na słońce? Biotechnolog Dawid Polak wyjaśnia to zjawisko
Jak poznać, że upał ci zaszkodził? „Są trzy zjawiska kliniczne, które świadczą o nadmiernym działaniu ciepła” – mówi lekarz Michał Sutkowski
Zmagasz się z zaparciami? Fizjoterapeutka tłumaczy, jakie mogą być tego konsekwencje
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska

Mięsień krawiecki to najdłuższy mięsień ludzkiego ciała, jednak mało kto o nim tak naprawdę słyszał. Tymczasem to właśnie dzięki niemu możliwe jest zakładanie nogi na nogę. Podobnie jak i inne mięśnie w ludzkim ciele można go wzmacniać poprzez odpowiednie ćwiczenia, w tym głównie rozciąganie. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat? Sprawdź. 

Co to jest mięsień krawiecki? 

Mięsień krawiecki (łac. musculus sartorius) to dość cienki mięsień, który kształtem przypomina literę S, a jego łączna długość wynosi aż 50 cm. Zaliczany jest do grupy przedniej mięśni uda. Dzięki niemu możliwe jest zakładanie nogi na nogę. Ciekawostką jest to, że jest to mięsień stosunkowo słaby i pełni głównie funkcję pomocniczą. Warto dodać, że ów mięsień może w ogóle nie występować w ciele, jednak takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. 

Gdzie jest mięsień krawiecki? Topografia 

Mięsień krawiecki owija przednią i przyśrodkową część uda, pomiędzy bliższym końcem kości piszczelowej a kością biodrową. Zlokalizowany jest obok tętnicy udowej, w bruździe, którą tworzą mięsień biodrowo-lędźwiowy oraz mięsień czworogłowy uda. Jeśli chodzi o wspomnianą tętnicę, biegnie on od niej w górnej trzeciej części, tworząc ramię boczne trójkąta udowego. W środkowej trzeciej części przykrywa on tę tętnicę, a jednocześnie powoduje wzmocnienie ściany przedniej kanału mięśni przywodzicieli.  

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Rozebrana kobieta trzyma się za ięśnie grzbietu, które zaznaczone są na czerowono. Ma długie ciemne włosy.

Mięsień krawiecki – budowa 

Początek mięśnia krawieckiego ma miejsce w krótkim ścięgnie na kolcu biodrowym przednim górnym. Następnie jego włókna biegną równolegle, ku dołowi, potem ku tyłowi od nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej, tam razem z głową przyśrodkową mięśnia czworogłowego pełni on funkcję bloczku. Później jego włókna kierują się do przodu, powoli przekształcając się w ścięgno. Ono przyczepia się z kolei do kości delikatnie pod guzowatością piszczeli, do powięzi goleni. 

Ścięgno przykrywa przyczepy mięśnia półścięgnistego, jak również mięśnia smukłego. Jednocześnie jest ono z tymi mięśniami zrośnięte – elementy te tworzą wspólnie tzw. gęsią stopę. W jej pobliżu, pomiędzy ścięgnem mięśnia krawieckiego a ścięgnem mięśnia półścięgnistego i mięśnia smukłego występuje jedna kaletka maziowa, która połączona jest z drugą, większą. 

Mięsień krawiecki – funkcje 

Mięsień krawiecki wpływa na czynności wykonywane w stawie kolanowym oraz biodrowym. W przypadku tego pierwszego odpowiada za zginanie i nawracanie, natomiast w tym drugim – za zginanie, odwodzenie oraz odwracanie. Pozwala wykonywać ruch zakładania nogę na nogę, ale prostuje również kolana. 

Mięsień krawiecki – ból 

Ból mięśnia krawieckiego wiąże się najczęściej z zakładaniem nogi na nogę. Niekiedy wywołują go również okolice przyczepów. Zdarza się także, że mięsień boli na całej swojej długości, nawet jeśli nie przyjmuje wspomnianej pozycji. Ból może pojawiać się ze względu na podrażnienie, przeciążenie lub nadmierne napięcie. Czasami promieniuje on do podudzia oraz innych części uda, a także do kostki. Jeśli chodzi o ból przyczepu, pojawia się on przy biodrze, jak również na mięśniu pośladkowym wielkim. 

Ćwiczenia na mięsień krawiecki

Wszystkie ćwiczenia na mięsień krawiecki bazują na zginaniu kończyny dolnej w biodrze z oporem. Ważne jest tu przede wszystkim rozciąganie mięśnia krawieckiego – w większości przypadków ma one większe znaczenie niż samo wzmacnianie. Warto się nim zająć, ponieważ jak mówi stare powiedzenie: lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak zatem należy prawidłowo rozciągać mięsień? 

Przyciąganie pięty do pośladka 

W przypadku tego ćwiczenia należy przyciągać piętę do pośladka, przy jednocześnie wyprostowanym biodrze. Czynność można wykonywać zarówno na leżąco, jak i na stojąco. 

Kasia Bigos

Przysiad sumo 

W tym ćwiczeniu trzeba rozstawić stopy szerzej niż przy klasycznym przysiadzie. Ponadto należy je kierować do zewnątrz. Następnie trzeba mocno napinać ciało i powoli schodzić możliwie jak najbardziej w dół. 

Wchodzenie na podwyższenie 

Do tego ćwiczenia warto wykorzystać np. krzesło, skrzynkę lub podest. Na wybranym przedmiocie postaw nogę, natomiast drugą wykonuj identyczny ruch jak podczas wchodzenia na schody. Następnie zejdź z podwyższenia tą nogą, która na nim stała. 

Wykroki 

Na początku stań na lekko ugiętych nogach. Następnie wysuń jedną do przodu, a drugą – delikatnie do tyłu. Ręce podnieś do góry. Spróbuj zejść możliwie jak najniżej na nogach. Po 20 sekundach wróć do pozycji początkowej. Ćwiczenie to należy powtórzyć kilka razy. 

Warto dodać, że wszystkie te ćwiczenia powinny być poprzedzone porządną rozgrzewką: truchtem, szybkim marszem, bieganiem, pajacykami, podskokami. 

Naderwanie mięśnia krawieckiego

Często dochodzi do naderwania mięśnia krawieckiego. Pojawia się wówczas bardzo dotkliwy ból, szczególnie podczas zakładania nogi na nogę. Może on występować w miejscach przyczepów, jak i na całej długości mięśnia, sięgać podudzi, bioder, a w skrajnych przypadkach – również i kostek. Dolegliwość tę trudno jest zdiagnozować, jednak robi się to przy pomocy rezonansu magnetycznego oraz badania USG. 

Zapalenie przyczepu mięśnia krawieckiego, półścięgnistego oraz smukłego 

Zapalenie przyczepu mięśnia krawieckiego, półścięgnistego oraz smukłego popularnie określane jest mianem „gęsiej stopki”. Najczęściej przyczyną tej dolegliwości są błędy popełniane w ramach treningów. Objawia się ona bólem w dolnej części kolana, który staje się jeszcze bardziej uciążliwy podczas zginania stawu. Kolejnym, często występującym symptomem, jest obrzęk kolana. Zdarza się, że gęsia stopka mylona jest z urazami wiązadeł kolanowych, dlatego przy takich objawach najlepiej się udać do doświadczonego ortopedy. Jak pomóc sobie jeszcze przed wizytą u lekarza? Z pewnością pomogą leki o właściwościach przeciwzapalnych oraz zimne okłady. 

 

Źródła: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK532889/ 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2395605/ 
  3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9894308/ 
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12410332/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25242250/ 
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Beta alanina – co to, jak działa, jak ją brać i czy warto?

Jak dbać o nogi w podróży?

„Moje nogi wyglądały jak grube, brzydkie słupy. Ale nie chodzi o estetykę – to choroba”. O zmaganiach z lipedemą opowiada pisarka, Magdalena Witkiewicz

Bolące mięśnie - co robić?

Ból mięśni – przyczyny, zapobieganie, leczenie i dieta

Hipotonia mięśniowa – przyczyny, objawy i leczenie u dzieci i dorosłych

Modelka po amputacji nóg próbuje się odnaleźć w nowej rzeczywistości

Amerykańska modelka straciła nogi przez koronawirusa. Swój powrót do codzienności pokazuje na Instagramie

Zmęczona kobieta

9 sygnałów, że nie jesteś w formie. Sprawdź, czy nie powinnaś zatroszczyć się o swoją kondycję

Trening Jacobsona – skuteczny sposób walki ze stresem, nerwami i napięciem mięśni

Stopa na piasku

Stopa szpotawa – u dorosłych i dzieci. Jakie buty i ćwiczenia?

Koślawe kolana

Koślawe kolana – przyczyny deformacji u dzieci i dorosłych. Jakie ćwiczenia i wkładki

Mięśnie przedramienia – budowa, zapalenie, ból, ćwiczenia

ćwicząca kobieta

Mięsień nadgrzebieniowy – leczenie ścięgna, tendinopatia

kobieta w stroju sportowym

Mięsień ramienny – funkcje, budowa, ćwiczenia, topografia

kobieta trzymająca się za mięsień

Mięsień naramienny – budowa, funkcje, ćwiczenia

Kobieta na siłowni

Mięsień dwugłowy uda – budowa, funkcje, ćwiczenia

Kobieta ćwicząca mięśnie brzucha

Mięsień poprzeczny brzucha – funkcje i ćwiczenia po ciąży

Kobieta ćwicząca mięsień czworoboczny

Mięsień czworoboczny – lokalizacja, funkcje, ćwiczenia

Biegająca kobieta

Mięśnie nóg – anatomia, funkcje, ćwiczenia

kobieta ćwicząca w lesie

Mięśnie posturalne – czym są, ćwiczenia wzmacniające

ćwiczenia mięśni pośladkowych

Mięśnie pośladkowe – anatomia, przyczyny bólu, ćwiczenia

ćwicząca kobieta

Mięsień trójgłowy ramienia – budowa, przyczepy, ćwiczenia

kobieta w stroju do ćwiczeń

Mięśnie skośne brzucha – anatomia, ból, ćwiczenia

łydki

Mięśnie łydki – budowa, przyczyny skurczów i bólu, ćwiczenia

Mięśnie szkieletowe – budowa, rodzaje i choroby mięśni

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×