Przejdź do treści

Rodzaje aparatów słuchowych. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Kobieta w blond włosach przymierza aparat słuchowy
fot. Robert Przybysz/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Aparaty słuchowe to specjalistyczne urządzenia, które poprawiają jakość słyszenia u osób z uszkodzonym zmysłem słuchu. To jaki model będzie dla ciebie odpowiedni, zależy od ubytku, ale także indywidualnych oczekiwań czy potrzeb. Poznaj rodzaje aparatów słuchowych i dowiedz się, czym różnią się ich poszczególne typy!

Rodzaje aparatów słuchowych

Podstawowe kryterium podziału wyodrębnia zauszne aparaty słuchowe oraz aparaty wewnątrzuszne. Te modele różnią się między sobą przede wszystkim umiejscowieniem w uchu, rozmiarem oraz specyfikacją.

Aparaty słuchowe zauszne BTE

Najbardziej popularne modele aparatów słuchowych, czyli zauszne BTE, umiejscowione są za górną częścią małżowiny usznej. Wzmocniony dźwięk przesyłany jest za pośrednictwem silikonowego wężyka (dźwiękowodu) oraz indywidualnie dopasowanej wkładki umieszczonej w uchu pacjenta. Aparaty słuchowe zauszne BTE stosowane są do protezowania głębokich i umiarkowanych ubytków słuchu. Dzięki łatwej obsłudze, urządzenia te doskonale sprawdzają się u osób starszych oraz pacjentów z ograniczeniami manualnymi.

Aparaty słuchowe zauszne RIC

Aparat słuchowy RIC, w odróżnieniu od klasycznych modeli zausznych wyróżnia się znacznie mniejszą obudową. Dźwięk doprowadzany jest w nim przez cienki, niemal niewidoczny przewód zakończony słuchawką, która umieszczona jest bezpośrednio w kanale słuchowym. Takie położenie zmniejsza sprzężenia zwrotne i umożliwia bardziej naturalne odbieranie dźwięków.

Większość modeli dostępnych na rynku ma możliwość połączenia ze smartfonem, komputerem oraz sprzętem audio, co pozwala na wygodne sterowanie, ale też słuchanie muzyki czy prowadzenie rozmów. Zauszne aparaty RIC będą dobrym rozwiązaniem zarówno w przypadku lekkiego niedosłuchu, jak i przy cięższych ubytkach.

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne

Obudowa aparatów wewnątrzusznych wykonywana jest na podstawie odlewu ucha pacjentów. Najbardziej polecane są one dla osób z lekkim i umiarkowanym niedosłuchem. Zalety aparatów wewnątrzusznych to przede wszystkim:

  • dyskretne umiejscowienie w uchu,
  • komfort dla osób noszących okulary,
  • dodatkowe funkcje, np. sterowanie za pomocą smartfona lub pilota.

Wśród wielu zalet, warto pamiętać o tym, że aparaty wewnątrzuszne są znacznie delikatniejsze niż te noszone za uchem. Wymagają również częstszego czyszczenia ze względu na stały kontakt z woskowiną. Przeciwwskazaniem do stosowania tych modeli okazują się niekiedy uwarunkowania anatomiczne, takie jak zbyt wąski przewód słuchowy lub głęboki ubytek słuchu. Wśród aparatów wewnątrzusznych wymienia się następujące rodzaje:

  • aparaty słuchowe wewnątrzuszne ITE zależnie od wariantu, mogą wypełnić małżowinę uszną całkowicie lub w połowie. Urządzenia wyposażone są w baterie o dłuższej żywotności. Modele ITE nadają się nawet przy głębokim niedosłuchu,
  • aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe ITC – umieszczone są głębiej w przewodzie słuchowym, dzięki czemu zapewniają większą dyskrecję, 
  • aparaty słuchowe całkowicie wewnątrzkanałowe CIC najmniejsze rozmiarowo urządzenia, umieszczone głęboko w uchu pacjenta. Ze względu na kompaktową budowę obsługa aparatów odbywa się całkowicie zdalnie. Aparaty słuchowe CIC nie są zalecane dla dzieci ze względu na ciągły wzrost struktur ucha oraz osób starszych z trudnościami manualnymi.

Jaki aparat słuchowy wybrać?

Wybór urządzenia zawsze powinien być poprzedzony konsultacją u otolaryngologa lub audiologa. Specjalista za pomocą otoskopu przeprowadzi badanie uszu oraz zleci profesjonalne badanie słuchu. Aparat słuchowy dobierany jest indywidualnie do pacjenta w zależności od stopnia niedosłuchu oraz rodzaju ubytku. Równie ważną kwestią są osobiste potrzeby i preferencje, jak wygoda czy komfort użytkowania.

Nie kupuj aparatu słuchowego bez szczegółowych badań. Urządzenie wymaga odpowiedniego dopasowania. Korzystanie ze źle dobranego sprzętu może narazić twój słuch na wiele szkód! W Polsce jest możliwość skorzystania z dofinansowania na aparat słuchowy. Wniosek refundacyjny z NFZ przepisany przez lekarza mogą otrzymać osoby, u których niedosłuch przekracza 40 decybeli.

 

Bibliografia: 

  1. Hojan E., Dopasowanie aparatów słuchowych, Mediton, 2009.
  2. Hojan E., Gałuszka M., Gołębiewski R., Podstawowe elementy składowe aparatu słuchowego, Protetyka słuchu, Poznań 2017, s. 416-438.
  3. Kąkol K., Kostek B., Przegląd metod przetwarzania dźwięku wykorzystywanych w aparatach słuchowych, Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej nr 51, 2016.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.