Przejdź do treści

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną, katarem i wodą? Domowe sposoby

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Domowe sposoby na zatkane ucho mogą przynieść nam ulgę. Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak odetkać zatkane ucho woskowiną albo wodą, należy najpierw znaleźć przyczynę dolegliwości. A potem wybrać odpowiednie sposoby na odetkanie ucha. Sprawdź, jakie my polecamy!

Najczęstsze przyczyny zatkanego ucha

Problem zatkanego ucha utrzymujący się krócej niż 3 dni zwykle nie świadczy o poważnej przyczynie zdrowotnej. Może być wynikiem:

  • wizyty na basenie,
  • jazdy windą,
  • lotu samolotem,
  • przeziębienia
  • dużej ilości woskowiny w przewodzie słuchowym,
  • obecności ciał obcych, np. wacika.

Długotrwałe utrzymywanie się tego problemu może świadczyć o poważniejszych przyczynach. Są to:

  • pęknięcie błony bębenkowej,
  • stan zapalny ucha,
  • pęknięcie błony bębenkowej.

Co jeszcze powoduje zatykanie się uszu? Bardzo często jest ono obserwowany jest przy nadciśnieniu, i towarzyszą mu wówczas szumy uszne, oraz niedociśnieniu, a także u osób, które przez długi czas przebywają w hałasie i słuchają głośniej muzyki przez słuchawki douszne.

Domowe sposoby na zatkane ucho

Jak odetkać zatkane ucho? Na ucho zatkane woskowiną, katarem lub wodą skutecznym i bezpiecznym remedium na zatkane ucho są domowe sposoby. Należy jednak pamiętać, że w przypadku długotrwałego uczucia zatkanego ucha (trwającego 3 dni lub dłużej) konieczne jest zgłoszenie się do laryngologa w celu ustalenia przyczyny dolegliwości.

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną?

Ucho zatkane woskowiną jest dość powszechnie występującym problem. Woskowina to naturalna wydzielina zewnętrznego przewodu słuchowego. W normalnych ilościach pełni funkcje ochronne. Jednak nadmiar woskowiny może doprowadzić do zablokowania światła przewodu słuchowego i powstania tzw. czopu woskowinowego.

Skutecznym sposobem na ucho zatkane woskowiną jest usunięcie nadmiaru woskowiny za pomocą strzykawki lub zakraplacza napełnionych wodą utlenioną bądź płynem przeznaczonym do usuwania wydzieliny usznej.

Wystarczy odchylić głowę do tyłu i w bok, a następnie końcówkę wypełnionej strzykawki umieścić delikatnie w uchu i spuścić z niej kilka kropel zawartości. Po zaaplikowaniu płynu do przewodu słuchowego głowę należy delikatnie wyprostować. Umożliwi to swobodne wypływanie nadmiaru płynu na zewnątrz. Innym domowym sposobem na ucho zatkane woskowiną jest zastosowanie parafiny. Jej działanie polega na zmiękczaniu zalegających w przewodzie słuchowym złogów. Przy problemie zatkanego ucha wywołanym nadmierną ilością woskowiny przeciwwskazane jest używanie patyczków higienicznych. Efektem ich stosowania może być przesunięcie wydzieliny w głębsze części ucha, a nawet uszkodzenie błony bębenkowej skutkujące pogorszeniem słuchu.

Jak odetkać ucho zatkane katarem?

Zatkane ucho często towarzyszy przeziębieniu. Jednym z podstawowych objawów przeziębienia jest katar i współwystępujący z nim obrzęk błony śluzowej nosa, mogący się rozprzestrzenić do przewodu łączącego jamę nosa z uchem środkowym – trąbki Eustachiusza. Efektem jest zatkane ucho.

Jak odetkać ucho przy katarze? W takim przypadku zastosowanie mają domowe sposoby pozwalające na udrożnienie dróg oddechowych. Jednym z nich jest stosowanie kropli do nosa działających obkurczająco na śluzówkę. Skutecznymi metodami są inhalacje z olejków eterycznych oraz ziół, np. szałwii, rumianku, melisy. Gdy domowe sposoby nie przynoszą pożądanych rezultatów, konieczna jest wizyta u laryngologa.

Antybiotyk a wirus

Jak odetkać ucho po locie samolotem?

Zatkanie ucha w trakcie lotu jest powszechną dolegliwością. Lot samolotem lub jazda windą powodują, że ciśnienia powietrza na zewnątrz i w uchu zaczynają się różnić, szczególnie przy obrzęku lub zwężeniu trąbki Eustachiusza. Co zrobić, żeby odetkać ucho? Skutecznym i prostym sposobem jest żucie gumy lub ssanie cukierków. Tego rodzaju czynności skutkują wzmożoną produkcją śliny, a przy przełykaniu udrażnia się trąbka słuchowa i ciśnienia wyrównują się. Dobrą metodą na zatkane ucho jest również szerokie otwieranie ust (podobnie jak przy ziewnięciu). Ruch okolicy przewodu słuchowego otwiera go i pomaga odetkać ucho.

Jak odetkać ucho po basenie? 

Woda w uchu jest przyczyną dyskomfortu i bólu, a niekiedy może prowadzić do infekcji i poważnych stanów zapalnych. Do zatkania ucha wodą najczęściej dochodzi po wizycie na basenie. Jak odetkać ucho z wody domowymi sposobami? Jedną z prostszych metod na odetkanie ucha z wody jest przechylenie głowy w kierunku ramion i jednoczesne pociągnięcie za małżowinę uszną. Czynność należy powtarzać, aż odczuwa się ulgę. Jak odetkać zalane ucho innymi sposobami? Wskazane jest m.in. spanie na uchu, w którym obecna jest woda. Pozwala to na swobodne jej wypłynięcie z przewodu słuchowego.

Dziewczynka gra w klasy na ulicy

Jak odetkać ucho z woskowiny u dziecka?

Jeżeli dziecko ma zatkane ucho, pamiętajmy, żeby woskowiny nie usuwać za pomocą patyczków, tylko wody i mydła. Trzeba to zrobić bardzo delikatnie. Ważne jest też to, że nie powinniśmy usuwać całej woskowiny. Pozbywamy się wyłącznie jej nadmiaru, czyli tej, która już wypłynęła. Gdy czyścimy małżowinę uszną, pamiętajmy o dokładnym i delikatnym wysuszeniu ucha.

Jak pielęgnować zatkane ucho?

Jeśli mamy problemy z zatkanym uchem, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na pielęgnację uszu. Gdy ucho jest zatkane i nie towarzyszą temu objawy, takie jak gorączka, wymioty, biegunki i obrzęk błony bębenkowej, możemy je pielęgnować w domowych warunkach. Higiena ucha powinna polegać na używaniu takich preparatów jak oczyszczona oliwa z oliwek i innymi naturalnymi olejami. Jeżeli przewód słuchowy jest właściwie nawilżony, organizm nie będzie produkował nadmiaru woskowiny.

Pamiętajmy też, żeby unikać słuchania głośnej muzyki. Podczas pływania w jeziorze, basenie itp. warto stosować zatyczki do uszu, a po wyjściu z wody osuszać uszy. Powinny być chronione także przed wiatrem i mrozem.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Jacek Podstolski

lekarz

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.