Przejdź do treści

Jak odetkać ucho domowym sposobem? Praktyczne wskazówki

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zatkane ucho może być powodem dużego dyskomfortu, bowiem częste objawy towarzyszące to ograniczenie zdolności słuchowych, uczucie pełności w uchu i ból. Co więcej, sam problem może mieć różną etiologię. Jak sobie z nim radzić domowymi sposobami?

Zatkane ucho – błaha dolegliwość czy poważny problem zdrowotny? 

Zatkane ucho to dolegliwość opisywana przez pacjentów jako stan, który wywołuje dyskomfort, uczucie zalegania czegoś, niekiedy problemy ze słuchem, szum, a nawet znaczny ból. Co może być zatem powodem zatkania ucha? Wśród najczęstszych wymienia się: 

  • zatkanie ucha woskowiną, 
  • zatkanie ucha związane z infekcją górnych dróg oddechowych, 
  • zatkanie ucha po dostaniu się do niego wody, np. po wizycie na basenie, 
  • zatkanie ucha z powodu zmiany ciśnienia, np. podczas lotu samolotem. 

Jak sobie radzić z tym problemem? Ponieważ przyczyny zatkanego ucha najczęściej są stosunkowo błahe, nie wymaga ono wizyty u lekarza. Wystarczające jest najczęściej wdrożenie domowych sposobów leczenia lub użycie środków dostępnych w aptekach bez recepty.

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną? 

Wbrew powszechnej opinii, woskowina ma bardzo ważną rolę – stanowi mechaniczną ochronę błony bębenkowej, zatrzymuje zanieczyszczenia przed dostaniem się do środka ucha, usuwa z niego wodę. Tworząc lekko kwaśne środowisko, zapobiega zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym. Jak się jednak okazuje, jej nadmiar może szkodzić. Dane wskazują, że problem ucha zatkanego woskowiną dotyczy od 2. do 6. proc. społeczeństwa 

Problem nasila się m.in. w związku z niewłaściwą higieną uszu. Czyszcząc je powszechnie dostępnymi patyczkami higienicznymi, najczęściej wyrządzamy sobie więcej szkody niż pożytku. Dlaczego? Bo źle ich używamy i zamiast usuwać nadmiar woskowiny gromadzącej się w zewnętrznych częściach, wpychamy ją w jego głąb. Z czasem ulega ona stwardnieniu i tworzy tzw. czop woskowiny. 

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną? Przede wszystkim pamiętaj o profilaktyce i właściwym stosowaniu patyczków higienicznych, a kiedy przydarzy ci się zatkanie, zastosuj płukanie kanału. W tym celu można wykorzystać preparaty dostępne bez recepty, których zadaniem jest zmiękczenie twardej woskowiny. Niektórzy sięgają po parafinę, której kilka kropel o temperaturze ciała należy wpuścić do ucha. Po kilku minutach wystarczy przechylić głowę na przeciwległy bok, tak, by razem z nadmiarem woskowiny mogła swobodnie wypłynąć.

Jak odetkać ucho zatkane katarem? 

Jeżeli uczucie zatkanego ucha towarzyszy nieżytowi nosa, najważniejsze jest jego regularne oczyszczanie. W tym celu można sięgnąć po krople do nosa, które działają obkurczająco na śluzówkę, zastosować inhalacje z olejków eterycznych lub inne, babcine” metody. Ulgę zatkanemu nosowi przyniosą okłady na zatoki z gorącej soli, rozgrzewające maści lub balsamy zawierające naturalne olejki. 

Pamiętaj też, aby nie dmuchać nosa zbyt mocno, bo może to spotęgować nieprzyjemne dolegliwości. Jeżeli uczucie zatkanego ucha nie mija lub pojawia się ból oraz gorączka, prawdopodobnie doszło do zapalenia. W takiej sytuacji – szczególnie gdy problem dotyczy dzieci – należy skonsultować się z lekarzem.

Jak odetkać ucho zatkane wodą? 

Powodem dyskomfortu i uczucia zatkania ucha może być także nadmiar wody, który zgromadzi się w nim np. po wizycie na basenie lub kąpieli w morzu. Aby odetkać kanał, przechyl głowę w kierunku ramion, w stronę przeciwległą do ucha, które chcesz oczyścić i jednoczesne dynamicznie pociągaj za małżowinę.  Jeśli nie da to rezultatu, musisz być szczególnie czujny. Zalegająca w przewodzie słuchowym woda jest częstą przyczyną infekcji.

Jak odetkać ucho po locie samolotem? 

Uczucie zatkanego ucha może pojawić się też w związku ze zmianami ciśnienia. Na czym polega to zjawisko? Trąbka Eustachiusza, która łączy ucho z gardłem, jest niezwykle wąska, a jej zadaniem jest dostarczanie powietrza do ucha wewnętrznego. W razie ściśnięcia przewodu dochodzi do nieprzyjemnego uczucia zatkania. W takiej sytuacji sięgnij po gumę do żucia, pij małymi łykami wodę lub po prostu przełykaj ślinę. Jej produkcja udrażnia bowiem przewód. Niekiedy wystarczy także szerokie otwieranie ust, sam ruch żuchwy stymuluje bowiem otwieranie kanału słuchowego.

Zatkane ucho – ciało obce 

Zatkanie ucha może być też spowodowane dostaniem się do przewodu słuchowego ciała obcego. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia najczęściej u najmłodszych. Jak się okazuje, rodzic nie zawsze jest w stanie zauważyć niewielkie przedmioty, które dziecko włoży do środka. Zatkaniu towarzyszy wówczas na ogół ból. W takim wypadku należy udać się do lekarza, który oceni, jak głęboko ciało obce utknęło i podejmie stosowne działania – od próby usunięcia po przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu, niekiedy nawet ogólnym. 

 

Bibliografia: 

  1. Behrbohm H., Kasche O., Nawka T., Swift A., Choroby ucha, nosa i gardła z chirurgią głowy i szyi, Edra Urban & Partner 2011. 
  2. Dąbrowski P., Nawracające infekcje uszu, Lekarz POZ 2018, 06. 
  3. Procedura zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom w trakcie płukania ucha, Broszura Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie Pielęgniarstwa na terenie Województwa Świętokrzyskiego.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.