Przejdź do treści

Ból głowy, zatkane uszy – przyczyny i leczenie

zatkane uszy
Zatkane uszy? Powodem może być alergia Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Ból głowy, zatkane uszy, katar i osłabienie – takich objawów doświadczają osoby cierpiące na alergię. Łatwo można wyeliminować ból głowy, zatkane uszy wymagają jednak bardziej konkretnych działań – zatkanie uszu sprzyja bowiem rozwojowi alergii. Jak radzic sobie z zatkanymi uszami w przebiegu alergii?

Przyczyny bólu głowy i zatkanych uszu

Każdy alergik wie, że charakterystyczne objawy uczulenia to katar, zaczerwienione, załzawione oczy i ból głowy. Zatkane uszy są jednym z mniej typowych objawów alergii. Alergia atakuje cały przewód słuchowy. Na alergeny najbardziej reaguje ucho środkowe. Dochodzi tam do obrzęku trąbki słuchowej  i zablokowania jej przez płyn surowiczy. Delikatna skóra w uchu zewnętrznym pod wpływem patogenów puchnie i swędzi. Usiłujemy zwykle drapać te miejsca, mimowolnie doprowadzając do zakażeń bakteryjnych, grzybiczych czy wirusowych.  Ich skutkiem może być zapalenie ucha zewnętrznego o podłożu egzematycznym. Powodów reakcji alergicznej uszu może być wiele – przyczyną uczulenia może być choćby proszek do prania, w którym wyprana była nasza poduszka albo rodzaj materiału z którego wykonano kolczyki.

Kiedy jeszcze może pojawić się ból głowy, zatkane uszy i uczucie rozbicia? Możliwą przyczyną jest zapalenie zatok, infekcje bakteryjne ucha, a także zaleganie zbyt dużych ilości woskowiny w przewodzie słuchowym. Częstym powodem, dla którego pojawiają się ból głowy, zatkane uszy jest lot samolotem i towarzyszące mu zmiany ciśnienia powietrza.

otolaryngolog

Zatkane uszy i ból głowy – dlaczego występują razem?

Zatkane uszy często dają objawy bólowe, co wynika z obrzęku trąbki słuchowej oraz wzrostu ciśnienia w uchu. Przyczyną bólu w zatkanych uchu może być także współwystępowanie infekcji ucha. Praktycznie każdemu problemowi laryngologicznemu towarzyszy ból głowy. Zatkane uszy spowodowane alergią to nie jedyna przyczyna bólu głowy – sprzyja mu także silny katar i zatkany nos, a także podrażnienie spojówek oka. Natomiast ból głowy i zatkane uszy w przebiegu zapalenia zatok są konsekwencją stanu zapalnego toczącego się w zatokach.

Przyczyny zatkanych uszu i bólu głowy u dzieci

Przyczyny zatkania ucha i bólu głowy u dziecka są podobne, jak u dorosłych. Zazwyczaj wynikają z zalegania woskowiny usznej, a także występowania alergii czy infekcji wirusowych lub bakteryjnych ucha środkowego. Wszystkie choroby przebiegające z obfitym katarem mogą skutkować wystąpieniem bólu głowy, zatkanych uszu. Przewody słuchowe połączone są z górnymi drogami oddechowymi, zatem wydzielina z nosa czy zatok może dostawać się do przewodu słuchowego. Dzieci znacznie łatwiej ulegają infekcjom uszu mającym podłoże uczuleniowe lub zapalne. Dzieje się tak dlatego, że z powodu krótkiej trąbki słuchowej bakterie z nosa i gardła bardzo łatwo przedostają się do uszu  infekujące je. W przypadku małych dzieci należy rozważyć jeszcze jedną przyczynę – obecność w uchu ciała obcego (np. koralika) może prowadzić do zatkania uszu.

Mężczyzna trzyma się za ucho

Ból głowy, zatkane uszy – jak sobie poradzić?

Nieleczone stany zapalne uszu mogą doprowadzić do trwałej utraty słuchu albo nawet paraliżu nerwu twarzy. Bywa i tak, że zrogowaciały i zakażony naskórek trzeba z ucha wyciągnąć chirurgicznie. Kiedy ból głowy, zatkane uszy występują razem z zakażeniem bakteryjnym, zwykle lekarz aplikuje antybiotykoterapię.

Alergiczne zapalenie ucha mogą powodować zarówno alergeny wziewne, jak i pokarmowe. By skutecznie wyleczyć uszy zatkane z powodu alergii, konieczne jest ustalenie, co przyczynia się do zaostrzenia reakcji alergicznej i w miarę możliwości wyeliminowanie jej. Jeśli tak się nie stanie, ani środki antyhistaminowe, ani zabiegi usuwania przerośniętych tkanek nie przyniosą dobrego efektu.

Domowe sposoby na zatkane uszy i ból głowy

W celu złagodzenia bólu głowy i zatkania uszu w przebiegu alergii czy infekcji, konieczne jest dokładne oczyszczanie nosa. Doskonale sprawdzą się inhalacje z soli morskiej czy olejków eterycznych, a także płukanie zatok (irygacje). Gdy to zalegająca woskowina odpowiada za zatkane uszy, można ją usunąć wykonując ciepłe okłady, płynną parafinę lub oliwę z oliwek.

hałas

Zatkane uszy – groźne powikłania

Warto wiedzieć, że przez ucho przebiegają ważne dla nerwy czaszkowe. Wszystkie przewodzą impulsy bólowe. To dlatego zainfekowane ucho tak bardzo boli. Lista powikłań stanów zapalnych ucha środkowego i wewnętrznego wywołanego infekcją jest długa. Na szczęście szybkie wdrożenie leczenia i konsekwencja w jego stosowaniu sprawiają, że nie występują zbyt często. Trzeba jednak pamiętać, że jednym z groźniejszych powikłań jest porażenie nerwu twarzowego czy zapalenie opon mózgowych. Każde podejrzenie stanów zapalnych w uszach, przebiegające z zatkaniem uszu i bólem głowy jest wskazaniem do wizyty u laryngologa.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta płucze zatoki czajniczkiem neti pot

Laryngolożka Teresa Bis-Oleniacz: „Neti pot wspiera leczenie przeziębienia i alergicznego nieżytu nosa”. Jak to działa?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Kobieta trzyma w dłoni spray do nosa

Rozpylasz krople do nosa i czujesz ich smak? Prawdopodobnie robisz to źle – ostrzega alergolog

Viki Gabor

Viki Gabor zmagała się z poważną chorobą. „To był dla mnie cios” – mówi mama artystki

Kto i kiedy powinien stosować dietę eliminacyjną?

Alergiczne zapalenie skóry – objawy, przyczyny, leczenie 

Czerwone plamy na ciele – nieestetyczny defekt czy objaw choroby?

Zapalenie czerwieni wargowej – objawy, przyczyny, leczenie stanów zapalnych warg i ich okolic

Odczulanie – na czym polega i kiedy warto je zastosować? Czy odczulać się wiosną?

„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

10 patentów dla alergika

10 patentów dla alergika. Jak nie dać się alergii?

Leki przeciwhistaminowe – sposób na dokuczliwe objawy alergii. Mechanizm działania, skutki uboczne

9 sposobów na zwalczenie alergii. Zobacz, jak przechytrzyć uczulenie /fot. Adobe Stock

9 sposobów na zwalczenie alergii. Zobacz, jak przechytrzyć uczulenie

Zaczerwienienia na twarzy a alergia – co może być ich źródłem?

Co słychać? O dziwnych odgłosach organizmu

Niedosłuch i szumy uszne – główne przyczyny i postępowanie laryngologiczne 

Wybiórczy słuch / pexels

„Ile razy mam to jeszcze powtarzać?”, czyli dlaczego czasem naprawdę nie chcemy słyszeć

Gwiazda betlejemska – może wywołać alergię

Alergie kojarzą ci się z wiosną i latem? Zimowe alergie też są dokuczliwe. Co uczula, gdy za oknem mróz i śnieg?

Nie tylko grzeje, ale i leczy! Wełna i jej prozdrowotne właściwości

Badanie ABR – czym jest i jak przygotować się do badania słuchu

Żółty, jasny, przezroczysty, zielonkawy – czy każdy śluz w kale wymaga oceny? Jak mu zapobiec?

14-letnia Leanne Fan wynalazła słuchawki, które oprócz tego, że odtwarzają muzykę, to jeszcze... wykrywają i leczą infekcje ucha

14-latka wynalazła słuchawki, które oprócz tego, że odtwarzają muzykę, to jeszcze… wykrywają i leczą infekcje ucha

Tryptofan i jego wpływ na poziom serotoniny. Gdzie go znajdziemy?