5 min.
Ból głowy, zatkane uszy – przyczyny i leczenie

Zatkane uszy? Powodem może być alergia Istock.com
23.05.2022
Czy Polskę czeka epidemia małpiej ospy? Ministerstwo Zdrowia uspokaja
23.05.2022
Wydaje ci się, że wszyscy widzą twój stres i lęk? Psycholożka wyjaśnia, na czym polega iluzja przejrzystości
23.05.2022
Raz w tygodniu miewasz migrenę? Przyczyną może być zła okluzja
23.05.2022
Pink: „Miałam objawy udaru, to było przerażające”. Diagnoza była zupełnie inna
23.05.2022
Gdyby nie wizyta w salonie fryzjerskim, nie wiedziałaby, na co choruje. Teraz chce uświadamiać innych
Ból głowy, zatkane uszy, katar i osłabienie – takich objawów doświadczają osoby cierpiące na alergię. Łatwo można wyeliminować ból głowy, zatkane uszy wymagają jednak bardziej konkretnych działań – zatkanie uszu sprzyja bowiem rozwojowi alergii. Jak radzic sobie z zatkanymi uszami w przebiegu alergii?
Spis treści
Przyczyny bólu głowy i zatkanych uszu
Każdy alergik wie, że charakterystyczne objawy uczulenia to katar, zaczerwienione, załzawione oczy i ból głowy. Zatkane uszy są jednym z mniej typowych objawów alergii. Alergia atakuje cały przewód słuchowy. Na alergeny najbardziej reaguje ucho środkowe. Dochodzi tam do obrzęku trąbki słuchowej i zablokowania jej przez płyn surowiczy. Delikatna skóra w uchu zewnętrznym pod wpływem patogenów puchnie i swędzi. Usiłujemy zwykle drapać te miejsca, mimowolnie doprowadzając do zakażeń bakteryjnych, grzybiczych czy wirusowych. Ich skutkiem może być zapalenie ucha zewnętrznego o podłożu egzematycznym. Powodów reakcji alergicznej uszu może być wiele – przyczyną uczulenia może być choćby proszek do prania, w którym wyprana była nasza poduszka albo rodzaj materiału z którego wykonano kolczyki.
Kiedy jeszcze może pojawić się ból głowy, zatkane uszy i uczucie rozbicia? Możliwą przyczyną jest zapalenie zatok, infekcje bakteryjne ucha, a także zaleganie zbyt dużych ilości woskowiny w przewodzie słuchowym. Częstym powodem, dla którego pojawiają się ból głowy, zatkane uszy jest lot samolotem i towarzyszące mu zmiany ciśnienia powietrza.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zatkane uszy i ból głowy – dlaczego występują razem?
Zatkane uszy często dają objawy bólowe, co wynika z obrzęku trąbki słuchowej oraz wzrostu ciśnienia w uchu. Przyczyną bólu w zatkanych uchu może być także współwystępowanie infekcji ucha. Praktycznie każdemu problemowi laryngologicznemu towarzyszy ból głowy. Zatkane uszy spowodowane alergią to nie jedyna przyczyna bólu głowy – sprzyja mu także silny katar i zatkany nos, a także podrażnienie spojówek oka. Natomiast ból głowy i zatkane uszy w przebiegu zapalenia zatok są konsekwencją stanu zapalnego toczącego się w zatokach.
Przyczyny zatkanych uszu i bólu głowy u dzieci
Przyczyny zatkania ucha i bólu głowy u dziecka są podobne, jak u dorosłych. Zazwyczaj wynikają z zalegania woskowiny usznej, a także występowania alergii czy infekcji wirusowych lub bakteryjnych ucha środkowego. Wszystkie choroby przebiegające z obfitym katarem mogą skutkować wystąpieniem bólu głowy, zatkanych uszu. Przewody słuchowe połączone są z górnymi drogami oddechowymi, zatem wydzielina z nosa czy zatok może dostawać się do przewodu słuchowego. Dzieci znacznie łatwiej ulegają infekcjom uszu mającym podłoże uczuleniowe lub zapalne. Dzieje się tak dlatego, że z powodu krótkiej trąbki słuchowej bakterie z nosa i gardła bardzo łatwo przedostają się do uszu infekujące je. W przypadku małych dzieci należy rozważyć jeszcze jedną przyczynę – obecność w uchu ciała obcego (np. koralika) może prowadzić do zatkania uszu.
Ból głowy, zatkane uszy – jak sobie poradzić?
Nieleczone stany zapalne uszu mogą doprowadzić do trwałej utraty słuchu albo nawet paraliżu nerwu twarzy. Bywa i tak, że zrogowaciały i zakażony naskórek trzeba z ucha wyciągnąć chirurgicznie. Kiedy ból głowy, zatkane uszy występują razem z zakażeniem bakteryjnym, zwykle lekarz aplikuje antybiotykoterapię.
Alergiczne zapalenie ucha mogą powodować zarówno alergeny wziewne, jak i pokarmowe. By skutecznie wyleczyć uszy zatkane z powodu alergii, konieczne jest ustalenie, co przyczynia się do zaostrzenia reakcji alergicznej i w miarę możliwości wyeliminowanie jej. Jeśli tak się nie stanie, ani środki antyhistaminowe, ani zabiegi usuwania przerośniętych tkanek nie przyniosą dobrego efektu.
Domowe sposoby na zatkane uszy i ból głowy
W celu złagodzenia bólu głowy i zatkania uszu w przebiegu alergii czy infekcji, konieczne jest dokładne oczyszczanie nosa. Doskonale sprawdzą się inhalacje z soli morskiej czy olejków eterycznych, a także płukanie zatok (irygacje). Gdy to zalegająca woskowina odpowiada za zatkane uszy, można ją usunąć wykonując ciepłe okłady, płynną parafinę lub oliwę z oliwek.
Zatkane uszy – groźne powikłania
Warto wiedzieć, że przez ucho przebiegają ważne dla nerwy czaszkowe. Wszystkie przewodzą impulsy bólowe. To dlatego zainfekowane ucho tak bardzo boli. Lista powikłań stanów zapalnych ucha środkowego i wewnętrznego wywołanego infekcją jest długa. Na szczęście szybkie wdrożenie leczenia i konsekwencja w jego stosowaniu sprawiają, że nie występują zbyt często. Trzeba jednak pamiętać, że jednym z groźniejszych powikłań jest porażenie nerwu twarzowego czy zapalenie opon mózgowych. Każde podejrzenie stanów zapalnych w uszach, przebiegające z zatkaniem uszu i bólem głowy jest wskazaniem do wizyty u laryngologa.
Poleć ten artykuł znajomym
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022
„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

22.05.2022
„U chorych, każdy dzień niedostatecznego jedzenia to zaciąganie potężnego długu względem swojego organizmu”. O leczeniu żywieniowym mówi dr n. med. Paweł Kabata

18.05.2022