Przejdź do treści

Polak odkrył nową metodę naprawy DNA. To szansa dla chorych na raka jajnika i piersi

Dr Bartłomiej Tomasik z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, został uznany za współodkrywcę nieznanego wcześniej mechanizmu naprawy DNA - na zdjęciu wizualizacja budowy DNA HelloZdrowie
Dr Bartłomiej Tomasik z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, został uznany za współodkrywcę nieznanego wcześniej mechanizmu naprawy DNA / Zdjęcie: Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dr Bartłomiej Tomasik z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odkrył nieznany dotąd mechanizm naprawy DNA przez komórki. Jego badania mogą okazać się ratunkiem między innymi dla kobiet chorujących na raka jajnika lub piersi, ponieważ naprawa genów ma kluczowe znaczenie dla powstawania, a także terapii nowotworów.

Przełomowe odkrycie polskiego naukowca

Ludzkie DNA ma strukturę podwójnej helisy, co odkryło w 1953 roku dwóch angielskich badaczy James T. Watson i Frances H.C Crick. Kiedy obie nici tej helisy pękają jednocześnie, powoduje to znaczne uszkodzenia genetyczne. Zostało to już naukowo udowodnione, że takie uszkodzenia DNA mogą prowadzić do groźnych mutacji, które z biegiem czasu mogą być przyczyną rozwoju nowotworów. 

Dr Bartłomiej Tomasik, związany z Zakładem i Kliniką Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, został uznany za współodkrywcę nieznanego wcześniej mechanizmu naprawy DNA. Polski naukowiec dokonał tego odkrycia razem z uczonymi z Uniwersytetu Harvarda. W badaniu pomogła im metoda CRISPR/Cas9, której twórcy w 2020 r. otrzymali Nagrodę Nobla.

Jagna Kaczanowska / fot.. Agora /Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Szansa dla chorych na raka

Artykuł badawczy o nowo zidentyfikowanym procesie naprawy pęknięć dwuniciowych w DNA, którego współautorem był dr Tomasik, został opublikowany w czasopiśmie „Nature Structural & Molecular Biology”.

„Artykuł powstał we współpracy z naukowcami z zespołu prof. Dipanjana Chowdhury’ego z Harvard Medical School oraz Dana-Farber Cancer Institute. Pracowałem w zespole Profesora w latach 2020-2021 w ramach stażu podoktorskiego realizowanego m.in. dzięki wsparciu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i programowi im. prof. Walczaka. Moją rolą w powyższej pracy było przede wszystkim wytworzenie stabilnych linii komórkowych w oparciu o technikę CRISPR/Cas9, pozwalającą na selektywną edycję genomu” – wyjaśnił dr Bartłomiej Tomasik, cytowany przez GUM.

Praca opisuje nieznany dotąd mechanizm naprawy pęknięć dwuniciowych w DNA, w który zaangażowane są białka DYNLL1, MRE11 oraz kompleks białkowy Shieldin. To przełomowe odkrycie ma głębokie implikacje dla zrozumienia i leczenia nowotworów.

Badacze zwracają uwagę na to, że opisany mechanizm może odgrywać istotną rolę u chorych leczonych inhibitorami PARP (polimeraz poli(ADP-rybozy)). Stosuje się je m.in. przy uszkodzeniach genów BRCA-1 związanych z rakiem piersi i jajnika.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Dr Bartłomiej Tomasik na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jest współkoordynatorem zespołu badawczego IDUB zajmującego się biologicznymi i fizycznymi aspektami promieniowania jonizującego oraz ich przełożeniem na praktykę kliniczną.

 

Źródło: gumed.edu.pl

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.