Polska fotografka uchwyciła na zdjęciu własne komórki nowotworowe. Ułożyły się w niezwykły kształt

się ten artykuł?
„To są moje komórki rakowe (…) Jak coś tak niebezpiecznego może być jednocześnie takie piękne?” – napisała na swoim profilu na Instagramie Małgorzata Lisowska. Polska fotografka za niezwykły kadr komórek nowotworowych w kształcie serca została wyróżniona w konkursie Nikon Small World.
Uchwyciła na zdjęciu własne komórki nowotorowe
Komórki nowotworowe w kształcie serca udało uchwycić się na mikroskopowym zdjęciu Małgorzacie Lisowskiej. Artystka jest polską fotografką, która pod koniec lutego 2023 r. usłyszała diagnozę raka piersi. Od tego czasu przeszła chemioterapię oraz mastektomię piersi z rekonstrukcją.
„Kiedy usłyszałam diagnozę, od razu chciałam zobaczyć, jak wygląda mój nowotwór. Autentyczna warstwa wizualna nowotworów jest brakującym elementem w narracji onkologicznej. Chcę to zmienić” – tłumaczy artystka.
Lisowska fotografią mikroskopową zajmuje się od ponad roku. Swoje prace często publikuje w mediach społecznościowych. Jak podkreśla, teraz chce nadać narracji leczenia onkologicznego nowe oblicze.
„To są moje komórki rakowe (…) Jak coś tak niebezpiecznego może być jednocześnie takie piękne?” – napisała na swoim profilu na Instagramie.
Fotografia Polki wyróżniona w prestiżowym konkursie
Lisowska przyznała, że diagnoza i leczenie było dla niej trudnym momentem w życiu. Jednak zobaczenie własnych komórek nowotworowych w kształcie serca miało dla niej wartość terapeutyczną.
„Kiedy zobaczyłam serce, trudno było mi uwierzyć, że jest prawdziwe. Jak to możliwe, że komórki rakowe tworzą kształt serca? Podeszłam do raka, jakby to była informacja. Ta postawa była dla mnie bardzo wspierająca” – wyjaśniła.
I dodała, że zdjęcie tym bardziej zyskuje na przekazie, ponieważ październik uznawany jest za Miesiąc Świadomości Raka Piersi.
Niezwykły kadr został doceniony w konkursie Nikon Small World, który organizowany jest od 1975 r. i uważany za wiodące forum prezentujące piękno i złożoność życia widzianego przez mikroskop świetlny. Lisowska zdobyła trzecie miejsce. To szczególne wyróżnienie, ponieważ spośród tysięcy zgłoszeń z całego świata uhonorowano jedynie 83 zdjęcia. Artystka postanowiła sprzedać swoją fotografię, a dochód przeznaczyć na dalsze leczenie.
„Cieszę, że mogę być częścią kawałka historii tego konkursu w tak ważnym momencie mojego życia” – podsumowała na swoim profilu na Instagramie.
Wyświetl ten post na Instagramie
KIORP, czyli Krótka Instrukcja Raka Piersi
Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.
Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.
Zobacz także

Drew Barrymore udokumentowała swoją mammografię. „To tylko kilka sekund, a może uratować ci życie”

Linda Evangelista o bliznach po podwójnej mastektomii: „To trofea. Jest mi z nimi dobrze”

Marek Kaliszuk: „Nie chwalę się, nie czuję się też bohaterem. Mówienie o idei dawstwa traktuję jako mój obowiązek”
Polecamy

Przerzuty to słowo, które budzi strach u pacjentów onkologicznych. Czy słusznie?

Katarzyna Piekarska o diagnozie raka piersi: „Czasami trudno było się uśmiechać”. Badanie zrobiła przypadkiem

Rak migdałka, czyli podstępna choroba jamy ustnej i gardła
