Przejdź do treści

Drew Barrymore udokumentowała swoją mammografię. „To tylko kilka sekund, a może uratować ci życie”

Drew Barrymore
Drew Barrymore z okazji miesiąca świadomości raka piersi udała się na mammografię/ fot. Taylor Hill/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Drew Barrymore postanowiła pokazać swoim fanom, jak wygląda badanie mammograficzne. Aktorka w ten sposób chce zachęcić innych do badań profilaktycznych. „Jestem kolejnym człowiekiem chodzącym w obawie przed otrzymaniem złych wieści. Ale wiem, że stawienie temu czoła jest najważniejsze” – podkreśliła 48-latka.

Drew Barrymore pokazuje swoją mammografię

Podczas piątkowego odcinka The Drew Barrymore Show 48-letnia aktorka z okazji miesiąca świadomości raka piersi udokumentowała swoją mammografię.

„Myślę, że wszyscy rozgrywamy w głowie bardzo negatywną mentalną grę w tenisa dotyczącą naszego zdrowia” – powiedziała na nagraniu i dodała – „Nie wiem jak wy, ale ja przez cały dzień stawiam sobie diagnozę, której wyniki są okropne, a nie tak powinnam to robić.”

Drew Barrymore dodała, że stara się wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i zachęca do tego innych. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet, a pacjentki bardzo często dowiadują się o nim zbyt późno. Wczesne wykrycie raka daje 90 proc. szans na przeżycie pięciu lat po diagnozie i całkowite wyleczenie. Niestety brak badań profilaktycznych skutkuje wykryciem choroby w zbyt późnym stadium, co powoduje, że szanse te spadają do 70 proc.

„Chcę zabrać ze sobą wszystkich w tę podróż, ponieważ jestem całkowicie niedoskonała. Jestem kolejnym człowiekiem chodzącym w obawie przed otrzymaniem złych wieści. Ale wiem, że stawienie czoła temu jest najważniejsze” – kontynuowała swoją wypowiedź.

usg

„To tylko kilka sekund, a może uratować ci życie”

Na filmie widzimy jak Drew Barrymore odwiedza ginekolożkę Suzanne Gilberg-Lenz, która dziesięć lat temu chorowała na raka piersi. Lekarka w programie rozprawiła się z mitem, że na badanie powinny zgłaszać się jedynie starsze kobiety. Jak podkreśliła, regularną mammografię powinny wykonywać już pacjentki w wieku 40 lat. Badanie w grupie wiekowej 40–50 lat zaleca się wykonywać regularnie co 2 lata, paniom powyżej 50. roku życia – raz w roku. U kobiet, u których w rodzinie występował rak piersi, mammografia może zostać zlecona jeszcze przed 40-tką. Wiele kobiet nie zgłasza się jednak na badanie, ponieważ boi się bólu. Barrymore w trakcie mammografii podkreśliła, że nie należy się obawiać. Jak skomentowała, zabieg jest „szybki i bezbolesny”.

„Jeśli boli, wiedz, że to tylko kilka sekund, a może uratować ci życie” – dodała po zakończeniu projekcji.

I zaznaczyła, że za chwilę kończy 49 lat, a jej zdrowie nie jest jedynie jej sprawą. Aktorka ma dwoje dzieci i to dla nich stara się być odpowiedzialna i dbać o siebie. Jak dodała, wyniki mammografii okazały się być dobre.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Wskazania do mammografii

Mammografia to rodzaj badania z wykorzystaniem promieni rentgenowskich polegającego na wykonaniu serii zdjęć gruczołu piersiowego. Badanie mammograficzne pozwala na zobrazowanie wczesnych i zaawansowanych zmian nowotworowych oraz innych patologii sutka. Mammografia przesiewowa, czyli dobrowolne kontrolne badanie i mammografia diagnostyczna wykonywana w celu potwierdzenia lub wykluczenia zmian chorobowych po zaobserwowaniu niepokojących objawów uważane są za bezpieczne i skuteczne metody wykrywania raka piersi, choć badanie spotyka się również z opiniami krytycznymi. Mammografia może boleć ze względu na wywierany ucisk mechaniczny na piersi przez aparaturę. Odczuwany dyskomfort i dolegliwości można zminimalizować, wykonując prześwietlenie w odpowiednim czasie cyklu miesięcznego pacjentki, kiedy biust jest mniej wrażliwy na dotyk.

Kiedy wykonać mammografię? Wskazania do badania to:

  • wiek powyżej 40 lat,
  • podejrzenie zmiany,
  • ból piersi,
  • rozpoczęcie i trwająca terapia hormonalna,
  • przynależność do grupy zwiększonego ryzyka występowania nowotworów.

Pamiętaj, nie każdy nowotwór złośliwy objawia się w postaci twardego, wyczuwalnego guzka. Zgłoś się do lekarza, jeśli zaobserwujesz u siebie:

  • miękkie zmiany w piersiach w dotyku przypominające pęcherzyk z płynem,
  • zaczerwienienia na skórze piersi,
  • pomarszczoną skórę,
  • wyciek z brodawki i zmianę jej kształtu,
  • ból w węzłach chłonnych pod pachą.
Joanna Górska i Robert Szulc w objęciach pozują na tle szarej ściany HelloZdrowie

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Raka Piersi

Temat raka piersi jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.