Przejdź do treści

Drew Barrymore udokumentowała swoją mammografię. „To tylko kilka sekund, a może uratować ci życie”

Drew Barrymore
Drew Barrymore z okazji miesiąca świadomości raka piersi udała się na mammografię/ fot. Taylor Hill/Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?

Drew Barrymore postanowiła pokazać swoim fanom, jak wygląda badanie mammograficzne. Aktorka w ten sposób chce zachęcić innych do badań profilaktycznych. „Jestem kolejnym człowiekiem chodzącym w obawie przed otrzymaniem złych wieści. Ale wiem, że stawienie temu czoła jest najważniejsze” – podkreśliła 48-latka.

Drew Barrymore pokazuje swoją mammografię

Podczas piątkowego odcinka The Drew Barrymore Show 48-letnia aktorka z okazji miesiąca świadomości raka piersi udokumentowała swoją mammografię.

„Myślę, że wszyscy rozgrywamy w głowie bardzo negatywną mentalną grę w tenisa dotyczącą naszego zdrowia” – powiedziała na nagraniu i dodała – „Nie wiem jak wy, ale ja przez cały dzień stawiam sobie diagnozę, której wyniki są okropne, a nie tak powinnam to robić.”

Drew Barrymore dodała, że stara się wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i zachęca do tego innych. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet, a pacjentki bardzo często dowiadują się o nim zbyt późno. Wczesne wykrycie raka daje 90 proc. szans na przeżycie pięciu lat po diagnozie i całkowite wyleczenie. Niestety brak badań profilaktycznych skutkuje wykryciem choroby w zbyt późnym stadium, co powoduje, że szanse te spadają do 70 proc.

„Chcę zabrać ze sobą wszystkich w tę podróż, ponieważ jestem całkowicie niedoskonała. Jestem kolejnym człowiekiem chodzącym w obawie przed otrzymaniem złych wieści. Ale wiem, że stawienie czoła temu jest najważniejsze” – kontynuowała swoją wypowiedź.

Kobieta w chustce na głowie rozsuwa zasłony.

„To tylko kilka sekund, a może uratować ci życie”

Na filmie widzimy jak Drew Barrymore odwiedza ginekolożkę Suzanne Gilberg-Lenz, która dziesięć lat temu chorowała na raka piersi. Lekarka w programie rozprawiła się z mitem, że na badanie powinny zgłaszać się jedynie starsze kobiety. Jak podkreśliła, regularną mammografię powinny wykonywać już pacjentki w wieku 40 lat. Badanie w grupie wiekowej 40–50 lat zaleca się wykonywać regularnie co 2 lata, paniom powyżej 50. roku życia – raz w roku. U kobiet, u których w rodzinie występował rak piersi, mammografia może zostać zlecona jeszcze przed 40-tką. Wiele kobiet nie zgłasza się jednak na badanie, ponieważ boi się bólu. Barrymore w trakcie mammografii podkreśliła, że nie należy się obawiać. Jak skomentowała, zabieg jest „szybki i bezbolesny”.

„Jeśli boli, wiedz, że to tylko kilka sekund, a może uratować ci życie” – dodała po zakończeniu projekcji.

I zaznaczyła, że za chwilę kończy 49 lat, a jej zdrowie nie jest jedynie jej sprawą. Aktorka ma dwoje dzieci i to dla nich stara się być odpowiedzialna i dbać o siebie. Jak dodała, wyniki mammografii okazały się być dobre.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Wskazania do mammografii

Mammografia to rodzaj badania z wykorzystaniem promieni rentgenowskich polegającego na wykonaniu serii zdjęć gruczołu piersiowego. Badanie mammograficzne pozwala na zobrazowanie wczesnych i zaawansowanych zmian nowotworowych oraz innych patologii sutka. Mammografia przesiewowa, czyli dobrowolne kontrolne badanie i mammografia diagnostyczna wykonywana w celu potwierdzenia lub wykluczenia zmian chorobowych po zaobserwowaniu niepokojących objawów uważane są za bezpieczne i skuteczne metody wykrywania raka piersi, choć badanie spotyka się również z opiniami krytycznymi. Mammografia może boleć ze względu na wywierany ucisk mechaniczny na piersi przez aparaturę. Odczuwany dyskomfort i dolegliwości można zminimalizować, wykonując prześwietlenie w odpowiednim czasie cyklu miesięcznego pacjentki, kiedy biust jest mniej wrażliwy na dotyk.

Kiedy wykonać mammografię? Wskazania do badania to:

  • wiek powyżej 40 lat,
  • podejrzenie zmiany,
  • ból piersi,
  • rozpoczęcie i trwająca terapia hormonalna,
  • przynależność do grupy zwiększonego ryzyka występowania nowotworów.

Pamiętaj, nie każdy nowotwór złośliwy objawia się w postaci twardego, wyczuwalnego guzka. Zgłoś się do lekarza, jeśli zaobserwujesz u siebie:

  • miękkie zmiany w piersiach w dotyku przypominające pęcherzyk z płynem,
  • zaczerwienienia na skórze piersi,
  • pomarszczoną skórę,
  • wyciek z brodawki i zmianę jej kształtu,
  • ból w węzłach chłonnych pod pachą.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?