Przejdź do treści

Linda Evangelista o bliznach po podwójnej mastektomii: „To trofea. Jest mi z nimi dobrze”

Linda Evangelista
Linda Evangelista opowiedziała o diagnozach i leczeniu raka piersi/ fot. Swan Gallet/WWD/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Przeszłam przez okropne problemy zdrowotne. Jestem teraz w miejscu, w którym jestem bardzo szczęśliwa. Wszystko, co pojawi się jeszcze, będzie bonusem” – powiedziała Linda Evangelista w programie „The View”. Supermodelka lat 90. podkreśliła, że blizny po zabiegu podwójnej mastektomii traktuje jak swoje trofea.

Linda Evangelista o raku piersi

Linda Evangelista na początku września br. pierwszy raz wyznała, że dwukrotnie w swoim życiu usłyszała diagnozę raka piersi. Przyznała, że zdecydowała się także podwójną mastektomię, by „mieć to już wszystko za sobą”. W czwartek, 19 października supermodelka była gościnią w programie „The View” z powodu miesiąca poświęconego poszerzaniu świadomości o raku piersi. Ikona mody lat 90. wróciła wspomnieniami do diagnoz i opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z chorobą i leczeniem.

„Zaczęło się od rutynowej mammografii. Wiem, że nie lubimy jej robić. Jestem największą prokrastynatorką, ale tej jednej rzeczy byłam naprawdę wierna”  – powiedziała.

58-latka zaznaczyła, że dzięki regularnym badaniom wykryto u niej zmiany nowotworowe we wczesnej fazie rozwoju. Jak podkreśliła, dzięki temu szanse na wyzdrowienie były większe.

„Mam inną chorobę obejmującą płuca i guzek, który nie był tak duży, zakończył się podwójną mastektomią, co było dla mnie właściwą decyzją. Pomyślałam wtedy: nie umrę na raka piersi” – opowiadała.

Evangelista dodała, że po leczeniu w 2018 r. zaczęła obawiać się, że rak wróci. I tak się stało. W lipcu 2022 r. wykryła guzek w klatce piersiowej. Od swojego lekarza onkologa usłyszała diagnozę: rak mięśnia piersiowego.

„Historia każdego będzie pełna niuansów” – skomentowała i dodała – „Moja odpowiedź brzmiała: 'No cóż, po prostu to wyjmij i zapisz mnie na radioterapię'”.

Joanna Górska i Robert Szulc w objęciach pozują na tle szarej ściany HelloZdrowie

„Blizny to trofea”

Kanadyjska modelka wyjaśniła, że wykonała testy genowe, które określają prawdopodobieństwo ponownego zachorowania. Wynik okazał się zły, a Evangelista w 2022 r. musiała przejść przez operację, naświetlanie i chemioterapię. Leczenie na tym jednak się nie zakończyło.

„Od pięciu lat biorę fantastyczne leki, po których czuję się tak dobrze” – powiedziała sarkastycznie i wyjaśniła – „Są okropne. Są to leki tłumiące hormony. Sprawiają, że czujesz się staro”.

Evangelista odniosła się również do blizn, które zostały jej po mastektomii.

„Nie przeszkadzają mi blizny. Myślę, że blizny to trofea. Jest mi z nimi dobrze” – stwierdziła.

I dodała, że przez chorobę zaczęła bardziej doceniać życie i jest wdzięczna za każdy dzień. Wyznała, że obecnie marzy o tym, by móc się zestarzeć.

„Przeszłam przez okropne problemy zdrowotne. Jestem w miejscu, w którym jestem bardzo szczęśliwa, świętuję moją książkę, moje życie. Jestem bardzo szczęśliwa, że żyję. Wszystko, co pojawi się jeszcze, będzie bonusem” – podsumowała.

Chorobę trzymała długo w tajemnicy, by – jak przyznała – skupić się w pełni na leczeniu. Do życia publicznego wróciła w 2022 r. Mogliśmy zobaczyć ją na pokazie Fendi podczas New York Fashion Week. We wrześniu tego roku premierę miał serial „The Super Models” z jej udziałem, opowiadający o drodze na szczyt supermodelek lat 90. Obok Evangelisty w serialu pojawiły się również: Naomi Campbell, Christy Turlington i Cindy Crawford. Wszystkie cztery wzięły również udział w sesji okładkowej do wrześniowego numeru brytyjskiego „Vogue’a”.

Linda Evangelista działa społecznie i pomaga innym. Od lat wspiera organizacje charytatywne, które działają na rzecz zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS. Włącza się również w akcje na rzecz walki z rakiem piersi.

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat nowotworów jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Czas tworzenia Instrukcji dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.