Ewa Podsiadły-Natorska „Pacjenci potrafią przyjechać nawet z drugiego końca Polski. Badania kliniczne są szansą na dostęp do najnowocześniejszych terapii” – mówi Łukasz Bęczkowski, ekspert ds. badań klinicznych – Innowacyjne terapie badane np. w hematoonkologii w większości przypadków nie są w żaden inny sposób dostępne dla pacjentów w Polsce niż przez badania kliniczne. Pacjent, jeżeli zakwalifikuje się do badań klinicznych, ma… 28.12.2022 10 min.
Ewa Wojciechowska Centrum Onkologii wstrzymało operacje. Instrumentariuszki protestują Zabiegi zaplanowane na bloku operacyjnym Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie zostały wstrzymane. Powodem jest brak pielęgniarek instrumentariuszek. Ponad połowa z nich poszła na zwolnienia lekarskie. 06.09.2022 3 min.
Patrycja Nawojowska Badania kliniczne – bezpieczeństwo i zasady. Czy każdy może poddać się testom klinicznym? 31.03.2022 5 min.
Justyna Mazur Rak szyjki macicy – poznaj przyczyny, objawy oraz sposób leczenia Rak szyjki macicy stanowi 95 proc. wszystkich nowotworów złośliwych szyjki macicy. W Polsce stwierdza się rocznie około 4500 nowych zachorowań. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi choroby jest przede wszystkim wcześnie rozpoczęte… 10.11.2021 6 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Mężczyzna nie może tylko stać z boku i ewentualnie asystować kobiecie w chorobie” – mówi onkolożka dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld Każdego roku diagnozę "rak piersi" słyszy ok. 20 tys. Polek. Część z nich umiera. Wiele wciąż nie zgłasza się na badania. – Pierwsza przyczyna to strach, że zostanie u nich zdiagnozowana choroba. Druga przyczyna to brak czasu… 06.10.2021 10 min.
Marta Dragan Shannen Doherty o nawrocie choroby nowotworowej. „Cały czas walczę, żeby pozostać żywą” Shannen Doherty, aktorka znana m.in. z roli Brendy w serialu „Beverly Hills, 90210”, w zeszłym roku przyznała, że ponownie walczy z rakiem piersi. W najnowszym wywiadzie opowiedziała, jak wyglądają jej zmagania z chorobą nowotworową. 06.10.2021 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Czasem słyszę, że w gabinecie jestem poważniejszy niż w mediach społecznościowych. A ja nie mogę żartować, że ktoś ma raka” – mówi dr n. med. Paweł Kabata – W medycynie nie ma głupich pytań. Jeśli pacjent pyta mnie, czy może pójść na ryby, to znaczy, że te ryby są dla niego ważne – tłumaczy dr n. med. Paweł Kabata, specjalista chirurgii onkologicznej, znany w mediach… 20.07.2021 9 min.
Anna Jastrzębska „Polska z przerzutami”. Matylda Damięcka w dosadny sposób komentuje sytuację Polek z rakiem piersi W odpowiedzi na apele kobiet zmagających się z nowotworem piersi MZ zapowiedziało, że dokona korekty programu lekowego, by ratujące życie terapie ponownie były refundowane. Tymczasem Matylda Damięcka swoją grafiką podsumowała… 23.05.2021 4 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz Ewa Wawrzonkowska: Dobrze byłoby wprowadzić do okresowych badań pracowniczych wizytę u ginekologa "Dobrze byłoby wprowadzić do okresowych badań pracowniczych wizytę u ginekologa. Spotykamy się z tym, że panie po kilkanaście lat nie były u ginekologa. Rodzą dzieci i przestają odwiedzać gabinet. Wprowadzenie takich badań na… 17.03.2021 9 min.
Anna Jastrzębska Walczy czy zdrowieje? Psychoonkolożka o tym, dlaczego powinniśmy zmienić język, którym się posługujemy, mówiąc o raku „Walczy z rakiem”, „wygrał/przegrał walkę”. Język, którego używamy w odniesieniu do nowotworów, wcale nie pomaga chorym. Wręcz odwrotnie: „mówienie o raku w kontekście walki dokłada na barki dodatkowy ciężar” –… 17.02.2021 4 min.
Anna Sierant „Razem z innymi rodzicami onkodzieci czasem mówimy, że wspólnie walczyliśmy na wojnie. Teraz cieszę się czasem pokoju” – mówi Joanna Karska-Głowala Joanna Głowala to mama 9-letniej dzisiaj Oliwii, która w 2013 roku zachorowała na – jak początkowo twierdzono – neuroblastomę IV stopnia. Po usłyszeniu najpierw kilku różnych diagnoz ( "nowotwory u dzieci lubią udawać… 21.12.2020 14 min.
Ewelina Kaczmarczyk Onkolodzy apelują: powinniśmy jak najszybciej wracać do stanu sprzed epidemii "Zanim zostały wypracowane pewne procedury, które prawdę mówiąc nie są optymalne, musiało upłynąć trochę czasu. Teraz jest najwyższy czas, aby wrócić do normalnego trybu pracy " - przekonuje w najnowszym stanowisku konsultant… 13.11.2020 3 min.
Jolanta Pawnik „Panuje stereotyp, że chory na raka powinien być osłabiony, źle wyglądać i tylko czekać na najgorsze. A my mamy rodziny, robimy kariery, budujemy domy, podróżujemy, zdobywamy szczyty” – o swojej walce z rakiem piersi opowiada Beata Dąbrowska - Każda z nas, oprócz historii choroby, ma również własną. Jesteśmy jak tysiące innych kobiet, tyle, że gdzieś tam mamy zapisane jedno doświadczenie więcej - mówi Beata Dąbrowska, założycielka fundacji OnkoTeam. 04.06.2020 10 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Warsztaty makijażu, koncerty, spektakle, biblioteka. Jak szpitale onkologiczne wspierają proces zdrowienia pacjentów Działalność pozamedyczna szpitali onkologicznych jest równie ważna jak samo leczenie. – Staramy się służyć nie tylko profesjonalną opieką, ale także towarzyszyć w chorobie, wspierać i dostarczać praktycznych porad,… 18.05.2020 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Pacjenci hematologiczni a koronawirus. „Niemal wszyscy ze względu na niejednoznaczne objawy mogą czuć się zaniepokojeni” „W realiach epidemii SARS-CoV-2 na co dzień robimy to, co trzeba, by zapewnić pacjentom hematologicznym możliwie najlepsze warunki leczenia, ale warto powiedzieć jasno: sytuacja nie jest łatwa”. O mylących objawach, zagubieniu… 12.05.2020 7 min.
redakcja Hello Zdrowie Fundacja Rak’n’Roll musi działać! Pomagamy tym, którzy nie mogą czekać na koniec pandemii Fundacja Rak’n’Roll przeniosła swoją działalność do wirtualnego świata. Osiemnastoosobowy zespół rozpoczął pracę zdalną. Wszystko po to, by nieprzerwanie realizować misję organizacji – działać na rzecz poprawy jakości… 28.04.2020 5 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Osoba silna immunologicznie – jak nią zostać? Psycholożka podaje 7 cech, które powinnaś w sobie rozwijać - Osoby silne immunologicznie traktują przeciwności nie jak problemy, a jak wyzwania. Mają zrównoważone poczucie kontroli, wiedzą, na co mają wpływ i tam skupiają swoje działania. Rozpoznają też sytuacje, na które nie mają… 14.04.2020 10 min.
Nina Harbuz „Nowotwór nie wie, co to jest reżim sanitarny. Operują wszyscy chirurdzy onkologiczni. Zabiegi odbywają się tak, jak były planowane, bo nie można ich wstrzymać” – mówi profesor onkologii - Jeśli przez mnogość kontaktów, jaki mają pracownicy medyczni, dojdzie do ich zakażenia, to będzie to prawdziwa katastrofa. I obawiam się, że nie ma rozpisanych scenariuszy na taką sytuację - mówi prof. Cezary Szczylik, onkolog. 08.04.2020 5 min.
Ewelina Kaczmarczyk Koronawirus w Polsce. Rzecznik Praw Pacjenta uruchomił infolinię dla pacjentów onkologicznych Pacjenci onkologiczni to osoby szczególnie narażone na zarażenie koronawirusem ze względu na osłabioną odporność. Właśnie została uruchomiona specjalna infolinia, dzięki której mogą oni poznać odpowiedzi na nurtujące pytania… 26.03.2020 4 min.
Ewelina Kaczmarczyk Koronawirus w Polsce. Polskie Towarzystwo Onkologiczne wydało zalecenia dla pacjentów onkologicznych Szpitale wprowadziły zakaz odwiedzin i opuszczania szpitala przez pacjentów hospitalizowanych na oddziałach onkologicznych. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany dla pacjentów onkologii pojawiły się w związku z pandemią koronawirusa. 18.03.2020 3 min.
Anna Sierant „Pokaż środkowy palec nowotworowi!” – poznańscy lekarze okazują solidarność z chorymi w wideo FaqRak FaqRak to kampania społeczna prowadzona przez działającą już od wielu lat Fundację Ludzie dla Ludzi. Choć FaqRak wystartowała już w 2019 roku, teraz uderzyła z podwójną pozytywną mocą i zawierającym mocny przekaz wideo. Skąd… 02.03.2020 3 min.
Magdalena Bury „Kilka tygodni temu zobaczyłam piekło. Ludzkie tortury. Nie! To nie był film horror. To był szpital onkologiczny w Warszawie…” Joanna Przetakiewicz gorzko o stanie polskiej onkologii Joanna Przetakiewicz odwiedziła szpital onkologiczny w Warszawie. Była tam jako wsparcie dla bliskiej osoby. "Zobaczyłam setki cierpiących, przerażonych ludzi. Kolejka do pierwszego prostego badania: min. 2 godz. czekania. Na… 20.02.2020 6 min.
Marta Dragan Życie bez planu brzmi dobrze? Dla pacjentek chorujących na zaawansowanego raka piersi niekoniecznie 01.08.2019 6 min.
Marta Dragan „Wielką radość sprawia mi obserwowanie, jak kobiety po leczeniu świetnie się realizują, zmieniają podejście do życia, nabierają sił i energii do działania” – mówi dr Katarzyna Pogoda, onkolog kliniczny 23.07.2019 14 min.
Aneta Wawrzyńczak „Ważne jest, żeby wejść na oddział z pozytywem. Jak mama przychodzi szczęśliwa, to dziecko wtedy myśli: no dobra, choruję, ale widocznie nic strasznego się nie dzieje” 17.05.2019 13 min.
Marta Dragan Agnieszka Witkowicz-Matolicz: nie lubię mówić o “walce z rakiem”, ale leczenie to moment, kiedy trzeba zawalczyć o siebie, swoje zdrowie i komfort życia w przyszłości - Przez raka piersi można przejść. Nie trzeba zamykać się w domu i chorować pod kołdrą - mówi Agnieszka Witkowicz-Matolicz. 30.04.2019 16 min.