Przejdź do treści

Poronienie. Dlaczego tak trudno rozmawiać o poronieniu? Rozmowa z psycholożką Anną Masternak

Jak rozmawiać o poronieniu?
Anna Masternak. Zdj: Hello Zdrowie
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Poronienie dotyka bardzo wiele z nas. Około 15 proc. stwierdzonych ciąż kończy się poronieniem. Jednak wciąż ten temat jest bardzo silnym tabu w naszym kraju. Dlaczego tak trudno rozmawiać o poronieniu? Dlaczego ten temat jest tak często przemilczany? W rozmowie z Hello Zdrowie mówi o tym Anna Masternak, psycholożka. 

– Po pierwsze, trudno nam rozmawiać o trudnych tematach. Drugi powód jest taki, że żeby taka rozmowa o trudnych tematach była pomocna a nie krzywdząca, trzeba mieć dobrą osobę do tej rozmowy. A często osoby, do których się zwracamy, nawet te z najbliższej rodziny, z dobrą intencją, nie pomagają, bo nie potrafią o tym rozmawiać – mówi Anna Masternak, psycholożka i trenerka w Fundacji Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego.

Co się dzieje w psychice dziewczyny, która poroniła? Jakie są etapy żałoby? Od czego zależy, jak przeżywamy poronienie?  W którym momencie przychodzi akceptacja? Czy istnieje uniwersalny model przeżywania żałoby?

Zobacz rozmowę Karoliny Wierzbińskiej, redaktor naczelnej Hello Zdrowie, z Anną Masternak.

Z innych części rozmowy z Anną Masternak dowiesz się m.in., jak wspierać kobietę po poronieniu, czego jej nie mówić i jakich zachowań unikać, jak powinien zachować się partner i jakiej sam potrzebuje pomocy oraz w jaki sposób pomóc może psycholog.

Całą rozmowę, jak również jej fragmenty znajdziesz na naszym kanale na Youtube,

O tym, jak rozmawiać a także jak nie rozmawiać o poronieniu, dowiesz się również z Krótkiej Instrukcji. O Poronieniu – przeczytaj, pobierz i podziel się z bliskimi.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: