Anna Sierant „Musiałam uciekać z Afganistanu, jednak nie przestanę wspierać moich rodaczek, nie pozwolę uciszyć mojego głosu” – mówi Nilofar Ayoubi, afgańska działaczka, która mieszka w Polsce Nilofar Ayoubi jest bohaterką książki Marcina Margielewskiego „Wyrwana z piekła talibów”. Afgańska działaczka, biznesmenka, dziennikarka od półtora roku mieszka w Polsce. Jakie są jej doświadczenia jako uchodźczyni w kraju… 16.05.2023 14 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Na nic nigdy nie jest za późno” – mówi przedsiębiorczyni i trenerka edukacji finansowej Magdalena Kołucka o prowadzeniu biznesu w dojrzałym wieku Własny biznes po pięćdziesiątce nie tylko jest realny, ale według badań ma większe szanse na sukces. Niestety środowisko, w którym żyjemy, jak i nasza psychika pełne są ograniczeń. – Żyjemy w świecie, w którym nieustannie… 12.05.2023 8 min.
Ela Kowalska „Młodzi w kryzysie bezdomności nie wyróżniają się wśród rówieśników. Mają markowe ubrania, telefony komórkowe, bezdomności po nich po prostu nie widać” – mówi Agnieszka Sikora Dwanaście lat temu Agnieszka Sikora założyła Fundację Po Drugie, która wspiera młodych w kryzysie bezdomności. – Doświadczenie bezdomności jest traumą i im będzie krótsze, tym jest większa szansa na to, że młody człowiek,… 10.05.2023 9 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Jestem szczęśliwą uchodźczynią” – mówi Khedi Alieva, współzałożycielka fundacji Kobiety Wędrowne Khedi Alieva, uchodźczyni z Czeczenii, uwielbia pomagać, nauczać, gotować. Pomimo przeżytej traumy, kocha ludzi. – Dla mnie nie ma różnicy, jaką kto ma narodowość czy jaką wyznaje religię, tylko trzeba nauczyć się doceniać… 07.05.2023 8 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Polak, który zbudował szpital na Madagaskarze: „Chciałem zajmować się otyłymi nastolatkami w Polsce, ale odkryłem, że moją drogą jest walka z niedożywieniem” – Są sytuacje, które załamują, ale są też takie, które frustrują – przychodzi do nas rodzic niedożywionego dziecka. Płacimy za leczenie tego dziecka, wprowadzamy mu mleko humanizowane, za które płacimy, a rodziców prosimy… 01.03.2023 10 min.
Ewa Bukowiecka-Janik „Depresja to choroba, której nie widać. Można się z niej pośmiać, podważyć ją i bezkarnie uznać, że ludzie o niej mówią pod publikę” – mówią Małgorzata Serafin i Marek Sekielski 23.02.2023 20 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Aga Szuścik: „W gabinecie ginekologicznym kumulują się wszystkie tematy, z którymi jako społeczeństwo nie radzimy sobie najlepiej” – Problem z wizytami ginekologicznymi jest szeroki i zaczyna się już w dzieciństwie, jeśli w domu nie mówi się o zdrowiu ginekologicznym i nigdy przenigdy nie nazywa się po imieniu genitaliów, używając słów takich jak srom,… 10.02.2023 9 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Dzięki współpracy z pacjentami czuję spokój i nie boję się chorób” – mówi Robert Statkiewicz, osoba współtworząca aplikację „Pacjenci Pacjentom”, członkum zarządu Fundacji Ludzie i Medycyna – W naszym systemie brakuje narzędzi, które zajmują się społecznym i emocjonalnym wymiarem choroby. Skupiamy się na wymiarze cielesnym czy biomedycznym, a zapominamy, że codzienność z chorobą to więcej niż przyjmowanie leków… 09.02.2023 10 min.
Anna Sierant „Staramy się do bolesnych świątecznych wspomnień za tym, co utracone, dodać kolejne – pełne obecności drugiego człowieka” – rozmowa z Małgorzatą Karpińską ze Stowarzyszenia mali bracia Ubogich Choć święta dla wielu osób są najpiękniejszym i długo wyczekiwanym czasem w roku, dla innych oznaczają dni, które trzeba samotnie przetrwać. Nierzadko tymi, których ta samotność dotyka szczególnie, są seniorzy i seniorki.… 24.12.2022 10 min.
Barbara Dąbrowska-Górska „Pomaganie nie wymaga od nas 100 proc. zaangażowania i nawet drobne, ale regularnie wsparcie może robić wielką różnicę” – o mądrej dobroczynności mówi Anna Kamińska, psycholożka społeczna Dobroczynność ma wiele twarzy. Pomaganie innym jest nie tylko o potrzebujących, jest także o nas samych, o tym, co jest dla nas ważne. Dlatego przyjrzyj się temu, czy, jak i komu pomagasz. Jakie przekonania na temat dobroczynności… 22.12.2022 18 min.
Anna Sierant Przyjechali do Polski z całego świata, pomagają bezdomnym warszawiakom – poznajcie Smile Warsaw „Dzień dobry!”, „Cześć!”, „Jak się masz?” – tak co tydzień Caleigh Furlong, prezeska Stowarzyszenia Smile Warsaw (choć, jak sama zaznacza, zazwyczaj mówi po prostu „charity”, bo na „stowarzyszeniu” łamie sobie… 20.12.2022 10 min.
Ela Kowalska Agnieszka Jankowiak-Maik: „Kompletnie nie przemawia do mnie budowanie autorytetu opartego na strachu. Wolę zbudować relację, w której szacunek będzie czymś naturalnym” – Mimo iż uważam, że zawód nauczycielski to coś, co się totalnie nie opłaca, to jednak warto. I wcale nie chodzi tu o te słynne dwa miesiące wakacji, tylko o to, że ma się realny wpływ na młodego człowieka. Mam to… 14.10.2022 11 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Łukasz Krasoń: „Każdy z nas ma jakąś niepełnosprawność, tylko po niektórych bardziej to widać. Bo czy nierealizowanie swoich marzeń to nie jest dysfunkcja?” - Łączy nas jakieś uniwersalne doświadczenie cierpienia i trudu. Chciałbym, by osoba, która zmaga się z jakimkolwiek problemem w swoim życiu, mogła zaczerpnąć z mojej historii. Chciałbym doprowadzać słuchaczy do refleksji:… 13.09.2022 10 min.
Ela Kowalska „Prób samobójczych jest znacznie więcej wśród kobiet niż mężczyzn” – mówi dr Halszka Witkowska, suicydolog i pomysłodawczyni projektu „Życie Warte Jest Rozmowy” - W Polsce wciąż dwa razy więcej osób umiera w wyniku samobójstw, niż w wyniku wypadków drogowych — mówi dr Halszka Witkowska, pomysłodawczyni projektu „Życie Warte Jest Rozmowy”, autorka książki „Życie mimo wszystko.… 09.09.2022 11 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska „Wszyscy dookoła widzieli we mnie super towarzyską, zaradną dziewczynę. Nikt nie zdawał sobie sprawy, ile mojej uwagi zajmuje picie” – mówi Asia Skwierczyńska, znana jako Sober Polish Girl - Na grupie mnóstwo dziewczyn jest jednocześnie uzależnionych i współuzależnionych, co znaczy, że żyją w związku z partnerem, który także pije. Mówi się też, że statystycznie mężczyzna szybciej rzuci pijącą kobietę,… 08.09.2022 11 min.
Ewa Bukowiecka-Janik „Leniwe i niepokorne żony są pożądane w dzisiejszych czasach. To one przebiją sufity dla naszych córek” – uważa Małgorzata Gilmajster, psycholożka i mediatorka „Lenistwo nie istnieje. Są tylko rzeczy, których nie chcemy lub boimy się robić. Wiele kobiet tkwi w bierności, bo boją się, że wejdą na nową ścieżkę i zostaną na niej same. Wystarczy jeden sojusznik, które powie: idź,… 15.07.2022 15 min.
Karolina Rogaska Jak być szczerą ze sobą? „Uznanie prawdy bywa bolesne, ale pozwala na rozwój” – mówi psychoterapeutka Adriana Klos - Nasz mózg uczy się wypierać trudne doświadczenia. Te mechanizmy pozwalają przetrwać i w jakimś konkretnym momencie życia rzeczywiście mogą być pomocne. Tyle tylko, że potem automatycznie przenosimy je na inne sytuacje i to, co… 07.12.2021 7 min.
Anna Jastrzębska „Żeby pieniądze nie służyły kupowaniu spokoju sumienia”. Bartek Gardoliński o tym, czy można źle pomagać Czym się kierować przy wyborze organizacji, której przekażemy 1% podatku? Podpowiada Bartek Gardoliński, inspektor OTOZ Animals Warszawa, wolontariusz Sektora 3.0 i promotor idei efektywnego altruizmu. 14.04.2021 13 min.
Marianna Fijewska-Kalinowska Alicja Sekret: Chodzi o to, by chorzy „uczyli” siebie nawzajem, że mimo danej przypadłości mogą i mają pełne prawo żyć tak, jak tego pragną 2 kwietnia ruszyła aplikacja Pacjenci Pacjentom. - Nasz projekt promuje szukanie i znajdowanie własnego sposobu na chorobę, swoich trików, by lepiej sobie z nią radzić. Pomaganie może być jednym z nich - wyjaśnia Alicja Sekret,… 12.04.2021 9 min.
Nina Harbuz „Miało być pięknie, a straciłam grunt pod nogami. Koronawirus pokazał, że żadna umowa nie daje tak naprawdę stabilizacji” – mówi Dorota Greniuk "Dla wielu dziewczyn to miejsce, gdzie mogą zrobić pierwszy krok i powiedzieć, że potrzebują wsparcia i pomocy. Część z nich pisze o swojej depresji, z którą się zmagają" - mówi Dorota Greniuk, założycielka facebookowej grupy… 12.03.2021 10 min.
Magdalena Bury Miliony kobiet wrzuciły na Instagrama swoje czarno-białe zdjęcia. O co w tym chodzi? Zastanawiasz się, o co chodzi z czarno-białymi fotografiami opatrzonymi hasztagiem #WomenSupportingWomen wrzucanymi przez miliony kobiet na Instagramie? Już wyjaśniamy. Ich publikacja nawiązuje do zdjęć udostępnianych w mediach -… 30.07.2020 6 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Jesteśmy fabryką cudów” – mówi Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes Fundacji Gajusz wspierającej rodziny i samotne matki w kryzysie Kiedy jej ciężko chory synek miał kilka miesięcy, dała słowo, że jeśli maluch przeżyje, założy fundację opiekującą się potrzebującymi dziećmi, wspierającą matki i ojców. Od ponad dwudziestu lat Fundacja Gajusz pomaga,… 15.07.2020 9 min.
Adrian Dąbek Jak wspierać chorego na raka? Rozmowa z psychoonkolog Mileną Dzienisiewicz Rak - jak zachowywać się po otrzymaniu diagnozy o raku? Jak poinformować najbliższych i znajomych z pracy? Z drugiej strony - jak właściwie wpierać osobę chorą na raka? Sprawdź, co na ten temat mówi psychoonkolog Milena Dzienisiewicz. 14.07.2020 1 min.
Adrian Dąbek Poronienie. Dlaczego tak trudno rozmawiać o poronieniu? Rozmowa z psycholożką Anną Masternak Poronienie dotyka bardzo wiele z nas. Około 15 proc. stwierdzonych ciąż kończy się poronieniem. Jednak wciąż ten temat jest bardzo silnym tabu w naszym kraju. Dlaczego tak trudno rozmawiać o poronieniu? Dlaczego ten temat jest tak… 16.04.2020 2 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Mój mąż przeżył szok po diagnozie”. Jak wspierać mężczyznę, który dowiaduje się o ciężkiej chorobie? Moment diagnozy dla każdego jest trudny, ale dla mężczyzny, od którego oczekuje się, że będzie silny i powściągliwy w okazywaniu emocji – szczególnie. Jak w takiej chwili i później, podczas leczenia, powinna zachować się… 13.02.2020 8 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „W Polsce brakuje pieniędzy na feministyczny aktywizm i na to, by kobiety mogły robić to, czego naprawdę potrzebują” – mówi Justyna Fydrych z Funduszu Feministycznego FemFund to pierwszy i jedyny polski fundusz wspierający działania realizowane przez kobiety i dziewczyny z całego kraju. Dzięki przyznanym minigrantom uczennice lubelskich podstawówek mogą grać w piłkę nożną, a w Trójmieście… 29.10.2019 7 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Odebrali milion dwieście tysięcy połączeń. Wielu młodych ludzi uratowali przed samobójstwem. Teraz sami liczą na pomoc 20.06.2019 13 min.