Palenie

Palenie szkodzi zdrowiu, a niekiedy nawet zabija, jest bowiem przyczyną śmiertelnych chorób. Z tego przede wszystkim powodu ponad połowa palaczy próbuje rozstać się z nałogiem. Ponieważ nikotyna uzależnia zarówno fizycznie, jak i psychicznie, sposoby na rzucenie palenia warto stosować kompleksowo.

Świadomość niewątpliwych korzyści z rzucenia palenia motywuje do walki z nałogiem, ale zwykle nie wystarcza, by skutecznie się z nim uporać. Problemu nie rozwiązują także kampanie społeczne, rosnące ceny papierosów czy regulacje prawne (np. zakaz palenia w miejscach publicznych). Osoby uzależnione często nie potrafią uwolnić się od nałogu w trosce o bliskich, których narażają na bierne palenie. Po papierosa sięgają nawet kobiety w ciąży. Palenie rzuca definitywnie tylko niewielki odsetek osób, które podejmują działania w tym kierunku. Dlatego warto dobrze przygotować się do walki z nałogiem i skorzystać ze sprawdzonych, choć niekoniecznie łatwych sposobów na rzucenie palenia.

Rzucanie palenia metodami farmakologicznymi

Przykre somatyczne objawy rzucenia palenia – takie jak ból głowy, wahania ciśnienia tętniczego, wzdęcia czy problemy ze snem – zniechęcają wiele osób do podjęcia walki z nałogiem. Dlatego decydując się na nią, dobrze jest skorzystać z preparatów, które łagodzą głód nikotynowy i ułatwiają odstawienie uzależniającej substancji.

Skutki rzucenia palenia eliminuje nikotynowa terapia zastępcza. Polega ona na dostarczaniu niewielkich ilości nikotyny w takich preparatach, jak gumy do żucia, plastry, inhalatory. Produkty takie nie zawierają substancji toksycznych obecnych w papierosach. Dzięki ich zastosowaniu w pierwszym etapie rzucania palenia łatwiej jest radzić sobie z psychicznymi objawami abstynencji, bo nie towarzyszą im dolegliwości somatyczne. Następnie powoli zmniejsza się dawki substytutu nikotynowego, co pozwala na wyzwolenie z fizycznego nałogu bez negatywnych skutków rzucenia palenia, jakie odczuwa się po nagłym odstawieniu papierosów.

Dużą skuteczność wykazują także tabletki wspomagające rzucenie palenia. Niektóre z nich dostępne są bez recepty. Zawierają one cytyzynę – alkaloid o budowie chemicznej zbliżonej do budowy nikotyny. Zażywanie tej substancji zmniejsza głód nikotynowy po rzuceniu palenia, dzięki czemu łatwiej jest pokonać fizyczne uzależnienie od papierosów. Z przepisu lekarza wydawane są preparaty zawierające chlorowodorek bupropionu. Ten z kolei uwalnia hormony odpowiedzialne za dobre samopoczucie, zastępując działanie nikotyny. Tym samym ułatwia walkę z uzależnieniem psychicznym.

Zioła wspomagające rzucenie palenia

Alternatywą dla substancji chemicznych wspierających rzucenie palenia mogą być zioła i inne substancje roślinne, które dzięki swoim właściwościom łagodzą objawy głodu nikotynowego – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Dzięki odpowiednio skomponowanej diecie wzbogaconej o preparaty ziołowe (np. wyciągi z dziurawca czy męczennicy lekarskiej) czy przyprawy korzenne (np. goździki, imbir) można przyspieszyć proces detoksykacji organizmu, zredukować fizyczne dolegliwości i napięcie psychiczne, a także ograniczyć takie skutki uboczne rzucenia palenia, jak np. niepożądany przyrost masy ciała.

Jak rzucić palenie bez „wspomagaczy”?

Podejmując walkę z nałogiem, wiele osób nie chce lub – z różnych względów – nie może sięgać po metody farmakologiczne. Dla nich wsparciem mogą być rozmaite formy terapii antynikotynowej. Ich spektrum jest bardzo szerokie – od pracy nad emocjami i motywacją, jaką oferują np. seminaria metodą Easyway Allena Carra, po techniki alternatywne, takie jak hipnoza czy biorezonans magnetyczny. Skuteczność tych metod w znacznej mierze związana jest z indywidualnymi cechami palacza i jego sytuacją życiową. Dlatego decydując się na rzucenie palenia, warto wypróbować różne sposoby, by znaleźć ten, który w danym przypadku okaże się najbardziej efektywny. Dużą skuteczność wykazuje np. znana od kilkudziesięciu lat terapia odwykowa prowadzona na całym świecie przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Z profesjonalnej, często nieodpłatnej pomocy skorzystać można także w specjalistycznych placówkach leczenia uzależnień lub dzwoniąc do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym. Terapia antynikotynowa oczywiście nie wyklucza jednoczesnego stosowania środków farmakologicznych. Łączenie obu metod pomaga rzucić palenie.

„Domowe” sposoby na rzucenie palenia

By skutecznie rzucić palenie, dobrze jest wdrażać nawyki, które ułatwiają pokonanie psychicznego uzależnienia od papierosów. Jednym z nich może być samokontrola, czyli obserwacja swoich zwyczajów związanych z paleniem. Ułatwia ona wyeliminowanie okoliczności skłaniających do sięgania po papierosa. Umożliwia świadome zastąpienie tego odruchu alternatywną aktywnością (np. żuciem gumy). Dobrym sposobem na rzucenie palenia jest także zapewnienie sobie wsparcia ze strony innych osób. Istotne jest zawsze zrozumienie ze strony bliskich, np. ich tolerancja na rozdrażnienie spowodowane głodem nikotynowym. Najbardziej pomocne jest jednak nieustanne wzmacnianie motywacji do rzucenia palenia. Pod tym względem niezastąpiony jest stały kontakt z inną osobą lub grupą osób, które w tym samym czasie podejmują walkę z nałogiem.

Najnowsze