Przejdź do treści

Poznaj przyczyny, objawy i sposoby leczenia kleszczowego zapalenia mózgu

Lekarz sprawdza wyniki rezonansu mózgu
Fot. romaset/AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Raw bars - zdrowe mrożone batony
Raw bars – zdrowe mrożone batony
kapsułki
Witaminy – kiedy, które i dla kogo?
Psychologiczny problem… zaparć
istockphoto.com
Jak mają się twoje biodra, gdy ty masz 20, 30, 40… lat?
istockphoto.com
„Czy podoba mi się moje ciało poporodowe? Nieszczególnie, ale jestem z niego bardzo dumna”. Kobiety pokazały, jak wyglądały po porodzie

Kleszczowe zapalenie mózgu należy do bardzo groźnych chorób, które atakują ośrodkowy układ nerwowy. Czynnikiem etiologicznym jest wirus przenoszony przez kleszcze. Schorzenie może stanowić zagrożenie dla życia, a jego leczenie czasami trwa nawet rok. Dostępna jest szczepionka, która minimalizuje ryzyko zachorowania.

Kleszcze są szeroko rozpowszechnionymi organizmami w środowisku, występującymi praktycznie na każdej szerokości geograficznej. W Polsce największą ich ilość spotyka się w okresie letnim i jesiennym, a ostatnio obserwowane są także w czasie pozostałych pór roku. Kleszcze odpowiadają za przenoszenie boreliozy, inną groźną chorobą, którą możemy się od nich zarazić, jest właśnie kleszczowe zapalenie mózgu. Choroba ta atakuje ośrodkowy układ nerwowy i stanowi poważne zagrożenie dla życia. Objawy kleszczowego zapalenia mózgu mogą imitować inne schorzenia, co czasami opóźnia diagnozę i zastosowanie właściwego leczenia. Choroba może rozwinąć się w każdym wieku. Opracowana została szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, która chroni i minimalizuje ryzyko zakażenia.

Kleszczowe zapalenie mózgu: przyczyny schorzenia

Kleszczowe zapalenie mózgu wywołane jest przez wirusy należące do rodziny flawiwirusów. Są to wirusy RNA i należy do nich także wirus żółtej gorączki (stąd też wzięła się ich nazwa, gdyż „żółty” to po łacinie flavus), wirus zapalenia wątroby typu C, wirus gorączki zachodniego Nilu i kilka innych. Znane są trzy rodzaje wirusa: europejski, syberyjski i dalekowschodni. W zależności od typu wirusa wektorami przenoszącymi są różne kleszcze. Dla typu europejskiego jest to głównie kleszcz pospolity Ixodes ricinus, podczas gdy dwa pozostałe typy przenoszone są przez Ixodes persulcatus.

Chcesz mieć lepszą koncentrację?

Umiejętność skupienia się to prawdziwy skarb – sprawia, że wszystko idzie łatwiej i przyjemniej. Sprawdź jak WIMIN może wesprzeć Twoją koncentrację.

Sprawdź

Kleszczowe zapalenie mózgu i objawy towarzyszące chorobie

Choroba przebiega w dwóch etapach. Początkowo, kiedy mamy do czynienia z okresem wiremii, objawy przypominają grypę. Pojawia się stan podgorączkowy lub gorączka, osłabienie, bóle mięśniowe, ogólne złe samopoczucie. U około 70–80% zakażonych w tym okresie dochodzi do samowyleczenia. Czasami jednak infekcja rozprzestrzenia się i wchodzi w etap tak zwanej neuroinfekcji. Zwykle występuje to po 7–14 dniach od ukąszenia przez kleszcza. Objawy neuroinfekcji mogą przybierać różną postać i być w różnym stopniu nasilone. Schorzenie może przebiegać pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia móżdżku, zapalenia rdzenia kręgowego i kleszczowego zapalenia mózgu. Objawy to: wysoka gorączka, bóle głowy, nudności, wymioty. Mogą pojawić się zaburzenia przytomności, niedowłady kończyn oraz zaburzenia czucia. U większości osób dolegliwości ustępują po około 2–3 tygodniach. Jednakże w przypadku kleszczowego zapalenia mózgu mogą się utrzymywać nawet kilka miesięcy. Przy kleszczowym zapaleniu mózgu leczenie przyczynowe w zasadzie nie istnieje. Chociaż konieczna jest hospitalizacja pacjenta, terapia polega wyłącznie na łagodzeniu dolegliwości. Odkąd możliwe do wykonania są badania identyfikacji przeciwciał we krwi, stały się one złotym standardem w diagnostyce choroby. Oznacza się specyficzne przeciwciała IgM (świadczące o świeżym zakażeniu) dla antygenów TBEV (wirusa kleszczowego zapalenia mózgu).

Zobacz także

Czy szczepionka jest skuteczna?

Szczepionka tego typu nie wchodzi w skład obowiązkowego kalendarza szczepień, jednak szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu należy do zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia. Szczepionki są ogólnodostępne i można je wykonać za dopłatą. Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu zalecana jest przede wszystkim u osób szczególnie narażonych na ukąszenia kleszczy, czyli przebywających w obrębie terenów zalesionych i łąk. Należą do nich turyści obozujący w namiotach, obozowicze i uczestnicy kolonii, rolnicy, osoby odbywające praktyki szkolne lub zawodowe w lesie, leśnicy. Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu należy do trójetapowych, poszczególne dawki podawane są w odstępach czasu:

  • I dawka najlepiej w zimnym okresie roku,
  • II dawka po 1-3 miesiącach od pierwszej dawki,
  • III dawka po 9-12 miesiącach po drugim szczepieniu.

Działanie szczepionki polega na pobudzeniu układu immunologicznego do produkcji przeciwciał, które w razie infekcji będą odpowiedzialne za szybką reakcję obronną. Celem zapewnienia pełnej i długotrwałej odporności konieczne jest podawanie szczepień przypominających. Według wytycznych takie szczepienie (jedna dawka) powinno być podawane co 3 lata. Szczepienie jest bezpieczne i możliwe do podania dzieciom już od pierwszego roku życia.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

Chodzenie boso – naładuj się prosto z natury

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

Najlepsza pozycja do spania. Jak spać, by się wyspać?

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

„Mądre, piękne, zabawne, dobre i odważne. Takie są dziewczynki. Nie jednowymiarowe” – mówi Barbara Pietruszczak, jedna z twórczyń magazynu „Kosmos dla dziewczynek”

Po czterdziestce seks jest najlepszy! Poznaj 5 niezwykłych faktów dotyczących kobiecego ciała

seniorzy siedzą na ławce

Demencja dotyczy tylko seniorów? Zadbaj o swój mózg już teraz. Sprawdź, co radzi lekarka Magdalena Jutrzenka

W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

Po co urozmaicać dietę?

Po co urozmaicać dietę?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

mama dziecko

Kobiety też miewają przedwczesne orgazmy. Poznaj 5 niesamowitych faktów dotyczących kobiecego ciała

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?