Przejdź do treści

Przed tobą poród? Pamiętaj o otwarciu ust i rozluźnieniu stóp! Położna wyjaśnia, dlaczego to takie ważne

Noworodek / gettyimages.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Zarówno otwarte swobodne usta, jak i stopa z dążeniem do rozluźnienia ciała podczas skurczy, jest tak samo ważnym elementem porodu” – pisze położna Izabela Dembińska na swoim profilu na Instagramie. Skąd to połączenie? Ekspertka wyjaśnia. 

Otwarte usta i rozluźnione stopy

„Słynne prawo zwieracza, o którym pisze położna Ina May Gaskin, opisujące kolerację wpływu otwartych-swobodnych ust na otwarte dno miednicy podczas porodu, (ale także i seksu) to także przełożenie na fizjologię i anatomię” – pisze w swoim najnowszym poście Izabela Dembińska, położna.

Otwarte usta i rozluźnione stopy to ważny element porodu. 

„Skąd to połączenie? Jednym z potwierdzeń jest zjawisko taśm anatomicznych. Taśmy anatomiczne to swego rodzaju połączenia mięśni, które (mogłoby się wydawać), że nie mają ze sobą związku, a jednak oddziałują w dużej mierze.

Nasze mięśnie przeplecione są powięzią – tkanką, która roztacza po całym ciele sieć łączącą pewne grupy mięśni z więzadłami. Praca danego mięśnia wpływa więc mechanicznie na powięź i kolejny mięsień. Ponieważ powięź rozciągnięta jest w całym naszym ciele, to jej zaburzenia, napięcia np. na stopie, może mieć wpływ na dno miednicy” – wyjaśnia Izabela Dembińska.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Mama
Naturell Folian Forte, 30 tabletek
14,25 zł
Mama
Estabiom Mama, Suplement diety, 20 kapsułek
28,39 zł

Poród – sztuka uwalniania

Jak wyjaśnia położna, jedną z ważniejszych taśm dla kobiet jest taśma anatomiczna głęboka, która zaczyna swój przebieg głęboko w podeszwie stopy, przebiega za kośćmi podudzia oraz kolanem, dalej biegnie wewnętrzną częścią ud, przechodząc częścią stawu biodrowego, mięśniami dna miednicy oraz przednią częścią odcinka lędźwiowego, dalej wzdłuż klatki piersiowej różnymi drogami otaczającymi narządy wewnętrzne i przeponę oddechową. Koniec tej taśmy przechodzi w twarzy, łącząc mięśnie gnykowe, mięśnie szyjne i żuchwowe w całość.

Dlatego tak ważnym jest, aby ruszać się, co nie oznacza trenować silnie do porodu, wybierać pracę z ciałem w okresie ciąży z zamiarem przygotowania do porodu tak, aby wspierać nasze ciało i poczuć, jak jeden element wpływa na drugi. (…) By otworzyć miednicę, otwórz całe ciało, które oddziałuje na miednicę i jej mięśnie.

Poród to sztuka uwalniania, odpuszczania współpracy z rodzącym ciałem” – dodaje położna.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Słynne prawo zwieracza, o którym pisze położna Ina May Gaskin, opisujące koleracje wpływu otwartych-swodobnych ust na otwarte dno miednicy podczas porodu ale także i seksu to także przełożenie na fizjologię i anatomię. Zarówno otwarte swobodne usta? jak STOPA? z dążeniem do rozluźnienia ciała podczas skurczy jest tak ważnym elementem porodu Skąd to polaczenie ? A no jednym z potwierdzeń jest zjawisko taśm anatomicznych. Taśmy anatomiczne to swojego rodzaju połączenia mięśni które wydajawać się mogą, że nie mają ze sobą związku a jednak oddziałują w dużej mierze. Nasze mięśnie przeplecione są powięzią, tkanką która roztacza po całym ciele sieć łącząca pewne grupy mięśni z więzadłami. Praca danego mięsienia wpływa więc mechanicznie na powięź i kolejny mięsień . Ponieważ powięź rozciągnięta jest w całym naszym ciele, to jej zaburzenia, napięcia np. na na stopie może mieć wpływ na dno miednicy . Jedna z ważniejszych taśm dla nas jest taśma anatomiczna głęboka która zaczyna swój przebieg głęboko w podeszwie stopy, przebiega za kośćmi podudzia oraz kolanem, dalej biegnie wewnętrzną częścią ud przechodząc częścią stawu biodrowego, mięśniami dna miednicy oraz przednią częścią odcinka lędźwiowego, dalej wzdłuż klatki piersiowej różnymi drogami otaczającymi narządy wewnętrzne i przeponę oddechową. Koniec tej taśmy przechodzi w twarzy łącząc mięśnie gnykowe, mięsie szyjne i żuchwowe w CAŁOŚĆ. Dlatego tak ostatnim jest aby ruszać się, co nie oznacza trenować silnie do porodu , wybierać prace z ciałem w okresie ciąży z zamiarem przygotowania do porodu , tak aby wspierać nasze ciało i poczuć jak jeden element wpływa na drugi , jak ważnym jest by dążyć do rozluźnienia ciala w skurczach , unikać zaciskania stop, rąk, ramion, zatrzymania zębów, BY OTWORZYĆ MIEDNICE , OTWÓRZCALE CIAŁO, KTÓRE ODDZIAŁUJĄ NA MIEDNICE I JEJ MIĘŚNIE. Poród to sztuka uwalniania , odpuszczania współpracy z rodzącym ciałem ? #poródtoruch #porodnaturalny #położna #anatomia #fizjo #szkolarodzenia #rodzęw2020

Post udostępniony przez ?zbliżam ku porodowi? (@polozna_izabela_dembinska)

Izabela Dembińska – kim jest?

Położna Izabela Dembińska jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kierunku położnictwo oraz psychologii w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania. Przygotowała do porodu kilka tysięcy kobiet i par w szkołach rodzenia oraz indywidualnie. Jest założycielką Medical Pregnancy Training – szkoleń dla profesjonalistów oraz programu dla kobiet w okresie okołoporodowym „Ćwicz z położną“.

Prowadzi szkolenia z zakresu położnictwa i rehabilitacji. Jest też ekspertką Narodowego Programu Zdrowia Ministerstwa Zdrowia z zakresu „Standardy Opieki Okołoporodowej“. Ostatnio wydała książkę „Pierwsze chwile z noworodkiem”. Jej profil na instagramie polozna_izabela_dembinska obserwuje 14 tys. osób. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

WHO alarmuje: co dwie minuty umiera jedna kobieta w trakcie ciąży lub porodu

„Jestem samotną mamą i potrzebuję pomocy. I to jest okej”. Olga Kalicka szczerze o swoim macierzyństwie

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Dziecko

Zaczęła rodzić w samochodzie, jadąc do szpitala. Młoda mama nagrała niezwykłe wydarzenie

Pozostawiano macicę niezaszytą, uważając, że zrośnie się dzięki naturalnym skurczom. Jak kiedyś robiono cesarskie cięcie

Tiktokerka apeluje: „W razie problemów przy porodzie ratujcie mnie, a nie dziecko”. Internautki reagują na jej słowa

Nabici w butelkę traumy prenatalnej. „To nie jest tak, że matka jest 'czemuś winna’, bo 'za bardzo przeżywa'”

"Mamy noworoczny cud". Kobieta z obwodu mikołajowskiego urodziła w karetce / gettyimages

„Mamy noworoczny cud”. Kobieta z obwodu mikołajowskiego urodziła w karetce, która ugrzęzła w błocie

W ciemności, cieple i hałasie. Z amuletem, zaklęciem i zdrowaśką – jak kiedyś rodziły się dzieci

Tatiana Okupnik / fot. Wojciech Olkusnik/DDTVN

„Patrzysz na siebie i myślisz 'masakra’. Tak jakby nieadekwatnie do mojego wieku postarzała się moja część intymna”. Tatiana Okupnik szczerze o połogu

Jak zmienia się seks po porodzie? /fot. GettyImages

Ginekolożka: „Nie miałam pacjentki, u której zmiany w sferze seksualnej po urodzeniu dziecka byłyby na plus, przynajmniej w pierwszych miesiącach”

Jak oddychać podczas porodu w pierwszej i drugiej fazie?

„Rodzice wciąż są namawiani do bankowania krwi pępowinowej dla użytku ich dzieci, mimo że nie ma takiej potrzeby”. O tym, jak wmówiono nam, że krew pępowinowa to panaceum, mówi hematolog prof. Wiesław Jędrzejczak

Wzrósł współczynnik umieralności niemowląt. To pierwsza taka sytuacja od lat / gettyimages

Wzrósł współczynnik umieralności niemowląt. To pierwsza taka sytuacja od lat

Uratowano bliźnięta z syndromem podkradania / istock

Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną

Anna Tess Gołebiowska: "Urodziłam dziecko, ponieważ mój mąż jest pro-choice"

Anna Tess Gołębiowska: „Odważyłam się donosić ciążę w Polsce tylko dlatego, że mój mąż jest za prawem do aborcji”

„Rolka najlepszym przyjacielem każdej mamy”. Terapeutka uroginekologiczna radzi, jak zadbać o krocze. I nie tylko

Aleksandra Domańska / Paweł Wrzecion MWMEDIA WARSZAWA

Aleksandra Domańska szczerze o macierzyństwie. „Gdy urodził się Ariel, nie zalała mnie fala miłości. Nic nie czułam”

Sztuczne łożysko / istock

Zaprezentowano najnowsze badania dotyczące projektu sztucznego łożyska. To przełom w medycynie!

Kiedyś noworodkiem zajmowała się cała wioska. Teraz taką usługę oferuje luksusowy hotel

Kiedyś noworodkiem zajmowała się cała wioska. Teraz taką usługę oferuje luksusowy hotel

Dr Dominika Trojnarska o tajnikach hormonu miłości, wierności i szczęścia: „Są kraje, w których oksytocynę podaje się pacjentkom w sprayu”

Ćwiczenia po porodzie / gettyimages

Od jakich ćwiczeń warto zacząć zaraz po porodzie? Fizjoterapeutka wyjaśnia

Poród przedwczesny – przyczyny, objawy, zapobieganie

Ciało Artema jest w 80 proc. pokryte znamionami. Miał małe szanse na przeżycie, w tym roku kończy 3 lata

Ciało Artema jest w 80 proc. pokryte znamionami. Miał niewielkie szanse na przeżycie, w tym roku kończy 3 lata

×