Przejdź do treści

Przełomowe odkrycie polskich naukowców. Odkryli gen, którego mutacja odpowiedzialna jest za raka piersi

Ten gen powoduje raka piersi. Przełomowe odkrycie polskich naukowców / AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Naukowcy z Polski i Kanady dokonali niezwykłego odkrycia, które może uchronić przed rakiem piersi tysiące osób. Eksperci odkryli nowy gen ATRIP, którego mutacje zwiększają ponad dwukrotnie ryzyko zachorowania. Zgodnie z szacunkami ok. 25 tys. Polek może być nosicielkami tego genu.

Polscy naukowcy odkryli nowy gen odpowiedzialny za raka piersi

Za niezwykłe odkrycie odpowiadają polscy i kanadyjscy badacze. Naukowcy zidentyfikowali powtarzalną mutację ATRIP (c.1152_1155del; p.Gly385Ter) w homogennej genetycznie populacji polskiej. Eksperci przebadali 16 tys. chorych z rakiem piersi oraz 9 tys. zdrowych kobiet. Wyniki pracy naukowców ukazały się w „American Journal of Human Genetics”. Międzynarodowym zespołem badaczy kierowali Cezary Cybulski, genetyk z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, oraz Mohammad Akbari z Uniwersytetu w Toronto.

Wyniki badania wykazały, że ryzyko zachorowania na raka piersi u nosicielek mutacji ATRIP jest zwiększone ponad dwukrotnie i wynosi powyżej 20 proc. W przypadku wystąpienia raka piersi wśród krewnych nosicielek mutacji ryzyko to wzrasta do ponad 30 proc. Jak dodano, w Polsce nawet ok. 25 tys. kobiet może być nosicielkami nowego genu.

„Nasze laboratorium regularnie otrzymuje skierowania z całego świata, gdzie u wielu członków tej samej rodziny zdiagnozowano raka piersi, co wskazuje na predyspozycje genetyczne. Mimo to nie jesteśmy w stanie dopasować wielu z nich do znanych genów raka piersi. Teraz, gdy zidentyfikowano ATRIP, więcej rodzin będzie mogło uzyskać odpowiedzi, na które zasługują” – tłumaczył Mohammad Akbari.

Badanie zostało rozszerzone również o analizę danych 450 tys. osób z brytyjskiego biobanku. Jak się okazało, patogenne mutacje genu ATRIP zwiększają ponad trzykrotnie ryzyko rozwoju raka piersi wśród populacji Wielkiej Brytanii. Wyniki sugerują, że nowo odkryta mutacja może być przyczyną zachorowania na ten typ raka także u osób w innych krajach na całym świecie.

Prosty i tani test

Cezary Cybulski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z Polską Agencją Prasową zapowiedział, że jeszcze w 2023 roku Polki będą mogły sprawdzić, czy są nosicielkami zmutowanego genu ATRIP. Jak wyjaśniał, będzie to możliwe podczas badań diagnostycznych dzięki prostemu i taniemu testowi. Prawdopodobnie zostanie on dodany do badania panelu kilkunastu powtarzalnych mutacji genów, który wykrywa ok. 10 proc. przypadków zachorowania na raka piersi wśród Polek. Mowa tu o genach: BRCA1, BRCA2, CHEK2, PALB2, NBN i RECQL. Precyzyjność takiego testu wynosi ponad 80 proc.

„W przypadku wyniku dodatniego będziemy zalecać pacjentkom wcześniejsze badania profilaktyczne – USG piersi od 25. roku życia i mammografię już od 35. roku życia” – dodał dr Cybulski.

I tłumaczył, że rak z mutacją ATRIP posiada upośledzoną naprawę DNA przez homologiczną rekombinację, więc powinien być czuły na leczenie chemioterapią. Cybulski podkreślił, że testy na mutację ATRIP powinny być w szczególności wykonywane u kobiet z dziedziczoną predyspozycją do zachorowania na raka piersi.

Chris Evert

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Raka Piersi

Temat nowotworów jest nam bardzo bliski. Starając się pomóc chorym na raka piersi kobietom, stworzyliśmy Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi. Rak piersi jest nie tylko rzeczywistością, ale i przyszłością wielu z nas. Jeśli jesteś chora lub masz w otoczeniu kogoś, kto chorował lub walczy z nowotworem, ten poradnik jest dla ciebie.

Cały rok był dla naszej redakcji Hello Zdrowie bardzo szczególny. Od pisania artykułów o doświadczeniach kobiet odnośnie raka piersi, przeszliśmy do działania. Instrukcja była tworzona wraz z kobietami, które przeszły raka piersi, ich rodzinami, znajomymi, z chirurgami, onkologiem, psychoonkologiem, a także fundacjami – Rak’n’Roll, Onkocafe, Alivia, Omea Life i Pełną Piersią.

Instrukcja ma być jak przyjaciółka, która przeszła już „drogę” raka piersi, a którą dziewczyny mają przed sobą. Podzieliłyśmy ją na dwie części. W pierwszej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi  jest darmowym e-bookiem, z którym możesz zapoznać się już dzisiaj. Wystarczy go pobrać z naszej strony.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Robert Stockinger poddał się zabiegowi wycięcia zmiany skórnej - zdjęciu dziennikarz pozuje w czarnej bomberce i krawacie

Robert Stockinger poszedł zbadać znamiona na ciele i trafił na oddział onkologiczny. „Nie dopuszczam złych myśli”

Węzły chłonne – fizjologiczna struktura, funkcje, anatomia

Młoda kobieta cierpiąca na czerwienicę leży z zamkniętymi oczami.

Czym objawia się czerwienica? Jak długo można z nią żyć?

Rak cewki moczowej daje różne objawy kobieta trzyma ręce na dole brzucha Hello Zdrowie

Rak pęcherza moczowego – jakich objawów nie należy bagatelizować?

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę "rak piersi"

Przeszła podwójną mastektomię. Kilka dni później usłyszała diagnozę „rak piersi”

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Gruczolakorak, czyli nowotwór złośliwy tkanki nabłonkowej gruczołów

Seks oralny a rak gardła – lekarze twierdzą, że jest groźniejszy niż używki czy zła dieta

Marker Ca 125 w rozpoznawaniu raka jajnika. Czy podwyższony wynik to zawsze zła wiadomość?

Ca 15-3 jako marker nowotworowy – jakie ma zastosowanie?

Badania przesiewowe - kiedy się je wykonuje i dlaczego są ważne

Badania przesiewowe – profilaktyka poważnych chorób i skuteczna ochrona

Hugh Jackman

Hugh Jackman z opatrunkiem na nosie zaapelował do fanów: „Proszę, pamiętajcie o nakładaniu kremów z filtrem”

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Ból piersi – przyczyny, rodzaje, leczenie. Czy torbiele bolą?

Kobieta

„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby

„Jako pielęgniarka zawsze starałam się ulżyć pacjentom w cierpieniu. Ale gdy sama zachorowałam, nie mogłam poradzić sobie ze strachem” – mówi Iwona Michalczuk, która chorowała na nowotwór trzonu macicy

Test ROMA – model matematyczny, który stwierdza ryzyko wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika

„Mnie to nie dotyczy”. Na pewno? „Film opowiada moją własną, prawdziwą historię” – pisze Aga Szuścik

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

Rak podstawnokomórkowy – objawy, rodzaje. Jak wygląda i czy swędzi?

Komórki dendrytyczne w leczeniu chorób nowotworowych. Czy to przyszłość onkologii?

Alicja Czarnecka: „Zakończyłam leczenie onkologiczne z ogromnym apetytem na życie. Nie sądziłam, że depresja dopadnie mnie po czasie”

Sproszkowane kraby, lewatywa z winogron, pijawki i operacje szpikulcem. Jak kiedyś leczono raka