Przejdź do treści

Refundacja dla kobiet z rakiem piersi cofnięta? Ministerstwo Zdrowia nie komentuje

Brak refundacji na lek dla kobiet z rakiem piersi / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z początkiem maja z listy leków refundowanych zniknęły farmaceutyki stosowane przy rozsianym HER2-dodatnim raku piersi. Nie wiadomo jednak, czy była to świadoma decyzja Ministerstwa Zdrowia, czy zwykły błąd. „Zabranie nam refundacji to rozbój w biały dzień” – czytamy wpisy oburzonych pacjentek na Twitterze.

Rozsiany HER2-dodatni rak piersi

HER2-dodatni to bardzo agresywna postać raka piersi – szybko rozwijająca się i dająca przerzuty. Jak podaje portal Zwrotnik Raka, w 2019 r. chorowało na niego ok. 18 – 20 proc. kobiet. Leczenie tego typu nowotworu polega na wydłużaniu czasu przed progresją choroby. Pacjentkom podaje się   preparat Kadcyla, który dostarcza lek do miejsca nowotworu, aby zmniejszyć guz, spowolnić postęp choroby, a tym samym przedłużyć życie. 1 stycznia 2020 r. specyfik trafił na listę leków refundowanych. I był tam do kwietna 2021 r.

Zniknął jednak z listy refundacyjnej z początkiem maja, co spotkało się ze sprzeciwem pacjentek chorujących na raka piersi. Doskonale widać to na Twitterze pod hasztagiem #OddajcieRefundacje.

Brak refundacji

Oburzona decyzją Ministerstwa Zdrowia jest m.in. Urszula Dragan, onkopacjentka i aktywistka.

W innych twittach czytamy np.: „Moja matka zmarła na raka piersi, zdiagnozowanego zbyt późno, aby móc ją leczyć. 2 lata później, jeszcze pamiętając nieznośnie smutny zapach gliwickiej onkologii, wróciłam tam, tym razem jako pacjentka, a nie osoba towarzysząca. Brak refundacji to wyrok śmierci”.

Okazuje się też, że Ministerstwo Zdrowia nie uzgadniało z nikim tej zmiany. Być może więc brak Kadcyli na liście leków refundowanych jest zwykłym błędem. 

KIORP, czyli Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi

Temat nowotworów piersi nie jest nam obojętny. Właśnie dlatego w marcu 2019 roku stworzyliśmy KIORP, czyli Krótką Instrukcję Obsługi Raka Piersi.

Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które chorują na raka piersi oraz wszystkich tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Instrukcja ma za zadanie być odpowiednikiem znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.

Podzieliliśmy ją na dwie części. W jednej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.

Polecamy jednak przeczytanie całości – poznasz perspektywę drugiej osoby, a także zobaczysz, jak wiele was łączy. Jeżeli nie jesteś osobą z doświadczeniem raka piersi – Ciebie także zachęcamy do lektury. Dzięki niej zobaczysz, jak możesz pomóc osobom, które są w twoim otoczeniu – i podzielić się tą wiedzą z innymi.

Instrukcję pobierzesz TUTAJ.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.