Przejdź do treści

Startuje cykl rozmów na żywo „Piątka mocy. Praktyczne rozmowy z psycholożką” w Hello Zdrowie!

Paulina Pietrzak, Marianna Fijewska
„Piątka mocy. Praktyczne rozmowy z psycholożką”. Nowy cykl Hello Zdrowie!/ fot. archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Piątka mocy. Praktyczne rozmowy z psycholożką” to nowy program Hello Zdrowie. Tym razem weźmiemy pod lupę pięć kłopotliwych tendencji, które niepostrzeżenie sabotują nasz dobrostan. Wraz z dziennikarką Marianną Fijewską-Kalinowską oraz psycholożką Pauliną Pietrzak rozbroimy impulsywność, brak asertywności, prokrastynację, agresję oraz perfekcjonizm. Start już 8 marca o godzinie 20. Nie może cię zabraknąć!

„Piątka mocy. Praktyczne rozmowy z psycholożką”

„Piątka mocy. Praktyczne rozmowy z psycholożką” to program poświęcony tym pięciu kłopotliwym tendencjom, które wkradają się do naszej codzienności. Na warsztat bierzemy: impulsywność, brak asertywności, prokrastynację, agresję oraz perfekcjonizm. Marianna Fijewska-Kalinowska razem z psycholożką Pauliną Pietrzak zaprezentują ciekawe, proste i bardzo praktyczne sposoby na naszą „achillesową piątkę”.

– Pomysł na program narodził się podczas mojej rozmowy z Pauliną Pietrzak o trudnościach, z jakimi zmagają się w codziennym życiu osoby z ADHD – opowiada dziennikarka Marianna Fijewska-Kalinowska. – Moja rozmówczyni jest nie tylko psychoedukatorką pracującą z osobami z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, ale sama także usłyszała diagnozę ADHD w dorosłym życiu. W swojej pracy stara się wypracować ze swoimi pacjentami sposoby, dzięki którym mogą lepiej radzić sobie z trudnościami dnia. Są to m.in. ćwiczenia, które można robić w domu, czy proste kroki, jak np. prowadzenie kalendarza. Dzięki tym małym zmianom można całkowicie odmienić swoją codzienność.

– Wyróżniłyśmy pięć trudności, które są najbardziej kłopotliwe i dotyczą niemal każdego w różnym stopniu, nie tylko osób z ADHD. Zalicza się do nich impulsywność, brak asertywności, prokrastynacja, agresja i perfekcjonizm – dodaje dziennikarka.

„Piątka achillesowa”

Co dwa tygodnie w każdym odcinku prowadzonym na żywo Marianna Fijewska-Kalinowska oraz Paulina Pietrzak wezmą pod lupę jedną ze wspomnianych kłopotliwych tendencji.

– Każde ze spotkań będzie poświęcone jednej z nich. Zaczynamy od impulsywności, która ma bardzo różne twarze. Często, kiedy jesteśmy zmęczeni, chwytamy za telefon, a w naszym internetowym koszyku niemal same lądują zakupy. Impulsywność niepostrzeżenie wkrada się w ten sposób w życie wielu z nas. I choć kojarzona jest z wybuchem złości, to może też objawiać się właśnie poprzez impulsywne zakupy – dodaje Fijewska.

W kolejnych odcinkach rozmówczynie przyjrzą się bliżej m.in. asertywności i perfekcjonizmowi. Jak podkreślają, pojęcia te weszły do potocznego języka tak mocno, że po drodze zgubiliśmy ich prawdziwe znaczenia.

– Warto, by przyjrzeć się każdej z tych cech i wyjaśnić, w jaki sposób mogą objawiać się w naszej codzienności. Tak, by każdy z nas mógł przyjrzeć się sobie i zweryfikować, czy w jego życiu ten problem również występuje i jak bardzo mu przeszkadza. Będziemy również mówić o tym, kiedy te pięć tendencji wykracza poza normę i staje się zaburzeniem, oraz z jakim zaburzeniami się łączą” – tłumaczy nasza dziennikarka.

W trakcie programu nie zabraknie także praktycznych zadań. Do każdej z pięciu tendencji nasza ekspertka dobierze ćwiczenia, które każdy może wykonać w zaciszu domu.

– Ostatnim elementem programu, który jest według mnie najciekawszy, są ćwiczenia. Będą one pojawiać się na końcu programu, a nasz widz zapozna się dzięki nim z technikami na oddalanie od siebie wspomnianych trudności i będzie miał lepszy komfort życia. Mam nadzieję, że każdy z uczestników zakończy spotkanie bogatszy o wiedzę i narzędzia do samoanalizy. Tak, by w praktycznych krokach mógł spojrzeć prawdzie w oczy i sprawdzić, czy to, z czym się mierzy, obniża komfort życia jego albo bliskich mu ludzi – mówi.

Program rozpocznie się 8 marca o godzinie 20:00 na profilu na Instagramie Hello Zdrowie. W trakcie rozmowy będzie można również zadawać pytania.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: