Przejdź do treści

Stulejka

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Ewa Chodakowska
Ewa Chodakowska zachęca do badań piersi
Lizi Jackson-Barrett
Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie
Masaż blizn. Mama Kosmetolog pokazuje jak go wykonywać prawidłowo
Zadbaj o własne piersi. Ruszyła kampania Fundacji Rak’n’Roll
doktor michał lipa przodem
Czy USG jest bezpieczne? Dr Michał Lipa uspokaja

Stulejka to choroba napletka, która przejawia się zwężeniem jego otworu. Zaburzenie utrudnia lub nawet uniemożliwia odsłonięcie żołędzi prącia. Stulejka u niemowląt i chłopców do lat trzech jest zjawiskiem naturalnym. Może być wrodzona lub nabyta. Przyczyną stulejki wrodzonej są zrosty, które powstały między warstwą nabłonka wewnątrz napletka a żołędzią prącia. Dolegliwość nabyta pojawia się w następstwie stanów zapalnych oraz uszkodzeń napletka, żołędzi albo cewki moczowej. Może być także wywołana niskim poziomem higieny. Stulejka dotyka ok. 12 proc. dorosłych mężczyzn.

Stulejka najczęściej objawia się: zaczerwienieniem i powiększeniem napletka oraz wydobywającymi się spod niego płynami. Mogą wystąpić także trudności z oddawaniem moczu, dyskomfort, pieczenie lub ból. Mocz wypływa cienką strużką albo zalega przy siusianiu pod napletkiem. Często występują także stany zapalne.

Stulejka może powodować infekcję dróg moczowych oraz skórnych penisa, niepłodność oraz nerwicę. Pojawiają się także trudności w czynnościach seksualnych – stosunek płciowy bywa bardzo bolesny. Za względu na możliwe powikłania nowotworowe mężczyźni cierpiący na stulejkę powinni zgłosić się do lekarza.

Leczenie u dzieci sprowadza się do zwalczania stanu zapalnego (podawanie antybiotyków) oraz przestrzegania higieny. U starszych chłopców i u dorosłych stulejka musi być skorygowana operacyjne. Zabieg polega na usunięciu zwężonej części napletka i utworzeniu szerokiego, całkowicie drożnego napletka. Na skutek operacji żołądź prącia staje się odsłanialna. W skrajnych przypadkach konieczne jest obrzezanie (usunięcie części lub całości napletka).

Bardzo ważna jest profilaktyka, czyli głównie właściwe nawyki higieniczne. Po odklejeniu napletka (samoczynnym lub przez lekarza) należy codziennie odsuwać napletek i dokładnie oczyszczać z resztek nagromadzonej mastki i moczu.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy